timelapse

17.09.2005., subota

Objavljivanje videa na webu (5/6)

Slijedeći logični korak kod izrade videa bi bio publikacija. Kao najpogodniji medij za tu svrhu se nudi internet. U ovom ću postu ću opisati kako za 0Kn (ne računajući lovu koju iskrcate svom ISPu) možete svoju kreaciju podijeliti sa ostatkom svijeta.

Ukratko
Još jedne upute u eHow stilu:
1. pripremiti video za web (smanjiti, komprimirati)
2. registrirati se na nekom od sajtova za besplatni video hosting (OurMedia)
3. uploadati video

Priprema videa
Većina korisniak interneta još uvijek spaja 56k modemima ili sporije. Tu činjenicu svakako treba uzeti u obzir, ako je to "ciljano tržišt" vašeg videa. Na što ciljam? Na megabajte, odnosno minute potrebne za download. Prosječni surfer, frustriran sporošću konekcije, nema previše strpljenja čekati pola ili više sati samo da bi pogledao tamo neki video (10MB 56k modemom će vam trebati sat vremena).

Video koji ste kreirali vjerojatno ima nekoliko MB, stoga ga prije objavljivanja treba pripremiti. Osnovne tehnike su: smanjivanje veličine videa (npr. na rezoluciju 320x240), povečavanje stupnja kompresije, kodiranje streaming kodekom. Primjenom svake od ovih tehnika smanjujete kvalitetu rezultirajućeg videa, no to je cijena koju morate platiti!

Smanjivanje veličine
U ovu svhu ćemo ponovo upotrijebiti VirtualDub. Preciznije, njegov "2:1 reduction" filter. Originalni video ćemo smanjiti sa 640x480 na 320x240. Nemojte se žuriti, pa video odmah kodirati. Sa video možemo napraviti još šošta, prije no što ga spremimo.

Povečavanje stupnja kompresije
Stupanje kompresije je obrnuto proporcionalan sa kvalitetom rezultirajućeg videa: što jaču kompresiju opalite, to će video lošije izgledati. Sami najbolje možete procijeniti koliko ste kvalitete spremni žrtvovati.

Kao primjer ću navesti povećavanje kompresije XviDu. Stupanj kompresije se podešava horizontalnim kliznikom. Postoje dvije skale za određivanje kvalitete: kvantizacijska i bitrate. Bitrate je ono što nama treba. Skale biramo tipkom "Target bitrate" / "Target quantinizer" (tipka mijenja ime). Dakle odaberite "Target bitrate". Što je kliznik bliži desnim kraju, datoteka će biti manja, a kvaliteta niža. Pomicanjem kliznika u desno kvaliteta raste, ali i veličina datoteke.

Ne treba previše matematike da izračunate koliki bitrate trebate za 56k modem. Naravno, nemojte odabrati 56kbits, jer je to samo nazivna brzina modema. Upotrebljiva brzina je manja. 36kbps nije loš izbor.

Sada je sve spremno da kodirate datoteku! (File->Save as AVI)
Ali čekajte! Jeste li dodali svoj logo/potpis/copyright?

Streaming video
Neki video formati omogućuju da video snimka krene prije no što je cjela datoteka stigla na vaše računalo. Kako dijelovi videa pristižu, player ih prikazuje. To se zove streaming. Ako je konekcija dovoljno brzia da video sadržaj stiže barem jednakom brzinom kojom se isti prikazuje, prikazani video bi trebao teći glatko. Kod sporijih konekcija brzina downloada ne može pratiti tempo prikazivanja, pa video zna zastajkivati.

Možda vam je sad jasnije zašto sam u prethodnom poglavlju naveo bitrate od 36kbps kao dobar izbor za 56k modeme.

Kodek je taj koji određuje može li se video streamati ili ne. Da bi streaming bio moguć, kodek mora biti u skladu sa nekim od slijedećih standarda: H.261, H.263, MPEG-4 itd.

XviD koji smo do sada koristili podržava standarde H.263 i MPEG-4, što dodatno potvrđuje naš izbor.

Streming ili ne
Sigurno ste se iznenadili kad ste vidjeli kako loše izgleda rezultat komprimiranja na 36kbps. No to je teška odluka koju treba donjeti...
osobno nisam spreman platiti takvu cijenu. Zato svoje uradke uredno komprimiram pri defaultnom 700kbps. Takav video možda neće moći stream-ati preko modema, ali će barem biti gledljiv.

Osim toga, modem tome niti ne služi da bi se preko njega gledao video. Za tu svrhu je puno primjereniji DSL, koji svakim danom uzima sve veći dio tržišta.

Ourmedia
Ponosni vlasnici bloga su se sigurno već susreli sa web sajtovima kao što je
ImageShack, ZippyImages ili IMGSpot. Za one koji ne znaju, radi se web sajtovima na kojima besplatno možete spremiti svoje fotografije. Blogeri ih koriste za smještaj fotografija koje objavljuju u svojim tekstovima (ja npr. koristim ImageShack).

Postoje sajtovi koji pružaju besplatan smještaj za video sadržaje. Jedan od njih na koji sam slučajno naletio je OurMedia. OurMedia registriranim korisnicima omogućuje smještanje neograničenog broja video snimaka. Začudo, te video snimke je moguće embed-ati na vlastite web stranice, da se nigdje niti ne vidi da su smješteni na njihovom poslužitelju.

Prilikom objave videa na OurMediji, svoj rad možete zaštiti odabravši neku od nekoliko ponuđenih licenci pod kojima se video objavljuje (Creative Commons, GNU Public licence, Public domain i sl.). Objavljeni video se pojavljuje u njihovoj tražilici (moguć unos ključnih riječi).

Postupak registracije je pomalo složen, jer osim registracije na samim stranicama OurMedije, zahtjeva i registraciju na Internet Arcive-a. Tek nakon što obavite obje registracije, te u postavkama na stranicama OurMedije unesete zaporku koju vam je izdao Internet Archive, moći ćete postavljati svoje uratke. Tu zaporku postavljate na slijedeći način: my page -> edit -> rubrika naslovljena "Your archive.org account password:"

Jedno upozorenje za bloggere: na stranicama OurMedije se u meniju s lijeve strane nalazi opcija "post to my blog". To nema nikakve veze sa vašim blogom. Svaki registrirani korisnik dobiva nešto slično blogu i ta opcija se odnosi na to.

Sajtovi za smještaj multimedije
Slijedeći sajtovi pružaju neki vid besplatnog smještaja multimedije:
- OurMedia
- Mefeedia
- Common Bits
- Video Blog Directory

Saznajte više o...
- Video Blogu
- OurMediji
- Index kodeka sa opisima
- Streming-u

U slijedećem nastavku...
- budući time lapse projekti

<< Arhiva >>