Brioni (1)
Nona kaže da imam oči veće od želuca i da želim sve odjednom. Zato se u meni javlja nagon u kojem bi vam u par riječi htio prenjeti stvari koje bi stale u nekoliko feljtona koliko je ogromna ta želja. E kad bi vas mogao nekako sve ugurati u moju glavu. Što bi rekao Sheldon Cooper - nemate pojma kako je zabavno unutra.
Prije mjesec dana smo mi iz Dragodida odsjeli u Fažani kako bi svaki dan išli na Brione i za račun Nacionalnog Parka popisivali suhozidne feomene na otočju za GIS podlogu.
Fažana je tipično ribarsko primorsko mjesto na zapadnoj obali istočne Istre. Pripadalo je ageru antičke kolonije Pole i kao kompleks vile rustike u vlasništvu senatorske obitelji Lekanija (za vrijeme Flavijevaca pripada carskoj obitelji) na kojoj su se tri stoljeća proizvodile amfore (i već tada poznato u cijelom carstvu maslinovo ulje) što je potvrđeno i na brionskim vilama.
Istrijani se ne srame pripadanju pobijedničkoj strani.
Na rubu staroga dijela Fažane jednobrodna je crkva Bl. Djevice Marije od Karmela (XIV.st.), s trijemom ispred pročelja na kojem je preslica. U njoj su ostatci zidnih slika iz gotičkog razdoblja.
Posvetni križevi jako česti za vrijeme srednjeg vijeka ali i baroka.
Istarske crkvice su poznate po dobro sačuvanim freskama. Ako budete imali prilike dočepati se Fučićevog djela Istarske freske, sa znat ćete da su za to vrijeme imale zadatak objasniti nepismenim slojevima detalje iz Biblije, tzv. biblia pauperorum ili po naški biblija siromašnih.
Trijem je krcat suvenirima za turiste. Kad god vidim trijem lože ili crkve na njegovim zidovima potražim da li je netko nekad davno ugravirao ploču za trilju (tj.mlin) i naravno da - jest.
U Istri se sakralno i nob-ovsko miješaju bez problema. Spomenik palim borcima iz Fažane.
Uvijek me iznenadi kako su oni na ponos i diku narodu sve do otprilike Tuhobića, a onda nemaš pojma što misliti o unucima koji uništavaju spomenike vlastitih djedova.
Župna crkva sv. Kuzme i Damjana proširena je gotička građevina iz XV.st. s odvojenim zvonikom vis. 27m. Na pročelju je gotički portal s lunetom, a u sakristiji ostatci zidnih slika nepoznatoga furlanskog majstora iz XVI.st. Na zidu je slika na platnu Posljednja večera Z. Venture, iz 1598.
Tipični istarski nonić z armunikum svira za manču ali i za goste obližnjih kafića.
Kad vidim ovu rodulu (kolotur) uijek pomislim na izbrazdane ribarske ruku kako tiraju konop.
Druženje dragodiđana na lukobranu.
Za ovu kaže prijateljica da pari ko omotnica nekakvog albuma i to kojeg se treba poslušat Ste čuli muzikanti? Nudim usluge izrađivanja mističnih omotnica.
Zalazak iznad Malog Briona.
Uživancija uz malo vina i koju ćakulu. Sutra se dižemo rano ujutro u 6.15 kako bi zajedno sa zaposlenicima iz NP-a stigli na brod za arhipelag
A na otoku nas za rekognosciranje terena čekaju autići za golf - ajme dječje li sreće.
Ne trebam ni spominjati da smo se svi zaredali u vožnji. Kupelwieser je dao izgraditi čak 80 kilometara staza.
Arheologija.. Za tako malo područje upravo je iznenađujuće koliko je zgusnutih lokaliteta od prapovijesti do novog vijeka.
Nakon prve vizita uzvišenja imena Saluga sa vidikovcem iz doba Kupelwiesera ugledah antičku rimsku vilu i sline potekoše. Čitav kompleks se prostire oko kilometar i pol koliko je duga uvala Verige.
Fullonica. Pogoni za proizvodnju i bojanje vune (srbi imaju super termin bojadisaonica).
Idejni prikaz vile u uvali Verige. Nisu Rimljani bili munjeni kad su odlučili svoje vile sagraditi na atraktivnim mjestima.
Ostaci hramova posvečenih Neptunu, Veneri i neznanom božanstvu.
Impozantni ostaci cisterne. Ako su ovaki kao ruševine kako je to moralo biti impresivno u prošlosti.
>
Gospodski dio vile. Zamislite si čitave stupove, centralno dvorište uokvireno trijemovima.
Mi imamo ovo što zovemo mediteranska kupa, a oni su imali tegule, keramičke pačetvorine s podebljanim rubovima. Jedan su od najčešćih nalaza pošto su najizdržljiviji kad vrijeme zagrize.
Skladište. Možete spaziti doliena latinskom odnosno pithose na grčkom, u negativu.
Ogromne glinene posude koje su služile za skladištenje vina, ulja, žitarica ecc.
A sad sljedi poslastica. Odmah pored vile u uvali Verige se na susjednom brdu nalazi brončanodobna (1600 pr.Kr) i željeznodobna (točnije do rimskog osvajanja ovih prostora - Nezakcij, glavni grad Histra pada 177.pr.Kr) gradina, znakovitog imena Gradina, sa tri koncentrična suhozidna bedema.
Da nije sve samo u ruševinama daje nam do znanja i ovaj nespretni ljepotan. Dobro što nema prirodnih neprijatelja jer po onome što sam vidio kako skače s krošnje na krošnju moglo bi se reći da je i lijep izgled vrsta evolucijske slijepe ulice ako nemaš dodatne vještine.
Zidine gradine Gradine. Ovo što je sad ostalo je samo nekoliko redova. Morate si vizualno nadodati jedno 4 ili 5 metara lica.
Odmah ispod ugrađeni unutar se nalaze pojedinačne ili porodične grobnice...
.... od lijepo priklesanih ploča s posteljicom od oblutaka.
Ugradnja pokojnika u gradinske zidove je imalo jaku simboličku i religioznu konotaciju. Ako su vojnici štitili fizički zajednicu onda su to činili i preci na nekom drugom nivou.
"Glavni ulaz" izgrađen u četiri faze što ukazuje na kostantnu opasnost. Zamislite si broncu kao nekakvo neslučeno smrtonosno oružje radi kojeg su sve zajednice podizale bedeme na uzvisinama Nije daleko bio ni Hladni rat kad su svi pohitali postati nuklearnim silama.
Nagla militarizacija društva sa klasnim obilježjima. Sama preraspodjela prostora gradine ukazuje na društvenu preraspodjelu: svečenici i aristokracija na akropoli i gornjem gradu, a obični smrtnici unutar treće zidine prema dnu brda.
Uzak prolaz je omogućavao da branitelji budu uvijek u većini i sa bedema bacaju kamenje i ulje po napadaču. Ako se možete prisjetiti s tom taktikom je Temistoklo pobijedio moćnu Kserksevu flotu u pomorskoj bitci kod Salamine.
Izvor je jedan od glavnih razloga zašto se baš ovdje podigla gradina.
Nalazi se unutar trećeg pasa gradine iako je Kupelwieser istog pomeo za 50% dužine kad je probijao put do vrha radi izgradnje hipodroma.
Da se ne bi filantropa odmah napalo on je učinio nešto što bi malo koji hrvatski poduzetnik pristao učiniti. Angažirao je Antona Gnirsa da obavi arheološka istraživanja kako bi se sačuvali barem podaci.
Pametni Rimljani koji su bili daleko od brončanodobnog stanovništva Gradine kao i mi od Rimljana se nisu bavili arheološkim iskopinama ali su lijepo iskoristili besplatan građevinski materijal i izgradili si osim vile U uvali Verige ninfej ....
koji je kaptirao vodu i akveduktom ga provodio sve do postojenja za obradu vune i cisterne.
Nisi ni oni bili od jučer.
Nažalost uprava parka se nije složila s mojim nepretencioznim planom da se pridružim krdu muflona i otkantam civilizaciju...
tako da vam ne gine još nekoliko fotoputopisa sa Briona koje sam morao zbog opsežnog materijala podijeliti u nastavke.
[...]