### CB RADIO ###

24.01.2014., petak

CB Radio uređaji i komunikacije

ŠTO JE CB RADIO?

-CB radio omogućuje dvo-smjernu radio komunikaciju kratkog ili dugog dometa, a korištenje je prilično jednostavno. Koristi se oprema niske energetske snage (4 do 12 Watta) s kojom se mogu ostvariti komunikacije od do 25-50 km max. udaljenosti. Mnogo veće udaljenosti mogu se postići s većim i više razrađenim (boljim) antenama te pogotovo pod povoljnim atmosferskim uvjetima kada nastaju tzv. "propagacije", tada radio signali mogu "preskočiti" i nekoliko stotina pa ćak tisuću kilometara. Ali negdje i ponekad će biti moguće samo oko do 5 km ili čak 15 km što ovisi o učinkovitosti antena i povoljne topografije tj. pozicije antena.

-CB radio može se koristiti gdje je to neophodno za dvije ili više osoba kako bi ostali u kontaktu, bilo to zbog posla, užitka, hobija itd. Za razliku od skupih mobilnih telefonskih poziva, razgovori putem CB-a su bez naknade. Moguće je razgovarati s brojnim ljudima u grupi istodobno (jedan u grupi odašilje, drugi slušaju) - za razliku od telefonskog poziva koji omogućuje samo razgovor između dvoje ljudi.

-CB radio također se može smatrati fascinantnim hobijem - ne postoji ništa slično kao kada imate svoju prijenosnu primo-predajnu radio stanicu. Imajte na umu, da je emitiranje glazbe ili oglašavanje preko Cb radio valova definitivno nije dopušteno!
CB radio oprema nikada nije bila bolja i jeftinija! Tu su sada mnogi High-Tech uređaji, odlično izgledaju te postoje mnogi zanimljivi radio uređaji koje možete izabrati za sebe, te također izbor antena je bolji nego ikada prije u prošlosti.

-Nema ništa uzbudljivije ili zanimljivo kao posjedovanje i korištenje svoje vlastite primo-predajne radio stanice. Građanski band ili CB radio vam omogućuje upravo to, da emitirate legalno i jeftino. Ne morate biti licencirani radio amater da bi se bavili radio amaterizmom u slobodno vrijeme, CB je sasvim dovoljan za tu aktivnost. Ne morate imati ikakve dozvole niti morate nekome prijaviti uređaj ili plaćati bilo kakve naknade za korištenje CB radio stanice. Preporuka za one koje žele komunicirati na velike udaljenosti te ostvarivati DX veze (radio veze sa cjelim svijetom) je da si nabavite uređaj sa podrškom za SSB način rada, npr. vrhunski hi-tech uređaj po super povoljnoj cjeni: PRESIDENT GRANT II, ili za one koji žele raditi u proširenom CB frekvencijskom području PRESIDENT LINCOLN II.

-Građanski Band Radio može biti neprocjenjiv resurs, ako ste uključeni u različite aktivnosti, kao što su kamper, 4x4 i off-road klubova, međugradske vožnje, transport, ratarstvo, veslanje te marine korištenje ili jednostavno želite se zadržati u kontaktu s grupom prijatelja ili poznanika. Ako ste pronašli ovu stranicu možda već imate interes za temu radio-komunikacije i povezane tehnologije. Sada kada ste saznali za građanski radio ili CB vjerojatno ne možete dočekati da budete "On-The-Air" dakle u "eteru". Ove stranice će vam pomoći učiniti upravo to!



Novi CB uređaj President Grant II (naprednija EU verzija US modela Uniden 980SSB)
President Grant II AM/FM/SSB CB Overview
President Grant II AM/FM/SSB Frequency Modification
Modifikacija CB uređaja Grant II
Modifikacija uređaja
400 channels modifikacija (PDF upute)
Brošura (Prospekt uređaja)
Uputstvo za uređaj ENG

UVOD:

-CB radio stanica služi za uspostavu CB radio veze s putnikom u automobilu, čamcu, povezivanju sa udaljenim mjestima, školama, spasilačkim ekipama ili kao sredstvo za stjecanje novih prijatelja. Da bi se netko bavio CB radio amaterizmom potrebna mu je određena oprema. U današnje vrijeme kada tehnika i mikroelektronika napreduje velikom brzinom mijenja se i oprema koja nam je potrebna za rad, a vrlo se lako može nabaviti u specijaliziranim trgovinama i to po cijeni jeftinijeg mobitela. Za korištenje CB radio stanice dozvoljeno je koristiti frekvencije od 26,960 do 27,405 MHz osim frekvencija: 26,995 / 27,045 / 27,095 / 27,145 / 27,195 MHz. CB radio amaterizmom može se baviti svaka punoljetna osoba i najljepše od svega je to što je komunikacija putem cb radio stanica potpuno besplatna za razliku od mobitela gdje plaćamo impulse. U Hrvatskoj nije potrebno prijaviti uređaj te nije potrebna individualna dozvola za korištenje radio stanice nego imamo općenitu dozvolu koju možete skinuti ovdje. Mobilne CB radio stanice možemo koristiti u vozilima ili kao stacionarne priključene na strujni ispravljač i kućnu antenu ali o tome kasnije. I treba na kraju reči da je u Europi općenito posljednih godina primjetan rast popularnosti rada na cb opsegu...

TEHNOLOGIJA:

-Antenski coax kabel i konektori:
Za potrebe CB radio stanice i spoja antene koristi se poseban koaksijalni kabel, postoje kablovi 50, 60 i 72 ohma, a isti se mogu nabaviti u specijaliziranim trgovinama, kod nas u Hrvatskoj je to AD Elektronica, electronic-centar Osijek, mar-elektronika Funtana i Kronos Zagreb itd. Koriste se coaxialni kablovi od 50 ohma, za stacionarnu kućnu antenu kabel duljine max. do 15 metara tipa RG-58 C/U ili A/U, kabel od 15 metara RG-213 /U ili RG-8 Mini. Za instalaciju radio stanice u autu antenski kabel tip RG-58 A/U ili C/U. Za pričvršćivanje kabela sa stanicom odnosno sa antenom koristi se konektor PL-259 (muški, razni oblici). Jako važno: nikada ne uključuj stanicu u rad dok nisi provjerio dali je stanica spojena sa antenom, jer može pregorjeti izlazni tranzistor.

-Strujni ispravljači 13,8 Volta 3,5 Ampera
Ispravljač koristimo za napajanje stacionarnih stanica, a sastoje se od elektroničkih sklopova koji pretvaraju napon od 220 Volti u 13,8 V i minimum 2,5 Ampera snage. Postoje ispravljači raznih snaga koje koriste stanice ali je značajno za njih da svi koriste struju od 13,8 volti dok amperaža ovisi od potrebe od stanice do stanice. Ispravljač mora biti obavezno stabilizirani, za nuždu moguće je koristiti i računalno ATX napajanje. Također stanicu možemo spojiti i na akumulator svih vrsta motornih vozila ali isključivo 12 Volta. Postoji opasnost na koju posebno skrećem pažnju kod spajanja stanica na akumulatore od 24 volti, u slučaju da spojite stanicu na akumulator od 24 volti možete istu odmah odnijeti na servis jer su najvjerojatnije pregorjeli neki elektronički sklopovi koje je potrebno zamijenit. Radio stanicu također možemo napajati i solarnim fotonaponskim panelima u kombinaciji sa akumulatorom što je izuzetno zanimljivo jer stanica tada može biti uključena non-stop 24 sata jer time nemamo nikakve troškove energije a i stalno smo dostupni.

-AC/DC (220V/12V) Power Adapteri kao izvori struje
Kao jeftinu alternativu skupim namjenskim ispravljačima možemo za napajanje CB Radio stanica koristiti lako dostupne klasične AC/DC power adaptere (220V/12V). To su uglavnom ispravljači za set-top-box i slične uređaje. Postoje slični ispravljači napona od 18 do 22 Volti pa čak sa izlazom izmjenične struje - na takve ispravljače ni u kojem slučaju ne smijemo spajati radio stanice jer ih možemo spaliti, zbog toga trebamo detaljno proučiti specifikaciju ispravljača navedenu na etiketi te obavezno prije svakog spajanja uređaja provjeriti napon mjernim instrumentom (multimetrom). Nikako, ni u kojem slučaju ne smijemo spajati radio-stanicu na punjače za laptope jer oni uglavnom rade na naponu od oko 19 Volta!

Napon ispravnog ispravljača (AC/DC - 220V/12V power adaptera) trebao bi se kretati između min. 11,8 do max. 12,3 Volta - za CB radio stanicu prihvatljiv napon je od 11,8 do 13,8 Volti. Posebnu pozornost kod odabira takvih malih izvora napajanja moramo obratiti koliku min. struju mogu isporučiti u Amperima. Samo kvalitetni ispravljači koji mogu isporučiti minimalno 1,5 Ampera mogu doći u obzir za napajanje radio stanica. Neki loši AC/DC strujni adapteri ne mogu isporučiti ni pola od deklariranih 1,5 Ampera - kod takvih ispravljača primjetan je veliki pad napona od nekih 3 do 5 Volta kada na radio stanici pritisnemo gumb za predaju što dovodi do toga da se stanica počne gasiti ili lampice počnu žmirkati i slično - takve ispravljače ne možemo koristiti za napajanje CB radio primo-predajnika.

Na male ispravljače struje smijemo spojiti samo AM/FM CB radio stanice sa maksimalnom izlaznom snagom od 4 Watta koje pri predaji tj. odašiljanju vuku maksimalno 1,4 Ampera struje. Za AM/FM/SSB CB radio stanice koje imaju maksimalnu izlaznu snagu 12 Watta moramo osigurati izvore napajanja koje mogu kod predaje isporučiti minimalno 3 Ampera struje.

Uređaji i adapteri koje sam isprobao da rade tj. da su međusobno kompatibilni - CB radio stanice marke Teaberry Stalker V, Team TS-9M, Lafayette ZEUS Pro u kombinaciji sa sljedećim AC/DC Power Adapterima (220V/12V ispravljačima): AD62800 (DC 12V/1,85A), APD WA-24C12G (DC 12V/2,0A), APD WA-18G12G (DC 12V/1,5A)... Za elegantno spajanje radio stanice putem žica na strujni adapter možemo koristiti 5,5/2,1 mm DC utičnicu/adapter.

RAD SA STANICOM:

-Održavanje veza sa CB radio stanicom:
Još jedanputa ponavljamo: nikada ne uključuj stanicu u rad dok nisi provjerio dali je stanica spojena sa antenom.
Kad smo nabavili sve potrebne sklopove (CB radio stanicu + ispravljač ili akumulator + antenu + koaksijalni kabel 50 oma + 2 konektora PL-259) možemo uključiti stanicu u strujni krug ali pod jednim uvjetom, da smo CB radio stanicu prije spojili na antenu. Kad smo uključili stanicu na njoj se pali svjetlo na displeju koje nam pokazuje na kojem smo kanalu odnosno frekvenciji. Također svijetli LED lampica (zelena - RX) koja nas upozorava da smo na prijemu, pritiskom na taster mikrofona pali se druga LED lampica (crvena - TX) koja nas upozorava da smo na predaji. U tom trenutku približavamo mikrofon ustima na daljinu nekih 5 centimetra i glasno i jasno pozivamo odnosno govorimo u mikrofon. Po prestanku govora ne smijemo zaboraviti pustiti taster mikrofona kako bi oslobodili predaju i automatski uključili prijem.
Za vrijeme razgovora sudionici u razgovoru (operatori) koriste 20 kanal (AM modulacija) kao pozivni kanal, te se nakon pozivanja drugog operatera i javljanja istog oslobađa odnosno odlazi se po zajedničkom dogovoru na neki drugi slobodni kanal kako bi pozivni kanal bio stalno slobodan. Tijekom razgovora operatori ne koriste svoja puna imena i prezimena već imaju skraćena imena (pozivne oznake - kao na forumima) pod kojima se samo oni javljaju. U novije vrijeme se pored pozivnog kanala 20 u Hrvatskoj koristi i kanal 30 kao pozivni ali u FM modulaciji. Kamionđije tj. vozači kamiona u Hrvatskoj najčešće koriste FM modulaciju i kanal 15 kao pozivni.
-Na cesti, u automobilu vrlo je korisno imati ugrađenu CB radio stanicu, pa tako možemo u komunikaciji sa ostalima vozačima poglavito vozačima kamiona (jer CB stanice u HR koriste puno kamionđija) saznati puno korisnih stvari kao recimo stanje na cestama, radovima i sl., a posebno o policijskim patrolama i radarskim sačekušama... i to sve legalno. -Domet stacionarnih (kućnih) stanica iznosi u idealnim uvjetima i do 80 km a ovisno o atmosferskim propagacijama i solarnim aktivnostima ponekad i do nekoliko stotina pa čak i tisućama kilometara. Mobilne stanice (u vozilima) imaju domet ovisno o vrsti antena koje koriste od 5 km do max. 30 kilometara.

UPOTREBA KANALA U HR:

CH 09 = Hitni kanal za izvanredne situacije i pomoć
CH 15 = Pozivni i info kanal za vozače kamiona (FM mod)
CH 20 = Glavni pozivni kanal (AM mod)
CH 24 = Kanal za packet radio (FM mod)
CH 30 = Pozivni kanal u istočnoj Slavoniji (FM mod)
CH 30 = DX veze (Europa - ex YU države)
CH 34 = Kanal za SSB DX veze


-Više o packet radiu i kako spojiti cb uređaj sa pc računalom možete pročitati ovdje!

FUNKCIJSKE TIPKE NA STANICI:

AF Gain: Glasnoća šuma
ANL: Automatski limitator zvukovne smetnje (interferance) na AM stanicama, (nema funkcije na FM-u)
NB: Noise Blanker (slično kao ANL) smanjuje smetnje kao sto su rad motora, trafostanice i sl. (ima funkciju samo na AM stanicama)
NB/ANL: Kombinirani Noise Blanker i ANL prekidać
RB ili ROG: Roger Beep
CAL: Kalibracija ugrađenog SWR metra
CH 9: Vodi stanicu direktno na 9. kanal (9 se nekad koristio za hitne slučajeve)
CH 19: Vodi stanicu direktno na 19. kanal (u americi se koristi kao pozivni kanal)
CHANNEL: Dugme kojim se mjenjaju kanali (frekvencije)
CLARIFIER: Fino namještavanje ulazne frekvencije (samo kod SSB stanica)
DELTA TUNE: Isto ko clarifier, kod AM stanica.
DIMMER ili Hi/Dim: Mjenja jačinu svijetla displeja s kanalima
HI CUT: Kontolira visinu tona, obično u 2 moguće pozicije, koristi se za smanjenje smetnji kod slabijih signala.
MIC GAIN: Glasnoća izlazećeg zvuka mikrofona (ako si drugima preglasan, smanji Mic Gain)
ON/OFF: Pali i gasi stanicu (ovo je često ukomponirano u prekidać za glasnoću zvuka)
PA/CB: Kada je prebačen na PA (Public Address), stanica neće odašiljati ni primati signale, već će se zvuk iz mikrofona čuti na razglas.
RF Gain: Kontrolira osjetljivost ulaznog signala (koliko daleko da prebire signal), ovo uvijek držati na maksimumu, osim ukoliko dolaze smetnje od nekog drugog (dvoje priča u isto vrijeme)
SQUELCH ili SQL: Smanjuje zvukovne smetnje promjenom osjetljivosti na frekvencije. Ovo je naročito bitno na FM stanicama jer su smetnje poprilićno snažne (ova kontrola bi trebala biti namjestena na minimum, zatim povećavana do točke gdje naglo prestaju smetnje)
SWR ili CAL switch: Ovaj prekidać mjenja ugradjeni metar (cajger) izmedju razlićitih funkcija signal / output (s/rf), SWR metar kalibracija (fwd ili cal) i SWR oćitanje (swr ili ref).
TONE: Mjenja ton ulazećeg signala (ne mjenja izlazni ton)
VOLUME: Glasnoća zvuka na zvučniku (nema utjecaj na jačinu izlaznog signala)
FR: Prikaz frenkvencije ili kanala na displeju.
FUN ili FC: Funkcijska tipka, odabir između dvije različite funkcije na jednoj tipki

RADIO VALOVI:

-Radio valovi i način širenja (općenito):
Radio valovi su elektromagnetski valovi koji se po svom pronalazaču zovu Hertzovi valovi, a sastoje se od električkog i magnetskog polja koja se okomito jedna na drugo i na smjer širenja. Tipičan primjer magnetskog polja je polje zemljinog magnetizma (magnetne igle kompasa). Brzina širenja radio vala odgovara brzini svjetlosti. Za izračunavanje se može postaviti formula: Lambda = c/f, lambda je najbliže rastojanje između 2 točke koje se nalaze u smjeru jedna prema drugoj, c = 300 000 km/sec. ili brzina širenja radio valova, f = frekvencija u Hz, broj titraja koja se stvara u sekundi. CB frekvencijsko područje se nalazi u gornjem djelu spektra kratko-valnog područja (HF).

Primjer izračunavanja:

L=c/f
Lambda = 299792,458 km/s : 27205,000 Hz = 11,020 m tj. 11 metara
Duljina antene može biti L/2, L/4, itd.
Primjer: L/4 tj. 11 : 4 = 2,75 metara (duljina antene)

(27205,000 Hz je sredina radio valnog Cb područja tj. kanal 20)

Primjer 10,56 m koaksijalnog kabla uzima se za potrebe 11 metara odnosno CB frekvencije, ili jednostavnije ako trebamo od antene do CB radio stanice 15 metra kabla uzet ćemo 15,36 metara kabla.

CB frekvencijsko područje (općenito - EU norma): 26,965 – 27,405 MHz koje je podjeljeno u 40 kanala u rasterima od 10 kHz. -Dozvoljene određene izlazne snage za svako područje u Hrvatskoj i večini EU zemalja, pa tako imamo:
• Amplitudna modulacija – AM dozvoljena izlazna snaga je 4 wata
• Frekventna modulacija – FM dozvoljena izlazna snaga je 4 wata
• Bočni opseg rada - SSB (USB i LSB ) dozvoljena izlazna snaga je 12 wata

-Statični valovi ili SWR
Pri odašiljanju dio signala se odbija od antene nazad u odasiljač (stanicu) kombinacija izlazećeg signala i onog odbijenog, stvaraju treći signal koji se zove statični signal i zadržava se u anteni. Ukoliko je taj "treći signal" prejak, može oštetiti stanicu. Jačina SWR-a se namještava dužinom antene (jedan mm moze biti kritičan za dobar SWR).
SWR se mjeri posebnim SWR metrom koji se uključuje izmedju stanice i antene (neke stanice imaju ugradjen SWR metar). Pokazivač SWR metra bi se tokom mjerenja trebao što manje pomaknuti, primjer: općenito odnos 1,1 : 1 ili dobar SWR bi trebao biti 1,2 ili max. 1,5. Ako je SWR preko 2,0 to je loše i stanica ne odašilje punom snagom, a ako je SWR preko 3,0 možemo skuriti stanicu tj. stanica se može pokvariti. Idealni SWR tj. što bolji odnos statičnih valova i izlazećeg signala podešava se dužinom antene, mogu se podešavati kućne i mobilne auto antene. Neke mobilne auto antene su tvornički podešene na idealni SWR, te takve nije potrebno podešavati.

CTCSS ili TSQ:

-Noviji modeli modernih CB stanice sve češće imaju dodanu novu funkciju CTCSS kodove, poznatiji još kao sub-kanali ili pilot tone sistem. CTCSS kodove koriste i sveprisutne PMR 446 toki-vokiji. CTCSS na CB stanici uključujemo tipkom TSQ isključivo na FM modu rada, također je uvjet da i druga stanica s kojom namjeravamo stupiti u kontakt ima CTCSS tj. TSQ funkciju. Moguće je unutar jednog kanala ukupno 48 podkanala, prvih 38 podkanala je međunarodno standardizirano.

KORISNI LINKOVI:

O CB Radi-u na Forumu.hr
Hrvatski savez CB Klubova
Pregled svih CB uređaja izašlih iz tvornica
Ponuda novih CB stanica u Hrvatskoj
HAKOM: Uvjeti korištenja CB uređaja u HR
CB klub Bjelovar
Radio klub Sloga Varaždin
O CB na wikipedi-a
Mali CB priručnik za rad sa stanicom
Službeni HR CB Radio forum.

Online CB radio magazin
Još jedna HR tema o CB stanicama u autima
Ponuda CB stanica u Njemačkoj
Sve o CB bandu (na njemačkom)
Popis radio frenkvencija i opis rada
Sve o PMR446, LPD, CB uređajima (njemačka stranica)
Ostale primjene radio uređaja (OBAVEZNO PROČITATI)

PONUDA CB RADIO UREĐAJA:

-Marke i proizvođaći cb opreme:
Ponuda raznih marki proizvođaća cb radio uređaja je zaista golema, mi čemo nabrojati neke poznatije marke. Jedan od najpoznatijih proizvođaća je svakako američki Uniden kao i Cobra, a top model proizvođaća President Electronics-a je President Jackson 2. U Hrvatskoj je raširena marka Alan Midland kao i Albrecht, svakako treba spomenuti i talijanski Lafayette. Gdje kupiti CB radio u Hrvatskoj? Posebnu pažnju i oprez treba obratiti kod kupnje rabljenih uređaja preko njuškala jer su cijene dosta visoke, no ponekad se nađe i dobrih prilika. Bolja je opcija kupnja novih uređaja jer su cijene danas zaista povoljne i niske. Npr. novi komplet cb radio + auto antenu možete kupiti već od 760,00 Kuna, napredniji model Lafayette Zeus + antena samo 1105,00 Kuna - ponudu možete provjeriti ovdje. Lafayette Zeus je zbog malih dimenzija i kompaktnosti izuzetno pogodan za ugradnju u auto. Alan Midland uređaje u HR možete kupiti ovdje a Albrecht na upit ovdje. Njemački webshop NEUNER šalje CB uređaje i ostalu opremu diljem Europe...Hrvatski Conrad također ima u svojoj ponudi cb radio uređaje, antene i ostalu opremu.


-Montaža stanice kao bazne
Za montažu stacionarne ili bazne postaje trebamo CB radio stanicu, 50 ohm-ski coax kabel RG-213 ili RG-58, UHF konektori PL-259 za RG-213 ili RG-58, SWR metar da bi podesili antenu. Također trebamo stabilizirani ispravljač napona 13,8 V da bi mogli tu stanicu napajati el. energijom, poslužiti može i ATX napajanje iz računala. Svu opremu za CB možemo nabaviti i kupiti u hrvatskim trgovinama ili putem webshopa.

-Ugradnja CB Radio stanice u automobil
Proizvođači automobila danas ne idu na ruku individualcima koji žele naknadno ugraditi neku ne-tvorničku opremu u svoj novi automobil kao recimo neku novu av-multimediju ili radio-primopredajnik, no nije sve crno - uz malo improvizacije i domišljatosti i to se može riješiti. Noviji automobili uglavnom imaju ugrađeni tvornički autoradio u nekom double-din sized otvoru, to možemo iskoristiti za ugradnju CB radio stanice i ne-orginalnog autoradija ili multimedije. Moramo samo u specijaliziranim trgovinama za auto akustiku naći tipski 1-din adapter za odgovarajući model auta. Ti 1-din adapteri često imaju dva din utora za ugradnju dimenzijama standardnog autoradia a na mjesto drugog utora (otvora) se često nalazi ladica. Umjesto te ladice možemo ugraditi 1-din dimenzijama odgovarajuću CB radio-stanicu poput recimo Lafayette Trucker ili bilo koju drugu cb stanicu uz odgovarajući din-adapter. Druga mogućnost ugradnje cb stanice u automobil je nabava tzv. black-box uređaja gdje se glavna jedinica ugrađuje ispod sjedala ili u gepek, a upravljački dio stanice sa mikrofonom, zvučnikom, displejom i kontrolama je nadohvat ruke na kontrolnoj ploči ili negdje drugdje odložen, primjer takve stanice je Lafayette Venus ili President William ASC. Treća mogućnost je ugradnja neke minijaturne cb stanice poput Lafayette Zeus ispod instrument table ili u neki drugi odgovarajuči otvor na prednjoj ploči kontrolne table, isto tako stanica ne mora biti za-stalno montirana u auto nego po potrebi - tada takvu stanicu ukapčamo u 12V strujnu utičnicu od upaljača i koristimo je u kombinaciji sa magnetnom mobilnom cb antenom ili antenom koju prikačimo na bočno staklo poput antene Albrecht AF 393. Primjer fixne ugradnje radio stanice u novi VW Polo 6R (model 2009): slika 1 i slika 2 - ostali primjeri ugradnje antena i stanica.

-Odabir mobilne CB antene
Za CB Radio stanicu možemo koristiti samo specijalne antene koje su prilagođene radu na 27 Mhz. Opseg rada takvih antena je često između 26 i 30 Mhz, pritom posebno moramo obratiti pažnju na podatak o širini frekvencijskog područja (Bandwidth) s kojom određena antena može raditi. To je često 440 KHz što znači da pokriva frekvencijsko područje od 26.965 Mhz do 27.405 Mhz ili neko drugo frekvencijsko područje tj. takva antena će zadovoljavajuče raditi na svih dozvoljenih 40 kanala. SWR kod takvih antena se kreće od max. 1.8 do min. 1.1 na sredini banda tj. na kanalu 19. Bolje antene pokrivaju šire frekvencijsko područje od 840 KHz naviše što znači da možemo raditi sa svih 80 cb kanala ili više. Pažnju moramo obratiti i na max. snagu koju antena može podnijeti, sve antene minimalno podnašaju ulaznu snagu od 10 W kontinuirano ili 30 W kratkotrajno - cb stanice imaju uglavnom izlaznu snagu od max. 4 W do 8 W ili 1 W na anteni. Antene djelimo po izvedbi i materijalu koji je korišten pri izradi istih. Tako imamo uglavnom podjelu na tri osnovna modela tzv. base loaded, central loaded i top loaded antene - to znači da se špula ili zavojnica nalazi u bazi antene (base loaded), na sredini antene (central) ili na vrhu (top). Po materijalu korištenih kod izrade imamo metalne inox ili fiberglas antene. Za ugradnju na auto ili SUV vozilo najbolja je kombinacija central loaded fiberglas antene poput Sirio T-27 i slične, često su to kratke antene od 40 cm do 100 cm duljine u 1/4 lambda izvedbi.

-Ugradnja CB antene na auto
Pravilo vrijedi što je duža antena to je bolji prijem i domet. Antene dužine ispod 100 cm imaju gain od 0 db a duže od 100 cm gain od 4 db, taj podatak dovoljno govori - što je gain veči to bolje. No na novi moderan auto ljudi ne žele bušiti rupe i montirati ogromne antene što je posve razumljivo, stoga moramo pronaći neki kompromis. Popularne su magnetne mobilne cb antene, one se jednostavno magnetom pričvrste na krov vozila - mane su da mogu oštetiti lak i moramo paziti na max. dozvoljenu brzinu s takvom antenom na krovu, ona ne smije priječi 110 km/h. Druga zanimljiva opcija je antena koja se jednostavno prikači na bočni prozor poput Albrecht AF 393, prema iskustvu sa njemačkih foruma sa takvom antenom ostvareni su dometi od čak 20 km ali to uzmite sa dozom rezerve - max. dometi u normalnom prometu na cesti prije će biti između 3 do 5 km. Također možemo postoječu krovnu autoradio antenu zamjeniti sa CB antenom poput Sirio Taifun 27, istu antenu možemo koristiti u kombinaciji sa skretnicom i za autoradio. Na auto se može montirati i klasična antena sa DV podnožjem bušenjem rupe u karoseriju ili korištenjem odgovarajučih nosaća antena. Primjeri montaže ovdje. Nosaće antena možete kupiti i u Hrvatskoj u Mar-elektronici ili Conrad-u. Prednost DV antena je ta što možemo jednostavno na isto podnožje montirati i mjenjati razne antene (dugu ili kratku ant. ovisno o potrebama). Treba napomenuti da sa antenama dolazi antenski coax kabel RG-58 ali često se ne dobije PL konektor u kompletu, zato ga posebno morate naručiti: (UHF PL-259 konektor za kabel RG-58). Uvjek moramo paziti a posebno kod montaže antene na nosać da imamo dovoljno mase tj. kontakt sa karoserijom automobila, bez mase nećemo biti u mogučnosti dobiti dobar SWR. Isto skrečem pažnju kod spajanja UHF PL konektora sa kabelom da ne napravimo kratki spoj između centralnog vodiča (signala) sa masom kabela, prije puštanja u rad provjerimo multimetrom dali je sve u redu.

73 mah
CB xxxxx, QTH: Slavonija


Ostale upise možete pročitati ovdje: http://www.kanal9.blog.hr/
- 14:25 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Siječanj 2017 (1)
Listopad 2016 (1)
Siječanj 2014 (1)

Trgovine

Forumi

Linkovi

Klubovi

CBRK Dubrava
CBRK Bjelovar
CBRK Opatija
CBRK Marsonia
CBRK Croaticum
CBRK Varaždin
CBRK Prigorje


DX Zona

dx27.net
qrz.com
qrz.com.hr
dxzone.com
qrz11.com
dx.qsl.net
worldwidedx.com


Radio Stream

Live CB Radio