24.09.2006., nedjelja

IV

Tebalo je da provedemo 2-3 dana u Belgiji, međutim odlučili smo da krenemo odmah sutradan vozom u Pariz, a da rođaci odvezu auto kod majstora. Rođak Aleksandar nas je odvezao do mesta Laon na severu Francuske gde je trebalo da uhvatimo voz za Pariz. Imali smo i malo vremena da odemo do ogromne katedrale koja se nalazi na brdu iznad grada i dominira okolnim ravničarskim krajolikom. Voz polazi tačno na vreme, a u stanicu Gare Du Nord ulazi tačno jedan minut pre planiranog. Na stanici nas čekaju moja sestra i njen muž. Na stanici je ogromna gužva, temperatura vazduha je blizu 40ëC i to već danima. Da bismo stigli do Porte De Saint Ouen moramo da promenimo tri linije metroa, što je, budući da smo imali užasno mnogo stvari i da je bila ogromna gužva, bilo jedno grozno iskustvo. Pre nego što smo došli u Pariz svi su nam pričali da dobro čuvamo stvari, pogotovo u metrou, jer je Pariz otprilike prestonica džeparoša. A u metrou je bar 95% likova ličilo na džeparoša. To je uglavnom beda i sirotinja iz afričkih i azijskih kolonija, koja se vraćala sa svojih (teških) poslova. Nešto mi od starta nije bilo u redu sa tim ljudima, u svakom slučaju mislim da nisu srećni. A mislim da ni Parižani nisu srećni što su oni tu u zaista ogromnom broju, potpuno neprilagođeni, većina njih uopšte ne prihvata vrednosti društva u koje su došli, već od određenih kvartova Pariza prave surogate svojih domovina. Mi smo odseli u 17. arondismanu, koji jedan od tih kvartova, a u susednom arondismanu je bila ona velika pobuna. Prvi utisak o Parizu bio je mučan, pogotovo što smo prvo veče u povratku kući zalutali i upali u neki zajeban kraj pun kurvi svih polova i trandži, grupa drogiranih crnaca i arapa po mračnim ćoškovima. U Parizu smo ostali 6 dana, videli najveće znamenitosti i muzeje, što je svojevrstan test izdržljivosti. Najjači utisak su ostavili muzeji d'Orsay, National d'Art Moderne - Centre Georges Pompidou i Picasso. Svidela nam se ulica St. Germain, deo grada pun lepih radnji, kafića i restorana. Grad je zaista grandiozan i odiše nečim što budi maštu, nekako shvatam zašto je oduvek bio stecište umetnika. Meni su bili veoma zanimljivi ljudi koji su po ulici i metrou svirali, igrali i izvodili predstave. Niko od njih nije bio šarlatan, daleko od toga, uživao sam u njihovim izvođenjima. Svideo mi se i panache - piće koje se dobija mešanjem limunade i piva. Nismo baš imali puno prilike da se uverimo u kvalitet francuske kuhinje i vina, tek poneka salata (cene su nepodnošljive). Sve u svemu najbolji deo Pariza je onaj koji je u muzejima.
Posle 6 dana vratili smo se u Šime, našu bazu u Belgiji i proveli još jedno divno veče sa našim domaćinima. U tom mestu se nalazi manastir u kojem se pravi jedno od najboljih belgijskih piva, koje smo nemilice ljuštili. Sutradan mamurni krećemo u Brisel, vodič nam je bio rođak Marko, koji je svoj posao obavio savršeno. Osim svih znamenitosti ovog grada pokazao nam je i nekoliko fenomenalnih kafića, koji su zadržali izgled iz perioda portugalske dominacije, do kojih se dolazi uskim prolazima koje obični turisti nikad ne bi provalili. Posetili smo i jednu sjajnu pivnicu u kojoj ima preko 400 vrsta piva i ništa drugo, ne služe ni vodu. Hram piva u zemlji piva. Tu smo, u sjajnom ambijentu probali nekoliko vrsta piva i sva su bila zaista posebna. Konobar zna sve o pivu i ispričao nam je da se piva koja smo probali prave u manastirima po receptima i na način od pre oko 300 godina. Probali smo i neke belgijske specijalitete – školjke, kobasice i naravno čokolade.
I to je to. Shvatio sam da bih mogao da pišem u nedogled, ako budem pisao sve doživljaje i razmišljanja o ovom putovanju. Sve u svemu Amsterdam je ostavio najlepši utisak, Pariz je svemu dao težinu i grandioznost, a Belgija ostavila lepe uspomene.

- 00:56 - Komentari (4) - Isprintaj - #

02.09.2006., subota

III Epizoda

Ništa drugo nam nije preostalo. Bili smo očajni. Morali smo da startujemo muriju. Međutim njihovi panduri su drugačiji, nisu kao naši - zajebani, nego fini, predusretljivi, znaju engleski, kupaju se i koriste dezodorans. Pošto dotična patrola nije mogla da nam pomogne, pozvali su drugu patrolu da donese kablove kojima ćemo da upalimo auto. Videlo se da odavno nisu imali tako ozbiljnu intervenciju, nih šestoro se bacilo na naš slučaj. I naravno auto pali, zahvaljujemo se i odlazimo, a jedan od njih nas savetuje „and now, dont turn off the engine until you get to Czechoslovakia“. Pa dobro, ne možeš od njih očekivati da razlikuju bivše komunističke zemlje.
A sad zatvorite oči i zamislite Belgijanca koji na engleskom startuje za pomoć našeg pandura. Kakav bi to bi zajeb.
Europeans, dont try this at our home, we are imaginary characters.
Anyway, krećemo dalje, do rodbine koja živi pored mesta Šarlroa kod Brisela, međutim rodbina ko rodbina nikad nije tamo gde je očekuješ, ispostavlja se da žive u Burleu kod Šimea kod Filipvila, koji je doduše pored mesta Šarlroa. Uglavnom posle nekoliko sati vožnje, scena je sledeća: mrkli je mrak (oko 23h), mi smo na seoskom putu, odavno nismo videli ni ljude ni objekte, saobraćajni znaci su kontroverzni, na jednoj raskrsnici se dvoumimo kuda dalje i auto se gasi. I neće više da se upali.

- 11:03 - Komentari (7) - Isprintaj - #

< rujan, 2006 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Neil Young - Living With War
Sufjan Stevens - Illinois
Ali Farka Toure - Savane
Sonic Youth - Rather Ripped
Andrew Bird - The Mysterious Production Of Eggs
Sons & Daughters - The Repulsion Box
Devendra Banhart
- Cripple Crow

Joanna Newsom - Ys
Andrew Bird - The Mysterious Production Of Eggs

Man In Black
by Johnny Cash


Well, you wonder why I always dress in black,
Why you never see bright colors on my back,
And why does my appearance seem to have a somber tone.
Well, there's a reason for the things that I have on.
.............
Ah, I'd love to wear a rainbow every day,
And tell the world that everything's OK,
But I'll try to carry off a little darkness on my back,
'Till things are brighter, I'm the Man In Black.


Little yellow spider
by Devendra Banhart


Little yellow spider, laughing at the snow
Well maybe that spider knows something that I don't know
'Cause I'm goddamn cold


Ritualna androgena
by Silvester Busche


I

Širim nosnice mravljeg kosmosa
Brat Lilihip pokazuje
Jerusalim gori
I u najboljim obiteljima taj grad zna goreti
Ližem mu glavu
Otvaram oči
Izleću usplahireni šišmiši sa gazdinog groba
Brat se smeje i podriguje
Otkud šišmiši baš u tvojoj glavi
Dolazi sestra Lilihip
Zavlačim tanku ruku u njenu glavu
Počinje divljati od iznenadnog straha
Oh gospode
Pišam po njoj
Zatvaram oči
Sveti duh mi se u plućima meša sa zelenom bebom
Trudan sam već dugo
Kao mitološko biće, puno vremena i vlage.