Dubai2

srijeda, 02.11.2005.

Otac nacije

Sheikh Zayed bin Sultan al Nahyan (2.11.2004. - 2.11.2005)

Prije godinu dana preminuo je sheikh Zayed. Fizicki otac oko cetrdesetak sretnih nasljednika, misaono otac cijele nacije, osnivac i ujedinitelj drzave, prvi predsjednik UAE, vizionar i vodja.

Image Hosted by ImageShack.us

Zayedova povijest isprepletena je sa povjescu Emirata. Rodjen je 1918 u Bani Yasu, u vrijeme kada danasnji gradovi nisu ni postojali, kao cetvrtisin tadasnjeg plemenskog vodje, sheikha Sulatana bin Khalife Al Nahyana. Pod posebnom paskom ucitelja Sayeda Abdullaha bin Ganema mladi je Zayed vec sa 10 godina napamet znao vecinu Kurana. Kada je navrsio 38 godina, njegove ambicije su nagradjene mjestom vladarevog poslanika u oazi Al Muwaiji. Naime, njegova tri starija brata su podjelila titule vladara, zamjenika vladara i princa, pa se Zayed morao dokazivati u naperspektivnoj sredini usred pustinje. Zayed je, medjutim, vjesto kombinirao zivot pustinjskog nomada...

Image Hosted by ImageShack.us

...sa dostignucima zapada koje je uipoznao putujuci po Francuskoj, Svicarskoj, Engleskoj i Americi. Amibiciozna vladarem poslanik je cvrsto odlucio omoguciti svom narodu uzivanje dobara i blagostanja koje su imali gradjani na zapadu. Sa jednakim zarom, sheikh Zayed je branio interese svog naroda vodeci vojsku tada Trucijalnog Omana u prijeporu sa Saudijskom Arabijom oko gradica Buraimija. U drugoj krizi oko Buraimija, sheikh je pokazao mudros i privrzenost mirnom rjesenju. Iako ih razdvaja granica, Al Ain i Buraimi danas zive kao jedan grad. Al Ain se pod vladarem Zayedom poceo ubrzano razvijati, jer je Zayed primjenjivao moderna zapadna urbanizacijska pravila, racunajuci na potrebe grada u buducnosti. Osim Al Aina, dobio je ovlasti i u planiranju i projektiranju Abu Dhabija. Spojivsi grad sa kopnom preko mosta Maqta, Zayed je otvorio sebi otvorio put do vladarskog trona. Njegovo umjece u vodjenju nacije kraljevska obitelj nije moga ignorirati, pa je 1966. imenovan za vladara Abu Dhabija. Odmah je modernizirao upravu, utemeljenu na raspodjeli uloga unutar vladajuce obitelji prema afinitetima njegovih rodjaka. Vec u prvoj godini uspostavio je odjel za planiranje i postavio na njegovo celo princa Khalifu, te je uspostavio odnose sa susjednim vladarima. Kada je britanski premijer Wilson 1968. objavio povlacenje Britanaca iz regije, Zayed je organizirao skup devetorice emira u Assemaihu, na granici Abu Dhaibija i Dubaija, koji je bio prvi korak prema ujedinjenju nacije. Zayed nije zapostavio razvojne projekte, masovno je gradio infrastrukturu, ceste, skole, bolnice, luke, a cak je zastitio podrucja posebne zastiti prirodnog okolisa, poput otoka Sir Bani Yas. Od 1970. godine Zayed je inzistirao na mirnom rjesenju spora sa Iranom oko otoka Abu Musa i Veliki i Mali Tumb. Kao vrhunac nastojanja u borbi za slobodu i nezavisnost, Zayed je u ime Arapa potpisao ugovor izmedju lokalnih plemena i britanskog predstavnika Geoffreya Arthura. Potkraj 1971. godine sklopljena je federacija 6 emirata sa sheikhiom Zayedom na celu. Bahrain i Qatar su krenuli svojim putem, a Ras al Khaimah se prikljucio godinu danba kasnije. U sljedece 33 godine Zayed ce voditi Emirate odlucnoscu i privrzenoscu mirnu i humanosti: Zayed je zagovarao mirno rjesenje krize sa Izraelom, vracanje Egipta u Arapsku ligu iz koje je izbacen kada je uspostavio mir sa Izraelom. U trecoj godini mandata, 1974. godine Zayed je uredio granice sa Saudijskom Arabijom, a prijetnjom ostavkom je natjerao ostale vladare da urede svoje granice unutar UAE. Zayed je snazno podrzao mir u Camp Davidu, te osudio sovjetsku okupaciju Afghanistana.
Osamdesetih godina je posredovao izmedju Iraka i Irana, a suradnju zaljevskih drzava je pospjesio sudjelovanjem u osnivanju GCC-a, Vijeca za suradnju zaljevskih drzava, koje su uz UAE cinili "razmetni sinovi" Bahrain i Katar, te Kuvajt, Oman i Saudijska Arabija. Na vanjskopolitickom planu je posredovaio i u zaustavljanju gradjanskog rata u Jemenu te se usprotivio nadolazecem terorizmu i napadima na ciljeve povezane sa zapadnim drzavama, te je aktivno djelovao u sklopu Pokreta nesvrstanih. Na unutarnjem planu je uspostavio humanitarni sustav vrijednosti i gradjanskih prava, socijalnu i zdravstvenu sigurnost za sunadrodnjake te ekonomski prosperitet zemlje.
U devedesetima se usprotivio irackoj invaziji na Kuvajt, ali je jednako tako odbio uspostavu stranih baza na teritoriju UAE i kaznjavanje iracnog naroda za nesto za sto nije kriv. Nasuprot tome, Zayed je pozvao svijet na slanje humanitarne pomoci irackom narodu. Jednako tako je snazno podrzao palestinsko-izraelski mirovni sporazum iz 1993. godine. U devedesetima je uveo red u zakonodavstvo, jamstvima prava zena i beneficijama za emiratske parove i Emiracane pri zaposljavanju. Iako ga je zdravlje pocelo kociti u njegovim svakodnevnim aktivnostima, do kraja je bio privrzen svojoj viziji stvaranja obecane zemlje blagostanja i pravde te svijeta mira, tolerancije i razumjevanja.
Sheikh Zayed umro je 2. studenog 2004. godine i pokopan je u velikoj dzamiji na ulazu u Abu Dhabi. Njegova vizija zivi i dalje...

- 21:37 - Komentari (4) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< studeni, 2005 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...