JJA

petak, 10.03.2006.

Kozmetika petkom...

...nastavak moguce manje zanimljive ali JEDINE vazne informacije kad se o kvalitetnoj kozmetici radi. One o sastojcima.

1.kolagen i elastan-osnovan gradjevni materijal koze. No oba sastojka koristena u kremama su cesto zavrsavala samo kao odlican vezivni element i nista vise, jer su njihove molekule bile prevelike da bi prodrijele u kozu. Prije nekog vremena su kozm. firme konacno odlucile priznati si taj geg i krenule u istrazivanje kolagena i elastana nove generacije te ih nazvali pro-collagen i pro-elastan. Ove nove supstance mogu prodrijeti u kozu ali zasad nema znanstvenih dokaza kakav tocno utjecaj imaju kad jednom stignu tamo. Nema znanstvene studije koja bi podrzala da imaju utjecaj na elasticitet koze. Ako zelite vidljivu promjenu na kozi mnogo vise cete postici raznim stupnjevima kemijskog pilinga, mikrodermoabrazijom i slicno.
2.cink-vazan element u tragovima za nasu prehranu. Nase tijelo ga treba kako bi apsorbiralo i iskoristilo zeljezo. No je li on vazan za kozu? Nije. Osim ako ne zelite ubrzati zaljecenje rana. Ali tad ne morate kupiti fensi smensi kremicu punu parfema i boja za par deseteka eura nego kupite u apoteci najobicniju cinkovu mast.
3.minerali mrtvog mora- Mrtvo more nazivaju tako jer u njemu nema zivota. Jedno od najslanijih voda na planeti. Recimo dok Pacifik ima 3-4% slanoce Mrtvo more ima 32%! More je puno minerala poput magnezija, kalcija, bromida. Pokusate li ikad popiti gutljaj toga (ne, ne morate ciniti vas svaku ludost koju cini autorica ovog topika) tesko da cete se ikako moci prisiliti zamisliti tu tekucinu u bilo kakvoj dobrotvornoj ulozi za iciju kozu. Neka istrazivanja pokazuju da je to dobro za psorijazu. (objavili neki izraelski medicinski casopisi). Kad znate da je psorijaza bolest ili stanje koze gdje su stanice hiperaktivne, znaci ubrzano dijeljenje stanica nisam sigurna kako tu mogu pomoci minerali. Dakle skepsa...
4.DEA-Diethanolomine-tvar optuzena za kancerogenu, zasad nema evidentnih dokaza, ipak obratite paznju barem kad se radi o djecjoj kozmetici
5.DHEA-Dehydroepiandrosterone-muski hormon (jel da, znale ste da nesto tako sarmantnog imena ne znaci nista dobro) najvise ga imaju muskarci u svojim 20-em a popularan je i kao oralni nadomjestak tj. kao push za imunoloski sistem, koncentraciju, kontroliranje tezine, dizanje libida. Iako cete ga naci u nekim kremama, zasad nema dokaza da ima ikakav pozitivan ucinak na kozu. Osim toga kako bi to MUSKI hormon mogao popraviti teksturu zenske koze. Ona ovisi o zeninim estrogenima i progesteronima.
6.DMAE- dimethylaminoethanol-u Europi poznat pod imenom Deanol, zadnjih 30 godina. Popularan kao oralni nadomjestak za pojacanje koncentracije neka vrst Ginko Bilboe. Nema zanstvenog dokaza da je ucinkovit za kozu ali na netu cete bas kao i ja naci desetine web stranica koje tvrde suprotno, vecina od njih sasvim slucajno i prodaje koz. proizvode s tim sastojkom.
7.Emollients iliti podmazivaci-ima ih sva sila glicerin, neka ulja, lanolin, shea maslac,kakao maslac, zloglasni PEG-60, maslinovo ulje, ulje safrana. Vise nego sto si i zamisliti mozemo. Ima ih sintetickih i tkz.prirodnih. Cine kozu mekanom, ublazuju iritacije i smiruju kozu nakon suncanja. Glavni problem kod kozmetike je da najvaznije sastojke ucine necitljivima sakrivisi ih pod raznorazna patent imena. Pa se tako ispostavi da ste platili mnogo novceka kremu s cudotovornim sastojkom iza cijeg se svemirskog imena krije dobri (i naposve nimalo skup) glicerin. Vazno je znati prepoznati koja vrsta emolijenata je koristena u odredjenoj kozmetici jer dok su jedni super za suhu kozu, masnoj kozi mogu zacas stvoriti probleme! Dakle netko tko naginje pristicima, aknama ili masnoj kozi trebao bi izbaciti iz upotrebe sve "emollient moisturizer"
8. Emu ulje (popularno u Australiji i opcenito kozmetici iz tih krajeva) emu je zivotinja slicna noju, velika ptica te ujedno vrlo vazan kotac u australskoj privredi. Da, to ulje je jedan u nizu podmazivaca ali nikako nije CUDOTVORNO kako bi neki zeljeli da vjerujete.
9.Enzimi-ili u obliku papaje ili u obliku sastojka kao sto je papin, enizim se koriste u svrhu peelinga vec neko vrijeme. Nisu dobri kao AHA’s ali rade eksfolijaciju. Enzimi su zapravo proteini koji funkcioniraju kao bioloski katalizatori (pored ostalog ubrzavaju kemijske reakcije u stanici). Losa vijest je da je to vrlo nestabilan element, dakle vrlo je vjerojatno da onog trena kad vi otvorite svoju teglicu sa enzimima, oni su se vec pokvarili.
10.Ginko Biloba-poznato djelovanje na mozdane funkcije KAD se uzme oralno, za kozu moze imati antiupalno-djelovanje i pomaze u proizvodnji kolagena te ima antioksidirajuca svojstva
11Glicerin-jeftin a odlican za suhu kozu.Moze ga se jos naci pod imenom humectant. Glicerin je prisutan u svim prirodnim lipidima, bilo zivotinjskim ili biljnim no moze biti i sintetski proizveden. Ima jos prica o intercelularnom matrixu i glicerinu ali to je vec malo slozenija prica.
12.grozdje- koristi ga The Body Shop firma recimo. Pod pretpostavkom da ima jaka antioksidirajuca svojstva ali u tu svrhu onda popijte sok od grozdja a ne mazite ga na lice. Nema studija koje bi poduprijele da grozdje ima ikakvog ucinika na bore
13. raznorazni biljni pripravci za povecanje grudi (herbal breast enhancement)-vecina zena bi platila skoro pa svaku cijenu kako bi bila lijepa, zar ne? Kozmeticka industrija upravo s time i racuna. Vjerovali ili ne ima zena koje vjeruju da ako popiju neku biljnu tableticu da ce im narasti grudi. Znaju li ista o biologiji? Vjerojatno ne, inace ne bi kupile preparate kao MiracleBrust, Natural Contours ili slicne. Kako su grudi nakupine masnoca jedini nacin da ih prirodno povecate je ili da zatrudnite ili da se udebljate. Biljni estrogen (sastojak tih cudesnih preparata) vam moze uzrokovati krvarenja, akne. Iako zene u pred ili menopauzi uzimaju takve nadomjestke u neke druge svrhe, jos uvijek nema znanstvenog dokaza sto se dogadja kad uzmemo previse estrogena i kako hormonalni nadomjestci djeluju kod mladih zena koje ga ionako prirodno imaju dovoljno.
14.hormonske kreme-recimo tofu ekstrakt je izvor biljnog estrogena. Takve linije su namjenjene bas generaciji baby boomersa koji traze rijesenja za nuspojave menopauze. Da, gubitak estrogena ima utjecaja na kozu. No istrazivanja su pokazala da HRT ili prevedeno hormonska zamjenska terapija, znaci bilo sam estrogen bilo estrogen i progesteron- povecavaju rizik raka dojke za 70%.
Moj vam je savjet: ne igrajte se nepotrebno hormonima.

Sljedeci put o ulju cajevca, vitaminima za kozu, HGF-u. Kad smo savladali te osnove, pozabaviti cemo se bazicnom njegom koze, kako biti njezan, sto izbjegavati. Ako nekoga zanima mogu naknadno napisati iz kojih znanstvenih studija crpim podatke, zasad to pokusavam drzati cim je vise moguce razumljivim.

- 17:22 - Komentari (10) - Isprintaj - #