< prosinac, 2007  
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv


Komentari On/Off

Opis bloga

Blog je osmišljen s ciljem da se svi ljudi koji se bave ili promišljaju pisanu riječ izjasne o nekim svojim stajalištima vezanim uz nedavne događaje usko povezane s književnošču ili da izreknu odnosno napišu misli tijekom neke rasprave o knjigama koje će se kao predmet tih rasprava na ovom blogu pojavljivati.

Linkovi

Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV

Blog.hr
Blog servis

Forum.hr
Monitor.hr

subota, 08.12.2007.

Mirni dani na Clichyju (Quiet days in Clichy) - Henry Miller

Biografija:
Otac mu je bio njemački useljenik u SAD po zanimanju krojač sklon alkoholizmu. U mladosti izložen nasilju od strane majke. Imao je sestru Laurettu Annu, koja je bila mentalno hendikepirana. Bio je odličan učenik, a pokušaj studiranja trajao je svega 2 mjeseca. Već od petnaeste godine živio promiskuitetnim životom a sa sedamnaest se zarazio gonorejom u bordelu. Sa devetnaest godina započeo je vezu sa ženom od 37 godina. Imao je aferu i sa svojom punicom. Volio je čitati, osobito mu je bio drag Dostojevski. Radio je niz poslova, ali ih je stalno mijenjao. (Od očeve trgovine, cementne kompanije, telegrafske kompanije, pa do novinarstva u Parizu). Tek 1964. u 75. godini doživio je slavu. Ženio se pet puta. Imao je troje djece. Počeo je pisati tek sa 40 godina, kada je bio potpuno slobodan. Kao književnik postaje poznat po erotskoj prozi.
- izvor: "Wikipedia"

Ako pogledate datum prošlog posta, reći ćete da nismo pretjerano aktivni. Naime, prije osnutka ovog bloga, moja suradnica u pisanju ovog bloga i ja, složili smo se da ćemo svoje amaterske osvrte na književna djela pisati tek onda kada jedno od nas za to osjeti potrebu. To se događa iz razloga što, iako jesmo amateri, želimo očuvati originalnost i svježinu napisanog teksta, jer bi u suprotnom naši osvrti bili pisanu na silu, a s obzirom da za svoje osvrte nismo plačeni za to nema pravog razloga.

Preda mnom je knjiga Henryja Millera. Šteta što ne mogu staviti sliku korica hrvatskog prijevoda (u ovom slučaju je to prijevod Zlatka Crnkovića), no mogu opisati. Radi se o sličici na čijem se vrhu nalazi poznati francuski slavoluk, a ispod njega, vrhom penetrirajući slavoluk, nalazi se Eiffelov toranj. Što je zanimljivo, jest to da su nosači slavoluka ocrtani kao podvezice, pa prepuštam vašoj mašti da zaključite što se nalazi na sredini samog luka. Baza tornja ima oblik otvorenog zatvarača na hlačama s kariranim uzorkom. Ponovo ću vama prepustiti da shvatite što predstavlja vrh tornja. Miller je erotski pisac i njegove scene opscenosti zaintrigiraju maštu svakog čitača. No, ima dosta erotskih pisaca. Razlog zašto odabirem Millera jest taj što je on još jedan pisac koji mi je odmah pri ruci, odnosno nalazi se na mojim policama. Da sam čitao druge erotske pisce (čitao sam još samo jednog, ali davno prije) razlog bi vjerojatno bio taj što se u njegovo pripovijedanje nekako lako mogu upustiti i stopiti se s bilo kojom kurvom iz fabule. Da pojasnim, mislim da to nikako nije suosjećajnost, već da je to jednostavno ugodnost situacije, još jedna prilika (za bilo što). A to bilo što pretežito jest seks, nikad namijenjen ljubavi, ali uvijek življenju života, konzumiranju seksa poput hrane, nečeg nepohodnog i apsolutnog. Mislim da kad Miller i priča o ljubavi, svojoj ljubavi, nikad zapravo ne razumije što ona jest (kontradiktorno je to da bih lagao kad bih rekao da je šovinist), jer se ona izgubi u nekoj sirovosti, dok je za tuđe ljubavi spreman razumno iste prihvatiti, ili ako postoji, shvatiti problem, čak ga i riješiti. Miller nije ni u kojem pogledu "muška svinja", jer on vidi ženu cijelu, njen duh, a ne samo njenu "vlažnu pičku". Jezik u djelu je pristupačan, mek, ali i sirov, te realističan. Nikada nije sladunjav, ali uvijek je zapanjujuć i duhovit. Ipak, tema djela nisu opscenosti, već Millerovo dugotrajno prijateljstvo s Alfredom Perlesom. Naravno glavni lik nije jednak autoru. Miller opisuje zgode glavnog lika sa svojim prijateljem poput nedostatka novca, avantura s kurvama, s policijiom, njihova povremena lutanja. Opisuje njihov konstantni hedonizam i preživljavanje, no ne raspravlja o ispravnosti takvog ponašanja i rekao bih da nikada ne traži dopuštenje.


| komentari (1) | print | # |

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.