Komentari

kuca-r.blog.hr

Dodaj komentar (7)

Marketing


  • patuljak

    Ja bi rekao i jedno i drugo i treće. Idemo redom kako si napisao. Još se nismo naravno uselili, ali vidimo kak izgleda kuća i kako će biti prostorije, te onda možemo reći da nam je pomogla arhitektica da dođemo do željene kuće, ali naravno da postoji ALI. Za neke stvari kažemo da bi ih drukčije možda napravili da nam je netko ukazao na drukčiju mogućnost. Radi se o tome da netko mora tvoje ideje pretočiti u nacrte i izvedbeni projekt i tu su oni nužni jer za to treba stručnost. U projektiranje oni ipak krenu svojim ajmo to tako reći utabanim stazama koje korigiraju na osnovu tvojih želja i daju ti neke svoje ideje što bi oni još eventualno napravili. Riječ možda malo pregruba, ali kako si napisao zlo bi upotrijebio za njih u tom smislu da teško da svaki od njih uopće želi razumjeti sve tvoje ideje i uvijek progura nešto svoje, a poslije vidiš da kako sam napisao bi nešto napravio drukčije da si znao da postoji i ta mogućnost. Zaključak našeg slučaja je da smo generalno zadovoljni, ali kao što sam napisao postoji taj ALI!

    avatar

    01.12.2010. (16:17)    -   -   -   -  

  • kuća R

    komunikacija je disciplina koja očito ne leži baš svima, pa tako ni mnogim projektantima niti investitorima. srećom, bitno je da ste zadovoljni.
    ali više me zanima koliko je ulog u projektnu dokumentaciju (novac, vrijeme, živci) utjecao na troškove prilikom građenja?

    avatar

    03.12.2010. (11:16)    -   -   -   -  

  • Šijanac

    Malo je složenije pitanje.

    U projektnoj dokumentaciji uz projekt arhitekta imamo i projekte vode, odvodnje, struje, tv/telefon (i sl.), statike. Možda ima još neki samo mi sada ne padaju ili su kasnije postali nužni. I svaki takav sudjeluje u cijeni.

    Odvodnja je istina bitno odmah u početku odrediti zbog vertikala, no to je ionako arhitekt smislio i nema tu kreativnosti od strane 'strojara' ili tko god to projektira.

    Dovod vode je toliko fleksibilan da je potpuno nebitno kako je projektiran, kada će vodoinstalater ionako napraviti po svojem i prema uputama budućih stanara, koji se ionako tako rano ne mogu odlučiti 100% gdje će svaki detalj biti.

    Jednako takva stvar je i sa strujom. Istina treba smisliti gdje će ona ući u kuću i biti razvodni ormarić, a ostalo će se sve onsite dogovoriti. Možeš misliti kako je projektant razvoda struje po kući puno vremena potrošio smišljajući pozicije utičnica, prekidača i sl. Ionako će električar sve izvesti i prijaviti instalaciju. Briga HEP kako gdje su stavljene utičnice.

    Ja bih se usudio kazati da je čak i statičar višak u glavnini projekata. Arhitekt ionako mora znati što je moguće izvesti, i to radi u nekakvim okvirima dostupnih materijala (klasične maksimalne dimenzije željeza ili gredica). A ionako u tijeku gradnje je tu nadzorni inženjer koji pazi na statiku i sugerira određena poboljšanja, obično dodaj još željeza. Za glavninu projekata ionako se može on-site odrediti tu stavi takvu armaturu i sl.

    No da ne pretjeramo, nužan je arhitekt za raspored i namjenu prostora, te statičar za za sigurnost, a ostalo je višak. Pogotovo silni copy-paste tekstovi u projektu. Šteta drveća.

    Ulog u projektnu dokumentaciju neće nikada posebno smanjiti troškove, vrijeme i živce iz osnovnog razloga. Projektant radi za novac i mora postići određenu efikasnost u vremenu. Nikada se on neće posvetiti toliko detaljnoj razradi svih potrebnih detalja da je moguće doslovno predati papire, otići na putovanje oko svijeta, vratiti se i useliti. Osim što to ne može naplatiti, postoji niz detalja koji neće uzeti u obzir jer jednostavno on je projektant a ne izvođač i česti vi arhitekti nemate dovoljno izvođačkog iskustva da bi to predvidjeli. Da ne kažemo da svaka osoba ima neke svoje zamisli, koje mnogi uopće neznaju prenijeti projektantu, dok ne vide sve na gotovo.

    avatar

    14.12.2010. (09:34)    -   -   -   -  

  • novi

    Evo, zanimljivo pitanje. Mislim da 99% kuća u Hr nema nikakvu arhitektonsku vrijednost - to je činjenica a činjenica je da su i njih projektirali arhitekti - dakle mnogo njih je promašilo struku. Ne znam kako da to kažem a da ne zvuči bahato ali u arhitekturi vrijedi koliko para toliko muzike. Kuće renomianih arhitekata s nagradama (Radman, Zidarić, Čurković, Vrbanek, 3LHD itd. da ne nabrajam jer nisam ni ja stručan) koštaju u projektu ali zato kasnije vraćaju svaku kunu. Nažalost, većina investitora je prisiljena svaku kunu vagat pa onda uzimaju jeftine arhitekte koji im samo nacrtaju onoo što žele bez da ih usmjere.
    Ja sam svojim projektantom jako zadovoljan ali tu njegovu kvalitetu (a shodno tome i cijenu) nažalost nisu pratili projekti vodovoda i odvodnje i elektroinstalacija koje smo mnogo i mijenjali.

    avatar

    16.12.2010. (12:59)    -   -   -   -  

  • anonimac

    Koliko para toliko muzike. Ako se idejni projekt naplati recimo 500 eura, koliko mislite da bi arhitekt smio potrošiti vremena na njega a da preživi?

    avatar

    22.12.2010. (22:54)    -   -   -   -  

  • kuća R

    Zanimljivo je koliko se u našim krajevima troši na statusne simbole kao što su mobiteli, auti i odjeća poznatih marki, ali ne i na kvalitetu stanovanja (uključujući kuće).

    avatar

    23.12.2010. (14:45)    -   -   -   -  

  • novi

    slažem se apsolutno s tobom. stvar je da ljudi ne razmišljaju da beton, prozori, inox ograde itd. da ne nabrajam koštaju jednako i za "arhitektonski loše" i odlične kuće, a kuća u čije je projektiranje uliženo nekoliko desetaka tisuća kuna više to mnogostruko vraćaju kroz vrijednost nekretnine. meni dođe muka kada hodam kvartom i vidim sve te skupe mramore, ograde itd a bez ikakvog oblikovanja. općenito arhitektura obiteljskih kuća u Hr je 0

    avatar

    23.12.2010. (15:05)    -   -   -   -  

  • kuća R

    Problem je u nedostatku svijesti o prostoru kojim se krećemo, a to je nešto što nije moguće riješiti preko noći. više

    avatar

    27.12.2010. (11:41)    -   -   -   -  

  •  
učitavam...