Zadnja tri dana su bila meteo najuzbudljivije razdoblje ovogodišnjeg kolovoza, posebice 29.kolovoz
Noć 28./29.kolovoz je bila oblačna, u drugom dijelu noći uz povremenu kišu, a oko 7.30 i uz jači pljusak praćen pojačanim vjetrom. Kiša je prestala do 11h, ukupno je palo 19 mm kiše. U 7 sati je bilo 13.8 C, a zatim se djelomice razvedrilo pa je temp. porasla na 18.0 C. Puhao je i umjeren zapadni i sjeverozapadni vjetar i bilo je poprilično ugodno/svježe, ali i stabilno. Međiutim oko 14 sati pogled na sjeveroistok je bio pravo izneneđenje...
14.05h, sjever
sjeveroistok
14.10h istok
istovremeno prema sjeveru, Cb arcus je sve bliže, počinje sramežljivo sijevati
zapad
14.15h, pljusak je sve bliže, sijeva i grmi
pljusak guta horizont
14.20h počeo jak pljusak, uskoro i sugradica i tuča
14.35h polako se stišava, pada još umjerena kiša i grmi prema jugu
Nakon toga se razvedrilo, a temp. je odmah nakon pljuska iznosila 13.0 C. Palo je 9 mm kiše.
Već u noći na 30. je ponovo počelo kišiti , do jutra je palo 8 mm, do podne još 8. Oko 17h se razvedrilo. Temo. je u 7h bila 11.3 C, u 12h 11.0 C,a u 14h 11.1 C :!: Uz to je puhao umjeren Sz i osjećaj je bio hladnog vremena. I kad sam pomislio da je to "to" sa sjevera se spustio još jedan pljusak, slabiji i donio 3 mm kiše.
31.kol u 7 h je bilo 9.6 C uz pretežno oblačno vrijeme. Kasnije je bilo i još oblačnije, posljepodne uz povremenu kišu ( 3 mm ). Ukupno je palo 49 mm kiše.
Kako nam se približava ljeto, sunčeve zrake padaju sve okomitije na zemljinu površinu. Zbog toga pritječe sve veća količina energije na određenu površinu, a rezultat toga je sve jače zagrijavanje tla i donjih slojeva atmosfere. Podloga se ne zagrijava posvuda jednoliko pa tako ni donji atmosferski slojevi nisu posvuda jednoliko zagrijani. Oni koji su topliji od okoline spontano se dižu u visinu, a na njihovo mjesto pristiže hladniji okolni zrak. Takvo dizanje toplog zraka naziva se termičko dizanje zraka ili termika, odnosno konvekcija. Vertikalna strujanja toplog zraka najjača su ljeti u poslijepodnevnim satima iznad kopnenih područja. Termika ni do danas nije posve objašnjena. Pretpostavlja se da se zagrijavanjem u prizemlju stvaraju baloni toplog zraka. Oni se u određenom trenutku počinju odvajati od tla i tijekom svog uzdizanja spajaju se u sve veće balone, dok na nekoj visini to ne počne ličiti na krumpiroliki stup. U prizemlju su vertikalne brzine balona male, manje od 1 m/s, no s povećavanjem visine i s povezivanjem u veće balone, njihova brzina raste. Kada baloni, ili na toj visini "stup", prijeđu nivo kondenzacije, postaju vidljivi, a taj vidljivi dio nazivamo oblak. Takvi oblaci, zvani kumulusi, razvijaju se vertikalno, a kako se ljeto približava, sve češće ćemo ih viđati u zaleđu i iznad otoka. Ako je atmosfera vrlo nestabilna, što znači da postoji jako izražen vertikalni temperaturni gradijent (temperatura pada i do 3°C na svakih 100 m visine), tada su vertikalna strujanja toplog zraka vrlo brza pa se kumulusi razvijaju u kumulonimbuse, olujne oblake koji mogu donijeti poslijepodnevne pljuskove i grmljavinu ili neverine. Prema kraju dana, kada Sunce zalazi, iscrpljava se toplina i vlaga koji hrane oblake pa se oni pustupno raspadaju i obično šire horizontalno. Ovi procesi ublažavaju sušu i uobičajena su pojava u toplom dijelu godine, a kod nas su najizraženiji u kopnenim krajevima i dalmatinskom zaleđu. (Daniel Pavlinović)
Ovako je danas izgledao dnevni razvoj naoblake iznad Kozjaka (Split)
Vrućine u Hrvatskoj ne posustaju. Srednjoeuropska anticiklona pospješuje pritjecanje vrućeg zraka sa sjevera Afrike prema gotovo cijeloj Europi. Prava svježina trenutačno se može naći samo na krajnjem sjeveru Skandinavije. Val vrućina i danas je održavao temperature zraka u većem dijelu Hrvatske iznad 30°C, a mjestimice na Jadranu iznad vrlo vrućih 35°C. Danas je u 14h 35°C izmjereno u bakru, Karlobagu, Rabu, Rijeci i Vrgorcu, 36°C je izmjereno u Sutivanu i Krku, a čak 37°C u Voloskom i Senju. Već se dugi niz dana temperature zraka u Voloskom kreću u popodnevnim satima od 35°C do 39°C što se na širem riječkom području ne pamti. Kao i posljednja 2 dana i danas je bilo mjestimičnog umjerenog i pojačanog razvoja naoblake, kako u unutrašnjosti, tako i na Jadranu. Sa poslijepodnevnim grmljavinskim pljuskovima najviše kiše je palo na Zavižanu, čak 56mm. Na Sljemenu je palo 24mm oborine, a u samom Zagrebu manje od 1mm! Ljetni pljusak je najviše obradovao stanovnike Rijeke, jer je malo kiše (3mm) palo nakon dugog niza suhih dana, a sa pljuskom je uslijedio i velik pad temperature zraka sa 35°C u 14h na samo 23°C u 16h. Vrlo sličan dan današnjem očekuje se i sutra. (CROMETEO TIM)
Današnji razvoj naoblake bio je intenzivan (Foto: Tađiki, Crometeo, Pero, Chinook)
DOBRODOŠLI! ...na blog o čarima vremena, meteorologiji i svemu vezanom uz tu temu. Ukoliko imate zanimljivost koju želite objaviti pošaljite je na e-mail: crometeo@yahoo.com