np In Flames – Whoracle LP
Gry je moja teta Norvežanka. Ona je trebala biti akter moje druge priče serijala «Neobični događaji, običnih ljudi», no, predomislio sam se. Gry ipak ne živi u Makarskoj, već na Hvaru u mjestu Zastražišće, odakle dolazi dio mojih korijena. To je jedini, dakle, razlog. Nije iz Makarske, a želio bi da akteri serijala na kraju budu barem sa Rivijere, mada nemam neko racionalno objašnjenje zašto. Jednostavno je tako. Međutim, ipak ću ukratko opisati zanimljivosti vezane za nju i mog barbu, Zlatana Fistonića.
Gry Fistonić, djevojačkog prezimena se sada ne mogu sjetiti, je Norvežanka iz Osla koja je Zlatana upoznala na vrlo neuobičajen način, putem oglasa iz novina. Javila se, naime, na oglas u kojem je on tražio suputnicu za oplovljavanje zemaljske kugle s desetmetarskom jedrilicom. Zlatana je za vrijeme drugog svjetskog rata otac dao rodbini u Ameriku, tako da je tada još uvijek živio «preko bare». Bilo je to negdje početkom devedesetih. Na putovanju se rodila ljubav i odlučili su po povratku živjeti u malom selu Zastražišću. Gry je sportašica. Nogometašica. Igrala je profesionalno nogomet u Norveškoj i fizionomijom je prava viking žena. U međuvremenu su dobili dva sina, Petera i Davida, koji danas govore škojarski hrvatski, norveški i engleski. Gry je, također, savladala poprilično hrvatski. No, ona je postala zvijezda ženskog nogometnog kluba «Lude Koke» iz Jelse zadnjih nekoliko godina i, konkretno, Slobodna Dalmacija je već desetak puta radila priču o njoj, dok nogometnu ligu žena Hvara prati redovno. Ženska liga je postala totalni hit na Hvaru, a Gry je redovno među najboljim igračicama i strijelcima. Na utakmice dođe do 1000 ljudi, uzme li se u obzir da cijeli Hvar naseljava cca 12 000, to je ogromna brojka. Također, na HTV-u je nedavno bio desetominutni prilog o njoj, u kojem je govorila o razlozima ostanka na Hvaru i ljepoti života na selu. Ona je 'ljuta' alternativa, što se meni uvijek dopadalo kod nje. Emancipirana «do koske». :)) Spremna mi je bila pomoći dok sam razmišljao o odlasku iz države koja tada nije ništa davala. Once more, thnx Gry, a čini se da je došlo, njoj vrijeme povratka u Oslo, a njenim muškima neki sasvim novi život. Norsk.
Swensk Riff, ili švedski rif je posebna sintagma koja me ponovno, sa jednakom svježinom kao nekad, zaokuplja zadnjih dana. Nikako se, naime, ne mogu nauživati zadnjih dana pjesme «Food For The Gods» stockholmskih In Flames iako sam je čuo stotinama puta. Oduševljenje ide do te granice, da sam čak spreman izjaviti da je to jedna od najupečatljivijih metal rock stvari ikada, sa baš tim razarajućim, a u isto vrijeme tehničko laganim i jednostavnim, riffom koji svojom snagom bez ikakvih problema može srušiti i najveći ovozemaljski neboder, te prodrijeti do najsitnijih, za emocije zaduženih pora mozga i uzbuditi ih do same ekstaze. Briljantno, naprosto! At The Gates su, ipak, roditelji tog riffa. Tog početka udaranja, uz povik «go», kada «brave heart» počinje. «Slaughter Of The Soul» je geneza, prapočetak, iako neosporno Slayer ima tu svoje prste. Nasljednici su spomenuti In Flames i The Haunted, koji su na pepelu At The Gatesa stvorili savršen bend, a na zadnja dva albuma «One Kill Wonder» i «Revolver» itekako njeguju spomenutu paradigmu. Entombed su već skoro 20 godina dio te prve lige. Velika thrash četvorka. Swensk.
|