Puno ime : Hrvatski nogometni klub Hajduk Split
Nadimak : hajduci, bili, splitski bili, majstori s mora
Trener : Ante Miše
Liga : 1. HNL

ponedjeljak, 23.02.2009.

HAJDUK-DINAMO 2-0

Nikola Kalinić je načeo mrežu gostiju u 45. s bijele točke, a tri boda je Splićanima osigurao Senijad Ibričić lijepim udarcem s 18 metara u 51. minuti. Sve ostalo je bilo nasilje.
Hajduk - Dinamo 2:0 (1:0)
Poljud. 33.000 gledatelja. Sudac: Bebek (Rijeka)

Strijelci: 1:0 Kalinić 11m (45.), 2:0 Ibričić (51.)

Hajduk: Subašić - J. Buljat, Vejić, Pandža, Strinić - Gabrić, Andrić, Skoko, M. Buljat (od 72. Tomasov) - Ibričić (od 83. Roso), Kalinić (od 82. Oremuš)

Dinamo: Butina - Lovren, Bišćan, Kovač, Hrgović - Callelo (od 62. Morales), Vrdoljak - Badelj, Sammir (od 67. Sivonjić), Mandžukić - Slepička (od 46. Tadić)

Dugo očekivani derbi Hajduka i Dinama u 19. kolu Prve HNL donio je (ni)malo nogometa, ali ćemo ga zato zapamtiti kao jednu od najgrubljih utakmica u povijesti HNL-a.

Doduše, Splićani će ga upamtiti i po zasluženoj 2:0 pobjedi kojom je Hajduk zasjeo na čelo ljestvice prvi puta nakon 918 dana!

Za predjelo - odgoda utakmice! Istina, Torcida nije imala loše namjere, priredila je doista veličanstvenu koreografiju, međutim bačane konfete su bile uzrok dvadesetminutnoj odgodi.

Tek što je počeo dvoboj, stravične scene na tribini gdje su bili smješteni Bad Blue Boysi. Došlo je do brutalnog sukoba s policijom, zapaljeno je nekoliko stolica, ali se srećom situacija ubrzo smirila.

Potom je na red došao i nogomet.

Prvu prigodu na utakmici ne koristi Nikola Kalinić. S lijeve je strane u 5. minuti ubacio Ivan Strinić, ali je napadač Hajduka prekratak u skoku.

Dinamo je uzvratio u 13. minuti. Mirko Hrgović je nabacio, a zaboravljeni Dejan Lovren iz izgledne situacije puca visoko iznad gola.

Da je pogodio okvir, pokazat će se kasnije, bio bi to jedini pokušaj Dinama takve vrste.

Bila je to ujedno jedina prava prigoda gostiju u prvom dijelu, a kada već spominjemo Hrgovića, dodajmo da ga je sudac Ivan Bebak poštedio preranog odlaska u svlačionicu dvije minute kasnije.

Bivši je miljenik poljudskih tribina žestokim nastrajem zaustavio Dragu Gabrića, ali je nagrađen tek žutim kartonom.

Doduše, isto vrijedi i za Juricu Buljata, koji je u prvoj minuti složio na pod Marija Mandžukića u jednako žestokom startu.

Nakon toga se igra bez prave prigode do 33. minute, kada Strinić ponovo nabačenom loptom traži Kalinića. Učinak je bio isti kao i u 5. minuti.

I, kada se već činilo da će momčadi otići na odmor bez golova, ali uz obilat učinak u crnoj kronici - 29 prekršaja i šest žutih kartona, Bebek u sudačkoj nadoknadi svira najstrožu kaznu u korist Hajduka.

Djelitelj pravde je procijenio da je Adrian Calello rukom zaustavio slobodan udarac Srđana Andrića, dok Kalinić smireno šalje Tomislava Butinu na krivu stranu.

I zatim - konačna presuda i napokon nogometni potez vrijedan divljenja i pljeska.

Senijad Ibričić se u 51. sjurio prema Dinamovom 16-ercu, nitko od Modrih nije našao svrsishodnim izaći u blok, te bivši igrač Zagreba prekrasno pogađa s 18 metara za 2:0.

Pogotku je prethodila pogreška Roberta Kovača, koji je izgubio loptu ispred Dinamovog kaznenoga prostora.

Taj gol ujedno je i smirio strasti, a igra se dodatno razvodnila nakon novog prekida zbog gustog dima kojemu je uzrok bila bakljada navijača Hajduka.

Do kraja Dinamo gubi ravnotežu na sredini terena, trener Hajduka Ante Miše se odriče rizika, te derbi završava s 2:0, uz malo prilika i lijepih poteza, ali zato uz puno i previše grubih nasrtaja.

U 88. minuti je, dodajmo, isključen Jurica Buljat zbog prekršaja na Mandžukiću, a par minuta kasnije je pod tuš ranije morao i Lovren.

Sveukupno, 49 prekršaja, sedam žutih i dva crvena kartona!