S mjesec dana zakašnjenja, evo vijest da je Burj Dubai, kojemu se jedva nazire kraj, 17. siječnja ove godine dostigao svoj krajnji metar - 818.
Još nije dovršen, pa mu se to ne priznaje, no neslužbeno, građevina koja je započela svoj rast 21. rujna 2004. godine porazila je već nekoliko rekorda:
a) 1. veljače 2007. godine postao je građevina s najvećom katnošću, premašivši Searsov neboder
b) 21. srpnja 2007. godine premašio je do tada najviši neboder na svijetu - Taipei 101
c) 12. rujna 2007. godine postao je najviša samostojeća građevina na svijetu, premašujući visinu CN tornja
d) 7. travnja 2008. godine postao je najviša građevina koju je izgradio čovjek, koja je prethodno bila KVLY radio-jarbol
e) 1. rujna 2008. godine Burj Dubai premašio je visinu od 646.38 m, visinu "pokojnog" varšavskog radio-jarbola koji se srušio 1991. godine, i time postao najviša građevina koju je ljudska ruka ikada podignula.
Broj naseljivih katova iznosi 160 (na vrhu će ured imati neka faca iz tvrtke koja ga posjeduje), no stvarni broj katova je kudikamo veći, a ja ga ne znam. :)
Inače, kada bi ovu visinu od 818 m htjeli prikazati u prosječnom hrvatskom stambenom katu, dobili bi oko 272 kata. Pokušajte zamisliti kada drugi put budete prolazili kraj neke zgrade. Iznad 160. kata su katovi za mehanizaciju, radio-odašiljače i slično. I naravno, šiljak koji, zbog stabilnosti, počinje duboko u vrhu zgrade.
Cijeli kompleks i prostor oko tornja intenzivno se uređuju, te se testiraju fontane.
Munje ga već odavno gađaju, a na ovoj fotografiji jedna udara u sam vrh.
Postavljanje fasade se primiče kraju, a dovršetak kompleksa se očekuje u rujnu ove godine.
Netko me jednom pitao koliko bi trajao pad sa samog vrha do pločnika. Ako bismo ispustili glatku masivnu kuglu malog promjera (dakle, trenje sa zrakom je maleno), pad bi trajao ne manje od 13 sekundi. Za sve ostale slučajeve gdje je trenje veće (čovjek, računalo, itd.), dodajte još recimo sekundu.
Prilično dosta vremena. Dosta da se predomisliš.
|