subota, 24.03.2007.

Wireless

Koliko sve to košta?
Za korisnike je sve veća popularnost wirelessa donijela veliko sniženje cijena wireless opreme. Tako se wireless kartica može kupiti već za 160 kn, u većini slučajeva se može koristiti jeftini koaksijalni kabel za satelitske prijemnike 1 kn/m, jeftini F-konektori za satelitske prijemnike 1,5 kn/kom, konektor za priključak na wireless karticu se može "ukrasti" sa dobivene antene uz karticu, a samogradnjom antene se može uštediti još dosta jer se kantena može izraditi za 20-tak kn. Cjelokupni trošak nebi prešao 200 kn.

Kupovinom wireless kartice, antene, kvalitetnog koaksijalnog kabla i konektora cijeli trošak može biti nekoliko puta veći.

802.11a, b, g
802.11 je standard po kojem radi naša wireless oprema. Verzije a, b, g (ima još i kvazi verzija koje su razvili neki proizvođači) označavaju pobliže maksimalnu brzinu prijenosa i frekvencijsko područje i dr.

a – brzina 54 Mbps / 5 GHz

b – brzina 11 Mbps / 2,4 GHz

g – brzina 54 Mbps / 2,4 GHz

dB, dobici i gubici
dB je oznaka za jedinicu decibel. To je logaritamska jedinica kojom se označavaju omjeri. Dodatno slovo iza dB označava prema čemu se odnos mjeri. Važno je znati da svaka 3 dB dobitka udvostručuju "jačinu", a svaka 3 dB gubitka prepolovljuju "jačinu" (onoga što mjerimo).

Da bi nam veza bila što bolja potrebno je smanjiti gubitke i povećati dobitke.

Dobitak u prijenosu radio signala dobivamo na anteni (dB označavaju "jačinu" antene). Gubitke u prijenosu nam stvara koaksijalni kabel i spojevi, konektori, također i loša antena, neprilagođena impedancija i sl. Gubitke možemo smanjiti (a time povećati dobitak) sa dobrom antenom, kvalitetnim koaksijalnim kablom, kvalitetnim konektorima, dobrim spojevima i izbjegavanjem bilo kakvih dodatnih spojnica, prijelaza, konektora ...

Polarizacija antene
Polarizacija određuje ravninu u kojoj se rasprostiru radio valovi u prostoru pa prema polarizaciji antene pristupne točke na koju se spajate trebate ispravno okrenuti i svoju antenu..
Primjeri polarizacije nekih antena:

V E R T I K A L N A . . . . . . . . . . . . . . . . H O R I Z O N T A L N A




Postavljanje i usmjeravanje antene

Pri postavljanju antene obično treba ići na krov ili druga povišena mjesta. Čuvajte se skliskih i strmih krovova i električnih instalacija u blizini. Antena se postavlja na povišeno mjesto sa kojeg postoji optička vidljivost sa pristupnom točkom. Ako niste vični tom poslu bolje potražite pomoć nekog majstora za antene jer će vam sigurno zatrebati nešto alata, neki držač, vijak i slično. Antena se postavlja u odgovarajuću polarizaciju i usmjeri prema pristupnoj točki. Koaksijalni kabel je potrebno provući do wireless kartice ili do AP-a.

PCI wireless kartica

Ova vrsta wireless kartice se upotrebljava kod stolnih kućnih kompjutera i umeće se u prazan PCI slot na matičnoj ploči računala. Priključak za antenu je dostupan na stražnjoj strani računala.

PCMCIA Cardbus wireless kartica
Ova vrsta wireles kartice je predviđena za prijenosna računala (notebook, laptop) i umeće se u prazan PCMCIA slot na prijenosnom računalu. Ove kartice obično imaju integriranu antenu unutar kućišta kartice i nemaju konektor za vanjsku antenu.

USB wireless adapter
Ova vrsta kartice može se koristiti i na kućnim i na prijenosnim računalima koja imaju odgovarajući USB priključak. Može se na računalo spojiti pomoću USB kabela tako da se sama wireless kartica (integrirana antena) može postaviti na pogodan položaj.

AP (access point)
AP je samostalni uređaj (potrebno napajanje) koji se obično koristi kao točka na koju se spajaju korisnici sa wireless karticama a mogu se spajati i drugi AP-i te tako stvoriti mrežu. Većina AP-a ima i tzv. client mod koji onda AP pretvara u uređaj po funkciji vrlo sličan wireless kartici.

Router/AP
Router je naziv za uređaj koji je AP sa ugrađenim LAN switch-em (obično 4 porta), 1 priključkom za DSL i sa mogućnošću rutanja između interneta i lokalne mreže.


Kupnja

Wireless antene se mogu kupiti u raznim "jačinama" i po različitim cijenama.
Neke od tvorničkih antena:


Samogradnja

Samogradnjom wireless antene može se puno uštediti. Najčešće se kod kuće izrađuju kantene i biquadovi, a za spretniji biloopove, yagice, backfire i dr. Nacrta ima puno po internetu. Za korisnike koji su udaljeni od AP-a preporučuje se izrada sat-kantene, antene napravljene iz tanjura satelitske antene i kantene. Neke nacrte i upute za izradu antena možete naći na http://www.wifihr.net.

Koaksijalni kablovi
Wireless kartice i tvorničke antene su prilagođeni na impedanciju 50 ohma. Zbog izbjegavanja dodatnih gubitaka trebao bi i koaksijalni kabel biti 50 ohmski. Kvalitetni kablovi serije LMR i sl. su dosta skupi, pa često pribjegavavamo kompromisnom rješenju spajajući našu privatnu opremu jeftinim 75 ohmskim koaksijalnim kablovima za satelitske prijemnike (RG6U i sl.). Kompromis se obično financijski isplati ako imamo dobar signal sa pristupne točke.
Usporedba koaksijalnih kablova:


LAN / Ethernet kablovi
Ovi kablovi služe za spajanje računala, AP-a, switcheva LAN-om u bilo kojoj kombinaciji. Važno je napomenuti da postoje direktni i crossover LAN kablovi. Crossover kablovi se koriste obavezno pri spajanju dva računala, dok je za sve ostale kombinacije svejedno koje je vrste kabel jer AP-i i switchevi imaju automatiku za prebacivanje na odgovarajući signal.

Kroz LAN kabel je moguće, kroz 4 žice koje se ne koriste, dovesti napajanje za AP (PoE - Power over Ethernet). Nikako ne voditi mrežni napon kroz LAN kabel već samo istosmjerni napon (5 ili 12V). Kroz LAN kabel je znatan pad napona pa tu činjenicu treba uzeti u obzir, te kod dužih UTP kablova povećati polazni napon.

N-konektori
To su standardni kvalitetni 50 ohmski konektori koji se koriste za spajanje koaksijalnog kabla na antenu. Na antenama su ženski N-konektori, a na koaksijalnom kablu muški N-konektori.


RP-SMA konektori
Ova vrsta 50 ohmskih konektora nalazi se na većini wireless kartica i AP-a. Na kartici/AP-u nalazi se muški RP-SMA konektor dok se na koaksijalni kabel stavlja ženski RP-SMA konektor.


RP-TNC konektori
Rjeđe korištena vrsta 50 ohmskih konektora za kartice/AP-e (Linksys, Cisco). Također se na kartici/AP-u nalazi muški RP-TNC konektor, dok na koaksijalni kabel ide ženski RP-TNC konektor.


F-konektori
Ovo su jeftini 75 ohmski konektori koji se koriste za satelitske prijemnike. Mi ih koristimo u kombinaciji sa jeftinim 75 ohmskim kablom (RG6U i sl.). Zbog toga i izrađujemo antene sa F-spojnicama ili F-utičnicama kao priključkom za koaksijalni kabel. Ovo je moguće samo kod korisnika koji imaju dovoljno signala sa pristupne točke.


Eto toliko od pomoči ekipe iz križevaca ,
a kod ekipe iz "extremewifi" čete nači nacrte i izveedbe raznih antena / kantena za vlastitu izradu!
Svaka čast imaju moju punu podršku!
POJMOVNIK
bitna stvar

Access node - Mjesto na kojeg se mogu spajati klijenti (Client Node). Ako ste familijarni sa žičanim mrežama - analogija sa HUB-om. Hardwer je minimalno Access point.

Access Point - Hardwerska komponenta koja omogućuje spajanje bežičnim putem na sebe. U suštini to je okaštrljeno računalo sa wireless karticom.

Backbone node - Osnovni nod (nodovi) na koje se spajaju satelitski nodovi. Služe kao "kičma" mreže.

Bridge - Transparentni mrežni uređaj koji povezuje dvije ili vise segmenata mreže

Client node - Računala koja se spajaju na Access node. Hardwer je minimalno wireless kartica u računalu.

Gateway - Posebno ime za router kada se on nalazi kao prva točka izlaska iz mreže

Hop - "Skok" paketa do slijedećeg routera, tj. od routera do routera

IEEE 802.11b - Standard na kojem radi bežična mreža. Karakteristika joj je maksimalnih 11Mbita/s transfera podataka na frekvenciji od 2,4GHz

LOS (Line od sight) - Vizualna vidljivost između dvije točke bez obzira na udaljenost. Upotrebljava se kao logička funkcija (Istina/Laž). Postoji ili ne (smeta zgrada, drveće, zakrivljenost planete...).

LMR400 - Kabl na kojem je izgrađen Extreme Wireless. Posjeduje najbolji omjer kvaliteta/novac. Ima gubitak od samo 1dB na svakih 5m.

Omni antena - Antena koja pokriva 360 stupnjeva. Vertikalno širenje snopa je jako malo. Oko 8 stupnjeva, pa i manje. Iako većina omnica odašilje vertikalno polarizirani signal, postoji i antena koja odašilje vodoravno polarizirani signal.

Parabolic antena - Antena koja je usmjerena prema nekoj točki. Ima karakterističan rešetkasti oblik, sličan TV antenama. Jeftinija od Yagi antena.

Pigtail - Komad antenskog kabla s konektorima. Na jednoj strani za antenu, a na drugoj za karticu. Dužine od 0,5m do 5m uz značajne gubitke po svakom centimetru.

Planar antena - Nit Sektorka, nit Parabolična. Taman negdje na pol puta. I po snazi i po kutovima pokrivenosti.

Pojačanje antena - Za svaku antenu koja je usmjerena kažemo da ima nekakvo pojačanje. Kako pojačava nešto što netreba napajati energijom? Jednostavno, usmjerene antene sakupljaju energiju elektormagnetskih valova u uži snop i samo koncentriraju energiju. Zapravo, riječ je o razini signala kojeg možemo izmjeriti ili odaslati sa antene u odnosu na referentnu antenu. Ukoliko izražavamo pojačanje u dBi tada mislimo na teoretski referentni, točkasti izvor EM valova (koji ne postoji, nego je izračunana vrijednost) ili koristimo "čiste" dB, a tada uspoređujemo antenu sa dipolom, koji ima 2dBi. Time smo Vam objasnili i zašto veliki broj antena koje dobijete sa uređajima imaju pojačanje baš 2dBi, a i zašto proizvođači izražavaju pojačanje u dBi...

Polarizacija (antene/signala/Em vala) - Kao i svi valovi i Em valovi mogu biti polarizirani, odnosno da je njihovo titranje usmjereno u jednoj ravnini. Uglavnom se koriste vertikalna (uspravna, kao antene za radio prijemnike) i vodoravna polarzacija (kao antene za TV prijemnike). Dobra antena ima značajno gušenje signala druge polarizacije, ali postoji i jedna koja ima kružnu polarizaciju, pa lovi i odašilje u "svim" ravninama...


Residential Gateway - Posebna vrsta "jeftinog" Orinoco access pointa koji se softverski može prepraviti u moćan access point/bridge/router/... Iako se pojavio prije dosta vremena i ne proizvodi se više, i dalje je okosnica svih komercijalnih 802.11b/Karlnet TC mreža diljem svijeta. Veći dio ZGW-a je napravljen pomoću njega. Kao i vino, neke stvrai sa godinama ne gube vrijednost. I danas zadivljuje svojom pouzdanošću.

Routanje - Usmjeravanje TCP paketa prema unaprijed zadanom odredištu. Za djecu: Putanje pomoću kojih paket od točke A zna doći do točke E preko točaka B i C, a da izbjegne točku D.

Router - Mrežni uređaj koji usmjerava TCP pakete prema zadanoj destinaciji

Sektorka - Antena koja i po vertikali i po horizontali ima znatan kut pokrivanja. Između 90 i 120 stupnjeva. Viđate ih po krovovima i izgledaju kao izdužene ploče. Najskuplje od svih antena.

SSID - Skraćenica od "Service Set Identifier", iliti ime koje je u zaglavlju paketa svih koji putuju bežičnom mrežom. Identifikacija mreže. Analogija: kako mobitel zna da li da sluša VIP ili HTmobile valove iste frekvencije?

Tuneliranje - Kad se stisne crveni gumb u "Men in Black I":)) Način da se kroz javnu mrežu povežu dvije lokalne mreže.

Turbocell - Uvidjevši loše strane 802.11b, Karlnet je prepravio program/firmware za Orinoco RG1000 i napravio odličnu, ali skupu stvar koju danas koriste mnogi. Uređaje koji koriste ovaj protokol nije moguće "uloviti" NetStumblerom, već se morate poslužiti drugim alatima (kismet,...)

Wi-Fi - Sinonim za IEEE 802.11b! Isto kao sto je Ethernet za IEEE 802.3

WLAN - Bežična Ethernet mreža.

Yagi antena - Usmjerena antena. Poput parabolične, ali skuplja. Širi snop ima od iste (i time manje pojačanje). Nemojte ju zamijeniti za logaritamsko-periodičnu antenu, koje se često koriste za prijem TV signala.

Eto toliko nadamo se da smo pomogli nekome.

Izrada kantene preuzeto s WiFiHR









- 23:16 -

Komentari (2) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Opis bloga


PcTrikovi

WMD Web Hosting

Besplatne Online Igre

Windows Forum

RSS Novosti

FORUM

Jutarnji List Današnje izdanje Sportske Novosti Današnje izdanje Slobodna Dalmacija Današnje izdanje






   



Učenje od malih nogu zato smo tu da zajedno saznamo i naučimo sve šta nas zanima
Današnji svijet je nemoguće zamisliti bez računala. Računala se nalaze svuda oko nas i uvelike olakšavaju naš posao, a da bi se počeli s njima koristiti potrebno je poznavati neke osnovne stvari o njima.Ovdje čemo Vam pomoći pružiti sve šta dosada niste znali o skrivenim opcijama XP ,ali im nadolazečoj Visti!Naravno biti će tu još mnogo zanimljivih stvari!!!!
Plavi ekran samo za entuzijaste kao šta smo mi post by Alen(Saint)
I naravno ako želite pitajte ako možemo pomoći tu smo ako ne prosljediti čemo Vaš upit drugima!!!No neki od postova su posuđeni od drugih forumaša i kolega tako da svi možemo sami sebi pomoći!!!!


WMD Web Hosting

Free Guestbook
Knjiga gostiju

pctrikovi@hotmail.com
Pošalji mi Mail

ARHIVA


Eto mene