Slavonia Baranja Travel https://blog.dnevnik.hr/slavonia-baranja-travel

utorak, 28.02.2017.

Kakve veze PIVO, POVIJEST & KULTURA imaju s TURIZMOM? - PIVSKA TURA U OSIJEKU

Imaju puno, a najzanimljivije su priče koje povezuju način života ljudi koji su prije 5 tisuća godina živjeli na području istočne Slavonije s ljudima koji danas tu žive i ljudima koji pričaju te priče, interpretatorima baštine, pripovjedačima – storytellerima, zahvaljujući kojima KULTURA I POVIJEST NISU DOSADNI!

Dakle, KULTURA I POVIJEST! Ne želim pisati u ime svih pa čak ni u ime većine, pisat ću u svoje ime, a vjerujem da će se mnogi laici složiti sa mnom. U meni, ‘kulturnom civilu’, ova dva pojma dugi niz godina nisu budila ni osjećaje, ni zainteresiranost… automatski sam ih ‘deletirala’. Zašto je tome tako? Zato što godine, pojmovi, imena i prezimena, suhoparni ‘bla, bla’ podaci padaju u sivu zonu, zonu ispod radara čije vibre nisam hvatala i samo bi prešla preko njih. Kakva šteta!



No, kako se ono kaže? “Nikad nije kasno da se ljubi strasno” tako se i meni dogodio ‘klik trenutak’ u kojem sam stvari počela gledati drugim očima pa se strasno zaljubila baš u KULTURU I POVIJEST. Koji me to faktor prebacio iz sive zone u zonu punu sjajnih boja i super zanimljivih događaja? Faktor je zapravo bio moj posao, turizam, a onda i tipično ženska radoznalost. Blink, blink, dva treptaja okom i nađoh se u zemlji čudesa u kojoj sam shvatila da kultura nije dosadna, kao što ni povijest nije gomila turobnih podataka. KULTURA JE KREATIVNA, a POVIJEST PRŠTI ŽIVOTOM I DOGAĐANJIMA kakve ne mogu osmisliti ni najkreativniji autori akcijskih i avanturističkih filmova, da ne kažem južnoameričkih i turskih TV sapunica, odnosno telenovela.



I tako, dođoh do naslova ovog zapisa bloga, kakve veze PIVO, POVIJEST & KULTURA imaju s TURIZMOM?

U prvoj polovici ovog mjeseca organiziran je edukativno zabavni panel pod nazivom “PRVA ZDRAVICA – NEKADA I DANAS” u Muzeju Slavonije u Osijeku. Nažalost, nisam bila prisutna, ali upravo je ovaj događaj potvrdio moja uvjerenja i moj put na kojem vas želim poticati da naučite nešto novo, otkrijete nove svjetove, doživite nove spoznaje i probudite osjećaje od kojih ćete se osjećati ispunjeno, sretno, entuzijastično… naprosto sjajno! Jer, turizam nije samo pojam ‘kupanja i sunčanja, kruha i paštete’, kao što ni život nije samo pojam ‘ića, pića, rada i reprodukcije’.



Isto tako, pivo nije samo tekućina od koje ćete se nacvrckati, utažiti žeđ i nesvjesno gutati u stanju euforičnog gledanja utakmice ili u društvu, kako bi Osječani rekli, legica i lega uz neki roštilj. Puno ćete propustiti ako malo više ne pročeprkate temu o pivu.

Egipćani su proizvodili pivo prije 5 tisuća godina, ali proizvodili smo ga i mi, odnosno Vučedolci pa bi se dalo zaključiti da je Slavonija, odnosno Vukovar, odnosno Vučedol, europska kolijevka piva! Ha! Što kažete na to?

Ništa u našim životima ne bi trebali uzimati zdravo za gotovo. Sve oko nas ima priču i ako malo bolje razmislite, upravo te priče životu daju smislenost.

I upamtite, povijest nije samo učiteljica života jer često nismo spremni učiti iz tuđih grešaka. Povijest je i motivacija za ulaganje u sebe i svoje mogućnosti jer… ako su Vučedolci mogli proizvoditi pivo prije 5 tisuća godina, kolike silne pivske divote smo u stanju imati danas? Dođite u Osijek i otkrijte! A onda, jednom kad se odlučite doći u Slavoniju, dozvolite da vam ispričam i priču o pivu sa svim njezinim protagonistima: muzejima, pripovjedačima, proizvođačima, kušaonicama i još ponekim iznenađenjima. Do tada, proučite predloženi program ture Kušanja craft piva u Osijeku.

KUŠANJE CRAFT PIVA Jeste li znali da se proizvodnja piva u Slavoniji odvija još od prapovijesti?

Kultura proizvodnje piva u Slavoniji potječe još iz vremena vučedolske kulture iz 3. st. pr. Kr., s područja današnjeg grada Vukovara. Upoznajte se s pričom o prapovijesnom pivu u Muzeju Slavonije, smještenom u starom dijelu grada Osijeka, Tvrđi. Saznajte kako se pivo proizvodilo u to davno doba, koju je ulogu imalo u prehrani i kako su izgledale tadašnje ‘krigle’ za pivo.

Nakon posjeta muzeju, slijedi ruta po kojoj ćemo obilaziti osječke pivnice. U laganoj 20 minutnoj šetnji od Tvrđe do prve pivnice proći ćemo uz poznate osječke parkove, kraj prekrasnih secesijskih kuća i velike gradske tržnice. Na ovoj osječkoj pivskoj turi ćete se kratko upoznati i s BEER & FOOD konceptom, odnosno naučit ćete koja se jela najbolje slažu uz pivo. Nakon zakuske sa slavonskim delicijama i pivom koje uz njih paše, prava se čarolija krije u kušaonici piva “Gajba”. U “Gajbi” ćete o pivu naučiti sve što bi jedan pravi obožavatelj piva trebao znati, vrste piva, kako se proizvodi, od čega, iz čega se pije te na kraju proći kušalicu od 6 vrsti točenih craft piva. Nakon priče o pivu i kratke edukacije svratit ćemo do još jedne osječke pivnice u kojoj možete nagraditi svoje nepce s nekim od piva po izboru.

Što je uključeno?

Vodič, posjet muzeju, zakuska, kušanje piva i kratka edukacija, pivo po izboru

Napomena:

Mlađima od 18 godina nije dozvoljeno sudjelovati na ovoj turi
Obzirom da je u turu uključena i određena količina hodanja, molimo da nam javite ukoliko dodatno želite uključiti uslugu prijevoza
Priču o pivu je moguće proširiti na trodnevnoj turi PIVSKIM PUTOVIMA SLAVONIJE gdje ćete imati priliku posjetiti Vučedol, europsku kolijevku piva te slavonske craft pivovare u Vukovaru, Vinkovcima, Požegi…

Upustite se u avanturu i upoznajte Osijek kroz povijesnu priču o pivu!

28.02.2017. u 19:54 • 0 KomentaraPrint#^

ponedjeljak, 19.12.2016.

20 RAZLOGA ZBOG KOJIH VOLIM SLAVONIJU I BARANJU

1. SLAVONSKI DUH - Slavonci zapravo čine Slavoniju. Kroz njih je snažno prožeta tradicija okupljanja i druženja, veselja, šale, pjesme i plesa. Kako u selima, tako i u gradovima. Ovdje se osjećate iskreno dobrodošli, slično onom osjećaju kad se nakon dužeg izbivanja vratite kući. Slavonci su topli, srdačni, gostoljubivi. Jedan od dokaza njihove druželjubivosti su i brojna kulturna i zabavna događanja, koja se organiziraju tijekom cijele godine.

2. SLAVONSKI HUMOR – Zbog svoje nenametljivosti, ovaj aspekt slavonske osobnosti često puta ne dođe do izražaja na prvu. No, vjerujte da vas u njihovom društvu, pored ića i pića, čeka puno smijeha i zabave.

3. DVORCI – Možda niste znali da je Slavonija protkana pravim, pravcatim dvorcima. Dvorac Prandau-Mailath u Donjem Miholjcu je baš kao iz nekog Disneyevog filma, u Našicama se nalazi Pejačevićev dvorac, lovački dvorac austrijskog vojskovođe princa Eugena Savojskog je u Bilju, ostali su dvorci razasuti po cijeloj Slavoniji: Valpovu, Vukovaru, Virovitici, Iloku, Osijeku...


Photo: Gordan Trtanj #go2baranja

4. PRIČE I LEGENDE - Spomenuti priče, a ne i Ivanu Brlić Mažuranić, gotovo je nemoguće. Većinu života je provela u Slavoniji, odnosno Slavonskom Brodu – gradu iz bajki. U Orahovici možete posjetiti i čuti legendu o Ružica gradu, Baranja će vas zaintrigirati svojim mističnim pričama i legendom o okrutnoj Crvenoj Marti. Odraslima će posebno biti zanimljivo saznati pikanterije susreta carice Marije Terezije i baruna Trenka u Kutjevačkom vinskom podrumu.

5. VINO - Na području Slavonije i Baranje se nalazi 13 vinogorja, o vinskim cestama i vinima bi se dalo puno pisati. Graševina, rizling, pinot, chardonnay, traminac, sauvignon i njihovi domovi poput Baranje, Iloka, Kutjeva, Brodskog Stupnika, Feričanaca, Erduta, Đakova su prilično velik razlog zbog kojeg istočna Hrvatska može biti silno ponosna.



6. ROMANTIČNI GRADOVI - Prva asocijacija na Slavoniju i Baranju je zapravo njezin ruralni život. Pomalo nepravedno jer se ovdje nalazi pregršt ljupkih gradova koji se mogu pohvaliti svojom urbanom kulturom i prekrasnom arhitekturom, parkovima, šetnicama, trgovima, plemićkim zdanjima, vojnim utvrdama, muzejima…

7. POLJA - U nekoliko navrata sam imala priliku čuti da je ravnica dosadna. No, ravnicu treba znati gledati. U njoj bi i najveći ljubitelji adrenalina mogli pronaći onaj svima potreban opuštajući osjećaj mira i odmora. U Slavoniji vrijeme naprosto sporije teče, a život ima lagan, neusiljen ritam.


Photo: Gordan Trtanj #go2baranja

8. „JESTE LI ZNALI DA...“ - su Vinkovci najstariji grad u Europi? Da je pradjed engleske kraljice Elizabete II bio rođen u Osijeku? Da je Osijek imao prvi tramvaj, tj. osječku konjsku željeznicu, u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe? Znate li da je u Slavonskom Brodu otvoren Muzej tambure, prvi takav u svijetu? Da je ergela lipicanaca u Đakovu osnovana još 1506. godine i da je među najstarijima u Europi? Ima još puno toga zanimljivog što bi mogli saznati.

9. PIVO - Proizvodnja piva ima dugu, al' ono baš dugu tradiciju, najvjerojatnije je bilo prvo piće koje se konzumiralo odmah iza mlijeka i vode. Ovoj tvrdnji će posvjedočiti vučedolske šalice još iz eneolitika. U Osijeku su nikle prve pivovare u Hrvatskoj i to krajem 17. Stoljeća. Osim veće Osječke pivovare, danas u Slavoniji niču i tzv. craft pivovare, male, domaće pivovare koje pivo kuhaju na stari, tradicionalan način.

10. RAKIJA – Dok se pivo kuha, rakija se – peče! Njezino veličanstvo šljivovica u Slavoniji ima prednost pred svim drugim rakijama. Rakija je u nas na popisu prirodnih lijekova, a popis tegoba koje rješava je poprilično dug. Navodno, čak 85% proizvođača rakije dolazi iz Slavonije pa bi se dalo zaključiti da su Slavonci prilično zdravi ljudi

11. PITOMA DIVLJINA – Ovdje sve djeluje pitomo, čak i divlje svinje sretan Jelen, lisica, kuna, fazan, roda, orao... U različitim tipovima šuma, ritova i kopna Kopačkog rita živi čak 54 vrste sisavaca i gotovo 300 vrsta ptica. Guste šume Papuka čuvaju zaštićene i rijetke biljne vrste, a planinski potoci stanište su specifičnim ribljim vrstama, vodozemcima i gmazovima. Rezervat stare slavonske hrastove šume nalazi se u Spačvanskom bazenu, odnosno u istočnom dijelu Slavonije.


Photo: Mario Romulić

12. ZIMSKA ČAROLIJA – Magla, inje, snijeg, gola drveća... Ima nešto mistično i bajkovito u slavonskim zimskim danima, kada magla i snijeg prikrivaju svijet kakvog poznajemo. U naizgled mrtvoj prirodi zapravo tinja život, poput toplih domova kojima žurimo u hladnim danima, čekajući proljeće.


Photo: Gordan Trtanj #go2baranja

13. PEJZAŽI - Slikoviti vinogradi, polja zlatnog klasja, suncokreti i zelene šume, pitoreskna sela, rode na dimnjacima, teške i ćudljive rijeke sa srebrnim sprudovima... zemljani, pastelni tonovi boja, gotovo da se u sliku može ubaciti i zvuk ptica i kukaca.

14. MOĆNE RIJEKE – Slavonija je okružena velikim rijekama Dunavom, Dravom, Savom i protkana brojnim pritokama. Jeste li znali da se u Vukovarsko-srijemskoj županiji nalazi selo smješteno na obalama Biđa, Bosuta, Bitulje, Berave i Krajc kanala čije obale spaja čak 9 mostova?


Photo: Mario Romulić

15. RUČNI RAD I RUKOTVORINE - Zlatovez, štrikanje, heklanje, izrada narodnih nošnji, lutki od kukuruzovine, predmeta od slame ili pak izrada keramike koja se u Slavoniji radi još od vremena Vučedola, prije 5000 godina pružaju mogućnost da razvijate svoju kreativnost, ali napravite i nešto za upotrebu.

16. TRADICIONALNA SELA - Kuće su ovdje građene od naboja ili cigle, a krovovi od crijepa, slame ili trske. Vanjski zidovi se kreče u bijelo ili raznolike boje. Okućnicu čine dvorište, lijepo uređeni cvjetnjaci vrtovi, bašće, čardaci, štagljevi, bunari, kokošinjci, svinjci, pčelinjaci. U dvorišta se ulazi kroz kapije. Šorovi, sokaci, ćuprije, prekrasni baranjski surduci… Slavonska i baranjska sela još odišu tradicijom i kroz običaje čuvaju prošla vremena.



17. KULEN, ČVARCI, FIŠ, ČOBANAC I ŠARAN U RAŠLJAMA - Apsolutno je nemoguće izostaviti s ovog popisa hranu. Slavonska hrana nije posebna samo po širokom spektru ponude mesa, mesnih proizvoda, slatkovodne ribe, voća, povrća, kolača, zanimljiva zna biti i po načinu pripreme. Kuhanje fiša ili čobanca u kotliću ili spremanje šarana u rašljama je definitivno doživljaj puno veći od pukog kuhanja.



18. BEĆARAC, FOLKLOR I TAMBURA - I prvo, i drugo, i treće je prožeto ritmovima koji pršte životom, kako u tonovima, stihovima, tako i u bojama narodnih nošnji. Upravo ovaj aspekt slavonsko baranjske kulture u cijelosti otkriva strastveni temperament inače mirnih Slavonaca.

19. POVIJEST – Jednom davno, prije puno milijuna godina, Slavonijom se prostiralo Panonsko more... A ne tako davno, prije „samo“ pet tisuća godina, naselila se indoeuropska populacija i započela priču o vučedolskoj kulturi, proizvodnji prve svjetske bronce i nastanku prvog europskog kalendara...



20. NACIONALNA RAZNOLIKOST – MULTIKULTURALNA DESTINACIJA - Raznolikost nacija, kultura, običaja, tradicijske baštine nacionalnih manjina se stapa u cjelinu različitosti na ovom, zapravo malom prostoru. Grad Osijek ima čak 22 nacionalne manjine.

Nadam se da je ovih 20 razloga dovoljno da se i vi zaljubite u ovaj kraj, ukoliko se nekim čudom već niste zaljubili prije.

19.12.2016. u 17:55 • 1 KomentaraPrint#^

petak, 25.11.2016.

Upoznajte Slavoniju i Baranju

Na što prvo pomislite kad čujete za Slavoniju, Baranju?

Većina odmah pomisli na kulen, kolače i tamburaše. No, ovaj dio Hrvatske, poznat i po zlatnim poljima i ravnicama, nije samo priča o dobroj klopi i tamburašima. Priča je puno šira, šarolika je i bogata poput ukrasa na slavonskim narodnim nošnjama. Silno želim ispričati sve te priče, priče kroz koje ćete otkriti nešto novo, zabaviti se i na kraju, uputiti na put kako bi sami doživjeli pročitano, obogatili sebe novim iskustvima i stvorili neke nove, samo vaše priče.



Osim kulena, kolača i tamburaša, ovo je zemlja:

* Kvalitetnih vina, vinskih podruma i prekrasnih vinograda
* Tradicionalnih jela: fiša, čobanca
* Povijesti koja se broji u tisućama godina
* Pitoresknih sela
* Biciklizma: ovdje prolaze EuroVelo 13 i EuroVelo 6
* Dvoraca
* Netaknute prirode: najstariji park prirode u Hrvatskoj Kopački rit i prvi geopark u Hrvatskoj Park prirode Papuk
* Lipicanaca: veličanstveni konji lipicanske pasmine
* Bećarca
* Folklora
* Veselih, dobroćudnih ljudi
* Romantičnih gradova
* Parkova
* Višestoljetnih šuma
* Divljih životina: roda, jelena, orlova, divljih svinja, riba...
* Legendi, priča i običaja
* Festivala i događanja koja se odvijaju tijekom cijele godine



Gdje se nalazi:

* sjevernoistočni dio Hrvatske
* okružena je s 3 rijeke: Dravom, Dunavom i Savom
* granični s 3 države: Mađarskom, Srbijom te Bosnom i Hercegovinom
* podijeljena je na 5 županija: Osječko-baranjsku, Vukovarsko-srijemsku, Brodsko-posavsku, Virovitičko-podravsku i Požeško-slavonsku

Zrno po zrno, pogača. Riječ po riječ, nova priča. Do sljedećeg čitanja...mah


Oznake: Slavonija, Baranja, putovanje

25.11.2016. u 19:02 • 0 KomentaraPrint#^

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< veljača, 2017  
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Veljača 2017 (1)
Prosinac 2016 (1)
Studeni 2016 (1)

Slavonija i Baranja

Zovem se Senka Vlahović, vlasnica sam Boho Travel Arta, internet turističke agencije koja nudi dvije destinacije: Slavoniju i Baranju te srednju Dalmaciju. Na ovom blogu ću pokušati otkriti sve dražesti, vrijednosti i ljepote istočne Hrvatske, koja iz nebrojeno puno razloga zaslužuje biti vrhunska turistička destinacija. Eno gastro turizam, aktivni s naglasom na biciklizam, kreativni i kulturni turizam pružaju sjajne mogućnosti da se u Slavoniji i Baranji, kao jedinstvenoj destinaciji, turizam odvija čitavih 365 dana u godini.

Linkovi

slavonia-baranja-travel. com
Turistička agencija Boho Travel Art
Nippy Adventures