|

Salvador Dali, slikar, najveći među svim ekscentricima, narcisoidan genije, za neke i šarlatan.
Čovjek koji je od djetinjstva pokazivao sadističke pobude, kojeg su nadrealisti izbacili iz svog pokreta zbog pretjeranog divljenja Hitleru i koji je svoje brkove koje je mazao medom i bojao, smatrao antenama za komunikaciju s vanzemaljcima, toliko je dobro održavao imidž zanimljive ličnosti da je jednu od predstava gotovo platio glavom.
1936. na londonskoj internacionalnoj nadrealističkoj izložbi održao je predavanje odjeven u ronilačko odijelo, a pred sam kraj govorancije, zahvaljujući kostimu, gotovo se ugušio.
Nije podnosio osrednjost, prezirao je banalnost i obične ljude “koji piju kavu i gledaju televizore”. Centar svijeta je za njega bio u ženskim bokovima.
Veliki utjecaj na njegov život i stvaralaštvo je imala Gala Eluard, njegova životna suputnica i muza. Gala je bila je žena francuskog pjesnika Paula Eluarda. U ljeto 1939. je je sa suprugom posjetila Dalija i tijekom te kratke posjete Gala i Dali su se zaljubili te prisegli da se nikada više neće razdvajati. Pred kraj života, kad je Gala umrla, Dali ju slika rastavljenu u atomima i čita puno o znanosti, prvenstveno zato što ništa ne kuži. "No zato ja mogu ono što ne može nijedan znanstvenik - uživjeti se. Uostalom, ja stojim u kontaktu sa znanstvenicima cijelog svijeta koji rade na mogućnosti konzerviranja ljudskog tijela. Želim biti prvi čovjek koji će zahvaljujući metodi zamrzavanja preživjeti i na taj način dobiti još vremena da obavi još deset milijuna drugih stvari."
Kada je Dali sredinom sedamdesetih dospio na vrhunac svoje popularnosti, obolio je od Parkinsonove bolesti i prestao slikati. Dovoljan razlog da Dali i Gala uposle mlade i talentirane slikare koji će štancati falsifikate. Četiri sekretara, tj. pohlepna agenta koji su radili za Dalija, su podvaljivali lažnjake i spremali sebi lovu u džep i bez nekih velikih uputa. Veliki skandal oko falsifikata koji je izbio 1980. do dana današnjeg nije razriješen. Navodno je 90 posto grafika na umjetničkom tržištu lažno.
Evo kako je opisao svoj savršen dan: "Moji najbolji dani su oni kada između ustajanja i doručka zaradim 10.000 dolara. Inače sam jako skroman. Kad Gala ode do grada, ja po čitav dan slikam i dan mi se uglavnom svodi na tri stvari: pseća kakica, Dali pipi i novac."
A s obzirom da je imao mišljenje o svemu, imao ga je i o sportu: "Ma, koji Tour de France! Dok cijela nacija bruji o tom pedaliranju i zuji po brdima, ja si namažem brk medom i ulovim muhu ustima. Pa nek' sada zuji ako može!"
I do danas je upitno jesu li publiku privlačili i odbijali Dalijev život ili ono što je slikao, ali ostaje činjenica da je njegove slike kupovala svjetska elita i političari te ih potom skrivali, jer ih nisu mogli podnijeti.
Za sebe je rekao: "Ljudi nisu moja slava. Apsolut je moja slava. Roditelji su mi dali ime Salvador i kako već samo ime kaže nisam određen ni za što drugo nego da spasim slikarstvo."
|