< ožujak, 2006 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Komentari On/Off

Opis bloga
More, nebo, ptice, ribe, masline i vino

Alkion - grčki alkyon
1. mitološka morska ptica (zimorod, ledarica, gnjurac) smatra se da proriče sreću.
2. zvijezda u sazviježđu Bika, najsjajnija u grupi Plejade (Vlašići).
3. kći Eolova, žena Keiksova, od žalosti za nastradalim mužem bacila se u more, a bogovi su ih oboje pretvorili u ptice
4. prvi istraživački brod čuvenog pomorskog istraživača Jacquesa Cousteaua


Galeb

beba

odijevanje

naslovnica




Linkovi
Blog.hr
Forum.hr
Monitor.hr
Alternativa

Ima neka tajna veza
helix-bubimir
košuta-Peti element?
Fanny-domaćica
JJ-svega pomalo
mladen-nježni Orlando
Rilady - s(t)jenovite misli
uspomena-samo misli
Zeleni čajek-(o)čajanke
Gaya-Dottoressa
bigg-priče
Tril-veselo
ely-jutarnja kava
k(v)adar-slika dobro
vunenica-Sunce je njeno
Borut-Izrael
izgubljena-potraga
Big blue-duboko plavo
gustirna-Nelini visovi
Čiovka-Trogir u srcu
Pero u šaci-razmišljanja
Sve što stoji u daljini svima nam se malo čini,
samo nam se naša sreća u daljini čini veća.




online

Free Web Counter





Ljubav i mašta čine svašta
Svatko može da poleti,
samo treba da se sjeti.

Alkion
31.03.2006., petak
Godina Nikole Tesle (9) - Zašto se nije ženio


Ivan Meštrović - bista Nikole Tesle

Osim majke i sestara, u Teslinom životu svoje mjesto nije uspjela zauzeti ni jedna žena. Usprkos njegovoj impozantnoj i ponosnoj figuri, izgledu kojim je plijenio, nikada se nije ženio. Zašto?
Evo Teslinog odgovora na to pitanje:
"Naumio sam da sav svoj život posvetim radu, i iz tog razloga odrekao sam se ljubavi i društva dobre žene; a i više od toga. Mislim da književnik ili muzičar treba da se ožene. Oni tako dobivaju nadahnuće koje ih vodi većem uspehu. Ali pronalazač ima tako žestoku narav, sa toliko divlje, strasne osobenosti, da bi morao sve da napusti i da se tako odrekne svoje izabrane oblasti rada da bi se posvetio ženi. A i šteta je što je tako; ponekad se osećamo tako usamljenim.
U mojim studentskim danima upoznao sam šta znači provesti četrdeset i osam sati bez prekida za kartaškim stolom, dozvoljavajući pritom vrlo jaku emociju, onu o kojoj mnogi misle da je najjača za koju se zna, ali ona je mlaka i bljutava upoređena sa onim uzvišenim trenutkom kada vidite da vaš višenedeljni trud donosi plod u vidu nekog ogleda koji potvrđuje vaše teorije…"

- 22:00 - Da ne dođe do prijatelj drag... (28) - Isprintaj - #
27.03.2006., ponedjeljak
Putovanje kroz vrijeme
Još u danima prvog susreta s fizikom kao naukom naučili su me da svjetlost Light Bulb ima svoju brzinu kretanja kroz prostor i da je za to kretanje potrebno određeno vrijeme.

Tako svjetlost zvijezda putuje neko vrijeme do našeg oka i mi u stvari vidimo svjetlost koja je do nas putovala i nekoliko stotina pa i tisuća godina. Dakle, vidimo svjetlost koja je prema nama krenula vrlo davno. Vidimo kako je ta zvijezda sjala u prošlosti. Telescope Ona se u međuvremenu možda i ugasila ili je pojačala svoju svjetlost do neslućenih granica.

Moje male sive stanice Male sive stanice... ne bi bile ono što jesu da i ovom prilikom nisu sve zakomplicirale.

Gledam tako svoje Svjetlo u tami Moje Svjetlo u tami i ja u tami... i razmišljam: ako zvijezde gledam u njihovoj prošlosti, nije li onda činjenica da i nju vidim u nekoj vrlo bliskoj, ali definitivno prisutnoj prošlosti? Ma znam ja da je putovanje slike moje drage do mog oka nemjerljivo kratko, ali, vjerovali ili ne, zabrinulo me je da nikada, ali baš nikada neću moći vidjeti njenu stvarnu sliku u realnom trenutku.

Matematika Matematika... bi to vrlo jednostavno riješila običnim diferenciranjem (beskonačno male promjene u beskonačno kratkom vremenu), ali matematika je egzaktna nauka koja nema pojma o mojim dilemama. Matematiku ne brine što i njeni izračuni kasne u moje oko.

Ili zamislite svakodnevnu situaciju: moje Svjetlo u tami, zračeći svom ljubavlju ovog svijeta, stiže prema meni Stiže moje Svjetlo u tami... i kako mi je bliže to je putovanje njene slike do mog oka sve kraće! Ljudi moji!

Moje Svjetlo u tami putuje kroz vrijeme a da to i ne zna! Putuje moje Svjetlo u tami...

- 16:43 - Da ne dođe do prijatelj drag... (37) - Isprintaj - #
23.03.2006., četvrtak
Godina Nikole Tesle (8) - Istina ili ...? Kontroverze? Mitovi?

Tesla Wardenclyffe Project Archive

Tijekom rata u Vijetnamu Američka vlada je počela istraživanja i eksperimentalnu primjenu vremena i meteoroloških promjena kao sredstva ratovanja. Istraživanja su temeljena na Teslinoj teoriji o velikoj količini električne energije u ionskom omotaču Zemlje. Projekt je izveden s preko sto antena koje su emitirale energiju u smjeru ionskog omotača a s ciljem da se produži trajanje monsunskih kiša i regulira željena klima. Od projekta se odustalo nakon zabrane UN-a.

Naravno, zabrana nije shvaćena suviše ozbiljno pa se u doba hladnog rata i utrke u naoružavanju nastavilo s istraživanjima i od strane Amerike i od strane Rusije. Sve je to rezultiralo raznim akcijama i reakcijama nama poznatim pod nazivom "Ratovi zvijezda".

Jedna od teorija (nedokazanih, naravno) govori kako je Tesla izazvao misterioznu tungusku eksploziju 1908. Priča kaže da je zamolio istraživača Roberta Pearyja da ga obavijesti o čudnim događajima na svom putu prema Sjevernom polu. Tesla je, navodno s tornja Wardenclyffe u blizini svog laboratorija, usmjerio svoj zračni top prema Arktiku. Peary je doista javio o snažnoj eksploziji – približno 10-15 megatona TNT-a – u Sibiru, u kojoj je uništeno više od dvjesto tisuća hektara šume.

Teslu su i godinu dana ranije optužili za incident oko tajanstvenog potapanja francuskog broda Lena. Budući da je Tesla upravo u to doba izjavio da može nešto takvo postići, bilo je sasvim logično optužiti ga za to.

Najveću pozornost izaziva Philadelphijski eksperiment izveden 1943. Tesla je projekt nazvao "Duga" i namjera je bila da se primjenom niskofrekventnog magnetnog polja ratni brod učini nevidljivim za radare. Brod je zaista postao nevidljiv, ali na iznenađenje sviju postao je nevidljiv i ljudskom oku. Objašnjenje je bilo da je nestao u tzv. vremenskom tunelu. Kad su isključili generatore magnetskog polja, brod se pojavio. Shvativši da će u eksperimentu iskoristiti ljude kao zamorce, Tesla se povukao s eksperimenta. Kruže priče da je čak sabotirao dijelove projekta te da ga je automobil udario (u vrlo čudnim okolnostima!) baš zbog toga.

Oporavio se, ali ipak ga nekoliko mjeseci nakon te nesreće pronalaze mrtvog u njegovoj hotelskoj sobi. Službeno izvješće kao razlog smrti navodi trombozu, ali mnogi na osnovu niza nelogičnosti i čudnih događaja prije smrti iznose sumnju kako je Tesla zapravo ubijen. Čak se u jednom od dokumenata FBI-a spekulira o točnom datumu smrti: 7. ili 8. siječnja.

Sve su ove, pomalo misteriozne, kontroverzne stvari učinile da se mašta mnogih Teslinih obožavatelja razigra do bajkovito mitskih razmjera. Postoje tvrdnje o njegovoj besmrtnosti, o sljedbenicima koji šalju ono što je činilo njegovo biće, njegovu dušu - njegov bitak - u svemir. Sa strahopoštovanjem govori se o vanzemaljskom podrijetlu Tesle …

- 19:23 - Da ne dođe do prijatelj drag... (27) - Isprintaj - #
19.03.2006., nedjelja
Igra ili ...


Sjedim ispred kormila broda dok mi pogled luta prema horizontu a um se zabavlja brojanjem bijelih kresta na valovima. Puše bura i već par puta dolazim u iskušenje da prekinem s radom i vratim se u luku. Brod se previše opire valovima i buri. I on je izgleda nezadovoljan uvjetima rada.

Razigrane misli i lutajući pogled zastaju na jatu galebova ispred broda. Zatečen sam količinom pažnje i zanimanja koju odjednom posvećujem velikim bijelim pticama. Toliko puta sam ih promatrao da su mi postali svakodnevica i skoro nezanimljivi. Počinjem tražiti razloge tog naglog interesa.

Uočavam da njihov let i ponašanje nisu uobičajeni. Kao da istovremeno plešu čudni ples i vode neki zračnu borbu. Ali, i to sam vrlo često viđao kada počne bjesomučna i beskrupulozna borba i otimanje za svaki zalogaj hrane. Za razliku od današnjeg leta, borba za hranu počinje već od momenta uočavanja dobrog zalogaja. Danas taj ples ima neku čudnu pravilnost i kao da se ponavlja po unaprijed određenom scenariju. Dok cijelo jato od dvadesetak galebova lebdi u zraku jedan se izdvaja, strmoglavo obrušava u vodu, hvata kljunom i podiže u zrak meni još nejasno vidljivi predmet. U trenutku dostizanja visine od desetak metara ostali iz jata poput stršljenova kreću na njega i napadaju ga dok ne ispusti taj predmet u vodu. Kad predmet dodirne vodu, priča se ponavlja.



Brod je doplovio na desetak metara od jata i ja uspijevam uočiti da je predmet jarko crvene boje i da izgleda poput loptice promjera par centimetara. Vjerojatno šur (plutača) gornjeg konopa mreže listarice.

Smiješno, ali nekako mi je odmah došla pomisao: ovo je škola, ovi galebovi uvježbavaju kako pobijediti u svakodnevnoj borbi za preživljavanje. Vjerovali ili ne, počeo sam pogledom tražiti profesora. Ili ga nije bilo ili ga ja nisam znao prepoznati.

Kako je igra počela, tako je naglo i završila. Jato je sletjelo na nemirne valove i nezainteresirano nastavilo plutati. Odjednom su nalikovali djeci koja su se zasićena igre, onako umorna, bacila na travu radi predaha.

Bura i dalje pojačava. Izgleda da i ova moja igra mora za danas završiti. Oblačim se i idem na krmu pripremiti sve potrebno za dizanje mreže dok još nije kasno.

- 17:50 - Da ne dođe do prijatelj drag... (34) - Isprintaj - #
12.03.2006., nedjelja
Godina Nikole Tesle (7) - Tesla o ratu (2)


Tesla sits in front of the oscillator, giving twelve million volts.

I pored visokog stupnja tehničkog obrazovanja širokih masa, mora se primijetiti da rat u svakoj civilizaciji otkriva ono što je nerazvijeno, ispoljavajući primitivizam koji je u miru latentan. Primitivna društva, kad žele promijeniti stupanj civiliziranosti i preći u viši stupanj razvoja, pribjegavaju ratu kao odbrani kolektivnog življenja. Između ostalog, rat je i oblik primoravanja individua na kolektivni život svođenjem egzistencijalnih potreba na minimum. Pojačava se ovisnost individue od kolektiva, a redukcijom na osnovne životne potrebe individua se navodi na obranu kolektivnih vrednota. Upravo ovim razotkrivanjem primitivnih formi ponašanja civiliziranih evropskih naroda objašnjava se nasilje koje se u ratu čini kolektivno, a što ni jedan od članova kolektiva koji je u tome sudjelovao, sam nikada ne bi učinio. Tu na djelu nije samo prijenos krivice na višu komandu i suborce, već i nešto mnogo dublje, što u svom članku Tesla imenuje kao "hipnotičku komponentu vojne organizovanosti", kojoj su tehnički najrazvijenije nacije naročito sklone.

Iz toga Tesla izvodi dalekosežno predviđanje da će ubrzo nakon Prvog svjetskog rata uslijediti još jedan i to većih razmjera. On čak prognozira da će se to desiti za dvadeset, trideset godina. Vrlo detaljno Tesla kritizira i ulogu kemičara koji su omogućili upotrebu otrovnih plinova, a zatim prelazi na odnos izuma i ratnih sredstava:
"Teleautomatika je naziv koji se predlaže za bežičnu kontrolu oruđa i translatornih pokreta samohodnih automata. Pre petnaest godina prikazao sam prvi put njenu primenu i rezultati su naišli na interesovanje kakav je mali broj pronalazaka ikad izazvao… Mnogi od sadašnjih načina i metoda vođenja borbe će tada zastareti. Vrlo je verovatno da se će ovaj izum pokazati značajnim ako se rat produži... Jedina pozitivna posledica užasnih ratnih posledica je što posle njih mora uslediti duži period mira. Ovo je posledica prirodnog zakona po kom su akcija i reakcija jednake. A na sadašnjem stupnju razvoja čovečanstva, na kome nema svesti o istorijskim zbivanjima i njihovim kosmološkim uzrocima, povremeni potresi su još uvek prirodni. Još žešća bitka će se tek voditi u budućnosti i to izmedju naroda Istoka i Zapada."

Kao mislilac kozmopolitskog karaktera, Tesla je u teledirigiranju vidio ne samo način usavršavanja ratnih oruđa, već je prije svega u njemu tražio put izostavljanja ljudske komponente ratnog sukoba. Ako je rat neminovan, jer se radi o prirodnim ciklusima izmjene energetskih potencijala, onda ljudska svijest može biti faktor izbjegavanja ljudskog učešća u tim energetskim procesima. Volja, svijest, razum mogu se u kozmičkim uvjetima, spoznavanjem prirodnih zakona tako postaviti da se energija kvantitativno ujednači isključivo na nivou električnih i elektromagnetskih procesa. Ali Tesla je u tome vidio mnoge prepreke imanentne samom ljudskom umu:
"Dokle god postoje razni narodi bit će i patriotizma. To se osećanje mora izbrisati iz srca pre no što se može uspostaviti trajni mir. Njegovo mesto mora zauzeti ljubav prema prirodi i idealima nauke. Naučna otkrića moćne su snage koje vode tom cilju."

Tesla iznosi zaključak po kojem će progres čovječanstva izazvati žrtvovanje umjetnosti nauci i otvara pitanje naučne kreativnosti. Njegovo kozmološko stanovište opravdava razlikovanje vještačkog svijeta umjetnosti i vještačkog svijeta nauke i tehnologije, iako je njemu samom jasno da Svijet nije vještački proizvod. Tesla očito smatra da porast naučnog saznanja smanjuje stupanj umjetničke slobode i smanjuje ljudsku potrebu za umjetničkim izražavanjem. Dakle, postavio je nauku iznad umjetnosti. Da je napokon filozofiju izdigao iznad nauke, s današnjeg gledanja, bio bi apsolutno u pravu. Najzad, iz naučne uređenosti društva proistekao bi detereministički karakter podjele rada i novi društveni odnosi, a što bi sličilo na savršeno funkcionalan sistem pčelinje košnice, sistem savršenog društvenog poretka, sistem savršene svjetske države.

U tom kontekstu Tesla razmatra i vojsku i vojnu organizaciju. Svaka vojna organizacija predstavlja zatvoren sistem, adijabatskog tipa, koji neprestano mora biti snabdijevan izvana (hrana, odjeća, obuća, novac...), da bi se u njemu održao željeni tip organizacije. Ukoliko bi se vojna organizacija počela baviti proizvodnjom hrane i drugih ekonomskih dobara, kako ne bi zavisila od energetskog dotoka iz okruženja, utvrđeni obrazac neminovno bi se izmijenio. Izmijenio bi se i sistem vrijednosti i otpočela bi transformacija u civilno društvo. Naravno i organiziranost civilnog društva zavisi od prirasta energije iz okoline, ali društvo taj manjak energije iz okoline nadoknađuje povećanjem produktivnosti i prelaskom u nove društvene odnose. U tim uvjetima prva na udar dolazi vojna organizacija.

- 21:14 - Da ne dođe do prijatelj drag... (27) - Isprintaj - #
09.03.2006., četvrtak
Godina Nikole Tesle (6) - Tesla o ratu (1)
Earth at Night

Earth at Night

"Ma šta budućnost spremala ljudskom rodu dosadašnji razvoj ukazuje da mu je sudbina najverovatnije večita borba."

Tražeći astrofizičke uzroke cikličnih zemaljskih sukoba (ratova) među narodima, Tesla je razvio teoriju po kojoj sunčeva magnetosfera, pravilni ciklusi pojava sunčevih pjega, protuberance, magnetski poremećaji i bure izazivaju promjene u Zemljinoj jonosferi, koja je zbog karaktera struja koje njome protječu direktno u rezonantnom odnosu sa ljudskim mozgom. Na osnovu te teorije Tesla je uspostavio matematičku korelaciju ratova i ciklične sunčeve aktivnosti.
Kroz aksone, nervna vlakna i nervne mreže ljudskog centralnog nervnog sistema protječu jednosmjerne jonske struje u obliku nervnih elektroimpulsa brzinom od oko 30km/s. Ta brzina odgovara brzini rotacije Zemlje oko osi. Sunčeva magnetska indukcija i njeni poremećaji mijenjaju elektromagnetske parametre jonosferskog sloja, a ovi direktno afektiraju rad ljudskog mozga. U elektroencefalografiji poznato je da su takozvane šumanove rezonance Zemljine atmosfere, posebno jonosfere, podudarne frekvencijama moždanih valova, u opsegu od 1,5 - 20 Hz. Radi se dakle o ekstra niskim frekvencijama.

Vezu ljudskog mozga i elektromagnetskih polja Tesla je uočio još 1899. u Kolorado Springsu. Potvrdu nalazimo u njegovom pismu Robertu Andervudu Džonsonu u kome govori da je u ‘škrabotinama snažnih elektromagnetnih pražnjenja otkrio tragove uma, odnosno inteligentnog ponašanja.Traženjem prirodnog kauzaliteta na relaciji kozmos - ljudski ratni sukobi, Tesla je pokušao istražiti i formulirati etiku višeg tipa, čiji bi karakter prvenstveno bio matematički i koja bi imala snagu prirodnog zakona, njegovu neumitnost, baš kao što je ima i sam rat. Po izvanredno točnim predviđanjima koje je izveo godinama unaprijed, izgleda da je Tesla u tome uspio: ako nam i nije ostavio jasnu i upotrebljivu kozmološku teoriju, on ju je ipak naznačio u svojim spisima o energiji i materiji, i najzad, on ju je i provjerio rješavajući najkompleksniji mogući problem, a to su društveni ratni odnosi.

"Predvidjanje je nezahvalan posao, ali naučne prognoze mogu biti korisne, a bile bi to još više da ljudska priroda nije sklona da zanemaruje savete i lekcije. Pošto je prethodno proučio situaciju, stručnjak može da predvidi izvesne događaje vrlo pouzdano."

Tesla ratovanje promatra kao energetsku izmjenu u okviru zatvorenog sistema s konačnim nabojem. Prema tome, ako odliv energije prevazilazi priliv, rat se momentalno zaustavlja. U slučaju da ovu teoriju prihvatimo kao ispravnu, i u slučaju da uvjeti ostanu nepromijenjeni, moramo se složiti s Teslom da će dužina trajanja rata zavisiti prije svega od načina na koji će doći do iscrpljivanja energetskih sadržaja zaraćenih strana. Oštećenje ili nedostatak opreme, nestašica hrane, municije, metala, kemijskih sredstava, oskudica u novcu, nedovoljan broj uvježbanih ljudi ili jednostavno nedostatak ljudi, samo su neki od elemenata s kojima treba računati kao s uzrocima prekida sukoba. Upravo analizirajući ove faktore Tesla u decembru 1914. zaključuje da već iduće godine ili najkasnije za godinu i po dana u ratovanju mora doći do zastoja, jer se, s obzirom na resurse, on ne može voditi tako visokim intenzitetom. Silazno osciliranje ratnih dejstava on je točno predvidio. Naime, nakon niza njemačkih ofenziva na Zapadnom frontu dolazi do fiksiranja linije fronta, do ukopavanja i dugotrajnog rovovskog rata.
"Ovakva perspektiva dovoljna je da izazove najcrnje slutnje, a naši prognostičari bave se mišlju kako da što pre uspešno okončaju ovaj užasni pohod. Može li se to? Svi koji su u ovo umešani čvrsto su rešeni da se bore do kraja, ma kako on bio gorak, braneći svoj stav time da bi preuranjen mir ostavio sva goruća pitanja nerešenim, što bi značilo da će postojeći mračni režimi i dalje postojati i zlo se iznova obnavljati. Neki novi neoboriv argument mora se izneti u prilog prestanka rata. Slučaj je užasan, ali nade ima. Nada leži u nauci, istraživanju i otkrićima."

Razmatrajući materijalne dokaze o ratu kao razmjeni energetskih potencijala, iznoseći činjenice političke i emocionalne prirode, Tesla je na odista vidovit način povezao socijalnu psihologiju, industrijsku proizvodnju i etnopsihološke karakteristike europskih naroda, izvodeći naoko neobične logističke zaključke, koji su u tom momentu, kada je članak objavljen, prkosili ne samo podacima obavještajnih službi, već i opće poznatoj statistici ekonomskog rasta i moći strana u sukobu. Njegova logika bila je dublja, a njegova kozmologija bolje je određivala budućnost tako neizvjesnog procesa kao što je Prvi svjetski rat. Tesla je dublje i bolje shvatio prirodu rata nego ijedan filozof i teoretičar prije njega. Ono što odlikuje njegov stil izražavanja i daje eleganciju koncizno izvedenim zaključcima, jeste izostavljanje svega suvišnog. U procjenama koje vrše suvremeni ratni teoretičari ugrađena je i mana prevelikog broja činjenica koje dostavljaju stručne, a često i špijunske službe, činjenica koje je bez poznavanja dublje zakonitosti njihovih mnogostrukih veza teško poredati po značaju i zbog toga se istina najčešće zamagljuje pretjeranim uvažavanjem besmislenih podataka.

- 20:18 - Da ne dođe do prijatelj drag... (20) - Isprintaj - #
08.03.2006., srijeda
Uživate li u vožnji
Strah

Psihologija tvrdi da u genu nosimo dvije vrste straha: strah od iznenadnog zvuka i strah od izmicanja podloge. Dokaz? Ako bilo čime izazovete jaki zvuk u blizini novorođenčeta, ono se trza, brzo, kao u panici, miče okicama i šire mu se zjenice. Ako ga naglo spustite prema zemlji, širi rukice i također brzo vrti okicama, a zjenice mu se šire. Oba ova straha su poput pečata upisani u našim genima i nosimo ih do kraja života. Svi se nekontrolirano trzamo pri iznenadnom zvuku, ubrza nam se puls i rašire se zjenice, a pri izmicanju podloge nekontrolirano se grče glatki mišići. Ova dva straha nemoguće je kontrolirati. Dakle, strah od iznenadnog zvuka i strah od izmicanja podloge su urođeni strahovi, a svi ostali strahovi su naučeni.

Prva dva naučena straha koji su uobičajeni i najčešći su: strah od mraka i strah od vode. Strah od mraka, naravno, preneseni je strah od iznenadnog zvuka kome u mraku nismo u stanju odrediti pravac dolaska i podrijetlo, a strah od vode je nastao iz straha od izmicanja podloge – vidimo podlogu, površinu vode u koju uranjamo bez otpora, izmiče nam. Stručnjaci smatraju da je strah od iznenadnog zvuka nastao kao normalna reakcija još u doba evolucijskog razvoja čovjeka kada je on morao biti na oprezu zbog svojih prirodnih neprijatelja i suparnika kako ga ne bi iznenadili. Strah od izmicanja podloge je nastao zbog mnogobrojnih potresa i pomicanja tla u istom tom davnom periodu.

Vjerojatno se sada pitate čemu ova priča.
Pretpostavljam da je velika većina vas osjetila mučninu u nekom prijevoznom sredstvu i da se pitala za razloge. Korijeni su upravo u strahu od izmicanja podloge. Normalna reakcija pri izmicanju podloge i pojavi straha koji je nemoguće u tom malom djeliću vremena kontrolirati i savladati, je grčenje želuca i nesvjesno stiskanje glatkih mišića te ubrzavanje rada srca. Pri višestrukom ponavljanju ovih situacija (naglo propadanje i ljuljanje) dolazi do grčenja i opuštanja želuca, a taj signal naš mozak prepoznaje kao potrebu izbacivanja hrane što je također urođena reakcija. Potreba za izbacivanjem hrane iz želuca također ima korijene u prapovijesti, a nastala je evolucijom u cilju sprečavanja trovanja organizma hranom. Takvo što najlakše uočavate kod svojih ljubimaca (psa ili mačke) kada pojedu neku hranu koja ne odgovara njihovom organizmu. Ovaj oblik mučnine skoro da je nemoguće spriječiti bez upotrebe nekog sredstva za smirivanje ili bolje rečeno umrtvljivanje receptora u našem organizmu. Naravno ovo nije jedini razlog pojave mučnine u toku vožnje.

Drugi razlog je preosjetljivost centra za ravnotežu u srednjem uhu koji se naziva pužnica. Vjerujem da je svima vama poznato da se unutar tog centra nalazi tekućina u kojoj plivaju kristalići koji svojim kretanjem stimuliraju treplje po stjenkama puža. Na osnovu područja koja su stimulirana naš mozak ima informaciju o položaju tijela u prostoru. Pretjerana stimulacija treplji izaziva laganu vrtoglavicu, mučninu koja na kraju opet završava izbacivanjem hrane iz želuca.

Ovaj oblik mučnine moguće je kontrolirati ili bolje rečeno moguće ga je treningom ublažiti pa čak i spriječiti. Trening se sastoji u neprekidnom okretanju glave u jednom smjeru (u lijevo ili u desno) do pojave mučnine i povraćanja. Radnju je preporučeno izvoditi ispred ogledala i širom otvorenih očiju. U početku se mučnina javlja relativno brzo (kod preosjetljivih već nakon par sekundi). Kada se vrijeme pojave mučnine prolongira trostruko i više, postupak se smatra uspješnim. Loša strana postupka je što nije trajan, naime ukoliko ga se ne provodi dovoljno često osjetljivost centra za ravnotežu se vraća na početno stanje.

Dodatak:
U novije vrijeme, osjećaj mučnine tijekom vožnje, može se spriječiti i posebnim narukvicama koje je moguće nabaviti u velikom broju apoteka. Sprečavanje mučnine postignuto je laganim pritiskom na unutarnju stranu zapešća jedne ili obje ruke koji ostvaruju plastične kuglice unutar elastične narukvice. Ovakav način sprečavanja mučnine nastao je u Kini, a na osnovu njihovih iskustava iz akupresure (izazivanje željenog reagiranja organizma stalnim ili povremenim pritiskom na određena energetska čvorišta ljudskog tijela). Narukvicu je potrebno postaviti tako da se kuglice nalaze neposredno pored mjesta na zapešću gdje se inače mjeri broj otkucaja srca. Nije preporučeno stavljati kuglice na bilo.


- 21:14 - Da ne dođe do prijatelj drag... (22) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>