Kostrena - Solin
Kostrena je do prije nekoliko godina bila najbogatija općina u državi pošto je dobivala porez od rafinerije u Urinju i brodogradilišta "Viktor Lenac" u Martinšćici.
Pošto sam trebao stići do vrha Solina, jer tamo radi jedna kolegica koja mi može prenjeti dokumentaciju za diplomski, odlučio sam spojiti ugodno i korisno i pozvao mozaičara Matka koji živi odmah ispod u šetnju.
Cestica kroz široke suhozide vodi do trim staze čiji nas putokaz obavještava da nas čeka '15 minuta šetnje.
Drimi umjesto da bude u pročelju vukla se iza svih nas od velike vrućine..
.. ali je i onda dobila svoju porciju vode kada smo pauzirali.
Ugodan hlad u šumi.
Brdo Solin - prapovijesna gradina. Područje Kostrene nije arheološki dovoljno istraženo. Tako i pretpostavka o lokalitetu prapovijesne gradine na brdu Solin nije do kraja potvrđena. Dražani i Kostrenjani zovu brdo Solin - "kloštar", što ukazuje na mogućnost postojanja ovog lokaliteta. Međutim, kamen sa brda Solin je bio upotrebljavan za gradnju riječke luke, može se pretpostaviti da je mnogo materijalnih ostataka uništeno.
Rijeka na zapadu.
Viktor Lenac u uvali Martinšćica.
Osim toga evidentirani su kasnoantički zidovi (kako mi je objašnjavao Ranko Starac) malo ispod vrha kao i rovovi iz drugog svijetskog rata radi strateškog položaja koji u zaleđu gleda na dolinu kod Sv.Kuzma i prugu koja je u ono vrijeme imala neupitnu važnost.
Ah di bi mi bili bez omiljenog nam Tovara, kako ono, fun and plaisure? Moš mislit, hvata me ista neugoda koju osjećam kad sam za šalterom u općini.
A onda je usljedio povratak nizbrdo i rižoto sa šunkom i šparogama, pravi lagani obed. Namjernicima savjetujem da po putu ne traže ništa jer su ostali sami šparužići. Na kraju je sve zajedno zasladila goranska štrudla od jabuka i oraha kod bake za njen rođendan.
Pa vi recite da nije zanimljivo skupljati dokumentaciju za diplomski.