utorak, 20.11.2007.

POZIV

Poštovani,
pozivamo Vas da zajedno sa članovima Udruge Tjelesnih Invalida Zadarske županije na dostojanstven način obilježimo Međunarodni dan invalida u prostorima
"ARSENALA"-Zadar, Trg 3 bunara br.1.

Druženje pod motom "NAŠ DAN-NAŠE VRIJEME..." održat će se u ponedjeljak 3. prosinca 2007.g. s početkom u 10 sati!
Dobrodošli!

- 12:39 -

Komentari (2) - Isprintaj - #

utorak, 13.11.2007.

Sad su samo naše i nećemo ih pustiti tako lako!

Riječ je o volonterkama; dvijema studenticama Sociologije i Pedagogije, Višnji i Maji koje su voljne svoje slobodno vrijeme posvetiti nama Mosovcima i pratiti nas na svim našim druženjima. Naravno, neće nas cure samo počastiti svojom pojavom nego iskrena i otvorena srca žele nam uskočiti ama baš svugdje gdje nam pomoć bude potrebna. Zahvaljujem dr Miliši i udruzi CINAZ koji je cure uputio na nas!
Višnja i Antonija su se veoma brzo uklopile u naše malo društvance i s velikim interesom su sudjelovale u svim našim raspravama na našom redovitom sastanku u utorak, 13.11. 07. A raspravljalo se o:
* problemu prijevoza osoba s invaliditetom
* priprema obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom
* o Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI ( s obzirom da je anketa pokazala da naši članovi nisu upoznati sa radom Fonda)
* obavijest o Konvenciji koja je ratificirana, ali nije stupila na snagu (5/7 zemalja ju ratificiralo )
* dogovor o posjetu članici naše Udruge
itd, itd, itd pričalo se , raspravljalo i vjerujem ponešto i naučilo.
A sad upoznajte Višnju i Antoniju;

Vidite ekipu sa sastanka;

I vidite njih dvoje. Baš su simpa pa sam ih stavila na blogsretan

- 20:42 -

Komentari (0) - Isprintaj - #

nedjelja, 11.11.2007.

Kako napisati dobar projekt?

Odgovor na postavljeno pitanje je:

sudjelujte u obuci koju provodi Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka RH u suradnji sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj u okviru provedbe Projekta socijalnog i gospodarskog oporavka!
Baš na jednoj takvoj obuci u Zadru, Hotel Kolovare od 7-9. studenog 2007. sudjelovali smo i mi iz Udruge Tjelesnih Invalida Zadarske Županije, zajedno sa još tridesetak članova Voditelja ostalih Udruga i Općina iz cijele Hrvatske!
Trodnevna obuka bila je više nego dobro organizirana i zaslužuje čistu peticu, a za uspjeh obuke najviše su zaslužne i odgovorne četiri trenerice; Jadranka, Dunja, Lidija i Dušanka koje su nas polaznike oduševile znanjem, sposobnostima i vještinama koje posjeduju, a vezane su uz problematiku pisanja prijedloga projekata i njihovu uspješnu provedbu.
Slika 1. Polaznici obuke


Slika 2. Radilo se u grupama i svaka Grupa je htjela što bolje prezentirati svoj rad


Slika 3. Radilo se i u pauzama


Slika 4. Grupa Zadranki ponosila se stručnosti svoga tima:
defektolog, psiholog, pravnik, socijalni radnik, ekonomist; Ukratko; EKIPA IZ SNOVA sretan

- 14:51 -

Komentari (1) - Isprintaj - #

Da nije studenata......;-)

Skoro mi je srce stalo kad sam vidjela da je netko komentirao post.
Stvarno sam se zapitala, ima li svrhe da ja gubim vrijeme na obavještavanje, informiranje, tipkanje, obrađivanje slika, a nitko da ostavi svoj trag.
Ipak mislim da ne gubim vrijeme (što pokazuje i brojač posjeta na ovu stranicu) nego čitatelji ovog bloga, ne znam iz kojeg razloga, nemaju dovoljno hrabrosti da ostave svoj komentar! Vjerujem da će se i to ubrzo promijeniti ili .....
Ma nećemo razmišljati negativno, nego STUDENTICE; HVALA TI!
A ovo je prilika da Vas MOSOVce pozovem na sastanak u utorak 13.11., u 16h u prostoru naše Udruge kada ćemo, između ostalog, raspravljati i o ovom problemu prijevoza osoba s invaliditetom.
Zajedničkim snagama lakše ćemo doći do rješenja problema!
Mosovci, vidimo se u utorak!

- 14:35 -

Komentari (0) - Isprintaj - #

nedjelja, 04.11.2007.

I mi bi prijevoz za izlaske i druženja!

Ne želim da Grad Zadar zaostaje u bilo kojem pogledu za ostalim gradovima Lijepe naše, ali u nekim stvarima Grad Zadar malkicu šepa pa čak i za manjim gradovima kao što su Labin, Čakovec i npr. Vinkovci.
A tek kad sam vidjela da su se i mladi Splićani izborili za svoje pravo, onda sam i ja odlučila krenuti u akciju.
No, na samom početku naletih na barijeru!
O čemu se radi?
Kratko i jasno; O prijevozu osoba s invaliditetom.
I Splićani su se izborili da vikendom imaju pravo na prijevoz i to do tri sata ujutro; tako da i mi (tj. oni Splićani) osobe s invaliditetom imamo/ju pravo na zabavu i noćne izlaske. Prijevoz je omogućen u kasnim večernjim satima i za odlazak u kazalište, kino, na utakmice, koncerte,....
Tako sam i ja krenula u pisanje dopisa Odboru za kombi za OSI ili se možda to nadzorno tijelo zove Vijeće?!!!! I odmah se sjetih ja i Veze koju ću uhvatiti u Odboru/Vijeću koja će nam pripomoći pri realizaciji ideje, kad ono već kod prve rečenice (potencijalnog) dopisa, ostadoh bez teksta.
Što pisati Dopis koji će nam najvjerovatnije biti odobren (jer smo dobri s Vijećem i sa vozačimasretan) kad nas nema gdje odvesti?
U kino Pobjeda- NE MOŽEMO!
U kino Gotham-NE MOŽEMO!
U kazalište -NE MOŽEMO!
U većinu disko klubova- NE MOŽEMO i tako dalje da ne nabrajam.
Imam osjećaj da kud god se okrenem: SAMO STEPENICE! A većina "zdravih" ljudi o tome nikad ni ne razmišlja niti je svjesna koliko nekome samo jedna stepenica može zagorčati život.
Ali ipak na par mjesta možemo i u dogovoru sa mladima, ipak mislim da ću dopis napisati. No, trebam čuti ostala mišljenja i da li potreba za tim postoji.
Ovo je bilo samo moje glasno razmišljanje.wave

- 20:32 -

Komentari (2) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom

1.Prepoznate li potrebu za pružanjem pomoći osobi s invaliditetom, pitajte ju kako joj najbolje možete pomoći.

2.Prigodom upoznavanja ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. Rukujte se lijevom rukom ili dodirom kako to najbolje odgovara osobi s invaliditetom.

3.Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.

4.Razgovarajte normalno, služeći se svakodnevnim izrazima poput: "Vidimo se", "Pozdravljam, trčim dalje", "Čujemo se" - bez obzira o kakvom invaliditetu se radi kod osobe s kojom razgovarate. Nemojte se bojati krivih riječi.

5.Ako s osobom u invalidskim kolicima dulje razgovarate, nastojte sjesti kako biste se gledali u oči.

6.Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite je da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete.

7.Govorite polako i direktno prema osobi oštecena sluha. Ne vičite, ne govorite joj u uho. Vaši izrazi lica i pokreti usana pomažu joj da vas razumije. Ako, ipak, niste sigurni da vas je razumjela - napišite poruku.

8.Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na vašu ruku.

9.Gluhoslijepe osobe vas mogu razumijeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih pisanih slova na njenom dlanu.

10.Osobna pitanja o invaliditetu ili njegovim uzrocima nemojte postavljati osobi s invaliditetom ako s njom niste bliski.

11.Budite obazrivi i strpljivi, osobama s invaliditetom može trebati više vremena da nešto ucine.

12.Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.

13.Čekajuci u redu ustupite svoje mjesto ili se zauzmite da teško pokretna osoba odmah dođe na red.

14.Prigodom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomozite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona...,

15.Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte samo ako ste to bili zamoljeni. Ne naslanjajte se na invalidska kolica, ona su dio osobnog prostora osobe koja ih koristi.

16.Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dozvolu.

17.Poštujte vozače s invaliditetom. Kada u prometu susretnete vozilo označeno znakom invalida, povećajte razmak, smanjite brzinu vožnje i povećajte oprez. Uvažite njihovu sporost u obavljanju radnji.

18.Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom. Prema njima se ponašajte kao prema jednakima, jer one to i jesu.