Nije lako s kamilicom
17.01.2008., četvrtak
Izvor fotografije
U sezoni prehlade i gripe uvijek povećam potrošnju kamilice. Čim osjetim siptome spomenutih virusnih napasti, sjetim se dobrog starog savjeta da u liječenju pomaže inhalacija čajem od kamilice.
Ta mi je biljka vrlo draga i kad nisam prehlađena. Volim čaj od kamilice, eterično ulje, kozmetičke proizvode koji sadrže kamilicu i još trista čuda sa sastojcima kamilice, uključujući i maramice s mirisom te biljke.
Poznata je po svom blagotvornom djelovanju na razne vrste tegoba i zbog toga je mnogi primjenjuju u liječenju. Najčešće se spominje njezino ljekovito djelovanje na glavobolju, migrenu, umor, nesanicu, upale, želučane tegobe, PMS, grčeve, alergije... Kamilica smiruje a ima umirujuće djelovanje i na kožu, ubrzava zacjeljivanje kože, dobra je za kosu; djeluje protiv bakterija, gljivica i ima još mnoga dragocjena svojstva.
Najčešće se priprema čaj od kamilice a koristi se i eterično ulje i tinktura. Uljni ekstrakt kamilice nalazi se u brojnim kozmetičkim proizvodima. Osim toga, zanimljiv je proizvod i juha od kamilice a lako se priprema.
Ipak, nije lako s kamilicom! Tragajući za njom, našla sam čitav niz tekstova u kojima su, osim izgleda te plemenite biljke, opisana i njezina ljekovita svojstva. Zanimljivo je da nije zahtjevna pa je stoga vrlo rasprostranjena (raste na sunčanim mjestima, na livadama, u vrtovima, među raznim drugim biljnim kulturama...) i uspijeva u različitim klimatskim uvjetima a njezin je uzgoj vrlo jednostavan. No, sva jednostavnost iščezne kad je riječ o nazivima kamilice.
Zaplet je nastao nakon što sam pronašla podatak da postoji nekoliko različitih vrsta kamilice. Tako je izniklo i nekoliko naziva: španjolska kamilica (Anacyclus pyrethrum), divlja kamilica (Chamaemelum ormensis), rimska kamilica (Chamaemelum nobile, Anthemis nobilis), njemačka kamilica=plava kamilica (?) (Matricaria recutita, Matricaria chamomilla)
Sve mi se pobrkalo. Odjednom toliko naziva. Čak dvije inačice latinskog imena. Jednom je Chamaemelum, drugi put Anthemis. Pa onda: nobile, mixtum, ormensis...
Srećom, ipak se ukazalo rješenje! Postoje problemi s taksonomijom kamilice. Valjda su se stručnjaci malo zaigrali pa se čini da je broj naziva za kamilicu jednak broju botaničara. Nema smisla petljati se u to. Uostalom, činjenica je da ta biljka ima i brojna narodna imena: kamomila, carev cvijet, gamilica, mala titrica, maternjak, milica, rman, telenak, žabnjak, zdravić, kokotnjak... Naposljetku, kamilica ima toliko izvrsnih svojstava da zbog toga i zaslužuje takvo bogatstvo naziva.
Izvori: 1 2 3 4 5
|
- 09:07 -
Komentari (33) -
Isprintaj -
#
|