< veljača, 2006 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Komentari On/Off

Opis bloga
More, nebo, ptice, ribe, masline i vino

Alkion - grčki alkyon
1. mitološka morska ptica (zimorod, ledarica, gnjurac) smatra se da proriče sreću.
2. zvijezda u sazviježđu Bika, najsjajnija u grupi Plejade (Vlašići).
3. kći Eolova, žena Keiksova, od žalosti za nastradalim mužem bacila se u more, a bogovi su ih oboje pretvorili u ptice
4. prvi istraživački brod čuvenog pomorskog istraživača Jacquesa Cousteaua


Galeb

beba

odijevanje

naslovnica




Linkovi
Blog.hr
Forum.hr
Monitor.hr
Alternativa

Ima neka tajna veza
helix-bubimir
košuta-Peti element?
Fanny-domaćica
JJ-svega pomalo
mladen-nježni Orlando
Rilady - s(t)jenovite misli
uspomena-samo misli
Zeleni čajek-(o)čajanke
Gaya-Dottoressa
bigg-priče
Tril-veselo
ely-jutarnja kava
k(v)adar-slika dobro
vunenica-Sunce je njeno
Borut-Izrael
izgubljena-potraga
Big blue-duboko plavo
gustirna-Nelini visovi
Čiovka-Trogir u srcu
Pero u šaci-razmišljanja
Sve što stoji u daljini svima nam se malo čini,
samo nam se naša sreća u daljini čini veća.




online

Free Web Counter





Ljubav i mašta čine svašta
Svatko može da poleti,
samo treba da se sjeti.

Alkion
26.02.2006., nedjelja
Godina Nikole Tesle (5) - vizionar budućnosti

Preuzeto ovdje

Veliki je broj Teslinih vizionarskih otkrića koja su svoju primjenu dobila tek nakon njegove smrti. Genije, kakav je bio, volio je u svojim predavanjima predviđati budućnost kakvu je vidio u svojim mislima. Tako je predviđao svijet neograničenih mogućnosti, svijet ljudi jednakih u svemu, svijet blagostanja, svijet slobodne i svima dostupne energije...

Tesla je rano ustanovio vrijednost struja vrlo visoke frekvencije u liječenju nekih bolesti. Današnji tretmani dijatermija, darsonvalizacija i terapija kratkih valova zasnovani su upravo na Teslinom upozorenju o povoljnom djelovanju zraka visoke frekvencije na ljudski organizam.

Prvi je primijenio struju u elektrokemiji za dobivanje nitrata iz zraka. Već tada je shvatio značaj nitrata pri proizvodnji hrane: "Ključ za rješenje neobično važnog problema hrane je jeftina proizvodnja nitrata… Velika industrija ove vrste stvorit će se ubrzo iz ovih mojih eksperimenata..."

Jedan je od prvih znanstvenika koji je napravio rendgenske snimke šake, lubanje, koljena i lakta, a najvjerojatnije je prvi znanstvenik koji je već tada ukazao na štetni utjecaj tih zraka pri dužem izlaganju njihovom zračenju.

Prilikom proučavanja utjecaja struja visokih frekvencija na razrijeđene plinove rodila mu se ideja o neonskoj lampi koju je i izradio ne bi li impresionirao publiku na svojim predavanjima.

U vrlo velikom broju otkrića i patenata iz područja električne struje i njene primjene skoro da ostaju nepoznata i nedovoljno opisana Teslina istraživanja iz područja strojarstva, hidrodinamike i ponašanja tekućina pri vrlo visokim pritiscima. Za potrebe istraživanja ponašanja tekućina pri vrlo visokim pritiscima konstruirao je posebne turbine, pumpe i brzinomjere. Njegova pumpa bez lopatica i danas ima vrlo široku komercijalnu upotrebu. Tesla je ustanovio kako mlaz tekućine pod vrlo visokim pritiskom ima jako veliku tvrdoću te se ponaša poput najtvrđeg materijala. Danas je ova činjenica iskorištena za vrlo fina i precizna, takozvana hladna, rezanja metala kako bi se izbjegla promjena strukture materijala izazvana zagrijavanjem pri rezanju nekim drugim načinom.

Napokon, zbog njegovog velikog zalaganja za povezivanjem komunikacija u jedinstveni svjetski sustav, slobodno ga možemo nazvati i praocem INTERNETA.

- 16:19 - Da ne dođe do prijatelj drag... (36) - Isprintaj - #
19.02.2006., nedjelja
Intermezzo

Još jedan nostalgičan povratak u prošlost.

crtež


- 21:34 - Da ne dođe do prijatelj drag... (35) - Isprintaj - #
15.02.2006., srijeda
Godina Nikole Tesle (4) - Teatralnost genija

Tesla for Teachers

"Teslu ne možemo smjestiti u moralni okvir jednog uspjelog velikog inženjera. Tesla je pjesnik elektrotehnike, umjetnik ako hoćete. Tesla je bio prepun ideja, a da bi mogao da vrši normalan rad inženjera. Njegova intuicija je kolosalna, njegov pogled u tajne prirode strahovit. Nadošao je kao vihor, zahvatio suvremeni svijet, koji ga je teško slijedio, jurio je naprijed, ne obazirući se na okolinu, na normalne ljude, …" - riječi su poznatog slovenskog inženjera elektrotehnike akademika, Dr.sc. Milana Vidmara.

Pažljivijim čitateljima, povjesničarima i istraživačima Teslinog rada i života vrlo brzo pada u oči Teslina teatralnost i njegovo nastojanje da zadivi publiku oko sebe. Uočljiva je pomalo sujetna želja za držanjem predavanja koja često graniče s cirkuskim predstavama. Volio je svoje slušatelje i gledatelje iznenaditi eksperimentima koji su, za tadašnje prilike, bili svojevrsna čuda.

Zamislite lica publike dok Tesla stoji okružen nebrojenim munjama izazvanim strujama vrlo visokih frekvencija i napona od preko dvanaest miliona volti. Znao je izazivati divljenje i čuđenje publike držanjem u ruci žarulje koja svijetli bez naoko vidljivog izvora energije. U tu svrhu je vakumiranu staklenu cijev napunio kalcijum-sulfidom i cink-sulfidom i izlagao je strujama vrlo visokih frekvencija i napona. Danas se to smatra začetkom neonskih žarulja čija uporaba je zaživjela pola vijeka nakon Teslinih eksperimenata. Ponekad je svoj štap punio statičkim elektricitetom i njime dodirivao osobe blokirajući im pokrete.

Interesantna je i priča o njegovom prvom prikazivanju radio-dirigiranog broda u New Yorku kada je zahtijevao da patentna komisija iz Washingtona bude prisutna na demonstraciji. Patent je, naravno, dobio zaštitu 1.srpnja 1898.

Kao i svakom čovjeku i Tesli je uspjeh mnogo značio i volio je pričama o tim uspjesima hraniti mit o vlastitoj genijalnosti: "Moje predavanje učinilo je neopisiv utisak. Teško bi bilo dati Vam ideju kako sam uvažen ovđe u znanstvenom svjetu. Mnoga pisma dobio sam od najvećih duhova…"

Vrlo često može se čuti kako Tesli novac nije značio ništa. To svakako lijepo zvuči, pogotovu kada je riječ o takvom geniju, međutim istina je ipak malo prozaičnija. Odnos Tesle prema novcu bio je vrlo normalan. Novac je bio neophodan za istraživanja, za opremanja laboratorija i, naravno, za svakodnevni život. Tesla o tome jednom prilikom piše svom ujaku: "Ako se ovdje uspije, novca ću steći dosta. Na to ne mislim nu milo bi mi bilo kad bi mogao rođacima pomoći." Ili: "To je slava! Uspjeh je divan u svakom pogledu samo ne u novčanom. Ali i to će naskoro biti. Kad bi imao sad dosta novca da se održim neodvisan mogao bi steći veliki imetak. Nu u položaju u kom se sad nahodim moratiću primiti što dobijem."

Dodatak:

Još jedna kontroverzna priča o Tesli je priča kako je 1912. godine odbio Nobelovu nagradu za fiziku. Kao razlog odbijanja ove počasti navodi se Teslino neslaganje s Edisonom s kojim je navodno trebao dijeliti nagradu. Nekadašnji švedski sekretar Akademije nauka o tome piše:
"Tesla je bio predložen tek 1937. i ispostavilo se da su njegovi radovi na polju elektrotehnike bez sumnje bili genijalni, ali su u ono doba bili zastarjeli da bi mogli doći u obzir. Edison nije, koliko mi je poznato, nikad bio predložen. On je bio odličan tehničar. Njegov doprinos razvitku fizike ne može se smatrati kao epohalan."

Tesla je s Edisonom uvijek bio u dobrim odnosima i smatrao ga je velikom umom koji znanost, vještinom genija, stavlja u službu prakse.

- 18:46 - Da ne dođe do prijatelj drag... (26) - Isprintaj - #
12.02.2006., nedjelja
Nježni pogled
Još malo iz "ranijih radova":



Za Darka, M.H.Svabicu i sve ljubitelje životinja.

- 08:52 - Da ne dođe do prijatelj drag... (26) - Isprintaj - #
09.02.2006., četvrtak
Predah
crtež

- 14:51 - Da ne dođe do prijatelj drag... (19) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>