Komentari

smisao-zivota.blog.hr

Dodaj komentar (9)

Marketing


 • Para(ne)normalan!

  Dobar!
  Pozdravljam!

  avatar

  19.08.2010. (23:44)    -   -   -   -  

 • omladinka

  Gandhi je rekao ako se čovjek odrekne neposlušnosti, prestaje biti čovjek. Dugi niz godina postajemo poslušnici, naravno to ne znači da smo je se odrekli ali......
  Lijepi pozdrav:))

  avatar

  23.08.2010. (19:38)    -   -   -   -  

 • Teofil

  Da, slažem se skoro u svemu što se toga tiče. U našem društvu se inače poslušnost hvali - kao vrlina - i traži odn. zahtijeva. Poseban primjer toga je vojska (bezpogovorna poslušnost, slijepa)... Netko je lijepo rekao da je puno više zločina počinjeno u ime poslušnosti, nego u ime ne-poslušnosti! Što puno govori i očita je istina, ako pogledamo u prošlost. Biti 'poslušnik' ima uvijek negativan prizvuk, iako se poslušnost općenito smatra nečim pozitivnim! To je malo kontradiktorno, ali je baš tako!
  Poslušnost jednostavno olakšava odgoj i roditeljima je npr. draga, jer ako djeca nisu poslušna - to otežava stvar... U kontekstu društva ona je isto poželjna, ukoliko se želi imati utjecaj, kontrolu nad drugima, proširiti određenu ideologiju i sl.
  Tu je i pitanje većine. Teško se je oduprijeti utjecaju većine i biti u opoziciji, pa su zato ljudi obično 'poslušni' jer bi to inače izazivalo probleme itd. A naravno, najčešće proizlazi iz straha za nekim gubitkom: npr. pozicije u društvu, radnog mjesta i sl.
  Pozz

  avatar

  24.08.2010. (09:48)    -   -   -   -  

 • Tragovima Istine

  Neposlušnost nas je i prognala iz raja pa smo sada tu gdje jesmo. Neposluh potiče mržnju prema onome kome smo neposlušni; mržnja nas uvodi u grijeh; grijeh nas odvlači u smrt.
  Bezuvjetna Ljubav nas spasava.

  avatar

  25.08.2010. (11:40)    -   -   -   -  

 • Smisao Života

  @Tragovima Istine
  ...u postu sam pisao o neposlušnosti kao vrlini u odnosu na ugnjetavanje, o neposlušnosti prema onome tko nam prisilom nameće svoju volju, o neposlušnosti prema iracionalnom autoritetu koji zahtjeva bezuvjetnu poslušnost, a sve u cilju održavanja sustava u kojem su ljudi pretvoreni u objekt eksploatacije, u kojem je poslušnost jedan od izvora destrukcije... a neposlušnost ne mora poticati mržnju... pisao sam upravo o onome što je spomenula @omladinka u vezi Gandhija koji je rekao: «Mi moramo postati promjena koju očekujemo vidjeti u svijetu.... Moramo pružati otpor ugnjetavanju, ali nipošto ne smijemo nanositi zlo ugnjetaču. Njega moramo pobijediti ljubavljuotkazati mu poslušnost, makar po cijenu života.» ...

  avatar

  25.08.2010. (16:28)    -   -   -   -  

 • Tragovima Istine

  U redu. No smatram da je poslušnost Stvoritelju, a to bi bilo osluškivanje svoje savjesti, ono što je bitno u svemu tome. U svakom sistemu, da li feudalizam, komunizam, brak, obitelj itd... uvijek postoje regule, koje reguliraju društvene odnose i dozvoljavaju da društvo funkcionira kao određena cjelina. Na sličan način kao i ljudski organizam....
  Stoga kažem neposlušnost - da, ali samo u onom dijelu gdje se krši zakon ljubavi. Drugim riječima ako te neka regula prisili da kršiš moralni zakon, onda naravno da ću odbiti poslušnost u tom segmentu, a u svim ostalim segmentima u kojima se ne krši moralni zakon i dalje treba slijediti regule.

  avatar

  26.08.2010. (10:23)    -   -   -   -  

 • Smisao Života

  @Tragovima Istine
  ...da, regule zakona ljubavi treba poštovati, tako stvaramo bolji svijet, možemo reći da tako evoluiramo stvarajući Novo Nebo i Novu Zemlju... samo što je stvar u tome da se u sustavu kakvog smo stvorili regule donose na temelju kršenja tog za mene jedino istinskog moralnog zakona - slobode iliti ljubavi... jer ljubav jest sloboda, odnosno ljubav ne opstoji izvan slobode... osobno ne preferiram upotrebljavati riječ Bog (jer smatram da uporabom te riječi stvaramo predmet obožavanja - idola, kojem se klanjamo i u čije ime sebi uzimamo za pravo odlučivati što je istina, a što ne), pa tako rađe govorim o Tajni, Istini, Postojanju ili Neizrecivosti, čime tajni stvaranja i održavanja svega postojanja izbjegavam dodavati prefiks ličnosti i spola, odnosno pokušavam je deantropomorfizirati... to sam spomenuo jer sam htio istaknuti kako je najveći dokaz ljubavi (koja za mene predstavlja koheziju postojanja) naša slobodna volja... odnosno htio sam reći da je najveći dokaz "Božje" ljubavi dar slobode... apsolutna sloboda se očituje u bezuvjetnoj ljubavi... ljubav uistinu postoji samo u slobodi, nekoga uistinu volimo samo ako prihvaćamo kako je to biće slobodno, ako ga ne vežemo svojim uvjetima, ili ako se mi ne vežemo njegovim uvjetima... a temelj na kojem mi stvaramo odnose u našem društvu je potpuno suprotan slobodi, odnosno ljubavi... mi sebi uzimamo za pravo nametati svoju volju drugima, uzimamo sebi za pravo suditi drugima... sva mudrost i istinitost Isusovih riječi gubi se u stvaranju odnosa u kojima sebe postavljamo iznad ili ispod drugih... iako se mi u stvarnosti ne možemo postaviti niti ispod niti iznad, to što se postavlja iznad ili ispod je samo slika koju imamo o sebi ili drugima - posljedica zahtjeva našeg ega za stvaranjem identiteta, a sve zbog toga što smo samosvijesna bića koja ne znaju odgovor na pitanje tko su pa ga izmišljaju... taj dar samosvijesti kojim se razlikujemo od drugih živih bića na ovoj planeti, koliko god je dobar, toliko je i loš (ali nije loš sam po sebi, mi ga činimo lošim prihvačajući jednu od ponuđenih mogućnosti: - da se poistovjećujemo s maskama koje stvaramo kako bi sebe identificirali)...

  ...stvorili smo, dakle, svijet koji se temelji na kršenju tog, za mene, univerzalnog i jedinog prirodno danog moralnog zakona - slobode, tako što sebi uzimamo za pravo oduzimati slobodu drugim ljudima (nije bitno da li tu slobodu oduzimamo kršeći ili provodeći pisane ljudske zakone)... ja sam o tome već pisao u svojim ranijim postovima - svo zlo koje stvaramo proizlazi iz kršenja zakona ljubavi, odnosno iz kršenja zakona slobode, a koji glasi: tuđa sloboda je moja sloboda... iskazivanjem neposlušnosti onome tko oduzima našu slobodu ne oduzimamo njegovu (ako ne koristimo nasilje), i time dokazujemo svoju ljubav, odnosno poštujemo pravo na slobodu našem uzurpatoru, ali tako da mu dajemo do znanja da on nema pravo na našu slobodu, ako treba i po cijenu vlastitog života... ljubav prema čovjeku doslovce znači poštivanje njegove slobode... uzurpator ne poštuje našu slobodu, nema ljubavi prema nama, jer nam slobodu oduzima, a ako mi ostvarujemo svoju slobodu oduzimajući njegovu, tada mi postajemo uzurpatori i ne pobjeđujemo ga ljubavlju, već podliježemo mržnji prema uzurpatoru s kojom sudjelujemo u zatvaranju kruga nasilja koje se tako vrši unedogled... u tom smislu neposlušnost prema uzurpatoru je iskaz ljubavi... ponavljam, stvorili smo svijet koji se temelji na tom principu - na oduzimanju slobode ljudima poradi ostvarivanja moći i vlasti nad istima, odnosno poradi stvaranja i održavanja eksploatacijskih odnosa koji omogućuju tu moć i vlast... tako smo stvorili klasni (hijerarhijsko-eksploatacijski) sustav u kojem nemaju svi ljudi jednaka prava (koliko god se to formalno spominjalo u pisanim zakonima), jer sustav pravno podrazumijeva postojanje onih koji eksploatiraju i onih koji su eksploatirani, onih koji su naredbodavci i onih koji su naredboprimci, onih koji su gospodari i onih koji su podanici, kao pravno regulirane statuse, odnosno takav je pravni poredak... a takav pravni poredak suprotnost je moralnom zakonu ljubavi, odnosno slobode, takav pravni poredak odraz je izostanka ljubavi u ljudskom srcu, odnosno odraz onoga što nazivamo zlom... nije neposlušnost ta koja potiče mržnju, već je iracionalni autoritet taj koji to čini, autoritet koji oduzimajući slobodu drugom ljudskom biću u njemu izaziva otpor koji može eskalirati mržnjom i nasiljem, ili kao u većini slučajeva bezuvjetnom poslušnošću koja je posljedica indoktrinacije i usađivanja straha, ali ponekad takav autoritet izazove i reakciju u vidu neposlušnosti kao odraza ljubavi: - u neposlušnosti po cijenu vlastitog života nema straha (koji je korijen zla) jer ga je ljubav nadvladala...

  avatar

  26.08.2010. (17:13)    -   -   -   -  

 • project mayhem

  da se ti i ja spojimo, bio bi to kick-ass filozofsko-zajebantski blog!

  avatar

  27.08.2010. (16:57)    -   -   -   -  

 • vjeraufanjeiljubav

  Isus je bio poslusan do groba

  avatar

  15.09.2010. (21:55)    -   -   -   -  

 •  
učitavam...