Puno ime : Hrvatski nogometni klub Hajduk Split
Nadimak : hajduci, bili, splitski bili, majstori s mora
Predsjednik : Mate Peroš
Trener : Ante Miše
Liga : 1. HNL

četvrtak, 12.02.2009.

U kockastom dresu nismo ga vidjeli od 6. veljače 2008. i gostovanja Nizozemske u Splitu. Bilo mu je potrebno tek 15 minuta da asistencijom na Kranjčara Hrvatskoj omogući slavlje s 2:1.
Hrvatska - Rumunjska 1:2 (1:1)
Bukurešt. Stadion Ghencea, 4500 gledatelja

Strijelci: 1:0 Marica 22.; 1:1 Rakitić 28., 1:2 Kranjčar 75.

RUMUNJSKA: Lobont - Contra, Tamas, Radoi, Rat - Codrea, O. Petre, Cocis - F. Petre, Costea - Marica.

HRVATSKA: Pletikosa - Ćorluka, Križanac, Šimunić (od 46. Kovač), Pranjić (od 69. Čale) - Srna, Jurić, Modrić (od 60. Vukojević, od 81. Pokrivač), Rakitić; Olić (od 60. Eduardo), Petrić (od 46. Kranjčar).

Izabranici Slavena Bilića svladali su kolege Victora Piturce te pobijedili s 2:1 (1:1) na slabo popunjenom stadionu Ghencea u Bukureštu.

Gol odluke je u 75. minuti postigao Niko Kranjčar na dodavanje Eduarda Dudua da Silve!

Bio je to borbena prijateljska utakmica koju nećemo upamtiti po atraktivnosti, te na kojoj smo vidjeli dosta pogrešaka.

Počnimo od 18. minute, kada je Darijo Srna s desne strane poslao dugu loptu u napad, koja je zahvaljujući slaboj intervenciji središnjeg rumunjskog braniča dospjela do Mladena Petrića.

Napadač HSV-a je previše oklijevao s udarcem, a jednom kada je napokon opalio, loptu je poslao visoko iznad gola.

Rumunji su poveli u 22. minuti. Jednu dubinsku loptu Ivica Križanac je kratko odbio, a natrčali Ciprian Marica nije imao nikakvih problema iz blizine svladati Stipu Pletikosu.

Na veliku radost nekoliko stotina hrvatskih navijača, već u 28. minuti došlo je do zasluženog izjednačenja.

Ivan Rakitić je s 30-ak metara s desne strane nabacio iz slobodnog udarca, ali je prebacio sve napadače i braniče. Lopta je pala je na peterac i odskočila što je prevarilo vratara Bogdana Lobonta.
Do kraja prvoga dijela vidjeli smo i silovit šut Paula Codree s 18 metara u 32. minuti, koji je prohujao tek koji centimetar iznad gola.

Nakon 13 minuta nadmudrivanja u nastavku, Rumunji su se našli u velikoj prigodi da opet povedu. Hrvatski su braniči zastali uvjereni da je zaleđe, pa je Razvan Cocis ostao sam oči u oči s Pletikosom.

Silovito je tukao, no hrvatski je čuvar mreže sjajnom reakcijom uspio tu loptu skrenuti u korner.

I potom, minutu kasnije, napokon trenutak na koji su svi čekali više od godinu dana, od 6. veljače 2008. i utakmice s Nizozemskom u Splitu – u dres hrvatske nacionalne vrste se vratio Eduardo!

Napadač Arsenala je odmah nekoliko puta uklizao, a u 67. minuti se zamalo upisao kao asistent. Sjajno je okrenuo čuvara, prišao kaznenom prostoru, ali Rakitić nije dobro prihvatio loptu kojom je poslužen u izglednoj poziciji.

Ništa zato. U 75. stvorena je gužva u šesnaestercu protivnika u kojoj se Dudu odlično snašao. Gurnuo je loptu do Nike Kranjčara, koji je iz neposredne blizine pogodio za preokret.

Tako je na najljepši način zaključeno gostovanje u Bukureštu, iz kojeg još valja izdvojiti da su debitanti Ivan Jurić i Hrvoje Čale odigrali sasvim solidno.