Image Hosted by ImageShack.us

16.01.2007., utorak

Ivanščica

Usprkos radnoj suboti ni ovog vikenda nam vrazi nisu dali mira, pa smo se uputili u upoznavanje područja koje mi je potpuna nepoznanica – Hrvatsko zagorje, točnije planina Ivanščica. Ivanščica je najviša gora Hrvatskog zagorja i nalazi se u njegovom samom središtu, dijeleći na taj način dvije zagorske doline. Sjeverne padine prema Ivancu su izrazito strmije od onih s južne, koje se lagano gube u zagorskim brežuljcima. Smjer pružanja je istok – zapad, s dužinom od 27 km, a najšira je između Ivanca i Belca – 9 km. Ivanščica je svoje ime dobila po katoličkom redu ivanovcima, koji su pod gorom imali svoje utvrđene samostane, poput Ivaneca i Bele. Na isti način je i grad Ivanec dobio svoje današnje ime. Moram također pripomenuti da je za ovu goru danas vrlo rašireno i ime Ivančica, jer se u nazivu izgubilo slovo "š". Dr. Poljak u svojoj knjizi "Hrvatske planine" preporuča korištenje naziva Ivanščica, pa ću se kroz tekst i ja povoditi za tom preporukom. U Ivanec smo stigli silaskom s autoputa Zagreb – Macelj u mjestu Sv. Križ Začretje i zatim nakon kraće vožnje zagorskim bregima preko Lepoglave stigli na ishodišnu točku uspona na najviši vrh istoimene gore.


Ivanec

Kako bi izbjegli uvijek dosadno koračanje asfaltom, odlučili smo se poput velike većine planinara približiti što više samoj planini. Stoga smo kod od središnjeg ivanečkog gradskog trga skrenuli južno u smjeru Ivanščice, te nakon 3,5 km vožnje stigli u selo poprilično zanimljivog imena s obzirom da smo u Zagorju - Prigorec. Kako smo se za uspon, po dobrom starom običaju, odlučili poslužiti strmijom stazom, a za silazak blažom, u selu smo pratili skretanja prema Konju (u pravilu su sve to bila lijeva skretanja). Na gotovo samom kraju sela smo stigli do parkirališta na kojem smo već zatekli zavidan broj automobila. Sve je govorilo u prilog tome da je ovo jedna od najbolje posjećenih planina kojom ćemo kročiti. Broj planinara i izletnika koje smo sreli putem je gotovo identičan onom tijekom uspona na Vojak s Poklona. Zasigurno je tako velikoj brojci doprinijelo i prekrasno vrijeme koje po ničemu nije davalo naznaku da smo u sredini siječnja. Iako je ugodno po stazi tako često viđati ljudska lica, ta pojava zna biti poprilično nezgodna kad te stisne mjehur. Srećom smo u svim tim trenucima bili dovoljno sretni da nas nitko ne omete u obavljanju tako odgovorne zadaće, a bili smo sretni i što mi nismo nikoga omeli u tome. Odmah na početku staze smo zatekli upozorenje kojim se zabranjuje vožnja po planinarskim stazama. Moram priznati da mi je to izgledalo malo zbunjujuće, jer nisam mogao zamisliti što bi to moglo voziti po ovim stazama, ali smo odgovor dobili nešto kasnije.


Pogled na vrh s Konja

Uspon prema Malom Konju vodi strmom padinom, koja je u kombinaciji sa suhim lišćem napadalim po stazi izrazito nezgodno za uspon, posebice u donjim dijelovima staze, a još je nezgodnije prilikom silaska. Srećom smo se za spust odlučili onom blažom varijantom preko Mrzljaka. Uz to je lišće prekrilo korijenje koje je izbilo na površinu erozivnim utjecajem vode i snijega, pa je potreban dodatni oprez da se ispod tog lišća ne zaglavi noga i doživi prebliski kontakt sa stazom. U gornjem dijelu nije bilo toliko lišća, pa smo se poslužili i brojnim prečicama kojima je prošarana ta dionica staze grebenom preko Velikog Konja. Putem nam se povremeno otvarao pogled prema odašiljaču na vrhu, dajući nam do znanja da smo sve bližu prvom cilju tog dana. Na vrh Ivanščice (1060 m/nv) smo se uspeli u 10.45 h nakon nešto malo više od 1 h hoda. Tu smo zatekli još veću gužvu. Brojni planinari su pristizali pješice makadamskom cestom iz Prigorca, dok su drugi već bili uokolo planinarske kuće poznatije kao "Pasarićeva kuća".


Pasarićeva kuća

Tu prizemnicu su 1929. sagradili članovi HPD "Ivančica" iz Ivanca, a ime je dobila po tadašnjem predsjedniku HPD-A U Zagrebu, prof. Josipu Pasariću. Kuća je otvorena svakog vikenda i tijekom blagdana, te je opskrbljena hranom i pićem. Iako ne osobito umorni, tu smo malo predahnuli na klupama, te s vidikovca bacili pogled na sjevernu padinu Ivanščice. Na njemu se nismo predugo zadržali, jer nas je potjerao neugodan vjetar koji zna biti poprilično nezgodan kad se putem oznoji. Ispred kuće se jedan od planinara ponudio da nas zajednički slika, pa nakon dugo vremena imamo zajedničku fotografiju s vrha. Doista je prava rijetkost stići na vrh na kojem nismo sami, a mislim da se na ovom vrhu rijetko kad može osjetiti samoća. S vrha smo krenuli šumskim putem natrag u smjeru Ivanca, a zatim nakon pola sata silaska naišli na odvojak ulijevo prema Loboru, Majeru i Oštrcu – našoj drugoj kontrolnoj točki tog dana.


Černe Mlake

Na odvojak su nas uputila i dva para koje smo zatekli na izletištu "Černe mlake" i priupitali za smjer. Put nas od odvojka vodi širokom stazom, kojom se očito koriste i motorna vozila, s obzirom na tragove guma u blatu. A blata ima napretek. Toliko da na pojedinim mjestima ima dovoljno tek toliko mjesta da se stisne gojzerice i da prilikom toga ne upadne u kaljužište. Od križanja nam je trebalo malo više od pola sata hoda do križanja, ali su me na njemu putokazi doveli u zabludu. Povodeći se informacijom da staza prema Loboru vodi preko Oštrca, skrenuli smo desno. I tek nakon desetak minuta hoda smo uočili na susjednom vrhu ruševine Oštrcgrada skrivene iza guste vegetacije. Nakon toga je naravno uslijedio povratak na ono križanje i skretanje prema Pl. kući na Majeru, do kojeg je bilo navedeno da je potrebno 10 minuta hoda. Nakon samo par minuta hoda smo stigli na odvojak staze prema Oštrcgradu udesno. Na putokazu je pisalo da do vrha treba 20 min, a mi smo na vrh izašli za manje od 10 min. hoda strmom padinom, u 12.55 h.


Oštrcgrad

Putem smo susreli i oca koji sinu od najranije dobi usađuje ljubav prema planinarenju, ali i trojac koji baš i nema osobite ljubavi prema planini i šumi, jer smo ih zatekli u krađi lišća. Sreća njihova da na mobitelu nisam imao signala. Iako sumnjam da bi i u slučaju mog poziva policija intervenirala na ovom teško pristupačnom terenu. Oštrcgrad (746 m/nv) su danas samo ruševine gradine iz 14. stoljeća, smještene na osamljenom brijegu, a danas gotovo potpuno skrivene gustom vegetacijom. Danas se pogled s nje pruža samo na južne padine Ivanščice, ali i on je dovoljno primamljiv da se posjeti ovo mjesto. Pod nama smo ugledali crveni krov pl. kuće na Majeru, kojom upravlja HPD "Oštrc" iz Zlatara, ali se nismo spuštali do nje, jer smo dobili informaciju da je ionako rijetko kad otvorena. Nakon objeda na vrhu i uživanja u pogledu, uputili smo se natrag istim putem prema šumskoj cesti iz Prigorca na vrh Ivanščice. Putem smo napokon shvatili svrhu onih znakova o zabrani vožnje po planinarskim putevima, jer smo zatekli dvojac mladića kojima se njihovo čudno vozilo, koje kao da je dio scenografije Mad Maxa, zaglavilo u blatu i sad iščekuju prijatelje koji su im krenuli u pomoć.


Mad Max

Ni desetak minuta hoda naprijed začuli smo bučni stroj koji nam se očito približavao. Uskoro je iza zavoja izjurilo vozilo identično onom zaglavljenom. Ovaj dvojac je hitao u pomoć prijateljima, a nas usporavanjem poštedio od polivanja blatom. Na šumsku cestu smo izašli u 14.15 h i njome krenuli uzbrdo prema vrhu Ivanščice, te nakon svega par minuta stigli do izletišta "Černe Mlake". Tu se uz jednu tamnu lokvu nalazi par drvenih klupa, a njegovu posebnost čini podatak da je taj lokalitet u narodu poznatu kao okupljalište vještica, odnosno zletišče coprnic, a o tome svjedoče brojne legende. Mjesto napuštamo bez spoznaje o točnosti tih legendi i krećemo dalje prema Prigorcu. Moram pripomenuti da na izletištu nema putokaza, pa može biti malo zbunjujuće kamo krenuti prema Mrzljaku. Dakle, gledano sa šumske ceste, staza prema Mrzljaku je ona koja odmah kod početka izletišta skreće ulijevo. Njome smo se prvo lagano uspinjali kroz gustu smrekovu šumu, a zatim je uslijedio 20-minutni silazak istom do izvorišta Mrzljak. Putem smo opet naišli na ona dva para koje smo priupitali za Oštrcgrad na "Černim Mlakama". Mrzljak se nalazi na 663 m/nv i predstavlja lijepo izletište s uređenim izvorom vode i postavljenim klupama za odmor.


Izvorište Mrzljak

Iako je već bilo 14.45 h kad smo stigli na Mrzljak, iznenadilo nas je kad smo vidjeli da se još izletnika penje uzbrdo ovom stazom. Vjerojatno i oni poput nas vole noćne silaske s planina. Nama doduše u nedjelju nije bilo do noćnog silaska, jer je pred nama stajalo još gotovo 500 km vožnje do Splita. Na proplanak kod izvora Žgano Vino smo stigli u 15.05 h i tu se opet susreli s onom šumskom cestom što vodi na vrh Ivanščice. Tu smo zatekli još veći broj automobila od onog ostavljenog u Prigorcu. Nastavak puta nas je vodio šumskom cestom do sela, a putem su mimo nas u Yugo prošla ona četvorka koju smo dotad već dvaput vidjeli, pa je sad nakon i trećeg susreta bio red da otiđemo na piće, ali su očito i oni poput nas bili u žurbi. Samo smo se mahanjem pozdravili i nastavili dalje istim putem. Oni automobilom, a mi s noge na nogu. Putem smo uživali u pogledu na paraglajdere koji su skakali s Ivanščice, a Zizi je dodatno zadovoljstvo pronašla i u obliku jabuke na zapuštenom stablu uz stazu. Do automobila smo stigli u 15.35 h, nakon 6 h hoda po ovoj iznimno zanimljivoj planini, koja nam je nažalost previše udaljena, a zaslužuje puno više naših posjeta.


Južne padine Ivanščice

Uspon i post u potpunosti posvećujemo našem Borutu, kojeg je bolest prikovala za bolesnički krevet, pa mu na ovaj način želimo da što prije opet skoči na noge i oka sokolova s foto-aparatom u ruci krene u prirodu.

A za kraj posta se moram pohvaliti da se jedna od naših vjernih čitateljica odlučila na učlanjenje u planinarsko društvo, točnije HPD "Sisak" Stoga, našoj Teti u pubertetu želimo puno lijepih i nadasve nezaboravnih trenutaka provedenih u prirodi ove godine. A i vas ostale pozivamo da se priključite planinarskim društvima u vašim mjestima, jer će te uz njihovu pomoć vidjeti toliko lijepih krajeva kojima obiluje naša domovina, a većini nažalost ostaje nepoznanica cijelog života.

- 07:15 - Komentari (35) - Isprintaj - #

< siječanj, 2007 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

ASMA
Bloga mi moga
Borut
Kačić
Kosamja
Mali brat Karlo
Mrvica
Pedeset +
Sick of it all
Podgorani u Dubaiu


Dosad ispenjani vrhovi HPO-a

1. područje
SLAVONIJA
1. Papuk - vrh Lapjak (667 m)
2. Papuk - vrh Češljakovački vis (825 m)

2. područje
MOSLAVAČKA GORA I BILOGORA
1. Moslavačka gora - vrh Vis (444 m)

3. područje
HRVATSKO ZAGORJE I MEĐIMURJE
1. Ivanščica - vrh Ivanščica (1060 m)
2. Ivanščica - Oštrcgrad (746 m)
3. Kalnik - vrh Vranilac (642 m)

4. područje
MEDVEDNICA
1. Sljeme - vrh (1033 m)
2. Medvedgrad (579 m)
3. Kameni svati (489 m)

5. područje
SAMOBORSKO GORJE
1. Plešivica - vrh (779 m)
2. Oštrc - vrh (752 m)
3. Japetić - vrh (879 m)
4. Veliki Lovnik - vrh (737 m)
5. Okić - vrh (499 m)

6. područje
ŽUMBERAČKA GORA
1. Pliješ - vrh (977 m)
2. Ječmište - vrh (976 m)
3. Zečak - vrh (795 m)

7. područje
KARLOVAČKO POKUPLJE, BANOVINA I KORDUN
1. Vinica - vrh (321 m)
2. Martinščak - vrh (346 m)


8. područje
GORSKI KOTAR - južni dio
1. Ogulin (323 m) - Zavičajni muzej - alpinistička zbirka
2. Klek - vrh (1181 m)
3. Viševica - vrh (1428 m)
4. Zagradski vrh - vrh (1187 m)
5. Javorova kosa - vrh (1015 m)
6. Bjelolasica - vrh Kula (1534 m)


9. područje
GORSKI KOTAR - sjeverni dio
1. Skradski vrh (1043 m)
2. Špičasti vrh (702 m)
3. Snježnik - vrh (1505 m)
4. Kamenjak - vrh (837 m)

10. područje
ISTRA
1. Ćićarija - vrh Veliki Planik (1272 m)
2. Učka - vrh Vojak (1396 m)
3. Učka - vrh Knezgrad (612 m)
4. Ćićarija - vrh Orljak (1116 m)
5. Ćićarija - Županj vrh (1138 m)

11. područje
SJEVERNI VELEBIT
1. Veliki Zavižan - vrh (1676 m)
2. Balinovac - vrh (1602 m)
3. Zavižanski Pivčevac - vrh (1676 m)
4. Mali Rajinac - vrh (1699 m)
5. Gromovača - vrh (1676 m)
6. Veliki Kozjak - vrh (1629 m)
7. Krajačev kuk - vrh (1659 m)
8. Vratarski kuk - vrh (1676 m)
9. Golubić - vrh (1650 m)

12. područje
SREDNJI VELEBIT
1. Kiza - vrh (1274 m)
2. Ljubičko brdo - vrh (1320 m)
3. Metla - vrh (1288 m)
4. Bačića kuk - vrh (1304 m)
5. Budakovo brdo - vrh (1317 m)
6. Velinac - vrh (965 m)
7. Zečjak - vrh (1622 m)
8. Šatorina - vrh (1624 m)

13. područje
JUŽNI VELEBIT
1. Visočica - vrh (1615 m)
2. Veliki Sadikovac - vrh (1286 m)
3. Bojin kuk - vrh (1110 m)
4. Crnopac - vrh (1402 m)
5. Anića kuk - vrh (712 m)
6. Debeli kuk(Stap) - vrh (1269 m)
7. Vlaški Grad - vrh (1383 m)
8. Sveto brdo - vrh (1751 m)
9. Vaganski vrh (1757 m)


14. područje
LIKA
1. Kremen - vrh (1590 m)
2. Zir - vrh (850 m)
3. Poštak - vrh (1425 m)
4. Oštri Medvjeđak - vrh (884 m)
5. Lička Plješivica - vrh Ozeblin (1657 m)

15. područje
JADRANSKI OTOCI - sjeverni dio
1. Cres - vrh Sis (639 m)
2. Lošinj - vrh Sv. Mikula (557 m)
3. Pag - vrh Sv. Vid (348 m)
4. Rab - vrh Kamenjak (408 m)

16. područje
JADRANSKI OTOCI - južni dio
1. Brač - vrh Vidova gora (780 m)
2. Šolta - vrh Vela Straža (237 m)
3. Ugljan - vrh Šćah (286 m)
4. Pašman - vrh Veliki Bokolj (274 m)
5. Hvar - vrh Sv. Nikola (626 m)
6. Vis - vrh Hum (587 m)
7. Korčula - vrh Kom (508 m)
8. Mljet - vrh Velji grad (514 m)
9. Dugi otok - vrh Orljak (270 m)

17. područje
DALMATINSKA ZAGORA
1. Dinara - vrh Sinjal (1831 m)
2. Svilaja - vrh Svilaja (1508 m)
3. Kozjak (kod Kijeva) - vrh Bat (1206 m)
4. Promina - vrh Čavnovka (1147 m)
5. Kamešnica - vrh Kruge (1606 m)
6. Dinara - vrh Badanj (1281 m)

18. područje
DALMACIJA
1. Trtar - vrh Orlovača (494 m)
2. Kozjak - vrh Biranj (631 m)
3. Kozjak - vrh Sv. Jure (676 m)
4. Mosor - vrh Ljubljan (1262 m)
5. Mosor - vrh Veliki Kabal (1339 m)
6. Mosor - vrh Kozik (1319 m)
7. Omiška Dinara - vrh Kula (863 m)
8. Mosor - vrh Debelo brdo (1044 m)
9. Vilaja - Crni vrh (739 m)

19. područje
BIOKOVO I ZAGORA
1. Sv. Jure - vrh (1762 m)
2. Sutvid - vrh (1155 m)
3. Sv. Ilija (kod Gradca) - vrh (773 m)
4. Vošac - vrh (1421 m)
5. Kimet - vrh (1536 m)
6. Drveničke stine - vrh Sokolić (788 m)
7. Matokit - vrh Sv. Rok (1062 m)
8. Šibenik - vrh (1467 m)
9. Sv. Ilija - vrh (1642 m)
10. Šćirovac - vrh (1619 m)

20. područje
DUBROVAČKO PODRUČJE
1. Pelješac - vrh Sv. Ilija (960 m)
2. Sniježnica - Ilijin vrh (1234 m)


DALMATINSKI BISERI
Otok Murter
Skradin
Imotska jezera
Vela Luka


PO PLANINAMA BiH-a
Troglav
Prenj, drugo ime za čeif 2.dio
Prenj, drugo ime za čeif 1.dio
40. Bjelašnički dani
Hranisava (Bjelašnica)
Tušnica

PO PLANINAMA CRNE GORE
O planino, prokleto li si lijepa
Vukovi s Prokletija
Ganga s Prokletija

RAZNI IZLETI
Lokva (Biokovo)
Konj (Kamešnica)
Planina Šibenik
Sv. Ilija (Biokovo)
Sv. Jure (Biokovo)
Motika (Biokovo)
Svilaja nakon požara


OPĆA PLANINARSKA ŠKOLA
1. tjedan - Mosor
2. tjedan - Mosor
3. tjedan - Biokovo
4. tjedan - Omiška Dinara
5. tjedan - Sv. Mihovil
6. tjedan - Vranjača
7. tjedan - Kozjak
8. tjedan - Velebit



Planinarski i sportski blogovi

SAK Extrem - Makarska
HPD Biokovo - Makarska
HPK Dalmacija - Split
PD Sv. Ilija - Orebić
Catvulgaris
Diavola
Ericca35
Gogh
Gogoo
Gojzom po svijetu
Hrvatska cipelcugom
Iris
Ironije
Lastavica
Mali...veliki svijet
Melez
Mijo
Orlalala
Pevci
Planinar
Priroda
Pustolofka
Romanticus
SumarKA
Visokogorci
Welcome2
Zgubidanije

HRVATSKA PLANINARSKA OBILAZNICA



Dnevnik: cijena: 40 kn, posljednje izdanje 2007. g.

U prva dva izdanja dnevnika HPO bilo je 135 kontrolnih točaka. U trećem izdanju, ožujak 2005. naknadno je uvršteno još 13 KT. A u četvrtom izdanju su dodane nove 3 kontrolne točke, te ih je sad ukupno 151.

Za glavninu ostalih KT Hrvatske planinarske obilaznice prilazni putovi su opisani u planinarsko-turističkom vodiču Hrvatske planine dr. Željka Poljaka. Isto tako, za glavninu KT bit će od velike pomoći i Hrvatski planinarski atlas dr. Željka Poljaka (Golden marketing 1996. i 2002.)

Vrsta priznanja:

brončana značka – potrebne KT iz 10 područja s najmanje 25 KT



srebrna značka – potrebne KT iz 15 područja s ukupno 50 KT (obavezna je Sinjal - Dinara)



zlatna značka – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 75 KT



posebno priznanje - potrebne KT svih 20 područja s ukupno 100 KT



visoko priznanje – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 125 KT



NOVOST:
najviše priznanje - potrebno 150 KT

Ovakav slijed izdavanja priznanja ne može se preskočiti. Vrijeme obilaska nije ograničeno.


Blogovi koje rado pogledamo:

Aquaria
Big Vern
Bivis
Borovci
Brlje
Brod u boci
Bugenvilija
Čiovka
Darkwolf
Demijan
Domena
Emanuele
Feby
Fidel
Fotoblog
Gugo
Gustirna
Jocker
Juliere
Justawomen
Kašeta
Katrida
Koki
Kratke
Lagrima
Lanterna
Lino
Lipa Mare
Lipota zore
Little Miss G
Lolina
Ljelja
Mima
Mosor2
Neron
Oceana
Objektiv
Ovajonaj
Pea
Pegy
Rozza
Rudarka
Santea
Shrimpy
Siscijanka
Stereokemija
Suncokreta2
Svantevid
Teta u pubertetu
Teeja
Teuta
Tija
Trill
Xiola bleu
Why o why
ZiziMars14
Zvrk
Život na sjeveru

Moj e-mail:
denis.vranjes@public.carnet.hr



od 11.06.2007.