Dubai2

četvrtak, 27.04.2006.

Kraljevsto nafte i pijeska

Iako me u srijedu i cetvrtak odusevljavao Islamabad, htio bih vam posloziti jos malo impresija i podataka o Saudijskoj Arabiji. Da se vratimo na Riyadh. Ne bih se mogao zamisliti na duzem zadatku u Saudijskoj Arabiji. Mozda promjenim stav nakon sljedeceg posjeta drugi tjedan, ali za sada stvarno nista spektakularno. Dva milijuna ljudi u "potleusicama" i dva tornja u gradu razasutom usred pustinje oko nekadasnje oaze.

Image Hosted by ImageShack.us

Jedino zanimljivo je bio Kingdom Tower. Znate da volim tornjeve (vidi post o KL-u).

Image Hosted by ImageShack.us

Namjeravao sam ici gore, ali samo odustao. Ionako moram za pet dana opet u Riyadh, a shvatio sam da se za odlazak u grad moram opremiti strpljenjem i zivcima, a niposto kamerom, zato su slike sa interneta. Naime, policija smatra fotografiranje zgrada prvim cinom pripreme za teroristicki napad, a imaju i jos jednu policiju, vjersku, koja se zove matawwa i vidi probleme u postojanju fotoaparata uopce, ali o tome cemo kasnije. Kraljevina Saudijska Arabija je po pitanju ljudskih prava daleko najnazadnija drzava svijeta i veca prava imaju zene Vatikana nego ovdje. Medjutim, ista daje Bushu ogromne kolicine nafte, pa je zato nikad necete naci kao problematicnu na listi State Departmenta, odnosno svi prigovori zbog provedbe sovinisticko-fasistickog poretka ce biti izneseni u rukavicama.
Riyadh, inace, nije najzanimljivije mjesto u drzavi. Rimljane, a potom i Turke zanimala je samo bogata planinska obala Crvenog mora, gdje su povijesni gradovi Meka i Medina i turisticki najotvoreniji Jeddah te istocna, zaljevska obala do najprometnije zracne luke u Kraljevini Dammama, tako da su ti rubni djelovi poluotoka ostali pod otomanskom vlascu sve do 1918. godine, Lawrencea od Arabije i Engleza. U sredistu poluotoka su zivjela plemena ciji primitivni zakoni i danas vrijede. Najutjecajnije pleme je bilo Aneza, koje je izgradilo svoje nastambe oko oaze Dir’aiyah, pretece danasnjeg Riyadha, a plemenski poglavice ce uskoro postati kraljevska kuca Al-Saud.
Prvo kraljevstvo je bilo uspostavljeno jos 1744. godine, a bilo je utemeljeno na saveznistu sa Mohamedom Bin Abdulom Wahhabom, nekadasnjim sucem u Najdu. U kasnijem djelovanju, Mohamed je sirio ucenje Hanbala, najkonzervativnije od cetiri glavne skole sunitskom Islama, pa je dezavom vladao “vehabizam”, tvrdokorno iskonsko tumacenje vjere, a nije to ucenje postoji i danas, Hrvatskoj cak i blize nego sto mozete zamisliti. Vehabije su malo preuredili postulate vjere i Turke nije previse uznemiravalo sto ovi rade u Meki koju su im oteli 1802. godine, ali kad su vehabijski tvrdolinijasi zabranili hadj tridesetak godina kasnije, Turci su zgazili prvo saudijsko kraljevstvo. Aneze su se razbjezali po pustinji sve dok kraljevsku lozu Al-Saud 1902. godine nije preuzeo Abdul Aziz, zvuci nevjerojatno, ali otac danasnjeg kralja (generacijski jaz ce biti pojasnjen kasnije).
Abdul Aziz je najprije otjerao konkurentsku lozu Al-Rashid. Potom je medju vehabijski beduinskim nomadima organizirao bratstva, tzv. “ikhwane”, u kojima je regrutirao i obucavao ratnike. Sve ih je stavio na raspolaganje Britancima tijekom Prvog svjetskog rata. Kako Turci nisu uspjeli konfrontirati snage na vjerskom nacelu, Britanci su iskoristili arapski nacionalizam i obecali su Husseinu od Hejaza titulu kralja Arabije. Medjutim, on nije bio jedini kojem su to obecali, pa je Abdul Aziz, nakon sto se obracunao sa kucom Al-Rashid, pokorio pokrajnu Asir (krajnji jug KSA, na Crvenom moru) te je upao u Hejaz i 1924. osvojio Meku. Nakon sto se proglasio kraljem Hejaza, spojio je tu titulu sa titulama kralja Asira i sultana od Najda u titulu kralja Saudijske Arabije.

Image Hosted by ImageShack.us

Abdul Aziz, otac nacije, umro je 1953. godine, a njegovi sinovi vladaju jos i danas: Saud (1953-1964), Faisal (1964-1975), Khaled (1975-1982), Fahd (1982-2005), Abdullah (2005-...). Svi oni su polubraca, prva petorica u nizu od tridesetak. Naime kako Arapi imaju vise zena, nerjetko je najmladji sin mladji od najstarijeg unuka, tako da danas drzavom vlada kralj Abdullah, iako je vise sinova njegove brace starijih od njega samog. Abdullah je zapravo preuzeo vodjenje drzave jos 1995. otkako Fahd nije bio sposoban voditi drzavu, ali je formalno postao kralj tek lani, nakon Fahdove smrti.

Image Hosted by ImageShack.us

Iako je sluzbeno kraljevski princ Abdullahov mladji polubrat Sultan bin Abdul Aziz, neizvjesno je tko ce nasljediti titulu, i hoce li se preci na sljedecu generaciju. Hoce li to biti sin sadasnjeg kralja Abdullaha, najstariji od njih 13? Ili ce to biti kraljevski princ Sultan, ili mozda njegov sin koji ni iz osam pokusaja nije uspio izgovoriti jedostavu rijec: Milivoj. Hoce li to biti sin bivseg kralja Sauda, odnosno najstariji unuk Abdula Aziza, ni to se ne zna, ali je malo vjerojatno, jer je stariji od sadasnjeg kralja, svog strica? Postoje prijedlozi da se svi nasljednici Abdula Aziza, a radi se o preko 400 sinova i unuka dogovore na skupstini tko ce nasljediti titulu. Svakako, nitko od njih za sada ne slovi za reformatora koji bi drzavu modernizirao i izvukao iz rigidnih vehabijskih pravila. Zivotni standard je ipak podignut, posebno nakon sto je otkrivena nafta...

Image Hosted by ImageShack.us

...tako da Saudijska Arabija ima najveci GDP po stanovniku medju bliskoistocnim drzavama vecim od pet milijuna stanovnika. Medjutim, rast kubikaze u automobilima lokalaca nije bio pracen rastom ljudskih prava. O naprednosti drzave vam dovoljno govori to da je tek Faisal ukinuo ropstvo, da drzava nema Ustav, nego se jedinim Ustavom smatra Kuran. Kako na na vlasti sarijatski zakon, osim redovne postoji i vjerska policija - matawwa. Matawwa ima ovlasti prozvoljno tumaciti Kuran. Ako vas zaustave na ulici u vrijeme molitve, a islamske ste vjeroispovjesti (ili oni misle da jeste), mozete biti tesko kaznjeni. Svi stranci imaju osobne iskaznice koje su razlicite boje za muslimane i nemuslimane. Matawwa ima pravo privesti svakog nositelja zelene iskaznice, koji prema njihovom tumacenju nije ispunio neku od obaveza. Sve zene, neovisno odakle dolaze trebaju nositi abaju. Ne smiju biti same na ulici u sredistu grada. Na sveucilistima moraju biti u drugim sobama od muskaraca. Pet dnevnih molitvi se ne obavlja u smjenama, nego svi odjednom, a u tom trenutku se sve zatvara na desetak minuta. Nema kina, a stranci zive u bogatim i lijepim cetvrtima umotanima bodljikavom zicom, kako bi se sprijecili teroristicki napadi. Drzava je zatvorena i konzervativna, ali je istovremeno jako vezana uz SAD, sto dovodi do otpora i terorizma vjerskih fanatika, poniklih u ikhwanama. Cak 11 od 15 terorista koji su izvrsili napad na WTC i Pentagon su iz Saudijske Arabije, a nerjetko napadaju i po Riyadhu.
Tako se, nakon dvodnevnog promatranja, Saudijska Arabija svrstala jako nisko na mojoj ljestvici pozeljnosti drzava Blskog Istoka, ostavivsi samo Jemen ispod sebe.
Idem u subout opet u Riyadh, mozda ga dozivim drukcije, ali tesko...

- 23:01 - Komentari (6) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< travanj, 2006 >
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...