srijeda, 30.03.2016.
Duša Alilovaca i dio vremena koje se pamti sakupljeni na jednom mjestu
Piše: Jelenko Topić
Foto: D. Mirković
Članak izvorno preuzet sa portala Požega.eu.
Ivica Ciganović, umirovljeni službenik iz ovog sela napisao je svoju treću knjigu, koja je svečano predstavljena u alilovačkom Vatrogasnom domu. Nakon knjiga „Tkanica je selo opasala“ i „Alilovci-zaboravljeni pogledi“ sada je objavljena knjiga „Kazivanja Čič’ Ive Bar’ća“ koja donosi narodni život i običaje sela Alilovci.
-Knjiga bez sumnje ima veliko etnološko, povijesno, kulturološko i edukativno značenje za ovo malo selo – kazao je uvodničar Josip Prološčić, a zahvalu autoru i čestitke uputio je načelnik kaptolačke općine Mile Pavičić. Ta općina i njeni čelnici dali su značajnu potporu objavljivanju ovog djela.
-To je dokument vremena jednog sela, a pratio sam Ciganovićev marljivi rad na sakupljanju građe koju sada objavljuje- istakao je Pavičić. U nastavku je knjigu predstavila etnologinja Vesna Kolić Klikić, viša savjetnica Gradskog muzeja Nova Gradiška inače dobra poznavateljica tradicije i običaja Slavonaca.
-Ovo izdanje donosi dio duše Alilovaca i dio vremena koje se pamti, ali i ostaje, a knjiga je pisana danas s osvrtom na prošlost i ciljem da ostane onima koji dolaze iza nas – kazala je V. Kolić Klikić i ukazala na zanimljive uzrečice Alilovčana koje se koriste i riječi koje su nestale, a sabrane su u ovoj knjizi.
Profesorica hrvatskog jezika Marija Šag Sadilek govorila je o ikavici kao bogatstvu ove knjige, te kazala da je napisana jednostavnim i svima razumljivim stilom, te da je ona čuvar bogatog narodnog duha.
Autor Ivica Ciganović izrazio je zahvalnost svima koji su pomogli da knjiga ugleda svjetlo dana, te kazao da je na svima nama da sačuvamo ono što je ostalo od bogate tradicije i jezika ovog kraja.
– Posljednjih desetak godina shvatih da ono što bijaše bitno za opstanak naroda nestaje. Potaknut tom spoznajom i željom očuvanja narodnog blaga, a uz podršku svojih znanaca, mještana i prijatelja starine, odlučio sam u knjigu uobličiti svoje spoznaje o ljudima, vremenima i običajima-istakao je autor.
Tijekom promocije nastupili su gajdaš Robert Sakoman iz Biškupaca i samičar Tomislav Ciganović iz Alilovaca koji su svirkom i pjesmom dočarali kako se nekada sviralo i pjevalo na slavonskim sokacima, a nekoliko pjesama izveo je ženski tamburaški sastav „Bećaruše“ iz Grabarja.
- 19:43 -
subota, 19.03.2016.
NAJAVLJUJEMO PREDSTAVLJANJE KNJIGE
Piše: Ivica Ciganović
ZAŠTO SAM NAPISAO KNJIGU: NARODNI ŽIVOT I OBIČAJI SELA ALILOVCI
Život ljudi današnjice, početkom 21. stoljeća, znatno se razlikuje od života naših predaka prije sto ili sedamdesetak godina. Živimo u vremenu velikog tehničkog , a pogotovo elektroničkog napretka. S ove tehničke strane životni se uvjeti toliko brzo mijenjaju da ih žitelji teško i prate. Napredak i elektroničkih medija i društvenih mreža je tako brz i obiman da se gotovo jedva snalazimo. Uz sve, elektronički mediji vladaju društvenim i političkim prostorom cijeloga svijeta. Društveni život u tom okružju zamire a čovjek postaje osamljenik i lakše tipka po tipkovnici uređaja nego razgovara s bližnjima. Općenito se smanjuje potreba za osobnom komunikacijom a utjecajem Engleskog jezika ugrožen je materinji Hrvatski jezik. Rječnik je osiromašen, pun tuđica i krivih naglasaka. Usmjerenja društva kroz obrazovanje i odgoj vode zanemarivanju osnovnih vrednota našeg naroda: narodne tradicije, jezika, vjere, običaja, obitelji i domoljublja.
Dok je moj naraštaj živio svoje djetinjstvo, mladenaštvo i ranu zrelu dob, iz starinskog načina života se mnogo pamtilo i živjelo. To je kulturno blago koje jedan narod čini vjerodostojnim i stalnim na zemljopisnom prostoru, u našem slučaju dijelu Hrvatske zvanom Slavonija. Posljednjih desetak godina shvatih da ono što bijaše bitno za opstanak naroda nestaje. Potaknut tom spoznajom i željom očuvanja narodnog blaga, a uz podršku svojih znanaca, mještana i prijatelja starine, odlučio sam u knjigu uobličiti svoje spoznaje o ljudima, vremenima i običajima. Tako dolazi do naklade knjiga: Narodni život i običaji sela Alilovci. Sada, pri kraju toga posla ponosan sam na svoju ustrajnost. Sretan što sam uspio nadvladati osobni strah koji me pratio od upuštanja u ovako velik pothvat. Hrabrenje prijatelja i znanaca koji su podupirali moj rad bilo je presudno pri donošenju odluke. Zanemario sam one koji su sve s podsmjehom i nevjericom promatrali. To tako u životu mora biti. Važno je ustrajati u dobru i ne dozvoliti sumnjama da ovladaju ljudskim duhom. Da sve ono što su naši stari stvarali i sačuvali ne bi nestalo u zaboravu, sve sam svoje bilješke sastavio u jednu cjelinu koja obuhvaća svenarodni život i običaje iz njega proistekle.
Što ova knjiga sadrži neću vam opisivati. Treba je uzeti i pročitati. Nakon čitanja donesite svoj sud i ocjenu. Svima koji drže da su još neke važne činjenice ili događaji ostali neobuhvaćeni radom, savjetujem da ih zabilježe i sačuvaju pa ćemo nekom drugom prigodom i njih ugraditi u cjelinu i ovaj uradak dopuniti. Držim da je za naše selo i zajednicu značajno da ima knjigu svoje baštine i da time može pokazati svoje korijene, jer mnogi to nemaju.
- 11:15 -