Dubai2

petak, 06.05.2005.

Pijesak

Moja prijateljica Natasa uredjuje svoj stan u Zagrebu i pitala je koliko kosta moja kutna garnitura. Kako je zanimaju detalji, provjerio sam svoj mali troskovnik preuredjenja stana i nasao tocan iznos. Onda sam malo u glavi vrtio film kako smo prije nesto vise od godine dana usli u svoju prvu nekretninu. Sa krivim zidovima, losim parketom, ruznim plocicama... I sve polako ispocetka. I kad je sve bilo gotovo, kad smo stavili stvari iz kutija u ormare, ponovo smo se spakirali i otisli na drugi kontinent. Sada u tom stanu prespavamo, ako ne uhvatimo zadnji let.
Kako je troskovnik iznimno detaljan i pedantan (Natasa moze potvrdit...) zapela mi je za oko jedna stavka: Pijesak za obzidavanje kade (40,32 Kn). Tog kobnog jutra krajem proslog sijecnja ostavio sam keramicara da fiksira kadu i otisao na posao. Nazvao me je oko 10:30 i rekao da mi je nestalo pijeska (iako je ujutro tvrdio da ima dovoljno). Prije nego sto sam mu predlozio da izadje iz stana i ode u skladiste gradjevinskog materijala koje je 200 metara dalje prekinuo me je i rekavsi da ce on biti u "bircu preko na Zuji, a ja kad dojdem, ali nemoj da bude prevec kasno..." Izasao sam sa sastanka, vozio se 45 minuta kroz guzvu koja nastane na zagrebackim ulicama kad padne kisica i dosao u skladiste tvrtke "Gradex" (ime je izmisljeno, pravni razlozi). U tamo je bila samo ljubazna blagajnica. Visoke pete, lakirani dugi nokti. Skladistari su trenutno izasli, navodno "poslom". Dvije minute kasnije na kisom okupanom "Gradexovom" otvorenom skladistu ona je stajala na cigli, drzeci kisobran obrazom i ramenom, a vrecu rukama, pazeci da se ne skine lak. Ja sam stajao na drugoj cigli (ispod je bilo blato), u odijelu i salonskim cipelama i lopatom stavljao mokri pijesak u vrecu. Za 40 kuna i 32 lipe. Odnio sam u stan, ostavio vrecu i prosetao do obliznje kavane u kojoj je, iza zida boca "Ozujskog" bio moj keramicar u drustvu dvojice obucenih u radne kombinezone na kojima je pisao "Gradex". "Kaj, cela vreca???? Pa samo malo mi je trebalo, frtalj ovoga, saka ili dvije...". Novih 45 minuta do posla, sa lopatanjem, nosenjem, "birtijom" preko tri sata. Za "dvije sake" pijeska. Za 40 kuna i 32 lipe...

Dva puta se okupas u toj kadi, i onda te zivot odnese negdje daleko... U Dubaiju je danas puhalo jugo. Palo je i malo kisice, iako prosjecni svibanj ovdje ima 0 kisnih dana u godini. Jugo nosi pijesak iz pustinje i sve je mutno i "maglovito" (valjda bi ovdje trebalo pisati pjeskovito, ali tu rijec koristim za dno mora). Vidi post od 13.travnja. Nije bilo bas tako, ali dovoljno da mi uljepsa haubu Chevyja.

Image Hosted by Free Image Hosting
Ono sto vidite pored auta je mala kucica za plinsku bocu. Plin stoji vani, a ne vezan lancima na balkonu kao u Zagrebu. Ma tko ce ti u Dubaiju nesto ukrast???

Jugo je ubilo i moju zelju za fotgrafiranjem, uostalom, sve je isto kao i prije, ali malo zamagljeno. Medjutim, ako zelite vidjeti pravi pjescani show, ovo je snimljeno u zracnoj bazi Al Asad u Iraku, 26. travnja ove godine. Kad nije objavio Wolf76, ja cu.

U skladu sa americkom pop-corn logikom i onim vicem o razgovoru izmedju americke mornarice i kanadske obalne straze, rekonstrukcija dogadjaja je isla ovako:
Dakle, Ameri su primjetili "stranu neprijateljsku silu" da dolazi brzinom od 60 milja na sat. S obzirom da nije bila najavljena, Amerikanci su trazili identifikaciju. U protivnom, otvorit ce vatru.

Image Hosted by Free Image Hosting

Ona sa primjetili da se ne radi o izoliranom slucaju, nego da sa "bojisnica" pruza kilometrima na istok...

Image Hosted by Free Image Hosting

...ali i na zapad!!!

Image Hosted by Free Image Hosting

Zapravo: Ide ravno na nas!!!! Pucajte!

Image Hosted by Free Image Hosting

Cekaj mozda se zaustavi kod ograde!

Image Hosted by Free Image Hosting

A mozda se i ne zaustavi?

Image Hosted by Free Image Hosting

Pjescani zid je dolazio sve blize...

Image Hosted by Free Image Hosting

...pa jos blize...

Image Hosted by Free Image Hosting

Sve dok nije "preklopio" citavu bazu. Par minuta je bila noc, onda je opet svanulo, malo razgrtanja lopatom i sve je kao prije.

Image Hosted by Free Image Hosting

- 21:43 - Komentari (13) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< svibanj, 2005 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...