Recenzija/komentar - Film: Evan Almighty
24.08.2007.Svemogući Evan
Eng. Evan Almighty
God. 2007.
Redatelj: Tom Shadyac
Scenarij: Steve Oedekerk
Trajanje: 95 min.
Žanr: Komedija, Fantasy
Glume: Steve Carell, Morgan Freeman, Lauren Graham, Johnny Simmons, Graham Phillips, Jimmy Bennett, John Goodman, Wanda Sykes...itd.
Trailer
Radnja: Evan Baxter je televizijski voditelj koji se odlučio za promjenu radnog okruženja, te uz put promijeniti i svijet. Naime odlučio je napustiti voditeljski posao te okušati u političkim vodama. Uspijeva dobiti posao kongresnika, no novo radno mjesto mu se nalazi u Washingtonu, pa se on i njegova obitelj odluče na selidbu. Ispočetka se sve čini kao u bajci, kupe veliku i predivnu kući, Evan dobije ogroman ured i potporu od strane kongresnika Chucka Longa, uglavnom svi su sretni i zadovoljni. No, ubrzo mu se počnu događati čudne stvari. Kao npr. životinje ga počnu slijediti na svakom koraku, od mačaka, miševa preko raznoraznih ptica pa do vukova, medvjeda i ostalih malo opasnijih živina, no ne napadaju ga. Kao da to nije dovoljno čudno, na njegovu adresu počinju svakog dana pristizati pošiljke drva te sanduk sa tesarskim alatom, te mu brada i kosa počnu nekontrolirano rasti. Uskoro mu se ukaže tamnoputi čovjek, koji se njemu predstavi kao Bog, i zatraži od njega da sagradi arku. Evan naravno pomisli kako se tu zapravo radi o nekoj zbilja neslanoj šali, te dalje nastavi sa svojim svakodnevnim životom, pokušavajući se ne obazirati na sve te čudne stvari koje mu se događaju i na riječi koje mu je rekao tamnoputi muškarac (Bog). Ali uskoro mu se život počinje raspadati, napusti ga žena, posao mu počne trpjeti, i on na kraju odluči poslušati Božje riječi te krene u izgradnju arke.
Recenzija: Kao što svi dobro znamo, Jim Carrey se je proslavio ulogama uspješnih kretena u komedijama poput "Ace Ventura: Pet Detective", "Ace Ventura: When Nature Calls", "Dumb & Dumber", i još nekima, te je u očima publike postao klaun gumenog lica i tijela te tupavog izgleda kojeg nitko nije shvaćao za ozbiljno. Publika ga je ili voljela ili mrzila, ili im je bio smiješan ili iritantan. Kritika ga pak s druge strane u većini i nije baš obožavala, a s vremenom su ga se malo i zasitili pa je uspjeh njegove daljnje karijere postao pomalo upitan. Carry je tada brže bolje odlučio zaplivati malo ozbiljnijim vodama, te je kako bi osvojio kritičare počeo snimati većinom drame u kojima se glumački i te kako iskazao ("The Truman Show", "Man on the Moon", "The Majestic" itd.) a sve rjeđe komedije. Jedna od tih rijetkih komedija koje je snimio nakon što se bacio na ozbiljnije projekte kako bi s vremena na vrijeme zadovoljio i svoje stare fanove željne smijeha, uz "Me, Myself & Irene" iz 2000. gdje je ponovno uspješno surađivao sa braćom Farrelly je bila i "Bruce Almighty" 2003. godine. Baš kao i na prethodno spomenutom naslovu, i ovdje je Carry ponovno surađivao sa nekim dobrim starim znancima, kao što su redatelj Tom Shadyac, pod čijom redateljskom palicom se Carry i probio među zvijezde jer je upravo on režirao neke od njegovih najvećih hitova poput "Ace Ventura: Pet Detective" iz 1994. i "Liar Liar" iz 1997. godine. A tu je ponovno bio i scenarist Steve Oedekerk, koji osim što je napisao scenarije za neke od vrlo poznatih komedija ("The Nutty Professor", "Nutty Professor II: The Klumps", "Kung Pow: Enter the Fist" itd.), ujedno je napisao i režirao nastavak najpoznatijeg Carryevog hita, malo slabiji ali još uvijek urnebesan "Ace Ventura: When Nature Calls". Sama priča filma o Bogu koji odluči uzeti odmor i sve svoje moći prepustiti običnom smrtniku Bruceu je bila iznimno interesantna i obečavajuća, a kad se svemu tome još pridoda i Morgan Freeman u ulozi Boga te "prijateljica" Jennifer Aniston kao Carryeva bolja polovica, uspjeh i ništa manje od toga je bio i te kako očekivan.
I zaista, film je bio uspješan, posebice na financijskom planu te je zaradio "solidnih" 242 mil.$ samo na Američkom tržištu, iako, kritike baš i nisu bile najsjajnije, no nisu bile ni ultra loše, moglo bi se reći zlatna sredina. Sve u svemu bila je to simpatična i pitka obiteljska komedijica sa nekoliko izvrsnih gegova, ali u cjelini možda mrvicu i razočaravajuća. Naime film na kraju krajeva i nije bio tako urnebesno smiješan kao neke prethodne Carryeve komedije, neke stvari su ostale nekako ne iskorištene te je u cjelini čak ispao mnogo ozbiljniji i nazovimo to "pristojniji" nego što je bilo za očekivati, no još uvijek dovoljno zabavan. Vidjevši troznamenkastu brojku koja prelazi 200 mil$, producenti su se polakomili za još te odlučili snimiti nastavak, što se naravno moglo i očekivati. No iako su redatelj Tom Shadyac, scenarist Steve Oedekerk i glumac Morgan Freeman pristali na taj prijedlog, Carry je odbio suradnju, te su se producenti našli u slijepoj ulici, ali ne zadugo. Naime, kako ih to nije ni ranije sprječavalo, tako su i ovaj put odlučili snimiti još jedan nastavak Carryevog filma ali bez Carrya (http://www.imdb.com/title/tt0329028/"Son of the Mask" i "Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd"). Glavna uloga je ovaj pripala komičaru Steveu Carellu, koji je u originalu igrao sporednu ulogu televizijskog voditelja Evana Baxtera, te bio zaslužan za možda i najsmješniju scenu u originalu, kada on potaknut Bruceovim Božanskim moćima napravi budalu od sebe ispred kamera. Producenti su se za njega odlučili tek nakon što je postao vruća roba razvalivši kino blagajne hit filmom "The 40 Year Old Virgin" 2005. godine, i odradio izvrsnu ulogu u jednako tako izvrsnom filmu "Little Miss Sunshine" 2006. te osvojio publiku ulogom u američkoj verziji serije "The Office". Do tada se je obično pojavljivao u cameo ulogama Ferrellovih filmova "Anchorman: The Legend of Ron Burgundy", "Melinda and Melinda" te "Bewitched". Brucea je tako zamijenio Evan i sve je bilo spremno za snimanje. I što se na kraju može očekivati od ovog filma, da li je Carrell odradio bolji posao nego Carry i da li je ovaj nastavak bolji od originala, ili barem jednako dobar?
Gledajući u cjelini...i nije, ni jedno od toga. Ne da je Carrell nešto lošiji komičar od Carrya, dapače, oba su odlična samo im je pristup/stil drugačiji. Carry se više preglumljuje i svoj humor u većini slučajeva bazira na fizičkim gegovima koristeći svoje lice i tijelo, praveći grimase i sl., a Carrell je malo smireniji, prirodniji, te često ciničan ali opet smiješan samom svojom pojavom. Stvar je u scenariju koji je pun glupih situacija, klišeja i ne baš uspješno napisanih fora. Ovaj film bi se najlakše mogao opisati kao Biblijski ep (nešto poput "The Bible: In the Beginning..."), mrvicu moderniziran te upakiran u simpatičnu i dopadljivu obiteljsku komediju sa dozom patetike i ekološke savjesti. Da će te se nasmijati gledajući ga, baš i nećete. Barem ne ako imate više od 12 godina, jer jedino će mlađi donekle uživati u filmu i to prvenstveno zato jer u njemu ima mnogo životinja koje izvode raznorazne gluposti. Jedino što je recimo meni osobno bilo zaista smiješno je bila odjavna špica gdje se vidi da se ekipa na snimanju zabavljala mnogo više nego publika u kinu. Od Oedekerka sam očekivao mnogo brutalniji humor, no očito je da su producenti željeli ovaj film približiti što široj publici, obiteljima s djecom, pa je s toga i humor morao biti pristojniji. A uz to očito je da su se ustučavali i nisu se htjeli previše sprdati na račun kršćanstva i religije, iako je bilo materijala za to da ne bi nekome stali na žulj. Doduše pročitao sam negdje da su se Islamski vjernici pobunili protiv filma jer navodno ismijava Biblijski potop te prikazuje Boga previše ljudskim čime vrijeđa Islamsku vjeru. Sličnu buku su navodno digli i kada se "Bruce Almighty" otvorio, no to tada a ni sada nije imalo nekog većeg utjecaja i značenja. A opet, možda je razlog za pomalo blesavu priču punu klišeja i taj što izvorni scenarij "The Passion of the Ark" kojeg su napisali Bobby Florsheim i Josh Stolberg zapravo nije imao veze sa filmom "Bruce Almighty" (iako ni sada nema baš previše), tj. nije bio zamišljen kao nastavak tog filma. Studio ga je otkupio od njih za 2 i pol mil.$ na nagovor redatelja Shadyaca te dao Oedekerku da ga preradi u nastavak "Bruce Almightya".
Ali jedino što ovaj film povezuje sa originalom je Morgan Freeman u ulozi Boga i Steve Carell koji se pojavio i u prvom filmu. Osim toga ovaj film nema nikakve veze sa originalom, i u biti ničime ne opravdava svoj naslov "Evan Almighty" iliti "Evan Svemogući", pošto Evan u nastavku za razliku od Bruce iz orginala nema nikakve Božanske moći, te stoga niti nije Svemogući. On jednostavno na Božji zahtjev gradi arku i ništa više. E sad, njemu s vremenom nekontrolirano počne rasti brada i kosa, a i posjedi, ali sve to bez nekog razloga, te se ispostavi da je to neki Božji štos kojim se On zabavlja. Također nigdje nije objašnjeno zašto se sve životinjske vrste pojave u paru kako bi se ukrcale na arku, kad ne samo da pola njih niti ne žive u uvali koja biva potopljena, već niti na Američkom kontinentu!? A povrh svega toga zanimljivo je kako se svi stanovnici uvale nađu u blizini arke taman prije potopa i svi se uspiju popesti na nju na vrijeme te spasiti. Mislim zar neki od njih ne rade, idu u školu, ili općenito imaju imaju nekog drugog posla nego da gledaju kako neki luđak sa bradom u halji gradi arku?!
Glumačke izvedbe nisu ništa posebno, i jedini koji se donekle izdvaja je već spomenuti Carrell, dok su svi ostali prosječni. Carrell je opušten , zabavan, prirodan, tek se u dvije ili tri scene malo preglumljuje. Ali na žalost ipak nam ne uspijeva ponuditi ništa specijalno. Društvo mu kao i Carryu u originalu pravi zvijezda jedne popularne Tv serije. Riječ je o Lauren Graham iz serije "Gilmore Girls". Simpatična je to glumica koja je u spomenutoj seriji dokazala da ima smisla za humor, no ovdje djeluje potpuno neiskorišteno. Morgana Fremana ne bi trebalo ni spominjati. Čovjek se pojavljuje u filmu sve skupa niti 10-ak min. Vjerojatno je sve svoje scene snimio u dva ili tri dana, pobrao lovu i pokupio se kući. John Goodman je pomalo iritantan, ali u biti takav je kao "glavni negativac" očito i morao biti. Wanda Sykes, poznata inače po ulogama tipičnih crnačkih komičnih sidekickova kojima često krade scene glavnim glumcima, ovdje samo (loše) ponavlja ono što je radila u prijašnjim filmovima, te zapravo nema ni jednu smiješnu scenu. CGI efekti su prosječni pa čak negdje i loši. Posebice ako se uzme u obzir da su na njima radile čak dvije iznimno poznate tvrtke na tom području, Rhythm & Hues (R&H) i Industrial Light & Magic (ILM), i to da je budžet filma iznosio enormnih 175 mil.$, što "Evana" čini najskupljom komedijom ikada snimljenom?! Film nam dakle po pitanju CGI efekta ne nudi ništa novo ili bolje što nismo već vidjeli u naslovima kao što su recimo "Dr Dollitle", "Dr. Dollitle 2", "Jumanji" itd. (CGI životinje) ili "The Perfect Storm", "Poseidon", "The Guardian" itd. (veliki valovi, brod zahvaćen nevremenom).
Sve u svemu unatoč mnogim nedostacima koje sam nabrojio ne mogu reći da je Evan zaista ultra loš ili negledljiv film jel sam vidio i mnogo gorih. Jednostavno ne nudi ništa novo i originalno te nije urnebesno smiješan, već samo mjestimično zabavan. Kao što rekoh, najmlađi će se zasigurno zabaviti. Eto, zbog odjavne špice koja mi je nakon svega podigla raspoloženje i dobrodano me nasmijala evo pola ocjene više. A vama preporučujem da ga ipak zaobiđete u kinima, pa čak i na DVD-u, te eventualno pogledate ako budete imali volje kada se za godinu/dvije pojavi na malim ekranima.
Ocjena: 2,5/5
By Dragonrage
Galerija fotografija:
komentiraj (11) * ispiši * #