ZLOČINI BEZ KAZNE?
Poštovano uredništvo Feral Tribune, u Vašem cijenjenom listu od dana 12. svibnja 2006. godine, objavili ste članak pod naslovom “Prijeki sud pred sudom?”, u kojem na stranici 13. i 14. Vaš novinar g. Ivica Đikić iznosi tvrdnje o Juri Šimiću nekadašnjem (odgovornom) šefu bjelovarskog Kriznog štaba.
Zločini u Bjelovaru i okolici kamenčići su u mozaiku zločina u Domovinskom ratu 1991. – 1995. godine, što su Šimić i njegovi ljudi prouzročili, na ovim prostorima, i to na štetu cijelom hrvatskom narodu. Sudeći po svemu što se je dogodilo, nije ni čudno što i danas se u javnosti spominju te tamne strane prošlosti.
Međutim, spomenuto, ili bolje rečeno, prozvano bjelovarsko-bilogorsko građanstvo (radi šutnje), istina je - pokazalo je da ne razumije kako zalutali “apostoli” običnom hrvatskom čovjeku donose zlo, no čude se sami, a za takve oni glasali su na izborima.
Otuda polazi i interpretacija o “ludom narodu”, koji ne shvaća da su “bogom dani kriminalci” glumci kralježnice u masi “beskičmenjaka”.
Panično bježati od vlastite odgovornosti, težak je i neodgovoran čin. U interesu bi bilo građana, da se sredstva zagađenja svijesti, taj korov poprska i prestane rasti. I tako razne statistike smrti se razmagle, tj. razotkriju. Dobro je da u tisku nastavljena je spomenuta rasprava. Jer, oni danas se žele proglasiti i smatrati uglednim – a nitko ne želi pogledati što su “oni” jučer radili? U tome se krije opasnost od sutrašnjice.
Recimo sad nešto o tome – sve to uopće nije bilo pošteno. No, ja potječem iz tog grada, u kojem sam i rođen, imam sad 48 godina, što znači da dobro poznajem taj grad i njegove stanovnike.
Udruga “ŠTIT” koje sam ja na čelu, pisao sam opširno i izvještavao javnost o svemu. (Vidi: www.stit-bjelovar.hr). Svatko tko je imalo pratio društvena zbivanja, bio je kadar uočiti dublju logiku, ali i apsurd politike koja se je provodila. Bio sam pripadnik ZNG-a, zapovjednik mi je bio g. Stanko Štimac prijatelj od Jure Šimića. Istina je – iz Bjelovara su neki išli krasti u oslobođeni Knin. Zbog takvih sramotnih pojava nisam više htio ostati u hrvatskoj vojsci – te sam skinuo sam se iz odore.
Svjedoci smo propadanje i osiromašenja duhovnog poremećenog stanja u našem društvu. Ali, prije ili kasnije, netko će se još s nama morati pobuniti.
Npr. Drvnu industriju “Česma” pokrali su Šimićevi ljudi, koja je danas dužna 100 milijuna Kuna. Dok cijela imovina “Česme” vrijedi, tj. procjenjena je oko 63 milijuna Kuna. Protiv direktora Ivana Ljubanovića u tajnosti provodi se sudski spor, i nitko o tome ne piše. U tom pogledu, dozvolite da prorokujem: bjelovarčani gotovi ste – nema vam budućnosti… Bjelovarom vladaju ratni profiteri i dotepenci …
Predsjednik Kriznog štaba Bjelovar, Jure Šimić je 10. listopada 1991. godine oglasio u medijima POZIV na upis u evidenciju za obranu Bjelovara i Republike Hrvatske osobama u dobi od 18 do 60 godina. Taj diplomirani veterinar je postavio svoje studentske kolege na sve vrlo važne funkcije. On je kao predsjednik Općinskog HDZ-a držao sve u svojim rukama. Šimićeva jedna od glavnih funkcija bila je predsjednik Izvršnog vijeća Skupštine Općine.
Šimić je dijelio prazne srpske stanove svojim zemljacima, jer on je bio predsjednik komisije. Uzimao je jednokratne zarade od propalih bjelovarskih državnih poduzeća, tobože za obranu Hrvatske. Izvlačio novac iz proračuna Zajednice Općina i raznih fondova. Te je osnovao prikupljanje novca po mjesnim zajednicama, odnosno kriznim stožerima tadašnjim bjelovarskim općinama.
Moram napomenuti da MUP je podnio 1.400 kaznenih prijava za ratne zločine do kolovoza 2001., a dobar dio tih slučaja je zataškan. I Udruga “ŠTIT” je predala brojne kaznene prijave za gospodarski kriminal i ratni zločin, itd.
Predsjednik Udruge “ŠTIT”:
Branko Stojković
U Bjelovaru, 15. 05. 2006.
www.stit-bjelovar.hr
e-mail: brankostojkovic152@yahoo.com
Tel: 091/797-65-56, 095814-82-90
|