< srpanj, 2006 >
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Komentari On/Off

Opis bloga
More, nebo, ptice, ribe, masline i vino

Alkion - grčki alkyon
1. mitološka morska ptica (zimorod, ledarica, gnjurac) smatra se da proriče sreću.
2. zvijezda u sazviježđu Bika, najsjajnija u grupi Plejade (Vlašići).
3. kći Eolova, žena Keiksova, od žalosti za nastradalim mužem bacila se u more, a bogovi su ih oboje pretvorili u ptice
4. prvi istraživački brod čuvenog pomorskog istraživača Jacquesa Cousteaua


Galeb

beba

odijevanje

naslovnica




Linkovi
Blog.hr
Forum.hr
Monitor.hr
Alternativa

Ima neka tajna veza
helix-bubimir
košuta-Peti element?
Fanny-domaćica
JJ-svega pomalo
mladen-nježni Orlando
Rilady - s(t)jenovite misli
uspomena-samo misli
Zeleni čajek-(o)čajanke
Gaya-Dottoressa
bigg-priče
Tril-veselo
ely-jutarnja kava
k(v)adar-slika dobro
vunenica-Sunce je njeno
Borut-Izrael
izgubljena-potraga
Big blue-duboko plavo
gustirna-Nelini visovi
Čiovka-Trogir u srcu
Pero u šaci-razmišljanja
Sve što stoji u daljini svima nam se malo čini,
samo nam se naša sreća u daljini čini veća.




online

Free Web Counter





Ljubav i mašta čine svašta
Svatko može da poleti,
samo treba da se sjeti.

Alkion
11.07.2006., utorak
Recikliranje (1)
(U opisu mog radnog mjesta stoji: "recikliranje starih postova po vlastitom izboru". Nadam se da će vam se svidjeti moj izbor. Srdačno vas pozdravljam ???. )

Ukusna riba - možda na trpezi Lucrezije Borgije

Rijetka ljepotica

Kako je noć odmicala nagovještaji promjene vremena postajali su sve češći i sve jasniji. Meteorolozi su najavili umjerenu i jaku buru, ali je ipak puhao maestral. More je bilo mirno do malo valovito, ali se stanje mora iz minute u minutu pojačavalo prema valovitom. Tirada za tiradom se niže, ulov se slaže na krmi broda.
Oko tri sata iza ponoći ulov predzadnje tirade istresen je iz mreže na krmu. Nakon kratke pripreme mreže i njenog spuštanja u more, pristupamo prebiranju i sortiranju ulova. Iz kupa na krmi izvlačim ribu koju inače veoma rijetko viđam u našem Jadranu, a skoro nikad među ulovom. Vratio bih je u more, ali, nažalost, nije više bila živa. Odlučujem je ponijeti kući radi slikanja, vaganja, mjerenja duljine.

Bio je to kostorog (Balistes Carolinensis), vrlo rijetka riba u našem moru. Činjenica da je uhvaćen ovako visoko u Jadranu (južno od rta Kamenjak) govori da kostorog iz toplijih mora seli na sjever.
U literaturi se nailazi na upozorenje da se meso ove ribe ne jede jer može biti otrovno. Iako može doći do trovanja, kostorog nema većeg značenja u epidemiologiji otrovanja ribljim mesom. Ipak u prehrani se ne koristi.

Evo što sam pronašao o neobičnom svatu:

Riba koja se našla u mojoj mreži pripada porodici Balistida čije vrste nastanjuju vode tropskih mora. Ponekad ih se može sresti i u suptropskim zonama, a nekoliko vrsta uočeno je i u Mediteranu. Odrasli primjerci traže duboke vode i koraljne barijere. Vole se kretati prema otvorenom moru u vodama za koje su karakteristične jake struje. Ponekad se kreću i duž stjenovitih obala . Mladi primjerci više vole plitko priobalje, pjeskovita dna koja ponegdje zamjenjuje kamen s koraljima. Posebno vole široka polja algi.

Na tijelu Balistida, koje je spljošteno i romboidne forme, ističe se markantna glava. Dva velika oka smještena su tako visoko da gotovo dodiruju leđne peraje. Ove ribe pokreću jednu očnu jabučicu nezavisno od druge što im omogućava izvrsnu vizualnu kontrolu prostora koji ih okružuje. Usta su im relativno mala, ali s mesnatim usnama i snažnim zubima čiji je ugriz za žrtvu najčešće smrtonosan.

Koža Balistida pod rukom je hrapava i tvrda. Zahvaljujući pokretima leđnih i repne peraje Balistide su izvrsni plivači. Najčešće plivaju usamljene. Svoj teritorij odlučno i silovito brane kako od pripadnika drugih vrsta tako i od vlastitih rođaka. Neprijatelje drže na odstojanju izgledom, bodljama, ali i zastrašujućim zvukovima(!). Proizvode ih na razne načine: škrgućući zubima, brzim izdizanjem i spuštanjem bodlje, a mjehurom su u stanju oponašati zvukove ratnih bubnjeva. Hrane se malim rakovima, školjkama, ježincima, ali i sipicama, spužvama, algama i planktonima.

Balistide polažu jaja u rupe koje naprave u pijesku. Ženka zvucima (pjesmom) priziva mužjaka i upozorava ga da je završila s pripremom mjesta za polaganje jaja u pijesku te da je spremna za parenje. Ljubomorno čuvaju jaja napadajući sve što im se približi pa i čovjeka.

(Ponuđene kategorije imaju čitav niz manjkavosti. Spada li ovo u gastronomiju? U seks sigurno ne spada! op???)

- 21:14 - Da ne dođe do prijatelj drag... (11) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>