Komentari

smisao-zivota.blog.hr

Dodaj komentar (18)

Marketing


 • teuta

  Meni novac zasigurno ne predstavlja smisao života niti nikad neće. Ali istina jeste da se oko novca okreće svijet i donosi puno zla.
  Meni je naravno isto potreban novac, kao i svim drugima ali samo za ono osnovno i ako se ponekad nađe i višak onda je dobrodošao.
  Pozdravček i cmokkkk.

  avatar

  14.11.2008. (16:38)    -   -   -   -  

 • More ljubavi

  Prije par sam dana imao žičnu diskusiju upravo na tu temu. Sugovornik je tvrdio da je takvo društvo moguće u danim uvjetima. Moje je čvrsto stajalište bilo da je u tom idealnom društvu zaboravljen samo čovjek sa svojom sivom masom i tehnologija ,napredak, koja ima svoje zakonitosti.
  Nikako se ne slažem sa krajem posta. Vjerujem da je izreku pisao čovijek koji nikad nije imao iskreni sex.
  Pozdrav u ime oboje

  avatar

  14.11.2008. (19:01)    -   -   -   -  

 • Legenda

  Prvo bi rekao da novac ne kvari ljude i ne donosi zlo već pokazuje stvarnu sliku čovjeka kakav on uistinu i jest. Pohlepa i strah od gubitka usko su povezani sa novcem. Proces koji se događa kod čovjeka kad mu spomeneš novac , veoma je komplicirana stvar, tajanstvena, i kod svakog je drugačiji. Uff... knjige se o tome mogu pisati.

  Novac = Sloboda

  Upravo tako. Nemaš para, nemaš slobode, rob si društva radiš i preživljavaš. Ako imaš para imaš slobodu, pare rade za tebe i ti si gospodar a na novac. Kad moraš raditi za pare uff pare su gospodar bez milosti.

  Pogledaj malog Rajića kad je prodao Dukat laganini češka jaja u Ženevi i slobodan je do mile volje, dok je prije bio rob i radio u skladištu. ( no ajd posrećilo mu se, no to nije sada bitno kako je došao do toga) On sada nije pohlepan, ne traži više, nije puko, uživa i može da jebe šta želi i koliko želi. Stvar izbora.

  avatar

  14.11.2008. (21:48)    -   -   -   -  

 • Smisao Života

  @teuta
  @more ljubavi
  Očigledno nisam bio dovoljno razumljiv. Kada kažem da je smisao našeg života u novcu, govorim o tome u kakvom sustavu živimo, odnosno da bez novca ne možemo živjeti. Za novac kupujemo hranu da bi mogli živjeti, a iz toga proizlazi da sam naš bitak i sve što činimo ovisi direktno o novcu, čak i ljubav, jer ako ne možemo živjeti, ne možemo ni voljeti.
  A da bi došli do novca moramo raditi, prosjačiti ili krasti. Na sve te načine služimo sustavu i na taj ga način održavamo. Što se tiče sive mase u glavi čovjeka ona razmišlja na način kako je naučena. Čovjek nakon što se rodi ne može i nikada neće progovoriti ili prohodati na dvije noge, ako ga netko to ne nauči. Okolina u kojoj se rodio i živi uči ga svemu, a tako i vrijednostima. Tisućama godina čovjek na svoje potomke prenosi posjedovanje materijalnih dobara kao najvažniju vrijednost našeg društva. Ljudska svijest se može mijenjati. Tzv. "priroda čovjeka" nije urođena, ona se stvara tijekom života učenjem. Čovjek se ne rađa zao niti dobar, već to uči. Tehnološki napredak ovisan je kao i sve ostalo u našem društvu o novcu, ali to tako ne mora biti, ako se promijeni svijest, mijenja se odnos prema svemu. Što se tiče posljednjeg citata, Steve Martin je komičar i vrhunski glumac, a ova njegova rečenica je ironija, i najbolje oslikava prokletstvo sustava u kojem živimo, koji nam omogućava da kupujemo seks...

  avatar

  14.11.2008. (21:56)    -   -   -   -  

 • Smisao Života

  @Legendo
  Ne poričem ja realnost u kojoj živimo, već govorim o mogućnosti promjene. Ovakav sustav koji se bazira na novcu kao najvećoj vrijednosti je eksploatacijski, i u njemu ne može svima biti dobro, jer uvijek treba nekoga iskorištavati da bi se novac zarađivao. A sloboda koja je ovisna o novcu, nije sloboda. Sloboda ne ovisi o ničemu, jer kada bi o nečemu ovisila ne bi bila slobodna. Veliš da mali Rajić sada češka jaja u Ženevi. Do silnih novaca nije mogao doći, a da nije bio pohlepan. Sada je kao zadovoljio svoju pohlepu. Recimo da jest, i taj mu je novac donio bezbrižan i ugodan život. Misliš li da se on za taj svoj novac ne brine? Više novaca, više brige. Nije slobodan jer je o njemu ovisan, kao i svi mi ostali koji živimo u takvom sustavu. Novac nije sloboda, već ovisnost. Kada nam novac ne bi bio potreban, tek tada bi bili slobodni.

  avatar

  14.11.2008. (22:36)    -   -   -   -  

 • zardoz

  Ja bi volil imat brigu oko nofca. Novac je sve.

  avatar

  15.11.2008. (09:55)    -   -   -   -  

 • zardoz

  Tijekom vrjemena će mo oslabjeti u svezi glede kretena, kriminalaca iz HDZSDP-a.

  avatar

  15.11.2008. (09:58)    -   -   -   -  

 • walkingcloud

  Sluge smo , definitivno.., i sa sve više novaca, sve smo više sluge.., nema tu gospodara.
  Nego, ne vjerujem ja da će potrajati ovakav razvoj stvari.., primjećuješ li da se urušavaju carstva moći., vladanje počinje biti težak posao i ne donosi sreću., a ljudi se koji novaca nemaju okreću drugim vrijednostima., iz nužde, ali ipak okreću..istina preoptimističan sam danas., ali mora se urušiti vrijednosni sustav koji je truo i naopak iznutra i temelja:)
  Barem se ja nadam

  avatar

  15.11.2008. (16:29)    -   -   -   -  

 • borgman

  bilo je lijepih ZF priča o društvima koja su zasnivana kako bi se ispratio "prirodni" razvoj... u niti jednom slučaju, "novi domoroci" nisu izmislili novac.
  Problem sa novcem je u njegovoj imaginarnoj vrijednosti. Zrno žita ima realnu vrijednost, jer par tisuća zrna može dati brašno za hranu.
  Novac, danas vrijedi ovoliko, sutra onoliko, ili možda ništa.
  Svjetska ekonomija je izgubila osnovno sidro u realnoj vrijednosti, pa se najcjenjenijom predstavljaju "radionice snova"- industrije zabave, burze i spekulativne djelatnosti...i na kraju TRGOVINA.
  Traderi i mešetari su upregli u svoju korist ljudski osjećaj - želja za moći- i pretvorili ga u pohlepu za surogatom - želja za novcem!-
  Industrija želja svaki dan plasira priču o tome kako posjednik novca može imati SVE, i kako sve ima cijenu.
  S druge strane su ljudi koji otkrivaju kako je predugi i prebrzi radni ritam potpuno uništenje za brakove, obitelj i koheziju društva.
  Znači Novac je LAŽ, surogat, ali previše pijavica ima nakačenih na tijelo društva, koje ne žele promjenu.
  Da, veliki kapitalisti i dalje smatraju kako je jedini put preko novca i POHLEPE...a život svakim danom pokazuje kako je SUŽIVOT jedini mogući put. Ne sumnjam kako će Priroda na kraju pobijediti, ali hoće li ljudski rod biti sretan s tom pobjednom...nisam baš siguran!

  avatar

  16.11.2008. (22:41)    -   -   -   -  

 • Vrata percepcije 2

  na ovo imam samo 1 komentar- sramota je da je čovjek takav da prvo izmisli nešto da mu bude lakše a onda to ovlada njime. tako je i s drugim stvarima. sram me što sam čovjek

  avatar

  18.11.2008. (11:44)    -   -   -   -  

 • pametni zub

  treba početi od sebe. a gdje sam ja?

  avatar

  18.11.2008. (17:09)    -   -   -   -  

 • zardoz

  Lijepo od tebe Smisle Života što posjeti moj skromni dom, ovaj, blog.

  avatar

  18.11.2008. (18:55)    -   -   -   -  

 • Smisao Života

  @walkingcloud
  urušiti će se, kad tad... to je neminovnost...

  @borgman
  ZF filmovi i ostale kreacije koje proizlaze iz ljudske mašte govore nam da u ljudskoj svijesti postoji želja za boljim društvom, ali i volja, samo što se protiv sadašnjeg sustava teško borirti, jer su njegove "vrijednosti" građene stoljećima i duboko su ukorijenjene u našoj svijesti, odreći se načina na koji živimo je gotovo nemoguće, puno je lakše prihvatiti stanje i prilagoditi se, poput roba koji zna da je bijeg opcija koja mu najvjerojatnije donosi smrt, pa bira život, kakav, takav...

  @vrata percepcije
  ne moraš se sramiti što si čovjek... eventualno zbog toga što si dio ovog sustava, ali ne svojom krivicom... stvar je u tome da li se mi kao kapi u poplavi koje se individualno ne osjećaju krivima, iako smo dio te poplave, možemo izvući , da li možemo skrenuti tok vode, pronaći korito koje će tu vodu usmjeriti u drugačijem pravcu... ako jedna kap pronađe drugačiji put nikada nije usamljena, sve ovisi o otporu koji se nalazi na putu prema novom koritu, ali ako je jedna kap uspjela proći, proći će i druge...

  @pametni zub
  tamo si gdje smatraš da jesi... sve ovisi o tome na koji način sam doživljavaš svijet oko sebe, odnosno kako pronalaziš svoje mjesto u njemu... od ponuđenog na tržištu sam biraš što ćeš konzumirati...

  @zardoz
  koliko daješ, toliko primaš... ti si prvi dao... što znači da je moja vrijednost znatno umanjena, jer sam se osjećao pozvanim da vratim...

  avatar

  18.11.2008. (21:12)    -   -   -   -  

 • mujer sin nombre

  "Dobro je u odnosu s novcem biti prijateljski nastrojen, da ti njega ne trošiš bezumno, a da on tebe ne drži kao roba"

  autor nepoznat

  avatar

  20.11.2008. (19:21)    -   -   -   -  

 • Alen.vz

  Mislim da je sex za novac jaaakooo loš!!!!!

  avatar

  22.11.2008. (23:24)    -   -   -   -  

 • pllawusa u dusi

  super bloog...
  komaj i ti moj...

  avatar

  24.11.2008. (14:17)    -   -   -   -  

 • pllawusa u dusi

  pozz

  avatar

  24.11.2008. (14:17)    -   -   -   -  

 • cimmerian

  Varaš se ako misliš da je smisao života u novcu,smisao života(bar za muškarce) je prije svega u pički (što više i što ljepše).Novac je samo najbrže,najsigurnije i najjednostavnije sredstvo za dolaženje do pičke(kvalitetne),tu ne mislim na prostitutke.Ta činjenica govori jako puno o ženama.Da ženama novac nije toliko bitan koliko im je bitan i da nemaju ekonomske kriterije koje imaju značaj novca bi automatski dramatično pao.Ergo ženski materijalizam je kriv za značaj i vrijednost novca.

  avatar

  24.11.2008. (16:40)    -   -   -   -  

 •  
učitavam...