Upoznavanje Rijeke - Kozala
Nekako se uvijek prije šetnje poklopi da vidim Jozota u zanimljivom položaju za slikanje. Jozo od prekjučer ima precvikana jaja jer se svima popeo na glavi što mora obilježavat teritorij po stanu. Kap koja je prelila čašu je bilo kad se mami obilježio na krumpire hehe.
Pogled sa Trga republike Hrvatske na Guvernerovu palaču na vrhu a sa strane hotel Bonavia (tal. dobar put) a iznad nje Prva riječka gimnazija i GAM (gimnazija Andrije Mohorovičića).
Trg riječke rezolucije. Palača Municipija dominira Trgom riječke rezolucije. Gradnja počinje 1873. Riječki gradonačelnik Ivan Ciotta povjerio je taj zadatak mladom arhitektu dr. Filibertu Bazarigi. U središtu trga je kameni stup za gradsku zastavu tzv. "Stendardac", s reljefnim prikazom Sv. Vida, zaštitnika grada Rijeke koji drži model grada u ruci. podignut u 16. stolječu kao znak zahvalnosti austrijskog cara Riječanima u borbi protiv Mlečana. Na trgu se nalazi Crkva sv. Jerolima građena u sklopu augustinskog samostana kao zaklada riječkih gospodara grofova Devinskih. Gradnja započeta 1315. završava 1408. godine i primjer je gotičke arhitekture. Zgrada je 1750. godine stradala u potresu, pa je obnovljena u baroknom stilu. Danas se uz crkvu nalazi Dominikanski samostan. Trga zatvara Zgrada Radio Rijeke sagrađena 1848. godine po projektu arhitekta Antona Dessepija u stilu kasnog bidermajera. Zgrada je bila središte hrvatskog kulturnog i političkog života u Rijeci, u njoj se danas nalazi Narodna čitaonica i izložbeni prostor Mali salon, a na katu Radio Rijeka.
Preuzeto sa http://www2.rijeka.hr/panorame2/municipij.html
Zgrada Muzeja moderne i suvremene umjetnosti i Sveučilišne knjižnice u koju sam se upisao radi potrebe pisanja diplomskog.
Strašno mi se sviđaju balkoni ove zgrade.
Zgrada Ministarstva obrane..
Guvernerova palača, sjedište Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja. Gradnju jednog od najljepših arhitektonskih ostvarenja u Rijeci s kraja 19. stoljeća za potrebe rezidencije kraljeva namjesnika potiče riječki guverner Lajos Batthyány, a projektiranje palače i nadzor gradnje mađarska vlada povjerava profesoru Alajosu Hauszmannu, uglednu mađarskom arhitektu. Izgrađena kao rezidencija u parku, neorenesansnoga stila, dijelom ambijentalno sačuvana interijera u čijem su oblikovanju sudjelovali poduzetnici te slikari i kipari iz Rijeke, Budimpešte i Trsta, Guvernerova je palača svjedok vremena u kojem je nastala, ali i burnih povijesnih događanja čije je nerijetko bila središte. Na njoj su vijorile zastave riječkih vladara, bila je središte guvernera, Narodnog vijeća SHS, u njoj su povijest ispisivali D'Annunzio i Zanella.
Danas je to palača muzeja koji prikuplja, čuva, obrađuje i prezentira predmete vezane uz povijest i kulturu područja Primorsko-goranske županije i grada Rijeke kao njezina središta od vremena prve naseljenosti u prapovijesti do 20. stoljeća.
U njoj se danas, osim muzejske djelatnosti, održavaju i razne kulturne manifestacije, koncerti, balovi pod maskama i sl. Isto tako u njoj se sklapaju građanski brakovi.
preuzeto sa Wkipedije
Ovo je birc u kojem možete neometano popiti vašu kavicu...
Park je dobio ime po poznatom hrvatskom prirodoslovcu Nikoli Hostu (1761-1834) koji je bio je dvorski liječnik Josipa I. i poznati florist, a bavio se medicinom, botanikom i hortikulturom.
Višnja ima običaj grliti stabla kao što ja imam taj da moram proči rukom preko zidova.
Palača pravde i zatvor ili poznata Via Roma, nikad doma.
U parku se nalazi se zgrada Državnog arhiva u Rijeci, smješten u nekadašnjoj rezidenciji vojvode Josipa Habsburškog, brata austrijskog cara Franje Josipa I koji je uredio tada čuveni park egzotičnog bilja. U neposrednoj blizini nalazi se Prirodoslovni muzej sa bogatim paleontološkim , botaničkim, herbarijskim zbirkama. U stalnom je postavu 600 primjeraka flore, faune i mineralnog svijeta riječke regije.
Ova izmaltretirana sfinga me uvijek podsjeti na onu Edipovu sa zagonetkama mada ova ne proždire prolaznike.
Koje to biće hoda na 4 noge, na dve pa na tri i što više nogu ima to mu je slabost veća? (Čovjek)
Postoje dve sestre od koje jedna rađa drugu i od koje druga rađa prvu. (Dan i noć)
Koliko li sam cura odveo u ovaj dio parka kad zavlada mrak.
Kakva arhitektura...
U ovoj bari su bili labudi kad sam još bio mali, labudova više nema ali zato ima..
... kornjače koje se gušteraju na suncu.
Pogled iz Nazorove ulice u kojoj ima zaista divnih zgrada a i čovjek se zamisli koliko je tu muke i znoja trebalo da se napravi podloga za te kuće na strmom i nepristupačnom terenu.
Pogled na drugu bandu, Sušak i Trsat do kojih vode stube Petra Kružića. Prije nekoliko dana sam naletio na barbu koji se zabavlja brojanjem tih stuba, baš je bilo lijepo vidjeti da se netko može usrečiti takvim malim stvarima.
Prepoznatljivi simboli Rijeke. Ura i Sv.Vid.
Kalvarija je dobila ime jer su na stubama bile kapelice koje su prikazivale sve stanice Isusove muke.
Nažalost kapelice su u derutnom stanju, ulaz im je zazidan a priroda preuzima svoj danak.
Lijevane agave...
Ovaj kip bi se trebao zvati Isus od nebodera pošto je sav okružen njima, ah da ovo je zadnja postaja Kalvarije koja btw sljedi kasnoantički zid Claustra Alpium Iuliarum koji se protezao od antičke Tarsatike do Prezida pa onda preko Slovenije kod Vrhnike sve do Austrije.
Crkva na Kozali čiji zvonik izgleda kao raketa koja se sprema na lansiranje. Nije mi baš lijepa ali više niti ne mogu zamisliti taj dio grada bez nje.
Nikad nisam razgledavao "turistički" najveće groblje u Rijeci ali primjetio dam da i u smrti ljudi nastoje održati društvenu razliku u bogatije i siromašnije. Na godnjem djelu ima zaista lijepih mauzoleja sa štukaturama i mozaicima nekadašnjih pomorskih, trgovačkih bogatih riječkih obitelji ali i dalje mi nije jasno to šparanje novca za života da bi se izgradilo nešto monumentalno za vrijeme smrti. Poštujem želju da se nekako sačuva sjećanje na osobe kojih više nema ali mi nije jasna ta potreba pogotovo jer iz te neke logike da Svevišnji sve vidi nema smisla lagati sebi i drugima da si bio brižan otac na štukaturama ako to zaista nisi bio a ako si to bio koji je smisoa da to svima daš do znanja? Bo..
Zapravo ovo pitanje bi trebalo biti post za sebe.
Opet sam pronađao stepenice koje ne vode nikud.
Red kuća od žute opeke na Kampetu izgrađene za talijanske rukovodioce. Ovaj portun je poslužio u spotu Hala i Meri Trošelj gdje su prisustvovali moja sestra i bratić.
Ovaj pas nevjerovatno sliči na svoju vlasnicu..
Kako to biva u Rijeci, poznajem curu koja poznaje dečka koji je ovo napisao svojoj curi na zgradi filozofskog fakulteta.
U nečijem dvorištu bicikla ima zanimljivu namjenu..
Ovo vam se mjesto zove Pomerio i pretpostavljam da je označavalo nekad mjesto prije zidina (post moerium?)
Popovska ili zgrada riječke nadbiskupije a preko puta kapucinska crkva koja tehnički nikad nije dovršena. Tu sam ja morao ići na vjeronauk..
Zgrada nekadašnjeg Brodoprojekta u kojoj je moj djed za života projektirao brodove. Jel trebam spomenuti da je i to HDZ uspješno uništio i da sada zgrada pripada T-Mobile -u, zlatnu koku koju su vladajuči prodali.
Zgrada teatra Fenice ili prijašnjeg kina Partizan sada zatvorenog radi dolaska Cinestara a i krov mu je u banani pa mu hitno trebaju popravci.Mene strašno podsjeća kao da je zgrsda izašla iz Gotham Citya, još samo fali Batman na vrhu koji promatra hadezeovce dok haraju devedestima po Rijeci.
Riječka Nadbiskupija, ovdje smo se kao klinci znali igrati u njihovom dvorištu koji je imao još više zelenila ali su prodali dio terena kako bi se mogle graditi garaže, uredi i stanovi što vizualno nekako i paše ako ste jedni od onih koji vide spoj između krunice i šuške. Osim toga nisam u životu vidio da se itko šeče po tom lijepom vrtu za kojeg se vidi da ga zalijeva ruka vrtlara ali sam vidio iza zgrade golemi vozni park sa puno lijepih i skupih vetura.
Da ne spominjem kako smo im prije strašno smetali dok smo se igrali skrivača pa su nas morali tjerat a jednom su mi i torbu konfiscirali.. toliko o tome da se treba biti kao djeca.
Kad prolazim u Ciottinoj i gledam u tu zgradu podsjetim se zašto ne simpatiziram Ckrvu.
Ali meni ni takve misli ne mogu pokvariti apetit nad maminom pizzom, došli smo taman kad se vadila iz forna.