ponedjeljak, 03.12.2007.

Prijatelji, mi častimo!


Već drugu godinu za redom Međunarodni dan osoba s invaliditetom proslavili smo u zadarskom Arsenalu što će nam, vjerujemo već dogodine preći u tradiciju. I ovaj put smo pokazali da smo Udruga koja ima stila! Mirno, dostojanstveno i bez ikakvih kukanja i žalopojki (kako nas mnogi vide) ovaj dan 3.12. obilježili smo baš onako kako to doliči Našem danu. Ujedno smo i ovaj put pokazali Gradu i našim sugrađanima da nikako ne tražimo sažalijevanje, nego samo jednaku priliku.
Želimo jednake mogućnosti.
Ovu 2007. godinu- Godinu jednakih mogućnosti uistinu vjerujemo da je došlo naše vrijeme.
Baš iz tog razloga odlučili smo se da ovogodišnji Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježimo pod sloganom „Naš dan- naše vrijeme…“.
Svašta se može pročitati iz ovog slogana i svakakva pitanja se nameću. Odgovore jedino sami možemo dati. No, čvrsto vjerujem da je uistinu došlo naše vrijeme, koje je započelo s ovom 2007.god. u kojoj su doneseni važni dokumenti za osobe s invaliditetom i koje će, vjerujem trajati. Ali onda se opet javi ono ljudsko u meni i onaj crv sumnje pa sjetivši se svih problema i barijera na koje nailazim(o) u životu, zapitam se : komu ja to pričam bajke?
No, jedno je sigurno:
evo danas je 3.prosinac- Naš dan i baš ovo vrijeme u Arsenala samo je naše vrijeme.
Izuzetno mi je drago što sam sklopila nekoliko novih poznanstava i što će naš mladi Aktiv ojačati u punom smislu riječi.
Slike govore za sebe
pogodite tko je novi član?!!!


Slika nazvana "Bez komentara" (Filipe, jel' sad dobro?)


Još malo mladih


... i molim da mi se dostavi još slika i po mogućnosti kakav video zapis, hvala!wave

- 22:45 -

Komentari (4) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom

1.Prepoznate li potrebu za pružanjem pomoći osobi s invaliditetom, pitajte ju kako joj najbolje možete pomoći.

2.Prigodom upoznavanja ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. Rukujte se lijevom rukom ili dodirom kako to najbolje odgovara osobi s invaliditetom.

3.Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.

4.Razgovarajte normalno, služeći se svakodnevnim izrazima poput: "Vidimo se", "Pozdravljam, trčim dalje", "Čujemo se" - bez obzira o kakvom invaliditetu se radi kod osobe s kojom razgovarate. Nemojte se bojati krivih riječi.

5.Ako s osobom u invalidskim kolicima dulje razgovarate, nastojte sjesti kako biste se gledali u oči.

6.Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite je da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete.

7.Govorite polako i direktno prema osobi oštecena sluha. Ne vičite, ne govorite joj u uho. Vaši izrazi lica i pokreti usana pomažu joj da vas razumije. Ako, ipak, niste sigurni da vas je razumjela - napišite poruku.

8.Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na vašu ruku.

9.Gluhoslijepe osobe vas mogu razumijeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih pisanih slova na njenom dlanu.

10.Osobna pitanja o invaliditetu ili njegovim uzrocima nemojte postavljati osobi s invaliditetom ako s njom niste bliski.

11.Budite obazrivi i strpljivi, osobama s invaliditetom može trebati više vremena da nešto ucine.

12.Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.

13.Čekajuci u redu ustupite svoje mjesto ili se zauzmite da teško pokretna osoba odmah dođe na red.

14.Prigodom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomozite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona...,

15.Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte samo ako ste to bili zamoljeni. Ne naslanjajte se na invalidska kolica, ona su dio osobnog prostora osobe koja ih koristi.

16.Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dozvolu.

17.Poštujte vozače s invaliditetom. Kada u prometu susretnete vozilo označeno znakom invalida, povećajte razmak, smanjite brzinu vožnje i povećajte oprez. Uvažite njihovu sporost u obavljanju radnji.

18.Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom. Prema njima se ponašajte kao prema jednakima, jer one to i jesu.