Svoboda, varnost in pravice v EU prestopajo državne meje
Bolgarska državljanka, ki se je obrnila na evropske institucije, ne more izterjati preživnine od nekdanjega moža, ki zdaj živi v Nemčiji. Denarja v svoji državi ne more dobiti, ker mož tam nima dohodkov, nemške oblasti pa so njeno zahtevo zavrnile, ker sin ni nemški državljan. Takšne situacije so v Evropi brez meja nesprejemljive, je prepričana Evropska komisija.
Primer Bolgarke je le kaplja v morje. S čezmejnimi dolgovi ima težave približno milijon malih podjetij, ki tako izgubijo okoli 600 milijonov evrov letno. Nepridipravi spretno izkoriščajo mednarodno okolje in različne pravne sisteme držav, da goljufajo tako podjetnike kot posameznike.
Da bi goljufom pristrigli peruti in lažje izterjali mednarodne dolgove, je Evropska komisija julija predlagala evropski nalog za zamrznitev bančnih računov, ki bo dolžnikom preprečil dvig denarja v višini dolgovanega zneska z računa do sprejetja in izvršitve sodbe. Predlog uredbe morata sprejeti še Evropski parlament in Svet EU. Ko jo bodo v svoje zakonodaje vključile države članice, bo Bolgarka lažje zagotovila pravico do preživnine svojemu sinu, podjetja pa bodo lažje izterjala dolgove.
Raspisan je natječaj za godišnje nagrade članova HKD-a, koji su objavili svoja djela u biblioteci Književno pero, Hrvatskog književnog društva za 2010/2011 godinu.
U kategorijama poezije, zbirke eseja, romana, dječje knjige...
Nagrade se dodjeljuju na 4. međunarodnom festivalu književnosti Rijeka 04.-05.11.2011.
Godišnja nagrada za Knjigu godine dodjeljuje se članu/ici Hrvatskog književnog društva
koji su objavili svoja djela kod drugih nakladnika u 2010/2011.
Nagrada za Knjiga godine 2010/2011. je jedinstvena nagrada, u kojoj se autori mogu takmičiti u svim žanrovima književnosti.
Članovi Hrvatskog književnog društva trebaju poslati svoje knjige zaključno do 23.10.2011. na adresu
Hrvatsko književno društvo
Vere Bratonje 21
51 000 Rijeka
SRDAČNO HKD
2011/10/5 valerio orlić
pozdrav i čestitke
... gore navedeni pisci odabrani su i pozvani na pozivnicu - molimo da nam potvrdite dolazak
kako bismo vas uključili u program festivala
ostale ćemo obavijestit putem telefona i maila
HKD
MEĐUNARODNI FESTIVAL KNJIŽEVNOSTI
'' DANI PRIJATELJA KNJIGE'' Rijeka 04.- 05. 11. 2011.
Ovogodišnji 4. međunarodni festival književnosti ''Dani prijatelja knjige'',Rijeka 04. - 05. 11. 2011. je pred vratima. Rijeka ove godine postaje prestolnica Europske kulture, u grad na Rječini slijevat će se rijeka književnika iz Slovenije, Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Njemačke, Švicarske, Poljske... U Mjesecu knjige Rijeka će biti domaćin 4. međunarodnog festivala književnosti i ugostit će 100-tinjak književnika iz zemlje i svijeta.
Hrvatsko književno društvo ove godine radi kvalitete samog festivala, odlučilo je na pozivnice pozvati 50-setak književnika , a ostali 50 učesnika izabrati će se putem natječajnih prijava i aplikacija.
Ostali pisci do 10.listopada 2011. trebaju poslati 5 pjesama, na mail društva:hkd.cwa@gmail.com
20. listopada 2011. komisija će obznaniti rezultate i odrediti ostale učesnike ovogodišnjeg međunarodnog festivala književnosti ''Dani prijatelja knjige'',Rijeka.
Zahvaljujemo se učesnicima i piscima koji su odabrani putem pozivnica i koji će pohoditi Rijeku i festival, a ostalim piscima koji će se takmičiti za učešće na 4.međunarodnom festivali književnosti ''Dani prijatelja knjige'' 04.-05.11. 2011. Rijeka želimo puno sreće.
Za Hrvatsko književno društvo
prof. dr.sc. Vasil Tocinovski
mr Ernije Gigante Dešković Valerio Orlić, predsjednik HKD-a
05.10.2011. (15:33)
-
-
-
- - promjene spremljene- uredi komentar - obriši komentar - prijavi ovaj komentar kao spam - zabrani komentiranje autoru ovog komentara- učitavam...
Nobelovka upozorava:Mobiteli će izazvati globalnu zdravstvenu katastrofu Mobiteli će izazvati globalnu zdravstvenu katastrofu Dobitnica Nobelove nagrade dr. Devra Davis upozorava kako smo do sada olako prelazili preko svih prijetnji da bi mobilni telefoni mogli ugroziti naše zdravlje. Ističe njihov negativan utjecaj, posebice na djecu i muškarce.
Možemo li od mobilnih telefona dobiti tumor i troše li telekomunikacije milijarde kako bi pobile sve znanstvene dokaze koji to potvrđuju? Prema Devri Davis, glasovitoj američkoj znanstvenici i jednoj od tamošnjih vodećih epidemiologinja, odgovor na ta dva pitanja je – da! Doktorica Davis, štoviše, kaže da ćemo se zbog učestalog korištenja mobilnih telefona za tri godine (ne pronađemo li rješenje za prijetnju) suočiti s "globalnom zdravstvenom katastrofom".
Naime, o zračenju mobitela raspravlja se već godinama i zahvaljujući nedostatku dokaza, industrija i dalje tvrdi kako su ti uređaji sigurni. No, sada kada je javnost alarmirala dobitnica Nobelove nagrade, ipak bi o svemu trebalo razmisliti još jednom, piše Daily Mail.
iz drugih medija
80-ak posto ih ima po dvaCopy of Hrvati ludi za mobitelima, imaju više od 6 milijuna! Copy of Hrvati ludi za mobitelima, imaju više od 6 milijuna! U Hrvatskoj je daleko više mobitela nego stanovnika, a ukupno ih je aktivno čak 6.031.775! Gotovo 80 posto hrvatskih korisnika ima dva mobitela, pokazalo je istraživanje portala koji se bavi mobilnom telefonijom.
Istraživanje Mobil.hr-a je pokazalo i da se godišnje se u našoj zemlji proda oko 300.000 novih mobitela, a nekima od tih kupaca to je čak treći ili četvrti aktivni mobitel koji imaju!
iz drugih medija Pad zarade operateraCopy of Hrvati sve manje koriste mobitele Copy of Hrvati sve manje koriste mobitele Građani Hrvatske ukupno posjeduju 6,5 milijuna mobitela, a na jedan mobitel mjesečno se potroši prosječno 100 kuna. Tako ispada da godišnje na mobitele potrošimo 7,8 milijardi kuna, no ta je potrošnja smanjena za oko 17 posto.
U prvih šest mjeseci ove godine, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku, poslali smo 1,5 milijardi tekstualnih poruka, što je za 17,6 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. U drugom ovogodišnjem tromjesečju poslali smo 17,1 posto manje poruka, odnosno ukupno 749 milijuna, piše Jutarnji list.
Trend u slanju MMS-ova također je u padu, pa smo tako u prvih šest mjeseci poslali 10,5 milijuna takvih poruka, odnosno 12,4 posto manje nego što smo to učinili lani. Iako smo zemlja koja obožava mobitele, smartphone, razgovor u pokretu i tipkanje poruka, po prvi je puta zabilježen i pad utrošenih minuta u razgovoru. Podjednako se to odnosi i na fiksnu i na mobilnu telefoniju.
Naime, grube statistike govore da posjedujemo 6,5 milijuna mobitela, što znači da svaki građanin posjeduje 1,5 mobitela. Vlasnici smo 300 tisuća smartphonea, a godišnje na pozive, tekstualne i multimedijalne poruke, internet i ostale sadržaje trošimo više od sedam milijardi kuna. Na jedan mobilni telefon prosječni korisnik potroši 100 kuna mjesečno, no ekonomska je kriza očito uzela maha, pa se i ta brojka u zadnjih nekoliko mjeseci smanjila. Zbog toga i telefonski operateri bilježe značajan pad prihoda.
Tako smo u prvih šest mjeseci na mobitel razgovarali 2,88 milijardi minuta, a na fiksni telefon 2,63 milijarde minuta. Obje vrste mreža time su zabilježile jednak pad utrošenih minuta – 1,8 posto u odnosu na prvo polugodište prošle godine.
Većina minuta i u pola godine i u drugom tromjesečju utrošena je u unutarnjem prometu. U pokretnim je mrežama u unutarnjem prometu u šest mjeseci i u drugom tromjesečju utrošeno po 98,6 posto ukupnih minuta, a u nepokretnim malo više od po 95 posto ukupnih minuta, piše Jutarnji list.
Prethodni članak:
Pogledajte kako ćete ubuduće puniti mobitel! (31.07.2010.)
Danas.hr 16.08.2010. + Pošalji prijatelju + Objavi na Twitteru + Postavi na Facebook S penetracijom od 136 posto Hrvatska spada u naprednije europske zemlje, a rast broja korisnika iz stagnacije se pokrenuo dolaskom trećeg mobilnog operatera na hrvatsko tržište, navodi Mobil.hr, te dodaje kako je u ožujku 2004. godine u Hrvatskoj bilo samo 2,6 milijuna aktivnih mobitela.
Napominju i da njihova stranica svaki mjesec ima oko 1.000.000 zahtjeva za detaljnim informacijama o različitim modelima mobitela. Zanimljivo je da je Državni zavod za statistiku u kolovozu objavio kako Hrvati imaju više mobitela, čak oko 6,5 milijuna, ali i da im je trajanje poziva, kao i broj poslanih SMS-ova i MMS-ova pao u ovoj prvoj polovici 2010. godine.
Prethodni članci:
Hrvati sve manje koriste mobitele (16.08.2010.) Ne odgovarajte na čudne propuštene pozive! (01.08.2010.) Pogledajte kako ćete ubuduće puniti mobitel! (31.07.2010.) Zbog mobi
05.10.2011. (15:41)
-
-
-
- - promjene spremljene- uredi komentar - obriši komentar - prijavi ovaj komentar kao spam - zabrani komentiranje autoru ovog komentara- učitavam...
Ambasada Svedske u Srbiji je 2009. godine pokrenula projekat "Razvoj muzeja u Srbiji" koji se bavi potencijalima muzeja da postanu resurs i mesto aktivnog ucenja i dijaloga. Tokom 2011. godine u okviru ovog projekta, u saradnji sa Muzejom nauke i tehnike u Beogradu razvili smo projekat "Kreativno drustvo" kojim zelimo da podstaknemo razmenu iskustava i dijalog o kreativnosti, inovativnom razmisljanju i preduzetnistvu. U okviru projekta cemo prikazati izlozbu “Kreativne Zene – inovacije iz Svedske” na kojoj ce biti predstavljene zene pronalazaci iz Svedske, njihove ideje i zivotne okolnosti, kao i uzori iz proslosti. Na izlozbi ce biti prikazani izumi ovih zena iz razlicitih oblasti. Takodje cemo pokrenuti Klub ponedeljkom u Muzeju – mesto susreta, razgovora i prezentacija gostiju iz Svedske i Srbije o temama koje se ticu kreativnosti, kulturnog i drustvenog preduzetnistva, upravljanja i inovacija. Imacemo ukupno 17 gostiju iz Srbije i Svedske koje ce predstaviti svoj rad. Imajuci u vidu decu i mlade kao vaznu ciljnu grupu ovog projekta, razvili smo edukativni program u Muzeju nauke i tehnike, koji skole i nastavnici mogu da koriste da bi podstakli decu i mlade da razmisljaju na inovativan nacin, razvijaju i razmenjuju svoje ideje. Opis izlozbe Izlozba ,,Kreativne zene – inovacije iz Svedske“ prikazuje 43 savremena izuma koje su razvile zene u Svedskoj. Neke od njih su izumele zene koje rade u kompanijama na razvijanju novih proizvoda i tehnologija, a druge su rezultat realizacije dobre ideje koju je neka zena dobila tezeci da sebi olaksa obavljanje svakodnevnih poslova u kuci ili na poslu. Izumi su iz razlicitih oblasti. Neki pomazu u obavljanju poslova medicinskim radnicima, u nezi beba ili olaksavaju majkama sa malom decom. Drugi su ekoloski napredni ili humaniji za zivotinje. Neki su prilagodjeni anatomiji i funkcionisanju ljudskog tela. Olaksavaju obavljanje poslova u kuhinji ili u kancelariji. Pomazu starima. Povecavaju bezbednost. Ili predstavljaju tehnicke inovacije.
Otvaranje izlozbe je 11. oktobra u 19.00. Gostima ce se obratiti NJ.E. gospodin Krister Asp, ambasador Svedske, a izlozbu ce otvoriti gospodin Predrag Markovic, ministar kulture Republike Srbije i Annika Rembe, generalni direktor Svedskog instituta. www.swedenabroad.se/belgrade www.muzejnt.rs
Tihomir Stojanovic autor i koordinator "Mreza Kreativnih Ljudi" Web: www.creemaginet.com mrezakreativnihljudi@gmail.com GSM: + 381 / 60 / 5 - 22 - 33 - 00 Skype: tihomirs Google talk: mrezakreativnihljudi
05.10.2011. (16:36)
-
-
-
- - promjene spremljene- uredi komentar - obriši komentar - prijavi ovaj komentar kao spam - zabrani komentiranje autoru ovog komentara- učitavam...
Iako je cjepljenje protiv svinjske gripe bilo aktualno prije 2 godine,a nešto u manjoj mjeri prošle godine mislim da je uvijek aktalno kada netko ima petlje i hrabrosti oduprijeti se moćnim farmaceutskim kompanijama i reći im NE,a za razliku od mnogih drugih poltrona i poslušnika koji samo klimaju glavom i pristaju na sve bez obzira kakve to posljedive ima za vlastiti narod. Sjećate se kako se naš ministar zdravstva Milinović slavodobitno prikazivao pred kamerama kako se cijepi kao poručujući ako mogu ja,možete i vi. Ovom svijetu nedostaji ljudi koji znaju razmišljati svojom glavom,pa čak i ako će to ugroziti njihov položaj ili status. Hvala i svaka čast Poljskoj ministici. Da bar mi imamo takve ljude u političkom vrhu Hrvatske.
Govor poljske ministrice zdravlja Ewa Kopacz u parlamentu
„Želim naglasiti da je tijekom mog dugogodišnjeg rada kao liječnice opće prakse moja glavna deviza bila: "Prije svega, ne nauditi nikome“. To sam pravilo ponijela sa sobom pri dolasku na mjesto ministrice zdravlja. Kada sam bila u situacijama da nekom preporučim lijek, uvijek bih se, kao i, vjerujem, većina doktora, prvo zapitala "Da li bih ovaj lijek dala svojoj staroj majci, svom djetetu?". Upravo me je ta misao potaknula da sa velikim oprezom preispitam informacije vezane za lijek koji bi uskoro poljsko Ministarstvo zdravlja trebalo preporučiti svakom Poljaku, milijunima Poljaka koji nemaju nikakvo medicinsko obrazovanje, niti ono koje njihov ministar zdravlja ima, a posebno ne ono znanje koje ima jedan stručnjak: profesor Bridak koji kao stručnjak radi na problemu gripa već preko 40 godina.
On radi u jednom od 189 istraživačkih centara širom svijeta koji se bave problemom gripe, jedan od tih centara je upravo u Poljskoj. Može li nas itko optužiti da nemamo potrebno znanje o gripi? Može li itko da dovede u pitanje znanje nekog tko se više od 40 godina bavi gripom, i to ne samo jednom njegovom vrstom, i koji je objavio na stotine članaka o tome? Imam samo jedno osnovno pitanje: Želimo li se boriti protiv pandemije gripe? Danas znamo da neki članovi sporazuma koje su proizvođači cjepiva potpisali sa drugim, mnogo bogatijim zemljama, sadrže određene priloge (stavke kojima se te kuće ograđuju od odgovornosti od štetnih posljedica cjepiva). Također znamo što je predloženo Poljskoj. Pošto su pregovori trenutno u tijeku, ne mogu o svemu govoriti, ali mogu vam reći jednu stvar: naše Ministarstvo pravde pronašlo je najmanje 20 stavki tog budućeg sporazuma koje izazivaju sumnju.
Što je dužnost Ministra zdravlja? Da potpiše ugovore koji su za dobrobit poljskog naroda, ili da potpiše ugovore koji idu u korist farmaceutskih kompanija? Postoje tri cjepiva na tržištu, sva tri od tri različite kompanije. Svaka ima drugačiju količinu aktivne supstance u cjepivu, a opet, za čudo, svaka se tretira na isti način? Nije li stoga opravdano da ministar zdravlja i drugi stručnjaci sumnjaju u njih? Možda je jedno od cjepiva koja u sebi sadrži samo tragove te aktivne supstance u stvari samo "sveta vodica" za koju treba vjerovati da liječi svinjsku gripu? Trebamo li za to platiti?
Dajem primjer Njemačke koja je kupila 50 milijuna cjepiva, do sada je upotrijebljeno tek 10%. Danas samo 13% Nijemaca želi uzeti taj "magični lijek“. Ali taj podatak je neobičan jer Nijemci imaju veoma visok postotak ljudi koji primaju cjepiva, tako da kada u Poljskoj od 1000 ljudi 53 primi cijepivo, u Njemačkoj na 1000 ljudi primi njih 238 (23,8%). Što se to dešava kad samo 13% Nijemaca želi da primi to cjepivo protiv gripe, a ne onih 23% koliko ih redovno prima sezonsko cjepivo protiv obične gripe? Njihova vlada im je kupila cjepiva i daje ih besplatno (za razliku od običnog cjepiva protiv sezonske gripe koje se plaća) a oni ih i dalje neće? Što se desilo? Mogu li nas ove činjenice natjerati da se predomislimo u vezi kupovine ovih cjepiva ili ne? Predomišljati se da li da kupimo cjepivo koje je na neki način i tajna?
Postoje Internet stranice na kojima proizvođači cjepiva imaju obvezu da objave moguće štetne posljedice uzimanja cjepiva. Cijepljenja su u Europi počela 1. listopada. Zamolila bih vas da posjetite te Internet stranice i pročitate ima li ikakvih štetnih posljedica kod ovog lijeka. I najmanja sitnica, barem alergijski svrbež na mjestu uboda igle - ništa nije objavljeno. Nus - pojave se mogu pojaviti i kod najsigurnijeg lijeka. Ovdje niti toga nema. Ovo je izgleda "Savršeni" lijek. Ja bih rekla Prevara. Pa pošto je tako čudotvoran, zašto onda farmaceutske kuće neće da ga puste na slobodno tržište i preuzmu odgovornost za njega? Zašto jednostavno ne kažu "Ovo je divan, siguran lijek i stoga ćemo stati iza njega i preuzeti odgovornost, stavit ćemo ga na tržište i sve će biti jasno i otvoreno"? Umjesto da svu težinu odluke prebace na nas - kupce. Nemamo rezultate kliničkih ispitivanja, detaljan sastav lijeka, podatke o štetnim posljedicama.
Cjepiva su sada u četvrtoj fazi ispitivanja, veoma kratkog ispitivanja, i još uvijek nemamo te podatke. Također je
12.10.2011. (16:30)
-
-
-
- - promjene spremljene- uredi komentar - obriši komentar - prijavi ovaj komentar kao spam - zabrani komentiranje autoru ovog komentara- učitavam...
borivoj
Svoboda, varnost in pravice v EU prestopajo državne meje
Bolgarska državljanka, ki se je obrnila na evropske institucije, ne more izterjati preživnine od nekdanjega moža, ki zdaj živi v Nemčiji. Denarja v svoji državi ne more dobiti, ker mož tam nima dohodkov, nemške oblasti pa so njeno zahtevo zavrnile, ker sin ni nemški državljan. Takšne situacije so v Evropi brez meja nesprejemljive, je prepričana Evropska komisija.
Primer Bolgarke je le kaplja v morje. S čezmejnimi dolgovi ima težave približno milijon malih podjetij, ki tako izgubijo okoli 600 milijonov evrov letno. Nepridipravi spretno izkoriščajo mednarodno okolje in različne pravne sisteme držav, da goljufajo tako podjetnike kot posameznike.
Da bi goljufom pristrigli peruti in lažje izterjali mednarodne dolgove, je Evropska komisija julija predlagala evropski nalog za zamrznitev bančnih računov, ki bo dolžnikom preprečil dvig denarja v višini dolgovanega zneska z računa do sprejetja in izvršitve sodbe. Predlog uredbe morata sprejeti še Evropski parlament in Svet EU. Ko jo bodo v svoje zakonodaje vključile države članice, bo Bolgarka lažje zagotovila pravico do preživnine svojemu sinu, podjetja pa bodo lažje izterjala dolgove.
Več >>
Uredništvo Pozitivk: Aleš, Igor, Tomaž, Nina, Gape
05.10.2011. (10:35) - - - - - promjene spremljene- uredi komentar - obriši komentar - prijavi ovaj komentar kao spam - zabrani komentiranje autoru ovog komentara- učitavam...
borivoj
OBAVIJEST
HRVATSKO KNJIŽEVNO DRUŠTVO
Raspisan je natječaj za godišnje nagrade članova HKD-a, koji su objavili svoja djela u biblioteci Književno pero, Hrvatskog književnog društva za 2010/2011 godinu.
U kategorijama poezije, zbirke eseja, romana, dječje knjige...
Nagrade se dodjeljuju na 4. međunarodnom festivalu književnosti Rijeka 04.-05.11.2011.
Godišnja nagrada za Knjigu godine dodjeljuje se članu/ici Hrvatskog književnog društva
koji su objavili svoja djela kod drugih nakladnika u 2010/2011.
Nagrada za Knjiga godine 2010/2011. je jedinstvena nagrada, u kojoj se autori mogu takmičiti u svim žanrovima književnosti.
Članovi Hrvatskog književnog društva trebaju poslati svoje knjige zaključno do 23.10.2011. na adresu
Hrvatsko književno društvo
Vere Bratonje 21
51 000 Rijeka
SRDAČNO
HKD
2011/10/5 valerio orlić
pozdrav i čestitke
... gore navedeni pisci odabrani su i pozvani na pozivnicu - molimo da nam potvrdite dolazak
kako bismo vas uključili u program festivala
ostale ćemo obavijestit putem telefona i maila
HKD
MEĐUNARODNI FESTIVAL KNJIŽEVNOSTI
'' DANI PRIJATELJA KNJIGE'' Rijeka 04.- 05. 11. 2011.
Ovogodišnji 4. međunarodni festival književnosti ''Dani prijatelja knjige'',Rijeka 04. - 05. 11. 2011. je pred vratima. Rijeka ove godine postaje prestolnica Europske kulture, u grad na Rječini slijevat će se rijeka književnika iz Slovenije, Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Njemačke, Švicarske, Poljske... U Mjesecu knjige Rijeka će biti domaćin 4. međunarodnog festivala književnosti i ugostit će 100-tinjak književnika iz zemlje i svijeta.
Hrvatsko književno društvo ove godine radi kvalitete samog festivala, odlučilo je na pozivnice pozvati 50-setak književnika , a ostali 50 učesnika izabrati će se putem natječajnih prijava i aplikacija.
Ostali pisci do 10.listopada 2011. trebaju poslati 5 pjesama, na mail društva:hkd.cwa@gmail.com
20. listopada 2011. komisija će obznaniti rezultate i odrediti ostale učesnike ovogodišnjeg međunarodnog festivala književnosti ''Dani prijatelja knjige'',Rijeka.
Zahvaljujemo se učesnicima i piscima koji su odabrani putem pozivnica i koji će pohoditi Rijeku i festival, a ostalim piscima koji će se takmičiti za učešće na 4.međunarodnom festivali književnosti ''Dani prijatelja knjige'' 04.-05.11. 2011. Rijeka želimo puno sreće.
Za Hrvatsko književno društvo
prof. dr.sc. Vasil Tocinovski
mr Ernije Gigante Dešković
Valerio Orlić, predsjednik HKD-a
05.10.2011. (15:33) - - - - - promjene spremljene- uredi komentar - obriši komentar - prijavi ovaj komentar kao spam - zabrani komentiranje autoru ovog komentara- učitavam...
borivoj
Nobelovka upozorava:Mobiteli će izazvati globalnu zdravstvenu katastrofu
Mobiteli će izazvati globalnu zdravstvenu katastrofu
Dobitnica Nobelove nagrade dr. Devra Davis upozorava kako smo do sada olako prelazili preko svih prijetnji da bi mobilni telefoni mogli ugroziti naše zdravlje. Ističe njihov negativan utjecaj, posebice na djecu i muškarce.
Možemo li od mobilnih telefona dobiti tumor i troše li telekomunikacije milijarde kako bi pobile sve znanstvene dokaze koji to potvrđuju? Prema Devri Davis, glasovitoj američkoj znanstvenici i jednoj od tamošnjih vodećih epidemiologinja, odgovor na ta dva pitanja je – da! Doktorica Davis, štoviše, kaže da ćemo se zbog učestalog korištenja mobilnih telefona za tri godine (ne pronađemo li rješenje za prijetnju) suočiti s "globalnom zdravstvenom katastrofom".
Naime, o zračenju mobitela raspravlja se već godinama i zahvaljujući nedostatku dokaza, industrija i dalje tvrdi kako su ti uređaji sigurni. No, sada kada je javnost alarmirala dobitnica Nobelove nagrade, ipak bi o svemu trebalo razmisliti još jednom, piše Daily Mail.
iz drugih medija
80-ak posto ih ima po dvaCopy of Hrvati ludi za mobitelima, imaju više od 6 milijuna!
Copy of Hrvati ludi za mobitelima, imaju više od 6 milijuna!
U Hrvatskoj je daleko više mobitela nego stanovnika, a ukupno ih je aktivno čak 6.031.775! Gotovo 80 posto hrvatskih korisnika ima dva mobitela, pokazalo je istraživanje portala koji se bavi mobilnom telefonijom.
Istraživanje Mobil.hr-a je pokazalo i da se godišnje se u našoj zemlji proda oko 300.000 novih mobitela, a nekima od tih kupaca to je čak treći ili četvrti aktivni mobitel koji imaju!
iz drugih medija
Pad zarade operateraCopy of Hrvati sve manje koriste mobitele
Copy of Hrvati sve manje koriste mobitele
Građani Hrvatske ukupno posjeduju 6,5 milijuna mobitela, a na jedan mobitel mjesečno se potroši prosječno 100 kuna. Tako ispada da godišnje na mobitele potrošimo 7,8 milijardi kuna, no ta je potrošnja smanjena za oko 17 posto.
U prvih šest mjeseci ove godine, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku, poslali smo 1,5 milijardi tekstualnih poruka, što je za 17,6 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. U drugom ovogodišnjem tromjesečju poslali smo 17,1 posto manje poruka, odnosno ukupno 749 milijuna, piše Jutarnji list.
Trend u slanju MMS-ova također je u padu, pa smo tako u prvih šest mjeseci poslali 10,5 milijuna takvih poruka, odnosno 12,4 posto manje nego što smo to učinili lani. Iako smo zemlja koja obožava mobitele, smartphone, razgovor u pokretu i tipkanje poruka, po prvi je puta zabilježen i pad utrošenih minuta u razgovoru. Podjednako se to odnosi i na fiksnu i na mobilnu telefoniju.
Naime, grube statistike govore da posjedujemo 6,5 milijuna mobitela, što znači da svaki građanin posjeduje 1,5 mobitela. Vlasnici smo 300 tisuća smartphonea, a godišnje na pozive, tekstualne i multimedijalne poruke, internet i ostale sadržaje trošimo više od sedam milijardi kuna. Na jedan mobilni telefon prosječni korisnik potroši 100 kuna mjesečno, no ekonomska je kriza očito uzela maha, pa se i ta brojka u zadnjih nekoliko mjeseci smanjila. Zbog toga i telefonski operateri bilježe značajan pad prihoda.
Tako smo u prvih šest mjeseci na mobitel razgovarali 2,88 milijardi minuta, a na fiksni telefon 2,63 milijarde minuta. Obje vrste mreža time su zabilježile jednak pad utrošenih minuta – 1,8 posto u odnosu na prvo polugodište prošle godine.
Većina minuta i u pola godine i u drugom tromjesečju utrošena je u unutarnjem prometu. U pokretnim je mrežama u unutarnjem prometu u šest mjeseci i u drugom tromjesečju utrošeno po 98,6 posto ukupnih minuta, a u nepokretnim malo više od po 95 posto ukupnih minuta, piše Jutarnji list.
Prethodni članak:
Pogledajte kako ćete ubuduće puniti mobitel! (31.07.2010.)
Danas.hr
16.08.2010.
+ Pošalji prijatelju
+ Objavi na Twitteru
+ Postavi na Facebook
S penetracijom od 136 posto Hrvatska spada u naprednije europske zemlje, a rast broja korisnika iz stagnacije se pokrenuo dolaskom trećeg mobilnog operatera na hrvatsko tržište, navodi Mobil.hr, te dodaje kako je u ožujku 2004. godine u Hrvatskoj bilo samo 2,6 milijuna aktivnih mobitela.
Napominju i da njihova stranica svaki mjesec ima oko 1.000.000 zahtjeva za detaljnim informacijama o različitim modelima mobitela. Zanimljivo je da je Državni zavod za statistiku u kolovozu objavio kako Hrvati imaju više mobitela, čak oko 6,5 milijuna, ali i da im je trajanje poziva, kao i broj poslanih SMS-ova i MMS-ova pao u ovoj prvoj polovici 2010. godine.
Prethodni članci:
Hrvati sve manje koriste mobitele (16.08.2010.)
Ne odgovarajte na čudne propuštene pozive! (01.08.2010.)
Pogledajte kako ćete ubuduće puniti mobitel! (31.07.2010.)
Zbog mobi
05.10.2011. (15:41) - - - - - promjene spremljene- uredi komentar - obriši komentar - prijavi ovaj komentar kao spam - zabrani komentiranje autoru ovog komentara- učitavam...
borivoj
Mreza Kreativnih Ljudi
Ambasada Svedske u Srbiji je 2009. godine pokrenula projekat "Razvoj muzeja u Srbiji" koji se bavi potencijalima muzeja da postanu resurs i mesto aktivnog ucenja i dijaloga. Tokom 2011. godine u okviru ovog projekta, u saradnji sa Muzejom nauke i tehnike u Beogradu razvili smo projekat "Kreativno drustvo" kojim zelimo da podstaknemo razmenu iskustava i dijalog o kreativnosti, inovativnom razmisljanju i preduzetnistvu.
U okviru projekta cemo prikazati izlozbu “Kreativne Zene – inovacije iz Svedske” na kojoj ce biti predstavljene zene pronalazaci iz Svedske, njihove ideje i zivotne okolnosti, kao i uzori iz proslosti. Na izlozbi ce biti prikazani izumi ovih zena iz razlicitih oblasti.
Takodje cemo pokrenuti Klub ponedeljkom u Muzeju – mesto susreta, razgovora i prezentacija gostiju iz Svedske i Srbije o temama koje se ticu kreativnosti, kulturnog i drustvenog preduzetnistva, upravljanja i inovacija. Imacemo ukupno 17 gostiju iz Srbije i Svedske koje ce predstaviti svoj rad.
Imajuci u vidu decu i mlade kao vaznu ciljnu grupu ovog projekta, razvili smo edukativni program u Muzeju nauke i tehnike, koji skole i nastavnici mogu da koriste da bi podstakli decu i mlade da razmisljaju na inovativan nacin, razvijaju i razmenjuju svoje ideje.
Opis izlozbe
Izlozba ,,Kreativne zene – inovacije iz Svedske“ prikazuje 43 savremena izuma koje su razvile zene u Svedskoj. Neke od njih su izumele zene koje rade u kompanijama na razvijanju novih proizvoda i tehnologija, a druge su rezultat realizacije dobre ideje koju je neka zena dobila tezeci da sebi olaksa obavljanje svakodnevnih poslova u kuci ili na poslu. Izumi su iz razlicitih oblasti. Neki pomazu u obavljanju poslova medicinskim radnicima, u nezi beba ili olaksavaju majkama sa malom decom. Drugi su ekoloski napredni ili humaniji za zivotinje. Neki su prilagodjeni anatomiji i funkcionisanju ljudskog tela. Olaksavaju obavljanje poslova u kuhinji ili u kancelariji. Pomazu starima. Povecavaju bezbednost. Ili predstavljaju tehnicke inovacije.
Otvaranje izlozbe je 11. oktobra u 19.00. Gostima ce se obratiti NJ.E. gospodin Krister Asp, ambasador Svedske, a izlozbu ce otvoriti gospodin Predrag Markovic, ministar kulture Republike Srbije i Annika Rembe, generalni direktor Svedskog instituta.
www.swedenabroad.se/belgrade
www.muzejnt.rs
Tihomir Stojanovic
autor i koordinator
"Mreza Kreativnih Ljudi"
Web: www.creemaginet.com
mrezakreativnihljudi@gmail.com
GSM: + 381 / 60 / 5 - 22 - 33 - 00
Skype: tihomirs
Google talk: mrezakreativnihljudi
05.10.2011. (16:36) - - - - - promjene spremljene- uredi komentar - obriši komentar - prijavi ovaj komentar kao spam - zabrani komentiranje autoru ovog komentara- učitavam...
borivoj
Iako je cjepljenje protiv svinjske gripe bilo aktualno prije 2 godine,a nešto u manjoj mjeri prošle godine mislim da je uvijek aktalno kada netko ima petlje i hrabrosti oduprijeti se moćnim farmaceutskim kompanijama i reći im NE,a za razliku od mnogih drugih poltrona i poslušnika koji samo klimaju glavom i pristaju na sve bez obzira kakve to posljedive ima za vlastiti narod. Sjećate se kako se naš ministar zdravstva Milinović slavodobitno prikazivao pred kamerama kako se cijepi kao poručujući ako mogu ja,možete i vi. Ovom svijetu nedostaji ljudi koji znaju razmišljati svojom glavom,pa čak i ako će to ugroziti njihov položaj ili status. Hvala i svaka čast Poljskoj ministici. Da bar mi imamo takve ljude u političkom vrhu Hrvatske.
Govor poljske ministrice zdravlja Ewa Kopacz u parlamentu
„Želim naglasiti da je tijekom mog dugogodišnjeg rada kao liječnice opće prakse moja glavna deviza bila: "Prije svega, ne nauditi nikome“. To sam pravilo ponijela sa sobom pri dolasku na mjesto ministrice zdravlja. Kada sam bila u situacijama da nekom preporučim lijek, uvijek bih se, kao i, vjerujem, većina doktora, prvo zapitala "Da li bih ovaj lijek dala svojoj staroj majci, svom djetetu?". Upravo me je ta misao potaknula da sa velikim oprezom preispitam informacije vezane za lijek koji bi uskoro poljsko Ministarstvo zdravlja trebalo preporučiti svakom Poljaku, milijunima Poljaka koji nemaju nikakvo medicinsko obrazovanje, niti ono koje njihov ministar zdravlja ima, a posebno ne ono znanje koje ima jedan stručnjak: profesor Bridak koji kao stručnjak radi na problemu gripa već preko 40 godina.
On radi u jednom od 189 istraživačkih centara širom svijeta koji se bave problemom gripe, jedan od tih centara je upravo u Poljskoj. Može li nas itko optužiti da nemamo potrebno znanje o gripi? Može li itko da dovede u pitanje znanje nekog tko se više od 40 godina bavi gripom, i to ne samo jednom njegovom vrstom, i koji je objavio na stotine članaka o tome? Imam samo jedno osnovno pitanje: Želimo li se boriti protiv pandemije gripe? Danas znamo da neki članovi sporazuma koje su proizvođači cjepiva potpisali sa drugim, mnogo bogatijim zemljama, sadrže određene priloge (stavke kojima se te kuće ograđuju od odgovornosti od štetnih posljedica cjepiva). Također znamo što je predloženo Poljskoj. Pošto su pregovori trenutno u tijeku, ne mogu o svemu govoriti, ali mogu vam reći jednu stvar: naše Ministarstvo pravde pronašlo je najmanje 20 stavki tog budućeg sporazuma koje izazivaju sumnju.
Što je dužnost Ministra zdravlja? Da potpiše ugovore koji su za dobrobit poljskog naroda, ili da potpiše ugovore koji idu u korist farmaceutskih kompanija? Postoje tri cjepiva na tržištu, sva tri od tri različite kompanije. Svaka ima drugačiju količinu aktivne supstance u cjepivu, a opet, za čudo, svaka se tretira na isti način? Nije li stoga opravdano da ministar zdravlja i drugi stručnjaci sumnjaju u njih? Možda je jedno od cjepiva koja u sebi sadrži samo tragove te aktivne supstance u stvari samo "sveta vodica" za koju treba vjerovati da liječi svinjsku gripu? Trebamo li za to platiti?
Dajem primjer Njemačke koja je kupila 50 milijuna cjepiva, do sada je upotrijebljeno tek 10%. Danas samo 13% Nijemaca želi uzeti taj "magični lijek“. Ali taj podatak je neobičan jer Nijemci imaju veoma visok postotak ljudi koji primaju cjepiva, tako da kada u Poljskoj od 1000 ljudi 53 primi cijepivo, u Njemačkoj na 1000 ljudi primi njih 238 (23,8%). Što se to dešava kad samo 13% Nijemaca želi da primi to cjepivo protiv gripe, a ne onih 23% koliko ih redovno prima sezonsko cjepivo protiv obične gripe? Njihova vlada im je kupila cjepiva i daje ih besplatno (za razliku od običnog cjepiva protiv sezonske gripe koje se plaća) a oni ih i dalje neće? Što se desilo? Mogu li nas ove činjenice natjerati da se predomislimo u vezi kupovine ovih cjepiva ili ne? Predomišljati se da li da kupimo cjepivo koje je na neki način i tajna?
Postoje Internet stranice na kojima proizvođači cjepiva imaju obvezu da objave moguće štetne posljedice uzimanja cjepiva. Cijepljenja su u Europi počela 1. listopada. Zamolila bih vas da posjetite te Internet stranice i pročitate ima li ikakvih štetnih posljedica kod ovog lijeka. I najmanja sitnica, barem alergijski svrbež na mjestu uboda igle - ništa nije objavljeno. Nus - pojave se mogu pojaviti i kod najsigurnijeg lijeka. Ovdje niti toga nema. Ovo je izgleda "Savršeni" lijek. Ja bih rekla Prevara. Pa pošto je tako čudotvoran, zašto onda farmaceutske kuće neće da ga puste na slobodno tržište i preuzmu odgovornost za njega? Zašto jednostavno ne kažu "Ovo je divan, siguran lijek i stoga ćemo stati iza njega i preuzeti odgovornost, stavit ćemo ga na tržište i sve će biti jasno i otvoreno"? Umjesto da svu težinu odluke prebace na nas - kupce. Nemamo rezultate kliničkih ispitivanja, detaljan sastav lijeka, podatke o štetnim posljedicama.
Cjepiva su sada u četvrtoj fazi ispitivanja, veoma kratkog ispitivanja, i još uvijek nemamo te podatke. Također je
12.10.2011. (16:30) - - - - - promjene spremljene- uredi komentar - obriši komentar - prijavi ovaj komentar kao spam - zabrani komentiranje autoru ovog komentara- učitavam...