Linkovi
Qolumbo - strip utorkom
tatjana.ws - 3D art
SFera - društvo za SF
SFeraKon - SF konvencija u ZG
NoSF - SF vijesti i forum
Studio grafičkih ideja - moji najdraži dizajneri

BLOGOVI
Tanja!
Bilja
Cyberfolk
Ire
Izitpajn
Nimrod
Pero K.
Sayock
Šišo
Tiffany


Amy
Beware the Blog
Birtije
Dečko koji obećava
Kinky
Knjiški moljac
Nacrtani
Republika Vinkovci
Slavitza
KNJIŽARA
RASPRODAJA DO JAJA!


Biblioteka SFERA:
(svaka 30 kn, pt 10 kn)

Tatjana Jambrišak: Duh novog svijeta

Igor Lepčin: Purgeri lete u nebo

Aleksandar Žiljak: Slijepe ptice

Zoran Krušvar: Najbolji na svijetu

Dalibor Perković: Preko rijeke

Zoran Pongrašić: Čuvari sreće

Zoran Vlahović: Frulaš

Milena Benini: Jednorog i djevica

Goran Konvični: Jeftine riječi

Krešimir Mišak: Zvjezdani riffovi

Danilo Brozović: Zeleno sunce, crna spora

***

Sferakonski niz:
(svaka 30 kn, pt 10 kn)

10. Zagreb 2094 (ur. T. Jambrišak et al.)
11. Kap crne svjetlosti (ur. T. Jambrišak et al.)
13. Trinaesti krug bezdana (ur. T. Jambrišak et al.)

***

Živko Prodanović: Roboti u ratu (SF haiku) (20 kn, pt 10 kn)

Irena Rašeta (ur.): blog.sf (20 kn, pt 10 kn)

Irena Rašeta (ur.): Bludućnost (20 kn, pt 10 kn)

Zoran Krušvar: Izvršitelji nauma Gospodnjeg (50 kn, pt 10 kn)

AD ASTRA, antologija hrvatskog SF-a (200 kn, pt 10 kn)

Kontakt: darko /at/ mentor /./ hr

Blogov kolac

četvrtak, 30.03.2006.

Macan čita što nitko neće! (3): Dnevnik propuštenih prilika

I dalje, ako ste na čas posumnjali, repriziram kolumne iz Future u očekivanju slobodnog vremena za čitanje nečega novoga.


(Žarko Milenić: Sve moje udovice; Zagrebačka naklada i DHK Rijeka, 2001.)

Svaki put kada mu trenutačna žena dojadi, jedan čovjek - umire. Čovjek, jedan drugi, uzalud traži ženu - sve su ih prisvojili izvanzemaljci. U bliskoj budućnosti, tehnologija izrade filmova postala je pristupačna svakome te ih svatko i snima, baš kao što danas svatko piše knjige. Na religijom podijeljenoj zemaljskoj koloniji, liječnik udovac s natprirodnim darom balansira između prisile politike, uspomena i ljubavi, te svoje dužnosti kao iscjelitelja ... To nisu loše ideje, je li tako? Štoviše, to su prilično dobre premise za znanstveno-fantastične priče.

Nešto im se, međutim, svaki put dogodi u rukama Žarka Milenića.

Žarko Milenić četrdesetjednogodišnjak je s promjenjivim mjestom boravka i uporan pisac. Kako se gdje selio, njegova je upornost ostavljala trag slova: do sada desetak knjiga, nekoliko drama i radio-drama, prijevode na strane jezike. Pitanje je, međutim, ostaje li za Milenićem i trag čitatelja?

Milenića, na žalost, nije lijepo čitati. On piše nesmiljeno šturo, bez ukrasa i veselja, on ne vjeruje u nagradu ni katarzu već samo u beskrajno sirotinjsko sivilo. Njegove priče su opresivne, one tlače čitaoca, ovjese mu se o rukav kao siroto dijete, kao kakav izgladnjeli logoraš koji ne pita ništa već samo zuri velikim, praznim očima. Završiti čitanje neke od Milenićevih priča je olakšanje. To je kao pobjeći iz provincije gdje se sva svjetla gase u devet, to je kao izaći iz autobusa natopljenog zadahom jutarnjeg konjaka i razgovorima radnika iz tvornice patentnih zatvarača. Čak su i Milenićeve humoreske beskrajno tužne.

Milenićeva je vrlina, s druge strane, to što je nedvojbeno iskren. Njegove priče sjetna su istina balkanske bijede. Njegovi junaci - uglavnom bezimeni, uglavnom u prvom licu - nisu komplicirani. Oni traže žene, oni trpe žene, oni ostavljaju žene; oni se zadovoljavaju s malim, oni s visoka gledaju na sve druge koji se zadovoljavaju malim; oni imaju ambicije, oni pate jer znaju da im se ambicije neće ispuniti, oni nesvjesno uživaju u tome što pate jer im je patnja jedini užitak što im je preostao, jedini užitak koji je samo njihov. Milenićeva proza je autoportret načitanog samouka izgubljenog u svijetu koji za knjigu ne haje, kronika slomljenog istočnoevropskog duha, dnevnik propuštenih prilika.

Budućnost koju Milenić slika - jer većina priča skupljenih u zbirci "Sve moje udovice" nedvojbeno su žanrovske - podjednako je svakodnevna, i tako obična. Nikad se ništa neće promijeniti, poručuje nam Milenić. Tehnika može napredovati, možemo naseliti svemir ili gasiti svjetlo mislima, ali ostat ćemo uvijek sirotinja, svadljivi jadnici i sitne duše. Napravimo li strojeve što misle, neće biti bolji od nas, a izvanzemaljci koji budu kopali po našim kosturnicama bit će neobrazovana raja nalik nama, laki na psovci i uvredi, jednako nevrijedni dara života i razuma.

Poznati SF motivi - postapokalipsa, susret s primitivnijom civilizacijom, roboti, dolazak tuđinske civilizacije - postaju tako, u Milenićevim rukama, samo novi argumenti za otprije prisutno razočaranje. Neka se svijet i stubokom okrene, uvijek će se naći netko da maloga čovjeka tuca u zdrav mozak, da ga jaše dok ne poklekne ili dok si ne da oduška kratkom, uzaludnom provalom nataloženog gnjeva. Kod Milenića se ne trebamo plašiti Star Trekovih Borgova - dovoljan je užas to što smo asimilirani u ljudsku rasu, što u krvi znamo da je otpor uzaludan.

Jedna ili dvije od priča u knjizi - "Pismo inkviziciji" u kojem muž osuđene vještice moli sud da mu dozvoli da još jednom spava sa svojom ženom prije nego što je spale, jer dugo je bio na moru i dugo će proći prije nego što novu ženu nađe, ili "Teško žabu iz vode istjerat" u kojoj pokoravatelji zemlje bivaju pokoreni svojom prirodom - vedrije su točke, ali se svaki put brzo vraćamo apatiji. Milenićevski sveprisutni pesimizam nije samo tematski, on sipi do stila, slijeva se do rečenica koje zato zvuče umorno i leže na papiru kao da im se ne da živjeti.

Pogledajmo, kao primjer, ovaj odlomak s prve stranice prve priče, protagonistovo razmišljanje dok promatra jednu od svojih udovica: "Sad je ona druga u redu ispred Crvenog križa. Nije čudo. Teška su vremena. Plaća mi je bila mala. Mogu misliti kolika mi je mirovina. U stvari, kolika je njezina mirovina koju prima kao moja udovica." Između svake Milenićeve rečenica leži praznina koja bi mogla trajati vječito da je ne prekida iduća rečenica koja se, kao ni prva, ne nada odgovoru. Milenićevi junaci misle zato što moraju, a ne zato što žele; iz navike s vremena na vrijeme bace koju riječ o beskrajan zid nezainteresiranog postojanja. Ako i progovore jedni s drugima, čine to s mukom, kao u ovom ulomku: "Nije više s tobom?" "Nije." "Ostavio te?" "Da ..." "Zašto je nazvao?" "Ne znam." "Vratio se svojima?" "Pa ... da ..." "Hoće li se vratiti?" "Neće." "Je li to rekao?" (str. 35).

Misliti i govoriti, pisati i živjeti, sve je po Mileniću mučenje. Zato ga je muka i čitati, pa ga se počesto zaobilazi, kao prosjaka kojeg se ne želi vidjeti, u širokom luku. Što je šteta, jer Milenićeva istina je proživljena i doživljena, duboka i iskrena. Njegove tišine vrište, ali koliko nas ima voljnih čuti tišinu, hodati rubom ništavila grubo ocrtanog Milenićevim perom?

U stogodišnjem razgovoru kojeg zovemo znanstvenom fantastikom bitne od nebitnih govornika razlikujemo po svježini pristupa vječno istim mislima i motivima. I, premda je teško ocijeniti kako će povijest žanra vrednovati doprinos Žarka Milenića hrvatskom SF-u, neupitnom mi se čini jedinstvenost njegovog odbojno tugaljivog glasa, glasa koji poznate nam motive predaje papiru, ne osvježene, već iskreno natopljene vrlo osobnom vrstom ustajalosti.

(mcn)

- 19:14 - Komentari (4) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< ožujak, 2006 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Što je BLOGOV KOLAC?
BLOGOV je KOLAC dnevnik čitanja, sa svime što to podrazumijeva. Čitanje je za mene intimna i emocijama nabita stvar te BLOGOV KOLAC ni ne pokušava biti objektivan već se trsi prije svega biti otvoren razgovor s upravo pročitanom knjigom. Kako sam sebi uzeo za pravo da kažem što god mislim i na koji god način, to je dopušteno i u komentarima. Malo koji se briše, i na malo koji se odgovara. Ne zanima me pretjerano dijalog. Moji intimni odnosi su, kako sam već rekao, s knjigama.
Gdje me još na webu ima:
Posjetite i Q STRIP blog, gdje se piše i razgovara o stripu.

Blog sa skicama i sličnim vizualijama zove se mcn

Moji web stripovi su Martina Mjesec, Mister Mačak i Sergej, a moja stranica je još uvijek u izradi jerbo se zavitlavam s blogovima...:)

Konačno, na www.bestseler.net je objavljena (između ostalih) i serija mojih često čitanih članaka na prečesto postavljena pitanja. Ovdje su vam direktni linkovi:

Kako objaviti knjigu (1)
Kako objaviti knjigu (2)
Kako prodati knjigu

Kontakt: mcn (at) hi (.) htnet (.) hr

Na KOLCU su do sada gostovali:

Martin Amis
Neal Asher
Baigent/Leigh/Lincoln
Snježana Babić-Višnjič
Ilija Bakić
Stuart Banner
Boris Belak
"Shirley Bergman"
Denis Bimota
Ratko Bjelčić
Danijela Blažeka
James Blish
Jasen Boko
Alen Bović
Ivo Brešan
Ivo Brešan (2)
Želimir Ciglar
Patricia Cornwell
James Cowan
deCampi & Kordey
Branimir Čakić
Goran Delač
Boris Dežulović
Boris Dežulović (2)
Boris Dežulović (3)
Umberto Eco
Essekon
Mehmed Đedović
Zoran Ferić
Janet Flanner
Oliver Franić
Franjo M. Fuis
Jonas Gardell
Veselin Gatalo
Dave Gibbons
William Gibson
Ernie Gigante Dešković
Martin Guerre
Sven Hassel
Nick Hornby
Robert E. Howard
Zoran Janjanin
Jason
Miljenko Jergović
Gerard Jones
Etgar Keret
Stephen King
Yvonne Knibiehler
Zoran Krušvar
Hrvoje Kovačević
Lazić & Kožul
Ira Levin
Dannie M. Martin
Joško Marušić
Ed McBain
Ed McBain (2)
Alexander McCall Smith
China Mieville
China Mieville (2)
Žarko Milenić
Ted Naifeh
Fran Nischt (aka "Babl")
Njemački SF
Amelie Nothomb
Dejan Ognjanović
Oto Oltvanji
R. P. pl. B.
Aleksei Panshin
Papac & Škarpa
Jurica Pavičić
Krešimir Pološki
Zoran Pongrašić
Edo Popović
Luka Posarić
Povijest Crkve
Tim Powers
Terry Pratchett
Terry Pratchett (2)
Borivoj Radaković
Norma C. Rey
Alastair Reynolds
Tiziano Sclavi
Joann Sfar
John Shirley
Sidney/Bom
Georges Simenon
Dan Simmons
R. L. Stine
Michael Swanwick
Dalibor Šimpraga
Davor Šišović, ur.
Filip Šovagović
Boris Švel, ur.
Todorowski i Lepčin
Ante Tomić
Dubravka Ugrešić
Van Hamme i Hermann
Enrique Vila-Matas
XY
Yoann & Vehlmann
Yu Yagami

A recenzirane su i sve priče pristigle na Bestselerov natječaj 2007. Po dijelovima:

rpa prva
gruda druga
vreća treća
trta četvrta
pašteta peta
nevjesta šesta
nedam sedam!
osmo meso
deveta kleveta
stado deseto
lijeva krila
žigosani