Volim se probuditi prije nego što se oglasi budilica jer ne obožavam baš onaj osjećaj kad me prene iz dubokog sna pa na trzaj iskačem iz kreveta. No ima dana kad se probudim prije tog omraženog zvuka, ali sa spoznajom da nešto nije u redu. To "nešto" se u sekundi pretvori u odgovor čim poželim podići glavu, a ona se ne da. Tko mi je, dovraga, stavio te utege oko glave? Uh...buđenje u društvu migrene.
Maglovito jutro. Ustajem i vučem se kao usporeni film. Bez naglih pokreta, molim! Funkcioniram na rezervi. Treba se odvući na posao. Ali prije toga – pogled u ogledalo otkriva nepoželjne znakove i na mom licu. Srećom, postoje sredstva za kamuflažu. To je trenutak u kojem sam neopisivo zahvalna osobi koja se prva dosjetila šminkanja. Stvarno, tko se prvi dosjetio šminkanja?
Budući da povijest bilježi pojavu migrene još prije tri tisuće godina, nije isključeno da se netko u to vrijeme dosjetio jadu pa namazao štogod na lice da se ipak malo uljudi prije nego što se glavoboljan pojavi pred ostalim svijetom.
Prva asocijacija - Egipćani. Migrena im nije bila nepoznanica a na onim su svojim slikama svi redom ušminkani. Izgleda da su bili majstori u šminkanju. I žene i muškarci ukrašavali su oči crnom maskarom. Osim što su one tako dobivale bademast oblik, to im je bila i zaštita od sunca.
Rabili su i kozmetičke proizvode za smanjivanje podočnjaka, za bolji rast kose, za uklanjanje ožiljaka te proizvode protiv strija. Egipćanke su poslije kupanja mazale tijelo mirisnim uljima. Boju za obraze, usne i nokte dobivale su od crvene gline pomiješane s vodom. Kanom su bojile kosu, ali i nokte. Tamnocrvena boja ruža kakvim je Kleopatra mazala usne dobivala se od smrskanih kukaca. Žene su kozmetičke preparate čuvale u staklenkama spremljenim u posebne kutije. Te su kutije nosile (pardon, nosili su ih njihovi muževi!) i na svečanosti a bile su smještene ispod stolica na kojima su dame sjedile.
U Egipćana je uporaba mirisnih ulja i parfema bila povezana i s religijskim obredima. Kasnije će ta mirisna ulja rimskim hedonistima postati sredstvo koje će rabiti tijekom putenih naslada. Od Rimljana je potekao i izraz kozmetika; od riječi cosmetae. Bio je to naziv za rimske robove koji su kupali muškarce i žene u parfemu. Tako je bilo nekad. Cosmetae - robovi. Danas postoje robovi kozmetike.
Kako god bilo, sigurna sam da nisam rob kozmetike, ali dobro dođe njezina pomoć.
Izvor podataka
|