Dubai2

petak, 27.01.2006.

Azija u malom

Zelite vidjeti cijelu Aziju, a imate samo jedan tjedan? Preporucijem vam da posjetite Maleziju. Malezija je smjestena u srcu jugoistocne Azije, rasprostranjena preko juga malajskog poluotoka do sjevera 800 kilometara udaljenog otoka Borneo kojeg dijeli sa Indonezijom i Brunejskim Sultanatom.
Ovako rasirena, nudi vam sve razlicitosti ovog velikog kontinenta, od planinskih lanaca koji sezu preko 4000 metara (Mt. Kimbalu 4101m) i predivnih pjescanih obala, do neprohodnih dzungli natopljenih stalnim tropskim kisama. Osim raznolike prirode, u Maleziji mozete upoznati sve civilizacije Azije: gotovo polovina stanovnistva su Malajci, a ostatak su Kinezi (30%), Indijci (15%), Filipinci i pripadnici ostalih azijskih naroda. Vecina Malajaca, te dio Indijaca su islamske vjeroispovjesti, tako da su vise od polovine stanovnika muslimani, a jak je utjecaj budizma i hinduizma, pa i katolicanstva, kao nasljedje brojnih misionara, tako da je cak 8% stanovnistva krscanske vjeroispovjesti.
Danas je Malezija konglomerat razlicitosti koje se nadopunjavaju u harmoniji i cini jedno od najnaprednijih drustava Azije.

Image Hosted by ImageShack.us

No nije uvijek bilo tako. Interes za ovaj prostor, kojeg su naselili Negriti prije 4000 godina najprije su pokazali Indijci, pretezito trgovci iz Bengala i juzne Indije. Iz ovog doba datira i jos uvijek postojeci hram Candi Bukit Batu Pahat , a tragovi indijskog utjecaja jos su vidljivi i u samom Kuala Lumpuru.

Image Hosted by ImageShack.us

Nakon indijskog, Malezijom se rasirio kineski utjecaj, jer su Kinezi htjeli ovladati Melakom (Malacca), vratima izmedju Indijskog i Tihog oceana. Povlacenjem Kineza u 14. stoljecu Malezijom se rasirio islamski utjecaj, koji je ostao dominantan i danas, a Melaka je procvjetala kao trgovacka luka pod vladavinom Sultana Muzaffara Shaha. Medjutim, tada je zapela za oko Europljanima, prvenstveno Portugalcima koji su htjeli prekinuti arapsko-venecijanski monopol u trgovini na dalekom istoku, pa su napali Melaku. Nakon prvog neuspjesnog pokusaja 1509. godine, odlucili su poslati svoju najjacu flotu pod vodstvom Alfonsa de Albuquerquea sa ciljem sa osvoji grad. Malajci ih nisu docekali, nego su se povukli na sami jug poluotoka izgradivsi novi grad - Johor. Johor se nalazi u kanalu koji odvaja Malajski poluotok od malog otocica na kojem u to doba nije bilo nicega, a danas se nalazi grad-drzava Singapore. Ovladavsi Melakom, Portugalci su utvrdili grad, izgradili crkve i utvrde, obnovili trgovinu sa Indijcima i Kinezima, te uspostavili novo euroazijsko drustvo koje je uzivalo plodove svog trgovackog monopola u svom "Babilonu Orijenta".
Tad su se umijesali Nizozemci, koji su gospodarili susjednom Indonezijom. Malarija, gusari i nizozemska blokada natjerali su Portugalce da se povuku 1641. i Nizozemci su zauzeli Maleziju, obnovivsi veze sa Johorom i uspostavivsi teritorijalu podjelu na kojoj pociva danasnji federalni sustav u Maleziji. Ostaci Nizozemaca su jos i danas prisutni u Maleziji.

Image Hosted by ImageShack.us

Novo zlo je doslo u Maleziju na mala vrata: sultan od Kedaha je prodao 1786. godine otocic Penang u svom sultanatu Englezima. Kako se engleski utjecaj sirio, sultan od Johora ustupio im je otok Singapore i Englezi su na mala vrata ovladali Malezijom, a to su potvrdili i Anglo-nizozemskim mirovnim sporazumom u Londonu 1824. godine. Engleska okupacija donjela je industrijalizaciju, pa su pronadjene rude i uz rudnike su nastali gradovi (poput Kuala Lumpura), a 1920. godine je Malezija drzala vise od polovice svjetske proizvodnje gume. Uz mali prekid za vrijeme rata II svjetskog rata, kad su Malezijom ovladali Japanci, Englezi su se zadrzali do 1957. godine kada je Malezija proglasila nezavisnost, najprije zajedno sa Singaporeom, a potom su su se dvije drzave razdvojile, radi unutarnjih neslaganja.
Danas je Malezija moderna i naftom bogata drzava, i svoje bogatstvo ni najmanje ne skrivaju, pa Kuala Lumpur ima nekih zajednickih crta sa Dubaijem, iako je na puno vecem stupnju razvoja i ima puno toga sto Dubai nema.
Zelite li doci u modernu azijsku metropolu sa gradskim sredistem poput New Yorka...

Image Hosted by ImageShack.us

..a jos uvijek biti u svjezini zelenih gradskih ulica...

Image Hosted by ImageShack.us

...i osvjeziti se u jednom od mnogih barova na ulicama u srcu grada...

Image Hosted by ImageShack.us

...a imate samo par dana, posjetite Maleziju.
Zelite ici u shopping, bilo da se radi o najpoznatijim robnim markama i modernim trgovackim centrima...

Image Hosted by ImageShack.us

...ili zelite probati kupiti nesto sa mirisima Orijenta na kineskoj trznici...

Image Hosted by ImageShack.us

...a imate samo par dana, posjetite Maleziju.
Zelite li se uvjeriti u moci iznenadnog tropskog monsunskog pljuska...

Image Hosted by ImageShack.us

...a potom uzivati u bljestavilu viktorijanskog sredista grada...

Image Hosted by ImageShack.us

...sa najvecim dostignucima moderne svjetske arhitekture u pozadini...

Image Hosted by ImageShack.us

...a imate samo par dana, posjetite Maleziju.
Mene je put odveo u Kuala Lumpur na samo tri dana, i Malezija mi je ispricala jednu lijepu pricu koju cu u sljedecih par dana podjeliti i s vama.

- 18:47 - Komentari (5) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< siječanj, 2006 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...