JJA

petak, 28.04.2006.

Kozmetika petkom...

Kratak osvrt na c vitamin u kozmetici, na sto me inspirirala Depresivna Domacica. Hvala D.D. kiss Ujedno me potakla da osvjezim neka svoja znanja i ispravim nedoumice.


Vitamin C se smatra potentnim antioksidansom, neke kozmeticke firme tvrde da moze sprijeciti bore ali za ovo nema znanstvenih dokaza. Za sto dokaza ima je da stiti od photodamage iliti ozljeda koze od strane UVA/UVB zraka. Uziman oralno pruza takodjer donekle zastitu ali kad zelite poluciti efekte na kozi onda je najbolje stavljati ga na kozu jer povrsinki nanesen donosi jacu koncentraciju na kozi. Ne apsorbira ili blokira stetne ultravioletne zrake kao sto to cini efikasan SPF. Umjesto toga, pojacava sposobnost koze da neutralizira stetu nastalu slobodnim radikalima. Nanosen povrsinski postane integralni dio koze i ostaje takav bez obzira na umivanje, tusiranje ili sminkanje. Koristen pravilno, odlicna je pomoc pri koristenju sredstava za sucanje, pri suzbijanju erythema-e (crvenila) te moguca alternativa retinolu u tretmanima protiv finih bora, te ujedno stimulira zacjeljivanje rana. Ovo sve tvrdi americko dermatolosko drustvo a ja cu procitati jos par clanaka prije nego formiram svoje misljenje.
Znanstvenici se jos uvijek svadjaju koja je OPTIMALNA FORMA c vitamina za koristenje u kozmetici dok bi meine vise zanimalo pitanje jel c vitamin ucinkovitiji od ostalih antioksidanata?
Naravno ne morate odmah kupiti najskuplji Cellex-C bocicu za smionih 130 dolara.

Proces starenja koze je naravno mnogo kompliciraniji od gubitka ili nadokadjivanja c vitamina jer tu ima jos toliko drugih vitamina, enzima, proteina, amino-kiselina, lipida itd. UZ c vitamin odlicni antioksidanti su vitamin E i A, zeleni caj, esktrakt grozdja, selen itd.

No, kao sto sam obecala nastavak peeling-teme.

AHA/BHA proizvodi.
Ako odete u parfumeriju i niste sigurni koji tocno proizvod zelite (o.k. ni onda niste sasvim sigurni ali su sanse ipak vece da se obranite) nagurati ce vam svu silu preparata jer ih neke kozm. kuce vole smatrati IZVORIMA MLADOSTI. Znaci prodati ce vam i dnevnu kremu i nocnu i okoloocnu i masku sve na bazi odredjenog kemijskog eksfolijanta a to je PREVISE za kozu. Dovoljan vam je JEDAN proizvod, koristen redovno. Neke firme prodaju jace koncentrate, recimo AHA 15%, upozorila bih da se ne treba pomamiti za instant rezultatima i bolje uloziti malo strpljenja u taj proces jer jace koncentracije znace i jace IRITACIJE. Najveca mana losih AHA/BHA proizvoda je losa formula tj. neadekvatna pH vrijednost ili neefektna koncentracija. To ne znaci da na vama kemijski eksfolijanti ne djeluju, nego mozda samo da ste kupili los proizvod. A njih nazalost ima u svim cijenovnim kategorijama.
Mnogi AHA/BHAs za masnu kozu sadrze alkohol sto nije nuzan sastojak dapace vise problem-seeker. Netko tko zaista ima masnu kozu bi trebao izbjegavati kemijske eksfolijante u kremi ili losionu i koristiti gel ili tekuce verzije.
Kako bi iritaciju koze sveli na minimum, uz kemijski eksfolijant ne bi trebali koristiti nikakav drugi tipa peeling sa granulicama, ili krpicu za pranje lica, cetku ili maske (recimo one na bazi citrusa ili gline). Moguce je da prilikom prvog koristenja osjetite blago peckanje ili svrbez na kozi i to je normalno. Ukoliko feeling toga nije BLAG prestanite koristiti proizvod.
Neke americke i japanske firme ne smiju uvoziti u EU svoje AHA proizvode, razlog je tome sto mi imamo stroze propise i nasi dermatolozi se boje koristenja AHA proizvoda bez suncane zastite i inzistiraju prvo na edukaciji potrosaca pa tek onda na uvodjenju proizvoda.

Tako je i moja omiljena kozmeticka linija od Paule Begoun dobila napokon podruznicu u Europi ali samo za BHA proizvode.

TRETINOIN (RETIN-A, RENOVA itd.)

Ako imate kozu ostecenu od sunca, izrazito suhu, naboranu ili sklonu aknama moguce ste culi za Retin-A i Renovu, Tazorac i njihov aktivan sastojak TRETINOIN. To nisu eksfolijanti, iako mnogo ljudi misli upravo to. Dok AHA/BHA utjecu na povrsinu koze – EPIDERMIS, tretinoin utjece na DERMIS, gdje se proizvode nove stanice. Orginalan patent za koristenje tretinoina u borbi protiv akni je imao Johnson i Johnson sredinom 90’ih. Znaci T. mozete dobiti samo na recept i to samo kad ste isprobali sve ostalo jer prilicno isusuje kozu (bas zbog toga ga zamijene sa kemijskim eksfolijantima). Glavni problem suncevim zrakama ostecene koze je abnormalan rast stanica, mutacija stanica. Tretinoin se tehnicki zove all-trans retinoic acid i zapravo je forma vitamina A.

Zasto se smatra eliksirom mladosti? Jel utjece na obnovu stanica a nove stanice bolje podrzavaju svojstva ZDRAVE koze od onih starih ostecenih. Velika je sansa cak i ako vam prepisu tretinoin da cete ga sami platiti, oko 60 eura za Renovu ili pola cijene za ke proizvode kao sto su Tazorac ili Avita. Neki dermatolozi preporucuju oboje, ujutro T. a navecer AHA ili BHA. Kako god ga koristili efekt traje samo dok proizvode koristite i bas to je glavni argument onih koji tvrde da ovi tretmani ne utjecu na dublje slojeve koze.

Ako vam je T. prepisan vodite racuna o sljedecem - NE VAN bez SPF-a. Za vrijeme koristenja T. izbacite sve suvisne kozm. preparate iz upotrebe jer zelite svesti iritaciju na najmanju mogucu mjeru. Dakle veliko NE tonicima s alkoholom, osvjezivacima, raznim proizvodima za necistu kozu, mehanickim pilinzima, peel off maskama, SAPUNIMA i bilo kakvom proizvodu koji sadrzi parfem.
Izbjegavajte saune. I ako zelite vidjeti rezultate morate proizvod koristiti redovito, a redovito za neke ljude s problematicnom kozom moze znaciti do kraja zivota.

Mozda ce vam pozitivne promjene na vasoj kozi biti dovoljna motivacija da se disciplinirate u koristenju proizvoda. Rezultat koji sam ja imala nakon samo 10-ak dana koristenja me naveo da pozelim long-term relationship sa kemijskim eksfolijantima.


Ugodan vikend!

- 15:50 - Komentari (1) - Isprintaj - #