Upoznaj Islam kroz muslimane

ponedjeljak, 28.06.2010.

Razumni dokazi o egzistenciji Boga

Sve stvorene stvari, od prve do posljednje, moraju imati Stvoritelja koji ih je stvorio. Ovo je zato što duša nije u stanju da stvori sama sebe niti je moguće da se stvori od čiste slučajnosti ili nasumice.

Njoj je nemoguće da stvori sama sebe, jer ona prije nego što je postala nije postojala; pa kako onda ona može biti stvoritelj?!

Stvari se ne mogu stvoriti iz čiste slučajnosti ili nasumice, jer se događaji ne mogu desiti a da ih nešto ili neko ne prouzrokuje.

Ideja o tome da je stvorenje nastalo kroz slučajnost još više slabi samim opsegom, skladom i harmonijom stvorenja, te neodvojivom vezom između stvorenja i onoga što ih je prouzrokovalo, te stvorenja međusobno.

Ono što se dešava slučajno ne pokorava se na samom početku nikakvom sistemu. Kako će se onda nakon svog događaja iznenada pokoriti pa čak i razviti na nevjerovatno organiziran i sistematičan način?

Kao rezultat; ako stvorenja nisu stvorila sama sebe niti su nastala iz slučajnosti, onda moraju imati jednog Stvoritelja: Allâha, Gospodara svjetova. Allâh je spomenuo ovo racionalno rasuđivanje i nepobitni argument kada je rekao:

Jesu li oni stvoreni od ničega? Ili su oni stvoritelji? [1]

To znači da nisu nastali bez stvoritelja, niti su sami sebe stvorili. Iz ovoga se razumije da je Allâh njihov Stvoritelj.

Džubejr bin Mu´tim je čuo Vjerovjesnika (sallallahu 'alejhi we sellem) kako uči suru et-Tur. Kada je on (sallallahu 'alejhi we sellem) došao do ajeta:

Jesu li oni stvoreni od ničega? Ili su oni stvoritelji? Da li su oni nebesa i Zemlju stvorili?! Ne! Nego, oni nisu uvjereni! Da li su kod njih riznice Gospodara tvoga, ili oni vladaju? [2]

Džubejr, koji tada još nije bio musliman, je rekao:

”Srce mi je skoro iskočilo iz prsa, i po prvi put vjera se usadila u moje srce.”

Kasnije dolazi jedan drugi primjer koji dalje ovo razjašnjava: Kada bi ti jedna osoba pričala o palači na jednom visokom mjestu koja je okružena vrtovima kroz koje teku rijeke, i da su ovi vrtovi puni raskošnih prijestolja i sjedišta i o tome da je ona ukrašena najljepšim ukrasima.

Ako bi ova osoba još dodala:

'Ova palača, i sve što se u njoj nalazi, napravljena je sama od sebe ili iz čiste slučajnosti i niko je nije sagradio'; ti bi odmah ovo odbacio i rekao da je to što ona tvrdi laž i apsurd.

Kako onda može biti moguće da ovaj svijet u kojem mi živimo – sa njegovim širokim i otvorenim krajolikom, njegovim nebom i njegovim horizontom sa njegovim galaksijama i sunčanim sistemima, ovaj izvanredni sistem – bude stvoren sam od sebe ili da je nastao iz čiste slučajnosti?

Kako je sve ovo moglo nastati bez Stvoritelja?

28.06.2010. u 13:48 • 0 KomentaraPrint#

srijeda, 23.06.2010.

23.06.2010. u 22:44 • 0 KomentaraPrint#

petak, 04.06.2010.

04.06.2010. u 12:03 • 3 KomentaraPrint#

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.



< lipanj, 2010 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Siječanj 2011 (2)
Lipanj 2010 (3)
Ožujak 2010 (9)
Veljača 2010 (17)
Siječanj 2010 (4)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Allah je rekao u Kur'anu

„Reci: “O sljedbenici Knjige (jevreji i krčćani), dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!” Pa ako oni ne pristanu, vi recite: “Budite svjedoci da smo mi muslimani!”, Ali ‘Imran,64