Komentari

knjigoljub.blog.hr

Dodaj komentar (5)

Marketing


  • -

    božidR DEBILNI, OBJAVLJENO U VIJENCU

    avatar

    29.09.2009. (11:30)    -   -   -   -  

  • JERGA

    Roman o Korini’ dio je ciklusa priča o psima i mačkama koje autor već nekoliko mjeseci objavljuje u ovim novinama, u prilogu Kućni ljubimci urednice Gordane Vukres. Ni jedna od deset priča, ulančanih u cjelinu “Roman o Korini”, do sad nije objavljena, tako da je knjiga koju će sutra čitatelji Jutarnjeg dobiti na dar ekskluzivno izdanje Jutarnjeg.

    Korina je jedna dugovječna mačka koja je živjela pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća u Dubrovniku. Iako joj je bilo namijenjeno da život završi u pletenoj košari u kojoj su stotine neželjenih gradskih mačića nestajale na Dančama, dogodilo se da “bijele mačka, s četiri mrlje na krznu, u boji pustinje Mohave” slomi srce svoje egzekutorice i preživi. Prateći njenu sudbinu, Jergović ispisuje potresne stranice o jednoj neobičnoj ljubavi, o Konavljaninu, povratniku iz Amerike, koji u poznim godinama sreće ženu svog života, i o Dubrovniku sa sredine prošlog stoljeća.

    avatar

    29.09.2009. (11:41)    -   -   -   -  

  • ŠTRIGA

    U ovome broju osječka Književna revija objelodanjuje kratke priče osmero autora slavonske književne scene.
    Ivana Šojat (Unterstadt) opisuje osobni i i obiteljski kaos, bijes zbog negovorenja, protragu za utočištem od nezaborava. Anđelko Mrkonjić (Katedrala prostoduha) piše o poslijeratnoj svakodnevici i birtiji kao jedinoj sigurnoj i točki promatranja stvarnosti. Iva Hlavač (I obični ljudi imaju snove) pokazala je izniman smisao za izbor motiva i spretnost u tkanju priče, opisivanje nesklada između ja i svijeta, očekivanja i besmisla, bijega, izgubljenosti i, povrh svega, samoće. Tomislav Mišir (Kako je doktor Orvoši nadmudrio partijsko rukovodstvo) u nekoliko ulomaka povezanih istim likom slika drugu stranu i druge ljude jednoga pošloga, partijskoga, vremena. Ratni profiteri i druge istinite priče Saše Begović suvremena su intimistička i na trenutke gotovo lirska proza. Ninoslav Marinković (Društvo za ohrabrivanje samoubilačkih namjera) šarmantno piše o malim, ali i ozbiljnijim problemima u trapericama, problematizirajući ujedno i pisanje samo. Janko Dimnjaković (Madonna Maradona) nudi nam duhovit, iako ispod površine ne tako lagan koktel Madonne, Castra i Maradone, Bin Ladena i britanske kraljice, Jamesa Bonda, Cezara i Windowsa. Dvije humoreske Zorana Timarca prave su ribičke priče iz kojih progovara Slavonija, i izrazom i duhom.
    U ovoj Književnoj reviji objavljena je i poezija Jadranke Galiot, eseji Tomislava Žigmanova (Auto- i inorecepcija suvremene hrvatske književnosti u Vojvodini) i Jaroslava Pecnika (Uloga i značaj Čehoslovačke Legije u borbi za državnu neovisnost i samostalnost) te kritike Katice Čorkalo Jemrić (Pjesnikinja srcem i duhom-po naturi) i Nevenke Nekić (Rajzl, Adam: Zvonik Eve Šimunove).
    Broj je zaključen dvama sjećanjima, na dramsku glumicu, prvakinju operete i mjuzikla i opernu solisticu Gitu Šerman-Kopljar (1930–2009) i Ivu Čamagajevca (1946–2009), akademskoga slikara i grafičara.

    avatar

    29.09.2009. (11:49)    -   -   -   -  

  • republika slavonija

    Ovi Slavonci se drže jedni drugih ko pijani plota. Takve solidarnosti u hrvatskoj književnosti nema, nažalost regionalizam je samo drugo ime za provincijalizam.

    avatar

    29.09.2009. (12:19)    -   -   -   -  

  • Karina

    čuli smo, jerga
    to je knjiga koju jutarnji besplatno dijeli svojim kukavnim čitateljima

    avatar

    29.09.2009. (13:55)    -   -   -   -  

  •  
učitavam...