Biljke za herbarij - Pronađi pratnju

nedjelja , 30.12.2018.

Biljke za herbarij: Koje su najpoznatije biljke za herbarij?










Click here: Biljke za herbarij






U njih se stavlja i privremena etiketa ceduljica sa osnovnim podacima: lokalitet, stanište i datum. Treba uzimati što mlađe grane, ali što diferenciranije listove i što manje parče kore da se drvo ne bi oštetilo. Zreo puca na tri dela i pojavljuju se jarko crvene semenke, gorke i jestive.



biljke za herbarij

Papir za profesinalne, institucionalne zbirke se seče na veličinu 40x28 cm, 40x25 cm ili 57x31. Rastavići imaju rizom, koji treba pažljivo iskopati. U kutijama ili fasciklama biljke se mogu slagati u abecednom redu vrsta, po rodovima ili familijama, u filogenetskom redu ili po staništima i lokalitetima.



biljke za herbarij

Kako napraviti herbarij? - Najpoznatije vrste koje se kod nas mogu naći su širokolisni trputac, uskolisni trputac i srednji trputac.



biljke za herbarij

Sakupljanje biljaka Da biste sakupili biljke potrebna vam je prije svega dobra priprema za teren. Osim prikladne obuće i odjeće, potrebno je ponijeti sa sobom čvrste korice 2 plohe od kartona ili iverice povezane špagom i stare novine u koje ćete ulagati biljke. Ako u sakupljanje biljaka ide više ljudi, nužno je da se ponese barem 1 prenosivi herbarij. Kod stavljanja biljaka u prenosivi herbarij, bitno je da se biljke ne zgužvaju, izmješaju i ne oštete. Da do toga ne bi došlo, potrebno svaku biljku staviti u zasebni list papira. Biljke možete sakupljati na različte načine, a najjednostavniji je zasigurno čupanje golom rukom. No, da bi ste došli do grančica nekih trnovitih biljaka ili biljaka koje su izuzetno žilave, trebat će vam rukavice i vrtne škare. Za vađenje nekih biljaka, koje ćemo spomenuti kasnije, bitno je izvaditi čitavu biljku s podzemnim dijelom pa je ponekad korisno uz sebe imati usku vrtnu lopaticu. Ipak, valja napomenuti da većinu bilja 90% možemo sakupiti golim rukama, uz malo tvrdoglavosti i upornosti. Sušenje Sušenje je svakako najbitniji proces izrade herbarija. U prosjeku se biljke moraju sušiti barem dvadesetak dana, a neke biljke se suše i mjesec i više dana. Uklanjanjem vlage i svježeg zraka usporavamo i konačno sprečavamo razvoj gljivica i bakterija zbog kojih bi došlo do truljenja i raspadanja. Pazite da se listovi i latice ne savijaju. Isto tako je važno da se međusobno listovi što manje preklapaju, pa ih je ponekad potrebno malo rukom razdvojiti. Poklopite biljku s gornje strane papirom pazeći da ste ju prethodno dobro položili. Zatim stavite drugu biljku u drugi papir i položite ju na prijašnju tako da su obje odjeljene slojem papira. Na taj način će se biljke bolje osušiti i biljni djelovi će se izravnati. Postavljanje biljke u herbarij Nakon par tjedana, valja biljke spremiti u herbarij. Potrebne su vam škare, A4 papir preporuča se tvđi , ljepljiva traka, prozirne A4 košuljice s rupicama, fascikl s metalnim kvačicama i papirnate ceduljice a praznim mjestima za naziv biljke, ime sakupljača, nalazište i datum prikupljanja. A4 listove s biljkama i ceduljom ćete obući u prozirne A4 košuljice s rupicama na dužoj strani. Zatim ćete pričvrstiti biljke u vaš fascikl. Djetelina, livada u Karlovcu , datum i ime sakupljača. Cedulju ćete zatim zalijepiti za vaš A4 papir s biljkom. Eduvizijine cedulje za herbarij možete preuzeti iz privitka na dnu stranice. Primjer ispunjene cedulje za herbarij Primjer kako položiti biljke na list herbarijskog papira. Ako je biljka jako dugačka, bolje je postaviti je u koso, ili dijagonalno, ne bi li se herbarizirali svi njezini djelovi. Eto, vaš herbarij je spreman za pokazivanje!



Izokrenuta učionica - Klasifikacija biljaka 1. deo
U prosjeku se biljke moraju sušiti barem dvadesetak dana, a neke biljke se suše i mjesec i više dana. Biljke s cvjetovima stavite prešati između bijelih papira ili u papirnatu maramicu kako biste sačuvali boju latica. Pored ove osnovne opreme neophodno je imati, bez obzira na tip staništa, kišnu kabanicu od nepromočivog lakog i tankog materijala, rezervni par obuće zbog iznenadne kiše, topografske karte, busolu, uredjaj za GPS Global Positioning System , Voki-Toki, portabl računar, najosnovnije lekove, pribor za prvu pomoć, serum protiv zmijskog otrova ako na izabranom terenu žive zmije otrovnice. U ovom sanduku biljke se ostave 24 časa. Važno je samo da težina predmeta bude ravnomjerno raspoređena na cijeli biljni materijal. Trave su obično super za sušenje jer su prirodno tanke, obični ljulj, engleski ljulj, osjak,mačji repak, divlji ječam...

[Slavonska burza oglasi nekretnine|Katarina exle| Dodirni mi kolena...]






Oznake: Herbarij

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.