29

četvrtak

svibanj

2014

DIY osvježivač prostora

Znam, znam, ovaj ste malo morali i čekati...sad, da li se isplatilo, sami ćete procijeniti ;)

Malo sam zaglavila radeći oblak (nemam HAARP za kućnu upotrebu, od gline radim oblake), nisam imala mogućnost prebaciti fotke na komp (a glupo mi objavit post bez njih), slabo ovih dana stojim sa slobodnim vremenom, i iako sam napravila novu turu osvježivača, nikako nać pola sata za post. Što je dvadeset pet minuta više no što treba za osvježivače ;)

Prvo varijanta sa sodom bikarbonom - primjetili ste da baš volim sodu, jelde? :D
Nije to neobično, ima bezbroj primjena i vrlo je učinkovita, svako malo iščačkam na netu neku novu ideju i uvijek budem zadovoljna rezultatom. Moje oduševljenje sodom je krenulo baš sa ovim "receptom", a na vama je da iskušate neke nove varijante.
Dakle, djelotovoran osvježivač kante za smeće - jedna žlica sode, na nju dvije-tri kapi nekog eteričnog ulja i gotovo. Soda upija neugodne mirise, ulje hlapi i ispušta ugodne mirise.
Isto se može primjeniti i u ormariću za cipele - žlicu dvije u kakvu staklenku, par kapi eteričnog ulja, probušite poklopac ili nategnite preko celofan, zavežite, probušite. Povremeno protresite. Traje duuugo.
Slobodno ubacite u frižider, oprostite, hladnjak, jednu takvu teglicu, čašu, šalicu, nemojte poklopiti. Nemam običaj korisiti eterična ulja u frižideru, ovaj, hladnjaku, al možda ne bi smetao neki jestiv miris.

Na veš mašini, izvinjavam se, perilici rublja može i kičasto - neukusna verzija sa šljokicama (znam, znam, al šta ću kad sam ko svraka :D)



Ako volite til i mašne...i šljokice...



...a ako imate kakvih suhih cvjetića, naprimjer lavande, može biti samo bolje od ovog ;)

Ok, dosta o sodi.

Vas sigurno zanimaju ovi:


Znala sam :)

Trebati će vam:
- paketić želatine u prahu (ovaj put sam koristila crvenu, al može i prozirna)
- voda, četiri žlice hladne + cca tri decilitra vruće vode
- žlica soli - obavezno, da vam se ne uhvati plijesan na osvježivač
- teglice neke, sa poklopcima (duže traju ako ih poklopite kad nisu nepohodni)
- eterična ulja (izbor ovisi o namjeni, o tome nešto kasnije), 5 - 30 kapi, ovisno o veličini teglice i željenom intenzitetu mirisa
- prehrambena boja, ali nije nužna



Istresete želatinu u neku posudu, dodate četiri žlice hladne vode, ostavite par minuta da nabuburi.
U međuvremenu stavite grijati onih tri decilitra, kad se pošteno zagrije prelijte preko želatine, ubacite sol, promiješajte.



U teglice nakapajte eterična ulja, dodajte prehrambenu boju (ako želite). U mom slučaju ljubičaste su sa lavandom, za laku noć, prije spavanja skinem poklopac i zaista divno opušta, crvene su sa metvicom - negdje sam čitala da je pauci ne vole, a ja ne volim ubijat pauke ništa više no što volim skupljat paučinu, narančasta je "kuhinjska", pogodite na što ta miriše...

Sad vam ostaje uliti želatinu u teglice, promiješati sadržaj i čekati da se sve to fino ohladi i stisne.
Par sati kasnije imate svoje vlastite osvježivače, i to gel varijantu.
Izgledaju slatko, mirišu kako vi želite, nemaju u sebi nikakve kancerogene spojeve za razliku od kupovnih i koštaju zaista malo.



Oh, ako vam se malo zapjene, a smeta vam to...



...možete ih malo našpricati alkoholom ;)


Možete pokloniti mami jedan, biti će oduševljena, iako će vas pitati još nakon što ovaj ishlapi...prijateljici neki u mini teglici za u torbu, u aromaterapijske svrhe, pa ga može njuškati kad je pod stresom, sebi iskombinirate za kupaonu, može i u ormarić za cipele, zašto ne...

Dragi moji, sad je na vama red. Lako je sejvat recepte i dodavat na tu du list, valja nešto od toga i isprobat. A ovaj vam je dušu dao za prvo DIY iskustvo. ak i ako nikad prije niste koristili želatinu i čini vam se komplicirano. Nije, ma zbilja nije :)

Oznake: DIY osvježivač prostora, mirisni gel

21

srijeda

svibanj

2014

DIY omekšivač za rublje

Nekako se podrazumijeva da je omekšivač iduća DIY avantura. Iako nije neophodan ako sami radite detrdžent, u drugim kombinacijama zna biti potreban.
Recept je jednostavan i financijski vrlo pristupačan, ekološki bolje rješenje od kupovnih omekšivača, i svakako manje štetan. Naprimjer, primjetila sam da me redovito boli glava kad sušim robu u spavaćoj sobi (zimi je to često slučaj) i da me miris kupovnih omekšivača iritira. Otkad sama kemijam i mućkam glavobolja nema, a i iritacije kože su se svele na minimum.
Ako to nije dovoljno razloga, ne znam što bih vam još uopće mogla reć :)

Pa krenimo:
Trebati će vam:
- 50 grama sode bikarbone
- 300 ml alkoholnog octa
- 350 ml destilirane vode
- 10-20 kapi eteričnog ulja
- plastična posuda veće zapremnine i plastična kuhača
- plastična boca (npr. od omekšivača, isperite)
- mjerica za tekućinu, gramska vaga i/ili jušna žlica



Najbolje da si prvo izmjerite sastojke. Ukoliko nemate preciznu vagu sodu ćete odmjeriti žlicom. Konkretno, tri jušne žlice je tih 50 grama, fino popunjene.
Uspite sodu u svoju veliku posudu. Dodajte 100 ml vode.
Suspregnite se od miješanja, i polako ulijte ocat, i pustite da se sve skupa pjeni desetak minuta.



Tako nekako to izgleda.




U međuvremenu se gotovo sva soda otopila. Ne miješaj dok ti ne kažem! :D
Ako nije, pustite još par minuta, i zatim dodajte ostatak destilirane vode. Sad će se prestati pjeniti.



Tek sad smijete malo miješati, da dobijete ujednačenu tekućinu. Jedva dočekali, znala sam ;)



Eto, sve se lijepo otopilo, preostaje nam preliti omekšivač u bocu...



...i dodati eterično ulje.



Vaš omekšivač je gotov. Prije svake upotrebe ćete ga malo promućkati, eterična ulja vole plutati po površini, i koristiti ćete jednu mjericu po pranju - koliko vam već stane u odjeljak za omekšivač.
Važno je da se držite recepta doslovno, jednom sam ulila svu vodu odjednom, dodala ocat i onda se čudila pola sata kako pjeni i pjeni. Ta tura je imala intenzivan miris po octu - što se inače ne bi trebalo dogoditi, i iako je omekšavala rublje, dok je bilo mokro se miris octa osjetio. Pitao me muž dal će ići okolo mirišući ko zdjela salate. Rekla sam mu da hoće, iako sam iz iskustva znala da miris octa ishlapi kad se odjeća osuši. Zlica.
Eterično ulje dodajte u bocu, ne u posudu, da se spasite beskrajnog pranja i ispiranja mirisa. A i ne treba ga uludo trošit :)

Možete povećati količine, i ako koristite destiliranu vodu može stajati neko vrijeme. Eterična ulja, kao i u prošlom postu, neka pristupačna varijanta (obično stavljam isti miris u detrdžent i omekšivač, ali ne znači da je to pravilo)

Cijena?
Soda cca jednu kunu, ocat cca dvije kune, destilirana voda - nemam pojma, imala sam je kući, molim raspitajte se za cijenu litre, al mislim da 350 ml ne bi trebalo biti više od 2 kune, znači to je pet kuna. I recimo da ćete nakapati četiri kune eteričnog ulja, da zaokružimo na devet kuna. Sasvim prihvatljivo.

Oznake: DIY omekšivač

17

subota

svibanj

2014

Detrdžent za rublje

Zamolila me prijateljica da joj dam recept za DIY detrdžent za rublje.
Kako sam jučer radila novu turu, iskoristila sam priliku i okinula par fotki, iako i bez fotografija čovjek lako shvati što mu je činiti.
Prvo, zašto bi netko uopće kretao u avanturu izrade sredstava za čišćenje?
Zbog cijene, tekući drtrdženti su bezobrazno skupi.
Također zbog samih sastojaka - ako nekad čitate deklaracije proizvoda sve vam je jasno.
I uostalom, jer je jednostavno i lako :)

Treba vam:
- litra vode ( neki preporučuju destiliranu, ali nisam primjetila nikakvu razliku)
- 2 jušne žlice sode bikarbone
- 1/3 sapuna (koristim ili Alverde iz DM-a, jučer je pao prvi pokušaj sa sapunom za rublje, javim rezultate pranja)
- 10-30 kapi eteričnog ulja (lavanda je super, kombinacija ruže i lang-ylanga također - prilagodim mirisu sapuna koji koristim)
- neka plastična kantica i plastična kuhača



Vodu stavite da prokuha. Dok čekate da se to desi sapun možete naribati, ili narežite, što mi je draže a možda i brže



Negdje na pola puta vam je voda već prokuhala. Sklonite s vatre, voda mora biti vrlo topla, ali nikako kipuća!



A i sapun je već spreman.

Prelijte vodu u plastičnu posudu, umočite prst - oprezno, ako je vruća ali izdrživo vruća, onda je taman. Ubacite dvije žlice sode


lagano promiješajte plastičnom kuhačom da se soda otopi, i zatim dodajte sapun.

Sad ide najteži dio posla. Treba lagano miješati, cca 10 minuta, da se listići sapuna sasvim otope i u tom vremenu će se smjesa postepeno hladiti.
Nakon 10 ili 15 minuta možete na neko vrijeme zaboraviti na svoj detrdžent i baviti se nečim drugim. Naprimjer možete pospremiti nastali nered. :D
Bilo bi odlično da promiješate smjesu svakih cca sat vremena. Tu negdje je i trenutak za eterična ulja, cca 10 kapi, promiješati dobro, malo njuškati, pa po želji dodati još.
Detrdžent bi trebalo miješati još u par navrata. Mi smo tome doskočili tako da smo ga stavili u kupaonu, pa kad netko uđe, prati ruke ili što već, usput malo i promiješa. Na početku će se možda odvajati voda, ali kroz par sati će to prestati, a najkasnije drugi dan ćete imati kozistenciju normalnog tekućeg detrdženta. Poklopite, a možete i pretočiti u bocu širokog grla. I to je to :)

Doziranje? Napunim mjericu za tekući detrdžent. Primjetila sam da nema potrebe za omekšivačem, rublje je meko, mirisno i čisto, ali nisam probala na temperaturi većoj od 60. Solidno skida razne flekice i fleke, uobičajenu prljavštinu također, i čak mi dobro opere uvijek vrlo prljav tepih koji stoji ispod sudopera. Tek ostaje vidjeti kako će se ponašati ovaj sa sapunom za rublje.

Cijena? Prava sitnica :) Sapun sam platila 9,99 kn, i potrošila trećinu, dakle, 3 i po kune, da zaokružim. Sodu bikarbonu kupujem u pakovanjeu od pola kilograma i platim 7,99 kn, dvije žlice...šta ja znam, još kunu i po? Znači, pet kuna, ako ne računam eterično ulje. Za ovu namjenu mogu poslužiti i jeftine varijente iz Mullera, pa ajmo reć da je tu još 5 kuna troška po turi. Deset kuna, od oka.

Par savjeta iz iskustva - uvijek koristite plastične posude, u suprotnom ćete naredni dan zateći kamen a ne tekućinu u posudi :D
Također, nemojte koristiti Palmolive sapun, iz nekog razloga se ne želi spojiti sa vodom.
Melt&pour sapuni se uglavnom ponašaju ok, ali je ipak malo preskupa opcija.
I za kraj, uskoro ću napraviti svoj prvi sapun koristeći hladni postupak, pa kad odleži i dozrije probat ću i s njim. To bi bila daleko najbolja opcija za kožu :)

Oznake: DIY tekući detrdžent za rublje

Du it jorself

Dan je počeo kao i svaki drugi. Kava i Fejsbuk, klik na ovaj link, klik na onaj...i klik po klik, dođem do krasne ideje, koja rješava dva problema sa kojima se gnjavim.
Prvi su vlažne maramice.
Volim vlažne maramice, praktične su, dobro čiste, ali su i skupe. Osim toga, većina ne dolazi sa onom zgodnom plastičnom kutijicom, ili mi u kutijice koje već imam ne stanu pa mi malo ide na nerve spremat te šarene šuškave paketiće van vidokruga. A tu je i pitanje ekologije. Mislim, čiste dobro jer su pune tko zna čega, a i rade se od tog nekog čudnog materijala za koji mi se čini da će stotinama godina ostati u istom obliku i stanju.
Drugi problem je stolić u dnevnom.
Običan je to stolić sa staklenom plohom. Uvijek je prljav, masan, flekav, točkast, pun mrvica i tako dalje. Pa onda treba otić u kupaonu po papirnate ručnike i neku špricu s onim čim se već peru stakla, pošpricat i obrisat. Ma nije to tolika gnjavaža, ali mrvice završe na podu - pa moram vuć i usisavač, a ako ne špricam pažljivo onda mi i po podu bude mokro. Pa malo potapam i raznesem uzorak šlapica. Fuj.
Mogla bih naravno kupiti vlažne maramice baš za staklo, i pridružiti još jedan proizvod svojoj kolekciji.
Ali, ovaj put sam ih odlučila napraviti sama.
Jer je jeftinije, jer imam zgodnu kutijicu i jer volim sama raditi sve što se već može.
Ovo je možda i najbrži DIY, a i daleko najjednostavniji, pa ću sa njim i krenuti.

Treba vam:
Rola papirnatih ručnika (koristila sam Paloma megarolu - ali može biti bilo koja, što već imate u kući)
Sredstvo za pranje prozora (eko varijanta - običan alkoholni ocat, ili destilirana voda sa malo odstranjivača šminke ako radite maramice za čišćenje lica)
Prazna kutija od nekih vlažnih maramica (sigurno imate negdje u kući)
Škare
Kasica - opcionalno, možete na primjer u nju ubacivati razliku novaca koje ovako štedite)



Postupak:
Složite ručnike poput harmonike (naprimjer 20 listova)

Prerežite ih po pola
Ubacite u kutiju
Dodajte željeno sredstvo za čišćenje ( u mom slučaju cca 1 decilitar sredstva za pranje prozora)
Zatvorite kutiju i pustite dok pomazite mačku. Runici će za par minuta upiti tekućinu. Možete ih i okrenuti naopako ako vam se čini da su gore malo suhi a dolje jako mokri.

I gotovo!





Rekla sam da je jednostavno i brzo.
Ostaje još pitanje cijene.
Otprilike jedna četvrtina pakovanja ručnika, u mom slučaju 3 kn
Otprilike jedan decilitar sredstva za čišćenje, 2 kn
Kutijica za maramice - imam od ranije, traženje iste cca 3 minute
Sama priprema cca dvije minute
Dakle i jeftino :)

Ostaju za isprobati i razne druge varijante, prva na redu će biti maramice za odstranjivanje šminke, a druga zamjena za Domestos maramice.
Odo u potragu za kutijicama.


Oznake: DIY vlažne maramice

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.