Sapunoteka
Super kvasina!
Kvasina, ili književno ocat, vrlo je učinkovito sredstvo za čišćenje. Jeftina je, lako dostupna, neškodljiva za vaše zdravlje i prirodu. Međutim, uz sve te prednosti, čini mi se da ju ljudi ipak nedovoljno koriste i u svrhu čišćenja, već radije kupuju skupa, vrlo često štetna sredstva za čišćenje, a čija učinkovitost je često slabija od "super kvasine".
Zašto je to tako, nisam sigurna. Možda nam se čini da je moć čišćenja kvasine još jedna od onih urbanih legendi, posebno zato što smo svakodnevno bomardirani reklamama skupih proizvoda za čišćenje. O učinkovitosti kvasine malo se govori, pa često i malo vidimo i čujemo. Zato sam ja odlučila napraviti reklamu za "super kvasinu".
Danas samo jedan primjer kako sam crijevo od tuša očistila kvasinom, uz rad od kojih maksimalno desetak minuta (!) , a kao što ćete vidjeti radi se i o vrlo laganom radu, a ne o nekakvom ribanju i rintanju što je u pravilu neizostavno za kupovne proizvode, ma koliko oni željeli prikazati stvari drukčijima - tj. nikad, ama baš nikad, nisam nešto uspjela očisiti tako lako kao ona teta s reklame koja samo lagano prebriše krpom zagoreni šporet i otkrije njegovu sjajnu površinu.
Postupak je vrlo jednostavan. U vrećicu ulijte kvasinu (ocat) i toplu vodu. Stavite crijevo od tuša u vrećicu i svežite za pipu, kako je prikazano na slici:
Ostavite tako da stoji par sati. Kad odlučite da je dosta, nemojte odmah baciti smjesu vode i kvasine, već ju prvo prelijte u neku kantu. Ovo je korisno za slučaj da ipak još nije prošlo dovoljno vremena, jer na ovaj način samo smjesu vratite u vrećicu i ostavite još par sati da odstoji. Sve naslage kamenca i prljavštine bit će potpuno omekšane i odlijepljene od stijenki, potrebno im je samo malo pomoći da otpadnu sa crijeva mlazom vode i spužvicom. I to je to.
Samo još da napomenem da možete koristiti kvasinu, alkoholni ocat ili limunsku kiselinu (ako vam smeta miris kvasine). Što je više kiseline u smjesi to će čišćenje biti brže i učinkovitije, tj. ako mislite staviti manje kvasine ili limunske kiseline u smjesu, onda ostavite duže vremena da djeluje.
Kvasina inače ima još mnogo primjena, a ovo je samo jedan primjer kako je učinkovita u čišćenju. Neke druge primjere možete naći na internetu, samo upišite "vinegar uses". Također, u nekim narednim postovima napravit ću još aditoriala o kvasini.
Dolazi nam ljeto!
A s ljetom i nova sezona kupanja i sunčanja.
Pogledajte par Sapunotekinih savjeta i recepata kako što bolje brinuti o svojoj koži za vrijeme ljeta.
Izbjegavajte jako sunce.
Savjet je koji smo čuli vjerojatno jednako onoliko puta koliko ga i nismo poslušali. No, taj savjet je klasik baš zato jer to i jest najbolji savjet koji vam netko može dati.
Mnogo bolju zaštitu od sunca možete očekivati ako ga se klonite, nego mazanjem bilo kakvim kremama sa zaštitnim faktorima. Dapače, realna je opasnost da upravo zbog naše ideje da nas krema čuva postanemo presamouvjereni i izložimo se mnogo dužem zračenju nakon kojeg krema više nema učinka.
Nosite šešire, sunčane naočale, laganu i prozračnu odjeću koja pokriva veće dijelove vašeg tijela.
Izgorili ste i što sad?
Uz sve mjere opreza može nam se dogoditi da svejedno pocrvenimo, izgorimo ili nam se čak počne ljuštiti koža. U takvim slučajevima par jednostavnih recepata bit će pravi spas za vašu kožu.
- Jabučni ocat i voda.
Žlicu jabučnog octa pomiješajte s čašom vode. Meku krpicu umočite u smjesu i lagano tapkajte po opečenom području. Ovo će pomoći da se opekotina ohladi.
- Aloe vera gel.
Stavlja se direktno na kožu kako bi ublažio crvenilo i ohladio kožu. Još je bolji ako ga prije upotrebe stavimo u frižider. Osim što ublažava crvenilo, ovaj gel pomaže koži i da zacijeli.
- Mlijeko.
U hladno mlijeko umočite krpicu i stavite nakožu. Ostavite da stoji par minuta, zatim isperite. Proteini iz mlijeka pomoći će nahraniti izgorenu kožu.
- Jogurt i/ili krastavci.
Jogurt i krastavce, ili bilo što od to dvoje, nanesemo na zahvaćeno područje. Hladi kožu, smanjuje crvenilo. Od krastavaca je najbolje napraviti pastu tako da ih isjeckamo i izmiksamo.
- Shea (karite) maslac.
Nakon što ste ublažili crvenilo i žarenje, shea maslac će pomoći vašoj koži da što brže zacijeli. Najbolji je nerafinirani hladno prešani shea maslac.
- Bademovo, suncokretovo ili maslinovo ulje s eteričnim uljem lavande.
U hladno prešano nerafinirano ulje ukapajte par kapi lavande. Pomoći će smiriti opekotinu i obnoviti kožu.
- Kupka od zobi i lavande.
Zob pomaže ublažiti opekotine, a lavanda umiruje i zacjeljuje kožu.
Imajte ove receptiće uz sebe ovog ljeta, a nadajmo se da vam ipak neće biti potrebni.