Moore i Gibson zajedno?!
Posljednji put kada su Mel Gibson i Michael Moore surađivali bilo je prilikom snimanja Fahrenheita 911. Suradnja je bila kratkog vijeka, jer je Gibsonova tvrtka Icon Productions brzo odustala od posla nakon što je Gibson shvatio o kakvom se filmu radi.
Gibson, jedan od najeksplicitnijih desničara u Hollywoodu i Moore, ljevičarski populist, postali su simbolima političkih krajnosti koje su obilježile ovogodišnje predsjedničke izbore u SAD. To imaju zahvaliti i svojim filmovima – Pasiji i Fahrenheitu 911 – koje je uz kontroverze pratio i ogromni publicitet te milijunska publika koja bi se prije mogla nazvati vjernicima nego gledateljima. Svaki od tih filmova se obraćao točnom određenom sloju američkog društva koje je trebalo mobilizirati da izađe na izbore i podrži autoru dražeg kandidata. Na kraju se ispostavilo da su box-office rezultati Pasije – bolji od Fahrenheita 911 – bili dobar indikator izbornih rezultata.
Oba filma će, po svemu sudeći, nešto drukčije proći kada se budu dijelili "Oscari". Pasija, optuživana za antisemitizam, nema nikakve šanse među pretežno židovskim glasačkim tijelom losanđeleske Akademije. S druge strane, Akademija, čiji su članovi s nezapamćenom strašću navijali za Bushovo rušenje, mogla bi čisto radi povrijeđenog ponosa Moorea nagraditi barem nominacijom.
S druge strane, sa "Zlatnim globusima", koje dijele strani dopisnici u Hollywoodu, je nešto drukčija priča. Tamo bi Pasija mogla dobiti nešto nominacija, makar za tehničke kategorije, dok će Moore izvisiti iz čisto tehničkih razloga – tamo ne postoji nagrada za najbolji dokumentarac.
Ipak, to ne znači da se Moore ne bi mogao pojaviti na dodjeli nagrada. Organizatori razmišljaju o tome da ga tamo dovedu kako bi podijelio bar jednu nagradu, ali bi on tu čast trebao podijeliti s Gibsonom. Bit će zanimljivo vidjeti hoće li obojica na to pristati i kako će jedan drugog "podbadati" ako se nađu na podiju.
|