ŽELIM ŽIVOT - blog Zaklade Ana Rukavina

25.02.2009., srijeda

Sutra odlazim u zemlju koja se zove Nebo

Pročitala sam danas školski rad Ane Rukavine, napisan u drugom razredu gimnazije, u njezinoj petnaestoj godini. Tekst napisan 14 godina prije njezine prerane smrti!

"Sutra odlazim u zemlju koja se zove Nebo

Sutra idem u zemlju koja se zove nebo, jer za životom ne vrijedi plakati. Volim vas ... ali privlači me boja svjetlosti. Sa suzama u očima razmišljam dok sitna kiša pada i snijeg se topi, crven od krvi i ljubavi moje. I dok Vas gledam, vas ljude koje volim, tiho ljubim zemlju i odlazim. Voljela sam život i mladost, ali polako i nenadano oteli su mi sve. Molila sam da me pokušaju razumjeti, jer jednog dana kada me život jako umori, možda neću imati snage da krenem ispočetka. I sada sam daleko, pokraj neke druge rijeke i slušam neki drugi vjetar. Kosa mi je slijepljena, ruke crvene, a oči sive i vlažne, kao uvela travica pod snijegom, kao ledeni pogled, tiho nebo još uvijek je plavo.

Polako odlazim, a vi to ne primjećujete. Odlazim sama i ...pjevam. Tiho, ali pjevam. Ne dam da me zbune tuđe riječi i mržnja. Vjerujem da u svakom čovjeku ima mnogo ljubavi. Obećajem da ću često misliti na vas, ali i vi meni objećajte da ćete misliti na mene.

Pitate se zašto plačem? Plačem jer sam i ja čovjek od krvi i mesa. Plačem jer su me učili da plačem. Plačem jer cijela ova zemlja veliki je grob. Ljudi umiru i odnose dio prošlosti. Umiru i tako u nedogled. A mi se pitamo ima li netko snage da sve to zaustavi? Kad bi pokušali zajedno možda bismo i uspjeli, međutim mi smo sada daleko. S druge strane ulice.

Jednom kada budete osjećali isto što i ja, bijeli leptir doći će po vas i odvesti vas u svijet snova ... tamo vas čekam. Vjetar će pjevati o vama, lišće će umirati na granama, a mi ćemo plakati. Jedna riječ biti će dovoljna. Jedan pogled, hladan i ne previše iskren. Samo jedan zbogom i sve će biti tako davno.

Vaša Ana"
- 08:48 - Komentari (3) - Isprintaj - #

23.02.2009., ponedjeljak

Najava nove akcije upisa u Registar

Tvrtka LIMES PLUS d.o.o. i Zaklada Ana Rukavina 03. ožujka organiziraju akciju upisa u Registar dobrovoljnih darivatelja koštane srži i matičnih stanica i uzimanje uzoraka krvi za HLA tipizaciju.

Akcija će se održati u prostoru tvrtke LIMES PLUS d.o.o. Zagreb, Heinzelova 60 u vremenu od 15,30 - 16,30.

Akcija je otvorenog tipa pa pozivamo sve koji se žele upisati u Registar dobrovoljnih darivatelja koštane srži i matičnih stanica da nam se pridruže.
- 11:43 - Komentari (0) - Isprintaj - #

17.02.2009., utorak

Valentinovo na Hvaru u znaku akcije "Želim život"

Image and video hosting by TinyPic
Ravnateljica Crvenog križa Hvar, gđa Maja Budrović, poslala nam je slijedeći mail:


"Prvašići Osnovne škole Hvar iz projekta Crvenog križa „Odgoj za humanost“ kojeg vode učiteljice Nada Jeličić i Sunčica Lakoš, te četvrtaši iste škole s Veronikom Mlinac, koji su uključeni u sabirne akcije, prodavali su srca od plastelina i glinamola
svojim sugrađanima. Trg Sv.Stjepana bio je poprište smijeha i dječje radosti ponosnih malih „humanitaraca".

Vrtić iz Jelse također je sudjelovao u ovoj akciji i pripremio pravu malu seriju srdaca s namjenom prikupljanja sredstava za tipizaciju koštane srži. Za pohvaliti je i cijeli Odbor Crvenog križa Vrboske, koji je bio inicijator pokretanja ove akcije, a koji su se posebno potrudili u njenoj realizaciji.

Sve osnovne škole na otoku, kao i Srednja škola Hvar također su dale hvale vrijedan doprinos u prikupljanju sredstava. Ako će prikupljeni iznos od 5.231,00 kn pomoći makar jednoj bolesnoj osobi kroz tipizaciju tkiva, biti ćemo sretni. Cijeli iznos biti će uplaćen na ž.r. Zaklade ANA RUKAVINA, kojoj u skladu s mogućnostima redovito pomažemo.

Tom prigodom se djelio i promidžbeni materijal o cijepljenju protiv raka vrata maternice i ostalih bolesti uzrokovanih HPV-om. Mladež je pozvana da se javi u ordinaciju dr.Tonija L. Lavčevića,koji će provoditi cijepljenje na otoku Hvaru, gdje
se mogu upisati i dobiti sve potrebne informacije

ZAR POSTOJI LJEPŠI NAČIN ISKAZIVANJA LJUBAVI PREMA LJUDIMA U POTREBI OD OVAKVIH AKCIJA ?

Čestitke svima koji za Valentinovo daruju ugrožene sugrađane razumjevanjem, financijskom pomoći i ljubavlju!!!!!!!

Ravnateljica: Maja Budrović"

Od srca zahvaljujemo našim dragim Hvaranima koji su već u nekoliko navrata organizirali slične akcije pomoći Zakladi Ana Rukavina u proširenju Registra dobrovoljnih darivatelja koštane srži i matičnih stanica.
Veliko, veliko HVALA!
- 16:48 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Priopćenje sa konferencije za novinare Zaklade Ana Rukavina i Zavoda za hematologiju KBC-a Zagreb

U KBC Zagreb obilježena je 1000. uspješna transplantacija autolognih matičnih stanica, kojom se matične stanice, odnosno koštana srž uzimaju od samog bolesnika i zamrzavaju, da bi se nakon primjene visokih doza terapije vratili bolesniku.

„Glavni cilj ovog postupka je da se primjenom vrlo visoke doze protutumorske terapije uništi zloćudna bolest i postigne izlječenje. Vraćanjem prethodno uzetih matičnih stanica iz koštane srži ili krvi uspostavlja se ponovno normalna funkcija koštane srži, a bolesnik biva izliječen od maligne bolesti.”, naglasio je prof.dr.sc. Damir Nemet, voditelj Odsjeka za intenzivno lijecenje hematoloskih bolesti KBC Zagreb.

U Zavodu za hematologiju KBC Zagreb liječenje hematoloških zloćudnih bolesti transplantacijom autologne koštane srži izraslo je na temeljima transplantacije alogene koštane srži (od podudarnog davatelja) koju su 1983. uveli pročelnik Zavoda za hematologiju prof.dr.sc. Boris Labar i prim.dr.sc. Vinko Bogdanić. Prvo zamrzavanje autologne koštane srži (od samog bolesnika) i transplantaciju izveo je u ožujku 1988. prof.dr. sc. Damir Nemet s malim timom suradnika. To je bio prvi takav program liječenja u Centralnoj i Istočnoj Europi.

Postojanje tehnologije za transplantaciju autolognih matičnih stanica omogućilo je i izvođenje prve transplantacije stanica iz krvi pupkovine koju su 1990. izveli prim.dr.sc. Vinko Bogdanić i prof.dr.sc. Damir Nemet. To je bila jedna od prvih desetak transplantacija krvi pupkovine u svijetu i prva u svijetu kod bolesnika s kroničnom mijeloičnom leukemijom.

Svake godine raste broj bolesnika koji se u Zavodu za hematologiju KBC-a Zagreb liječe transplantacijom autolognih matičnih stanica. Zadnjih godina taj broj iznosi između 80 i 90 godišnje, a u veljači ove godine učinjena je i 1000. transplantacija.

“Od početnih napora prije 20 godina da se uspostavi tehnologija ove vrste transplantacije, danas je transplantacija autolognih matičnih stanica u KBC Zagreb organiziran, opsežan i uspješan program liječenja bolesnika koji se drugim načinima liječenja ne mogu izliječiti. Kod akutne mijeloične leukemije, ovisno i tipu i stadiju bolesti, transplantacijom autolognih matičnih stanica može se izliječiti i do 62% bolesnika, a kod agresivnih ne-Hodgkinovih limfoma i Hodgkinove bolesti oko 50% bolesnika.“, naglasio je doc.dr.sc. Drago Batinić, imunoglog sa Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku KBC Zagreb.

Tehnologija autotransplantacije bila i temelj za uspostavu prve Banke krvi pupkovine u KBC Zagreb koja nosi ime Ane Rukavine.

“U ožujku 2007. osnovana je Banka krvi iz pupkovine Ana Rukavina. Banka djeluje kao javna banka i dio je nacionalnog Registra dobrovoljnih darivatelja koštane srži. Organizirana je mreža rodilišta koja od dobrovoljnih davateljica sakupljaju krv iz pupkovine za potrebe banke te tako povećavaju mogućnost pronalaženja transplantata kojim se može spasiti život oboljelima.”, istaknula je Marija Rukavina, upraviteljica Zaklade Ana Rukavina.
O budućim akcijama Zaklade Ana Rukavina govorio je doc.dr.sc. Mirando Mrsić, medicinski direktor Zaklade i hematolog sa KBC-a Zagreb:” Svjesni činjenice da ćemo s vremenom doći do točke kada će Registar dobrovoljnih darivatelja i Banka matičnih stanica financirati sami sebe, stoga će Zaklada u budućnosti financirati istraživanja novih terapijskih mogućnosti u liječenju leukemija, limfoma i malignih limfoma te stipendiranje mladih stručnjaka u Hrvatskoj i inozemstvu s ciljem stvaranja istraživačkog centra u Hrvatskoj.”

Misija Zaklade Ana Rukavina do sada je bila sustavni rad na proširenju hrvatskog Registra dobrovoljnih darivatelja koštane srži, prikupljanje financijskih resursa za rad i širenje Registra te rad javne Banke krvi iz pupkovine, a od sada tome dodaju i ubrzanje razvoja novih terapija, edukaciju bolesnika o novim mogućnostima liječenja i njihovo uključenje uistraživačke protokole te stipendiranje istraživača na projektima dijagnostike i terapije leukemija, limfoma i malignih bolesti.
- 16:47 - Komentari (0) - Isprintaj - #

16.02.2009., ponedjeljak

Konferencija za novinare Zaklade Ana Rukavina i Zavoda za hematologiju KBC-a Zagreb

U Hrvatskom novinarskom domu održati će se konferencija za novinare Zaklade Ana Rukavina i Zavoda za hematologiju KBC-a Zagreb povodom obilježavnaja 1000. transplantacije autolognih matičnih stanica.

Konferencija za novinare održat će se u utorak 17. veljače 2009. s početkom u 11,00 sati u prostorijama Hrvatskog novinarskog doma, Perkovčeva 2.

Medijima će se obratiti:
1. Prof. dr. sc. Damir Nemet, voditelj Odsjeka za intenzivno liječenje hematoloških bolesti u Zavodu za hematologiju Klinike za unutarnje bolesti KBC Zagreb
2. Doc.dr.sc. Drago Batinić, Klinički zavod za laboratorijsku dijagnostiku u Zavodu za hematologiju Klinike za unutarnje bolesti KBC Zagreb
3. Marija Rukavina, upraviteljica Zaklade Ana Rukavina
2. Doc. dr.sc. Mirando Mrsić, medicinski direktor Zaklade
- 10:38 - Komentari (0) - Isprintaj - #

13.02.2009., petak

1000 autotransplantacija autolognih matičnih stanica u KBC Zagreb

Image and video hosting by TinyPic
U Zavodu za hematologiju KBC Zagreb liječenje hematoloških zloćudnih bolesti transplantacijom autologne koštane srži izraslo je na temeljima transplantacije alogene koštane srži koju su 1983. uveli pročelnik Zavoda za hematologiju prof.dr. Boris Labar i prim.dr. Vinko Bogdanić. Prvo zamrzavanje autologne koštane srži i transplantaciju izveo je u ožujku 1988. prof.dr.Damir Nemet s malim timom suradnika. To je bio prvi takav program liječenja u Centralnoj i Istočnoj Europi, a dalje se razvijao u korak s trendovima i novostima u primjeni ove metode u svijetu.
1994. je započeta primjena matičnih stanica iz periferne krvi umjesto koštane srži za transplantaciju što je znatno unaprijedilo i poboljšalo rezultate. Tada je uvedena i metoda „čišćenja“ transplantata od neželjenih stanica izdvajanjem samih matičnih stanica pomoću monoklonskih protutijela. Rezultati liječenja u zavodu za hematologiju jednaki su onima koje izvještavaju drugi veliki centri za transplantaciju u Europi i SAD.

Širenjem indikacija za liječenje transplantacijom i boljom tehnologijom svake godine raste broj bolesnika koji se u Zavodu za hematologiju liječe transplantacijom autolognih matičnih stanica. Zadnjih godina taj broj iznosi između 80 i 90 godišnje, a u veljači ove godine učinjena je i 1000. transplantacija.
Zbog potrebe mobilizacije matičnih stanica iz koštane srži u krv, njihovog izdvajanja i prikupljanja iz krvi, zamrzavanja i čuvanja stanica u tekućem dušiku, odmrzavanja i kontrole kvalitete transplantata nakon odmrzavanja, transplantacija autolognih matičnih stanica je tehnološki vrlo zahtijevan i osjetljiv postupak. Stoga u timu za transplantaciju autolognih matičnih stanica sudjeluje velik broj stručnjaka različitih profila: hematologa, transfuziologa, imunologa, biokemičara, mikrobiologa i brojno laboratorijsko osoblje. Od početnih napora prije 20 godina da se uspostavi tehnologija ove vrstu transplantacije, skromnog broja osoblja koje je obavljalo postupak te liječenja tek desetak bolesnika godišnje, danas je transplantacija autolognih matičnih stanica u KBC Zagreb organiziran, opsežan i uspješan program liječenja bolesnika koji se drugim načinima liječenja ne mogu izliječiti. Postojanje tehnologije za transplantaciju autolognih matičnih stanica omogućilo je i izvođenje prve transplantacije stanica iz krvi pupkovine koju su 1990. izveli prim.dr. Vinko Bogdanić i prof.dr.Damir Nemet. To je bila jedna od prvih desetak transplantacija krvi pupkovine u svijetu i prva u svijetu kod bolesnika s kroničnom mijeloičnom leukemijom. Kasnije je tehnologija autotransplantacije bila i temelj za uspostavu prve banke krvi pupkovine u KBC Zagreb.

Rezultati liječenja transplantacijom autolognih matičnih stanica


Kod akutne mijeloične leukemije, ovisno i tipu i stadiju bolesti, transplantacijom autolognih matičnih stanica može se izliječiti od 35 do 62% bolesnika.
Kod agresivnih ne-Hodgkinovih limfoma i Hodgkinove bolesti autotransplantacija je standardno liječenje za bolesnike koji se ne izliječe početnom konvencionalnom terapijom. Oko 50% tih bolesnika može se izliječiti autotransplantacijom.
Svi bolesnici s multiplim mijelomom mlađi od 65 do 70 godina liječe se transplantacijom autolognih matičnih stanica. U ovoj bolesti primjenjuju se čak dvije uzastopne transplantacije čime se mogu postići još bolji rezultati. Zbog prirode bolesti najveći broj bolesnika se neće izliječiti, no rezultati pokazuju u većine bolesnika višestruko duže trajanje i dobru kvalitetu života u usporedbi s konvencionalnom terapijom.

Perspektive

Danas je područje primjene autolognih matičnih stanica predmet fascinantnih laboratorijskih i kliničkih istraživanja s ciljem da se pojednostavi liječenje, smanji broj komplikacija, smanji učestalost ponovne pojave bolesti nakon liječenja te time poveća udio izliječenih bolesnika u bolestima s inače ominoznom prognozom.
Tehnologija izdvajanja pojedinih vrsta stanica otvorila je neslućene mogućnosti manipulacije stanicama izvan organizma. Najnovije metode izdvajanja i ekspanzije pojedinih vrsta krvotvornih stanica izvan organizma, od matičnih stanica do pojedinih subpopulacija limfocita i dendritičnih stanica za imunoterapiju, uvod su u novu epohu manipuliranja imunohematopoetskim tkivom za transplantaciju i/ili imunoterapiju te širu primjenu genske terapije. Time će se još više proširiti primjena transplantacije autolognih matičnih stanica.
Spoznaja da matične stanice imaju sposobnost „plastičnosti“ tj. obnavljanja ne samo krvotvornog nego i drugih tkiva otvara mogućnost njihove primjene u liječenju srčanih bolesti, bolesti mozga, zglobova i mišića i drugih.

- 08:00 - Komentari (0) - Isprintaj - #

09.02.2009., ponedjeljak

Osmaši prikupili 15.318,05 kn za tipizaciju uzoraka krvi

Učenici 8. d razreda OŠ Luka iz Sesveta organizirali su edukativno-prodajnu akciju za Zakladu Ana Rukavina i prikupili 15.318,05 kn za tipizaciju uzoraka krvi dobrovoljnih darivatelja koštane srži.
vezane fotografije

Osim dijeljenja edukativnih letaka o darivanju koštane srži i krvi iz pupkovine, prodaje promotivnih materijala Zaklade, učenici su izradili i prikazivali i edukativni film o oboljelima od leukemije i Zakladi Ana Rukavina.

Ravnateljica škole prof. Marina Sabolović i razrednica 8. d prof. Vlada Jagatić ponosne su što je akcija imala ovako veliki odjek i što su se uključili svi profesori i roditelji učenika njihove škole.

Od sveg srca se zahvaljujemo prof. Marini Sabolović, prof. Vladi Jagatić, svim učenicima i roditeljima, a posebno učenicima 8. d razreda:

1. Ivan Bakula
2. Rahela Bilić
3. Nikola Borovnik
4. Dora Čorak
5. Anton Ćosić
6. Ljiljana Dadić
7. Dino Dudić
8. Jakov Grašovec
9. Ema Halilović
10. Helena Grgičin
11. Christina Jukić
12. Petra Juroš
13. Marija Luzar
14. Maja Marija Perica
15. Nikola Filip Petir
16. Stefan Picak
17. Kristian Ravlić
18. Zvonimir Salopek
19. Goran Stefanović
20. Kristina Šimatović
21. Dora Štrebenac
22. Lovro Vuger
23. Ivan Vukoja

Hvala vam što ste se, iako premaleni da postanete darivatelji koštane srži, uključili u akciju proširenja nacionalnog Registra. Vaša akcija omogućiti će tipizaciju novih uzoraka krvi i na taj način pomoći oboljelima, kojima je jedina opcija u liječenju transplantacija koštane srži.
- 16:59 - Komentari (3) - Isprintaj - #

04.02.2009., srijeda

Akcija učenika Osnovne škole Luka iz Sesveta za Zakladu Ana Rukavina

Učenici 8. d razreda Osnovne škole Luka iz Sesveta organizirali su edukativnu i humanitarno-prodajnu akciju za Zakladu Ana Rukavina.

U dogovoru sa Ravnateljicom prof. Marinom Sabolović i prof. Vladom Jagatić, učenici 8. d razreda OŠ Luka iz Sesveta organizirali su humanitarnu akciju u želji da pomognu rad Zaklade na proširenju Registra i tipizaciju uzoraka krvi dobrovoljnih darivatelja koštane srži i matičnih stanica. Akcija traje od 2. do 6. veljače svaki dan od 8 do 19 sati. Osim prodaje promotivnih materijala Zaklade, učenici dijele posjetiteljima i edukativne letke o doniranju koštane srži i matičnih stanica, te letke o doniranju krvi iz pupkovine u javnu Banku matičnih stanica. Na panou prikazuju video o oboljelima od leukemije, koji su učenici sami izradili za ovu priliku.

Vrijedni osmaši izmjenjuju se na štandu koji su uredili oznakama Zaklade, a u prva dva dana trajanja akcije prikupili su više od 5500 kuna.

Učenici su nam rekli da su jako zadovoljni odazivom roditelja i ostalih građana, a profesorica Vlada Jagatić nije mogla sakriti ponos na svoje učenike.

A mi iz Zaklade smo zahvalni profesorima i roditeljima koji su kod tako mlade generacije uspjeli pobuditi osjećaje humanosti i korisnosti u ostvarenju plemenitih ciljeva.


- 20:30 - Komentari (0) - Isprintaj - #

01.02.2009., nedjelja

Novi poslovni prostor za Zakladu Ana Rukavina

Vlada Republike Hrvatske donijela je Odluku da se Zakladi Ana Rukavina dodijeli na korištenje poslovni prostor!

Nakon dvije godine od osnivanja Zaklade Ana Rukavina i rada u "podstanarstvu" u vrlo skučenom prostoru koji smo dobili na korištenje ljubaznošću Hrvatske udruge leukemije i limfomi, veselimo se što je pronađen poslovni prostor za našu Zakladu.

Prostor je na adresi Kneza Mislava 10, a koristiti ćemo ga zajedno sa Hrvatskim društvom za prevenciju moždanog udara.

Zahvaljujemo se Vladi RH, a posebno Državnoj tajnici i predsjednici Zajednice žena HDZ "Katarina Zrinska" gospođi Bianci Matković na veliikoj pomoći Zakladi, uz obećanje da ćemo u novim uvjetima raditi još više i bolje kako bi nacionalni Registar dobrovoljnih darivatelja koštane srži i Banka matičnih stanica krvi iz pupkovine omogućili obojelima od leukemije i limfoma pronalazak nesrodnih donora.
- 21:55 - Komentari (5) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< veljača, 2009 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Zaklada Ana Rukavina

Kontakti i linkovi:

iz Aninog pisma:

Samo za taj osjećaj