petak, 25.05.2007.

Najistinitija lovačka priča

Na devetom sastanku MOSI (održanom 24.05.'07) bilo nas je točno devet Mosovacadead
Susret smo započeli s raznim izvješćima vezanim uz događanja na kojima smo sudjelovali:
21.04.'07- održana je četvrta tribina u organizaciji GONG-a na temu "Kultura i slobodno vrijeme mladih". Velik broj gostiju i zanimljiva izlaganja i rasprave sudionika doprinijeli su uspješnosti ne samo održane tribine, nego su i upotpunili GPDM (Gradski Program Djelovanja za Mlade)koji je u izradi. Sva postavljena pitanja vezana uz kulturu mladih odnose se i na nas osobe s invaliditetom, ali da bi mi uopće počeli razmišljati o tim problemima , moramo uklanjati fizičke barijere. Dostupni su nam prilazi u rijetke institucije . Jedna osoba s invaliditetom u gradu Zadru ne može u kino, ne može u kazalište dok su prostorije Gradske knjižnice jako moderne i ulaz je prilagođen. No, i tu ima jedan propust! Ulaz u Multimedijalnu dvoranu nije moguć nego samo za vrijeme rada knjižnice, ali ne i u večernjim satima kada se održavaju različite tribine. Šteta! Jer baš u ponedjeljak 28.05. u 19h održat će se posljednja tribina vezana uz GPDM gdje će kao gost tribine predstaviti MOSI voditeljica aktiva.
Na sastanku smo raspravljali i o našim prijateljima iz udruge"Zamisli" te o njihovom radu i pozivu na suradnju (o tom- potom). Spomenuli smo Festival jednakih mogućnosti koji se održavao u Zagrebu od 21-23.05 kao festival na kojem su se održavali programi osoba s incvaliditetom zajedno za zdravom populacijom. Prijedlog je bio da se takvo nešto osmisli i u Zadru, odnosno da se pri raznim programima mladih bar jedna točka ustupi osobama s posebnim potrebama (ne mislim samo na našu Udrugu). Dogovarali smo se i natjecali u "govorništvu", a sve to su nam zasladile Daliborove trešnje! Tako da su nam ta dva sata doslovno proletjela.
Sam kraj sastanka uveselio nam je pričom naš vozač Mate koji nam je ispričao najistinitiju lovačku priču. Naime, kaže Mate,(a mi mu vjerujemo) zujo da je u moru ugledao ogromnu ribu koju je stjerao u kut: zaletio se za ribom koja je sličila ogromnoj tuni, ali riba je pobjegla. Mate ju je samo dotaknuo!!!!!!. Čak nije ni zamislio želju, ali zato mu mi želimo još puno godina rada i prijateljevanja s nama. Istinitost priče procijenite sami!
Fishes Gif Images

Matina riba


- 11:51 -

Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom

1.Prepoznate li potrebu za pružanjem pomoći osobi s invaliditetom, pitajte ju kako joj najbolje možete pomoći.

2.Prigodom upoznavanja ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. Rukujte se lijevom rukom ili dodirom kako to najbolje odgovara osobi s invaliditetom.

3.Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.

4.Razgovarajte normalno, služeći se svakodnevnim izrazima poput: "Vidimo se", "Pozdravljam, trčim dalje", "Čujemo se" - bez obzira o kakvom invaliditetu se radi kod osobe s kojom razgovarate. Nemojte se bojati krivih riječi.

5.Ako s osobom u invalidskim kolicima dulje razgovarate, nastojte sjesti kako biste se gledali u oči.

6.Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite je da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete.

7.Govorite polako i direktno prema osobi oštecena sluha. Ne vičite, ne govorite joj u uho. Vaši izrazi lica i pokreti usana pomažu joj da vas razumije. Ako, ipak, niste sigurni da vas je razumjela - napišite poruku.

8.Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na vašu ruku.

9.Gluhoslijepe osobe vas mogu razumijeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih pisanih slova na njenom dlanu.

10.Osobna pitanja o invaliditetu ili njegovim uzrocima nemojte postavljati osobi s invaliditetom ako s njom niste bliski.

11.Budite obazrivi i strpljivi, osobama s invaliditetom može trebati više vremena da nešto ucine.

12.Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.

13.Čekajuci u redu ustupite svoje mjesto ili se zauzmite da teško pokretna osoba odmah dođe na red.

14.Prigodom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomozite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona...,

15.Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte samo ako ste to bili zamoljeni. Ne naslanjajte se na invalidska kolica, ona su dio osobnog prostora osobe koja ih koristi.

16.Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dozvolu.

17.Poštujte vozače s invaliditetom. Kada u prometu susretnete vozilo označeno znakom invalida, povećajte razmak, smanjite brzinu vožnje i povećajte oprez. Uvažite njihovu sporost u obavljanju radnji.

18.Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom. Prema njima se ponašajte kao prema jednakima, jer one to i jesu.