ČAKOVEC
Piše: Antun Novak
U podnevnom dnevniku HTV-a 25. rujna 2012., dakle u 12 sati, objavljena je vijest o požaru na otoku Hvaru, a o kojem je Dražen Glavina glavni vatrogasni zapovjednik VZŽ Splitsko-dalmatinske, između ostalog, rekao - telefonska izjava u eter:".požar je gasilo 120 vatrogasaca..."
... vatrogasaca sa 27 vozila i oko 5 sati je stavljen pod kontrolu, a u 7 sati nam je došao u pomoć Canader.
Što takva izjava znači, o čemu govori? Obmanu javnosti i reklamiranje samih sebe, na žalost, pojedinaca iz redova priobalnog vatrogastva o velikim, napuhanim, aktivnostima u gašenju požara.
Glede na činjenice - otok Hvar, postojanje PVP skoro u svakom gradiću i neraspolaganje egzatnim podacima o požaru i vatrogasnim snagama na otoku Hvaru - neprijeporno se, barem nama vatrogascima, postavlja nekoliko pitanja nakon takve šture, nestručne i neprofesionalne izjave za javnost.
Zašto se u takovim izjavama ne navode PVP-i i DVD-i koji učestvuju u gašenju?
Odakle 27 vozila u akciji gašenja na otoku. Ako su povučena iz Vele Luke, Jelse, Hvara i drugih mjesta otoka na drugi kraj otoka kakva je tada zaštita ostala >kod kuće<. Ako ih je toliko na otoku, a možda još i više, zanimljivo je znati kako i odakle su nabavljena. Glede održavanja opreme autor ovog teksta izjavljuje da je prilikom boravka na otoku Hvaru prilikom dočeka Nove godine 2006. godine svojim očima, kao i ostali gosti- turisti koji su se u kombiju vozili na mali izlet iz Jelse do neke vinarije, vidio kako kraj ceste samuje bez opreme i bilo kakve zaštite motorna pumpa (agregat) Ziegler 8/8 iznad naselja Sv. Nedjelja u kojem prostoru je iste godine bio veliki požar.
Ako je požar stavljen pod kontrolu u 5 sati zašto je nakon dva sata tj. u 7 sati morao intervenirati Canader, naročito, ako se ima u vidu trošak izlaza aviona na intervenciju? S taktičkog polazišta o vremenskom i prostornom razvoju požara intenzitet požara, tj. maksimalna temperatura izgaranja u centru je nestao jer je prešao u sljedeću fazu sukladno uvjetima prisutne zapaljive tvari uz prostorno širenje do zaustavljanja, odnosno stavljanja pod kontrolu, prema izjavi zapovjednika garišta oko 5 sati. Stoga je upitno zašto Canader nakov dva (2) sata otkako je požar stavljen pod kontrolu? Karikaturno rečeno od mjesta zaustavljanja - stavljanja pod kontrolu požara opasnost za proširenje više ne prijeti, a što potvrđuje i činjenica, izjava zapovjednika, da nakon 5 sati, tj. od 5 - 7 sati nije došlo do novog proširenja požara, nove opasnosti (ako je tako bilo!?), a raslinje i druga goriva tvar u centru je izgorjela, odnosno maksimalna temperatura izgaranja davno nestala nakon čega je mogao nastati podzemni požar ovisno o sastavu tla.
Očigledno se u spomenutoj izjavi o gašenju požara na otoku Hvaru nešto prekriva ili se netočno i nestručno govori, prezentira javnosti nestvarnost. Da su takove izjave bez stručne podloge, držim paušalne, oglasi za javnost, dokazuje činjenica da županijski zapovjednici takve i druge akcije gašenja ne prikazuju i ne opisuju u Vatrogasnom vjesniku kao jedinom hrvatskom glasilu zaštite od požara i vatrogastva. Dodajmo riječi voditeljice uvodno spomenutog dnevnika da je izgorjelo 20 ha šume što pojednostavljeno znači po onoj narodnoj izreki "Operacija uspjela, pacijent umro" ili ako to kažemo vatrogasnim rječnikom "Akcija sa 120 vatrogasaca, 27 vozila i Canaderom je bila uspješna, a šuma u površini 20 ha izgorjela", dok je trošak kako operacije pacijenta tako i akcije gašenja požara ostao na leđima naroda.…. međimurski vatrogasci
|