Kanonsko i ostala kriva prava
Nikada u povijesti ljudska bića nisu imala jednaka prava, nemaju ih ni u sadašnjosti a neće ih imati ni u budućnosti.
Nismo ih imali i nemamo ih pred građanskim sudom a isto tako ni pred crkvenim sudom.
I s time se mirimo milom ili silom ako ne batinom, makar u novije vrijeme, onda financijski koja u konačnici opet dođe na isto.
Možda je ova nova-prastara kazna još učinkovitija od same sirove batine jer boli dublje, boli šire, boli generacijski.
Kazna perfidno smišljena koja drži na ularu čovjeka čija savjest vapi zarobljena i nedostupna za širu javnost.
Kazna znanju i želji da se pomogne svome puku.
Kazna radi kaprica da bi se pokazalo ono groteksno JA!
Tako je to! Šparoga koja nadvisi grm lako se uoči i najslađe se ubere.
Don Ivane Vi ste naša 'Šparoga'!
Puno je ovih dana rečeno o kanonskom pravu, stavovi Crkve jasno se izgovaraju!
Politika ili svećenički poziv!
Ali. Ima, kako reče uvaženi profesor Adalbert Rebić u istom tom kanonskom pravu i drugih mogućnosti. Ako je svećenik potrebit politici, ako ima znanja i volje da pomogne svome puku onda mu se to može i omogućiti učešćem u istoj.
Adalbert Rebić sjetimo se bio je za vrijeme rata u vladi prvi čovjek za prognanike i izbjeglice!
Biskup Marin Barišić ne misli tako a da je kojim slučajem don Ivan pristupio hadezeu čija stajališta su bliska biskupu, tada bi, siguran sam, don Ivan kao svećenik u miru mogao obnašati posao 'narodnog poslanika' i svećenika.
Kako Rebić reče svećeniku nije dozvoljen nikakav 'tramak' s novcem bez znanja 'nadređenih'.
A kako je to radio don Sanader? I nikom ništa, pokrili su ga i sve je pokrila prašina zaborava.
Mnogo je slučajeva, mnogo i premnogo koji krše kanonsko pravo pa se šuti a ovdje u ovom slučaju kad jedan razuman Čovjek želi pomoći svojim promišljanjem i riječju, kad želi pomoći svojim primjerom…e to je nedopustivo.
Svećenik se ne smije baviti politikom? Dajte molim vas pa ja sam toliko puta bio prisutan kad je svećenik sa oltara govorio za koga se MORA glasati, kad je prijetio onima koji ne poslušaju, i…?
Ali zato svake godine redovito biskup šibenski Ante posjećuje Ćavoglave i to je u redu?
Kad se drži misa za Antu Pavelića i to je u redu?
Kad se 'natežu' djeca i to je u redu?
Kad svećenik drži ovakvu propovijed kao što je to don Marinko Kozina činio na blagdan Velike Gospe u Vrpolju šibenskom i to je u redu?
Don Ivane moj respekt i sigurno znate, dok vas ne podnose to znači da vrijedite. Živili !
|