Photobucket

subota, 28.04.2007.

m m m

Best danish in the world!! Cherries and streusel (mixture of flour, butter, oats, cinnamon and sugar). Kari and I did such a good job, but the danishes we did were the best part! Yum! So I thought I'd share this beatiful and delicious photo with you ;) Class is going great and sometimes I feel silly, cause Kari and I ask sooooo many questions! But Chef loves it! He wants us to ask! That's why we're here, right?
I applied for some scholarships, which is great! And there's nothing to look foward to concerning Jamie Oliver and my possible externsip there...I sent couple of e-mails, and phoned, everytime talked to someone else..ah...I didn't even reach the HR lady...I talked to his guy and to keep it short, it's not gonna happen. I was quite upset. I wish she sent me at leat an e-mail back!
Ok, I'm off to bed now...It's Friday and I'm going to enjoy this weekend!
And I had a fever for a day, and now I have this weird somach pain for 2 days in a row, I don't know what it is, like someone's stabbing me all day long! :(
Enjoy the danish and talk to you soon!

Ovo je bilo dobro za poludit. Danish! To je zapravo vrsta lisnatog tijesta, koje se radi sa dodatkom kvasca, kao tijesto za kroasane. Tako da smo prethodne dane radili na tijestu, a danas smo ga oblikovali, filovali, pekli i kasnije uživali! :) Danas je baš bio dobar dan; Kari i ja stvarno postavljamo dosta pitanja, ali zato smo ovdje, jeli tako? Chef Welker je sretan kad ga pitamo! Ja rađe pitam, nego da zeznem nešto bezveze. Zapravo, drago mi je kad napravimo kakvu pogrešku, jer onda naučimo kako to sljedeći put izbjeć! Još na početku bloka Chef je rekao kako je dobro da se nešto zezne, jer je to jedini način da naučimo.
Danas sam napokon predala papire za 3 stipendije, i jš moram jednu...Napokon!
Napokon je petak, i baš me veseli. Prekjučer sam imala temperaturu, i činilo mi se kao da ću dobit gripu, ali sva sreća, prošlo je...Onda mi je došla neka bol u želucu jučer i danas...Ne znam što je..
Sve u svemu, život je lijep iako nam kiši, ali u nedjelju bi trebalo bit bolje!
Do sljedećeg posta, uživajete u mom danishu sa trešnjama i posipom! :)

p.s - Ništa od Jamie Olivera i mog exernshipa tamo. No comment. Englezi su malo ograničeni, neće oni tek tako primit nekog, čak ni iz CIA!


Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

- 05:03 - Comments (0) - Isprintaj - #