Dubai2

utorak, 10.02.2009.

Tankeri u plamenu

Izgleda strasno, ali kako kaze porucnik Ahmad Al Sayegh iz dubajske civilne zastite "steta je minimalna, materijalni gubitak neznatan, istjecanja goriva nije bilo osim sto su dvojica lakse ozljedjena...".

To je ukratko bilanca nocasnjeg sudara singapurskog kontejnerasa sa iranskim tankerom nocas 8 kilometara juzno od luke Jebel Ali.

U svakom slucaju, sa obale izgleda puno gore, a ovako su to vidjeli reporteri Gulf Newsa...

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us


- 16:45 - Komentari (11) - Isprintaj - #

ponedjeljak, 09.02.2009.

Hidrofobni pijesak


Dok su posjetitelji Global Villagea uzivali u briyaniju, na drugom kraju drzave u Al Ainu, "emiratskom Oksfordu", objavljeni su rezultati sedmogodisnjeg istrazivanja koje je bilo temelj ispunjavanju vizije Shekikha Zayed o ozelenjivanju pustinje. S pomocu njemackih strucnjaka lokalni inzinjeri su proizveli nano-pijesak, zapravo verziju obicnog pustinjskog pijeska mljevenog i potom utopljenog u vodootporni gel SP-HES 1609. Konacni rezutat eksperimenta sa ovom 13000-mikronskom ovojnicom je visoka adherentnost pijeska koji povrsinu cini manje poroznom, pa voda ostaje dostupna korjenu bilajka na dulji period.

Image Hosted by ImageShack.us

Drugim rijecima, ukoliko se ispod travnatog tepiha stavi sloj od 10 centimetara ovog pijeska, za zaljevanje kvadratnog metra na emiratskoj klimi umjesto sadasnjih 20 bit ce potrebno svega 5 litara vode. Ekoloski testovi napravljeni u Njemackoj su prosli, sada cekamo ispunjenje Zayedovog sna.

- 19:17 - Komentari (5) - Isprintaj - #

subota, 07.02.2009.

Naj...

"Dabogda imao, pa nemao..." jedna je od najgorih kletvi koja se moze cuti na Bliskom Istoku. Zaista, lako se naviknuti na bolje, a kad se navikne na bolje tesko se vratiti nazad na gore, iako je to gore jos uvijek dobro. Dubai je naviknuo svake godine iznjedriti nesto novo najvece, najvecu zgradu, najpoznatiji hotel, najskuplji hotel, najskuplji auto, naj-ovo, naj-ono...
Medjutim, kako je dobra krize i projekti u vrijednosti 25 milijardi dolara su otkazani, ovih dana treba biti iznimno kreativan za napraviti nesto naj. Bez obzira kako malo i nebitno, mora biti naj. U trazenju ideja za glupe rekorde u Dubaiju su se prisjetili male balkanske nacije koja svake godine svakodnevne probleme utapa u najveci bakalar, najveci fis-paprikas, najdulju pitu, vezivanje najdulje kravate...
Tako smo ovaj tjedan dobili najveci biryani. Iako se u pravilu nadmecu (da ne kazem podmeci jedni drugima), sefovi kuhinja najvecih dubajskih hotela su udruzili kuhace i jucer u Global Villageu i oborili svjetski rekord u kuhanju ovog buckurisa porijeklom iz Indije. Sponzor je lokalna farma pilica, Sadia, koja je za ovu svrhu izdvojila ni manje ni vise nego 900 pilica. Osim toga, morali su napraviti i veliki 700kg tezak kazan koji je posebno za ovu svrhu izradjen u celicani u Sharjahu.

Image Hosted by ImageShack.us

Osim 900 pilica naslo se unutra 240 vreca rize, 4500 lukovica, 845 rajcica, 8kg chillija, 125 pakiranja maslaca, 800 jogurata, 180 litara ulja, 240 limuna, 12 litara mlijeka, 25kg mente, kilogram safrana, 25kg korijandera, 12 kila dzumbira, desetak kila raznog lisca koje raste samo u Indiji, a da ubiju svaku nadu za moj dolazak na ovu gastronomsku festu jedan od 30-ak kuhara je u citav kazan stavio 1.2kg klincica.

Image Hosted by ImageShack.us

U konacnici, kad se sve smijesalo dobilo se 2.5 tone omiljenog indijskog obroka koji je razveselio preko 30 tisuca posjetitelja.

- 18:19 - Komentari (2) - Isprintaj - #

petak, 06.02.2009.

Beskonacna glupost

Kako je Andy Blair postao planetarno popularan, tako je beskonacna glupost njegove preplacenosti napunila novinske stupce stranica u kojima citatelji mogu izraziti svoje misljenje o pojedinim pojavama. Naravno, nakon sto to "netko" procita.... Uglavnom, rasprava se svodi na analizu jaza izmedju kvalitete gradnje u Dubaiju i placa onih koji su tu gradnju trebali nadgledati ili su bili izvrsni manageri na gradilistima. Bijes javnosti su dodatno povecale izjave otpustenih preplacenih Engleza kojima je ispod casti traziti posao koji vise nije osam nego sest tisuca dolara, a da im nije zajamcen, pa ce radje otici na polugodisnje putovanje oko svijeta, nego trositi vrijeme u Dubaiju dok se situacija ne stabilizira (kao da ce ikad biti onako kao prije dvije godine). U zucnoj debati u novinama objasnjavaju da njihova zarada proizlazi iz "napornog rada" na "najvisem svjetskom nivou" koju su pokazali gradeci svjetska cuda po Dubaiju.
Dok se mi kvalitete izvedbe tih cuda sjetimo kod svake kise, a vrhunskog planiranja kad god zapnemo u koloni (a prosjecni gradjanin Dubaija provede i po sat dnevno u koloni zbog loseg planiranja grada), spominjanje "najviseg svjetskog nivoa project managementa" me podsjetilo na nekoliko "uspjeha" dubajskog gradjevinarstva.
Prvi se dogodio na dan kad sam prvi put sletio u Dubai, a gradio se velebni treci treminal u zracnoj luci. Project manager je odlucio krenuti na drugi kat dok se beton na prvom nije osusio. Zid se urusio i usmrtio cetiri djelatnika. Bili su Indijci, a nadzorni inzinjer Englez, pa se nikome nije dogodilo nista.
Onda se isto dogodilo sa zgradom u Al Qusaisu. Trojicu su odveli u Keralu u sanducima. Nije bilo odgovornih...

Medjutim, najvecu glupost su inzinjeri napravili sa tornjem koji je trebao biti na samom ulazu u Dubai Marinu, a ta prica ceka na objavljivanje vec nekoliko godina i uspjesno je izbjegla svjetlost bloga u nekoliko navrata, zadnji put kad se dogodio slucaj u Kupskoj ulici u Zagrebu. Danas, kada se toliko govori o uspjesima dubajskog gradjevinarstva koji bi trebali opravdati astronomska primanja, a tocno na drugu godisnjicu vrijeme je da se posjetimo toga dogadjaja. Toranj, koji se trebao zvati "Infinity", nije ni podignut kad je projekt dobio popularno ime "Infinite stupidity". Beskonacna gramzivost i beskonacna glupost natjerala je gradjevinare da iskopaju rupu za novi toranj, tik uz obalu na ulasku u Marinu. Kao i kod svakog tornja, iskopana je rupa od dvadesetak metara, u kojoj se grade temelji. Radnici su predano radili na izgradnji dijafragme koja bi trebala osigurati gradiliste od podzemnih voda i urusavanja.

Image Hosted by ImageShack.us

Medjutim, netko je zaboravio na je u rupi dvadeset metara ispod razine tla pritisak veci ako je rupa deset metara od obale. Radnici su primjetili pukotinu u dijafragmi i u zurbi evakuirali gradiliste. Minutu kasnije, prirodni zid od pijeska pojacan slabom betonskom ovojnicom je popustio pod pritiskom vode...

Image Hosted by ImageShack.us

...i more je prodrlo u gradiliste...

Image Hosted by ImageShack.us

...noseci sve pred sobom. Minutu kasnije, kad se sve smirilo, iz gradilista je ostala viriti samo betonska dizalica...

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

...kao simbol beskonacne gluposti.

- 17:12 - Komentari (6) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

< veljača, 2009 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...