< studeni, 2006 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Opis bloga
kontemplacije




Arhiv




Poveznice...
alkion
annaboni
aquaria
boccaccio
brod u boci
catcher
čiovka
dinaja
ed hunter
espadrila
ely
e.p.
fanny
foto brlje
fra gavun
freestyler
greentea
gustirna
justawoman
koraljka
mela
metamorfoza
morska zvijezda
odmak
pametni zub
pegy
pjaceta
plavozeleni
plokmin
primakka
pubertetica
putopis
shadow of soul
simple minds
slavonchica
sredovječni
tražeći sebe
trill
uspomena
vacaguare
valcer
viviana
žubor vode
wall
walkingcloud
012station



Napomena: neke slike objavljene uz postove našla sam na Webu; naveden je izvor ili je sama slika link do stranice s koje je preuzeta. Prepozna li tko svoje djelo,
neka zna da ga ne prisvajam i ne podmećem kao svoje.


Copyright © Big Blue




free hit counter javascript

Jure Kaštelan

Volio bih da me voliš

Volio bih da me voliš
da budem cvijet u tvojoj kosi.
Ako si noć, ja ću biti zora
i bljesak svjetlosti u rosi.

Volio bih da me voliš
i da svi dani budu pjesma.
Ako si izvor, i ja ću biti
u živoj stijeni bistra česma.






Golubica mira

18.11.2006., subota

Image Hosted by ImageShack.us

Znam koji je danas datum i što se obilježava. I baš zbog toga želim napisati nešto, ali ne o ratu i užasu koji se dogodio. Baš zato pišem o golubici mira i zato je ovdje slika na kojoj je simbol vučedolske kulture.

Obično se kaže da muze šute dok topovi grme. Tako je Klio šutjela dok je na povijesnoj sceni trajao rat, koji je prekinuo arheološka istraživanja na području Vučedola. No, to nije umanjilo važnost vučedolske kulture u europskim razmjerima, a znanost je o tome rekla svoje. (Istražujući vučedolsku kulturu, dr. Aleksandar Durman došao je do jako važnih i zanimljivih spoznaja.)
Uvijek me privuku te kulturološke teme, a priča o vučedolskoj kulturi je zaista posebna.

Sve je počelo između 3000. i 2400. g. pr. Kr., kad su se na području Vučedola naselili stepski nomadi. Arheološki nalazi – ostaci kuća, namještaja, posuđa…svjedoče o vrlo razvijenoj kulturi.
Jedan je od najzanimljivijih nalaza posuda zvana vučedolska golubica. Istraživači su otkrili da je to zapravo boca (s otvorom na vrhu) koja je rabljena za obavljanje obreda.

Ta se kultura razvija u bakreno doba, Vučedolci su bili dobri metalurzi. Bavili su se obradom rudače zvane sinjavci. U toj je rudači, osim bakra, jedan od sastojaka i arsen. Ta je činjenica dovela do spoznaje da bi se umjesto o "golubici" zapravo trebalo govoriti o "jarebici".

Profesor Durman tumači: Topljenjem ovog tipa rudače stvara se slitina koja značajno povećava tvrdoću bakra. No, zanimljivo je da je metalurgija vezana uz veću količinu arsena smrtno opasna. Arsen koji se veže uz vodik u zraku, arsin, rezultira krajnje toksičnim plinom koji može biti koban već sat do dva po udisanju. (...) Premda su naučili kako preživjeti, nisu se posve izvukli: postali su bogalji! Zašto?

Isparavanje arsina može se uočiti po mirisu češnjaka, pa je to bilo jedino važno upozorenje da se ljevači udalje od vatre. Ipak, svatko tko je dulje vrijeme topio takvu vrstu rudače, kronično je obolijevao jer je sustavno udisao male količine plina. Najprije su gubili osjete u jagodicama prstiju, a kasnije nisu imali koordinaciju udova. (...) Svi stari metalurzi, nastavljači badenske kulture, ili drugim riječima ranog carstva u Egiptu, Troje i sumerskog perioda u Mezopotamiji, pripadaju istom svijetu; svi su bili hromi.

Ta je činjenica dovela do zaključka o povezanosti jarebice s metalurškim kulturama. Naime, kad jarebičinu gnijezdu (koje se nalazi u travi) zaprijeti opasnost, mužjak, da bi ga spasio, počinje privlačiti pozornost na sebe. Najprije se zatrči, a zatim naglo stane i počinje hramati kao da je slomio nogu - kako bi lovac pomislio da mu je postao lak plijen. Kad procijeni da je lovca dovoljno udaljio, mužjak odleti. Očito je kako postoji sličnost između tog ponašanja i činjenice da su i vučedolski metalurzi bili hromi.

Tako je znanstvenicima je postalo jasno da posuda u obliku ptice, pronađena u vučedolskih ljevača, zapravo predstavlja jarebicu, a ne golubicu, kako se prije mislilo.

No, mislim da se nitko neće ljutiti da se taj simbol Vukovara i dalje znakovito naziva - golubicom mira.


- 15:18 - Komentari (18) - Isprintaj - #